درخواست مدیرعامل گوگل از کاربران اندروید؛ از اینترنت اپلیکیشن دانلود نکنید!

سیاست شبیه به اپل اما زوری در کار نیست!

گوگل اپلیکیشن

ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل از کاربران اندرویدی خواسته تا از محیطی غیر از پلی استور اپلیکیشن روی گوشی خود سایدلود نکنند.

یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های بین سیستم‌عامل اندروید و iOS این است که اپل اجازه نمی‌دهد کاربران از محیطی خارج از اپ استور روی گوشی خود اپلیکیشن نصب کنند تا مبدا امنیت آن‌ها به خطر بیفتد. این سیاست به صورت اجباری در گوشی‌های اپل وجود دارد و کاربران هم آن را پذیرفته‌اند.

اما در اندروید چنین اجباری وجود ندارد و کاربران هم هرچه دلشان بخواهد می‌توانند از هر محلی که امکانش وجود داشته باشد، روی گوشی خود اپلیکشین نصب کنند. همین مورد سبب شده درصد باگ نرم‌افزاری یا مشکلات امنیتی در گوشی‌های اندرویدی در نتیجه‌ی ورود به سایت‌های ویروسی یا نصب بدافزارها به مراتب بیشتر از iOS باشد.

بسیاری از کاربران سیاست اپل در این راستا را سخت‌گیری بی‌اندازه تلقی می‌کنند و معتقدند کاربر باید خودش تصمیم بگیرد چه چیزی روی گوشی نصب کند و چگونه این کار را انجام دهد. این آزادی در نصب اپلیکیشن را گوگل به کاربران داده اما مدیرعام این شرکت، ساندار پیچای اخیرا از کاربران خواسته که از محیطی بیرون از پلی استور روی گوشی خود اپلیکیشن نصب نکنند.

پیچای در ادامه‌ی صحبت‌هایش در این رابطه گفت که گوگل نمی‌خواهد کاربران با نصب اپلیکیشن های مخرب گوشی خود را از بین ببرند. او هشدار داد که دانلود و نصب اپلیکیشن از محیطی غیر از پلی استور یا منابع تأیید شده می‌تواند امنیت کاربران را به شدت با خطر مواجه کند.

از آن جایی که اپلیکیشن‌ها این روزها خیلی زودتر از قبل با بدافزار آلوده می‌شوند، می‌توان نگرانی‌ای که یک دهه‌ی قبل ذهن استیو جابز را مشغول خود کرده بود را درک کرد. او اولین کسی بود که سعی کرد کاربران را پشت دیوار معروف iOS محبوس کند تا مبادا آن‌ها نادانسته به امنیت خود و گوشی‌شان آسیب وارد کنند. حالا می‌بینیم که گوگل هم قصد دارد کاربران را به نصب اپلیکیشن از پلی استور تشویق کند اما نه با زور.

البته بنا به قانون جدید اتحادیه‌ی اروپا، اپل موظف شده در یک سری از کشورهای اروپایی اجازه‌ی سایدلود اپلیکیشن روی iOS را صادر کند. بنابراین به نظر می‌رسد علی‌رغم خطرات موجود، دنیای گوشی‌های هوشمند دارد به سمت آزادی بیشتر حرکت می‌کند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا