پایان داستان بازی God of War Ragnarok

پایان داستان بازی God of War Ragnarok بهترین اتفاق در کل سری بود

سرنوشت کریتوس کامل شد

پایان داستان بازی God of War Ragnarok توانست به بهترین شکل ممکن روایت سری خدای جنگ از حدود ۱۵ سال پیش را به پایان برساند و حکم یک سرانجام، برای شخصیت کریتوس (Kratos) را داشته باشد.

در سال ۲۰۰۵ بود که ما شاهد انتشار یک بازی جدید به نام God of War بودیم. دارندگان کنسول پلی استیشن 2 توانستند از تجربه آن نهایت لذت را ببرند و داستانی هیجان‌انگیز را با یک سرباز اسپارتان، به نام کریتوس دنبال کنند؛ کسی که به دنبال اهداف خاص خود بود و پیشینه فوق‌العاده تاریکی داشت. کریتوس کسی بود که توانست در همان بازی اول از سری، در مقابل خدای جنگ اساطیر یونان باستان، یعنی اریس (Ares) قرار بگیرد و او را به کمک جعبه پاندورا (Pandora) شکست بدهد. به همین ترتیب نیز او به خدای جنگ جدید تبدیل شد، در حالی که خدایان الیمپوس (Olympus) به وعده خود در قبال او، عمل نکردند.

در حقیقت کریتوس وظیفه شکست دادن اریس را پذیرفت تا روزی بتواند از درد و رنج گناهان گذشته خود خلاص شود، اما این اتفاق هرگز نیوفتاد. به همین دلیل هم در همان صحنه ابتدایی بازی God of War II دیدیم که او چطور کنترلش را از دست داده و خشمگین شده است. کریتوس به هیچکس رحم نمی‌کرد و راهی را به جز گرفتن انتقام از خدایان نمی‌دید؛ تا حدی که حتی پس از کشته شدن توسط زئوس (Zeus)، باز هم او از مسیر خود خارج نشد و اینبار، به کمک گایا (Gaia) از چنگال مرگ فرار کرد تا یکبار دیگر در مقابل زئوس قرار بگیرد.

در نهایت نیز طی وقایع بازی God of War III بالاخره شاهد سلاخی تک به تک خدایان اساطیر یونان به دست کریتوس بودیم و او به هیچ کدام از آن‌ها رحم نکرد. این کار در حقیقت باعث شد تا سرزمین اساطیری یونان به کلی نابود شود و به همین ترتیب نیز، همه افراد فکر می‌کردند که این دیگر پایان داستان کریتوس خواهد بود. اما سازندگان در استودیو سانتا مونیکا (Santa Monica) ایده‌های بیشتری برای کریتوس داشتند و در سال ۲۰۱۸، او را به دنیای اساطیری نورس (Norse) فرستادند؛ جایی که با شروع یک زندگی جدید، قصد داشت تا یکبار دیگر از دست گذشته شوم خود فرار کند.

چرا پایان داستان بازی God of War Ragnarok بهترین در سری بود؟

در واقع کریتوس به سرزمین نورس رفت، صاحب همسری دیگر و همچنین یک پسر بچه به نام آترئوس (Atreus) شد که ظاهرا، اطلاعات بسیار زیادی درباره او وجود داشت و در بازی God of War 2018 به آن پرداخته نشد. تا اینکه عنوان Ragnarok همه چیز را درست کرد و به روایتی هیجان‌انگیز پایان داد.

در بازی سال ۲۰۱۸ از سری خدای جنگ، ما با جهانی مبهم آشنا شدیم که در آن، کریتوس به طرز عجیبی دیگر به دنبال کشتن و تکه تکه کردن افراد نیست و در کلبه‌ای چوبی، همراه با پسرش زندگی می‌کند. با این وجود، کریتوس مدام به پسرش می‌گوید که باید برای اتفاقی در آینده آماده شود؛ انگار که می‌داند به زودی اتفاق عجیبی برای او خواهد افتاد یا به عنوان یک غریبه، می‌ترسد که در این سرزمین جدید درگیر مشکلات ناخواسته شوند. موردی که عملا انجام می‌شود!

در واقع دو بازی اخیر از سری خدای جنگ، عملا نشان می‌دهند که کریتوس واقعا کیست و پس از گذشته شوم خود، چطور می‌تواند با یک زندگی نسبتا عادی و داشتن فرزند کنار بیاید. در داستان زندگی او، معمولا پدرها پسران خود را می‌کشند یا اینکه عکس قضیه انجام می‌شود؛ این جمله‌ای بود که آترئوس در پایان داستان بازی God of War متوجه آن شد. اما پس از آن، حال در عنوان Ragnarok می‌بینیم که چطور کریتوس تقدیر خود را عوض می‌کند.

در حقیقت این اولین بار نیست که ما می‌بینیم که کریتوس آینده خود را تغییر می‌دهد، بلکه پیش‌تر نیز او بارها از چنگال مرگ فرار کرده بود و حتی خواهران تقدیر را هم در اساطیر یونان به قتل رسانده بود! اما حال در اساطیر نورس، به نظر می‌رسید که قرار است تا فردی کریتوس را بکشد و حتی او کابوس‌هایی را درباره آن دیده بود. این در حالی است که رشد شخصیتی کریتوس و همچنین عوض کردن مسیر، باعث شد تا نه تنها او زنده بماند، بلکه در پایان، کاری کند که عملا می‌تواند گذشته شومی که داشت را جبران کند.

ساختن به جای نابود کردن

هنگامی که داستان بازی God of War Ragnarok به پایان می‌رسد، کریتوس دو تصمیم بسیار مهم می‌گیرد که باعث می‌شوند تا روایت خشم و نفرت او، به یک سرانجام تازه برسد. او تصمیم می‌گیرد تا ابتدا اجازه بدهد تا آترئوس تنها به یک ماجراجویی تازه در میدگارد (Midgard)، یا همان زمین برود؛ جایی که احتمالا همراه با آنگربودا (Angrboda)، موفق می‌شود تا جاینت‌های دیگر را هم پیدا کند. سپس نوبت به تصمیم اساسی کریتوس می‌رسد،‌ وقتی که او به فریا (Freya) می‌گوید که برای ساختن آنچه که در رگناروک خراب شده، به او کمک کند.

اگر دقت کرده باشید، این تغییر عملا یک حالت ۱۸۰ درجه‌ای است که واقعا حجت را بر شخصیت‌پردازی یک کاراکتر تمام می‌کند. بدین ترتیب، می‌بینیم که کریتوس ابتدا از یک سرباز صاحب همسر و خانواده، به یک قاتل و نابود کننده تبدیل می‌شود، سپس با یک شروع تازه در یک سرزمین جدید، موفق می‌شود تا راه قبلی را تکرار نکند و اینبار، به جای نابود کردن، بسازد! این تغییر باعث شده تا کریتوس به عنوان فردی که به بی‌گناهان هم رحم نمی‌کرد، در کنار پسرش لبخند بزند و درباره ساختن و کمک کردن به دیگران صحبت کند.

با این وجود، نکته قابل توجه اینجاست که این تغییر نیاز به یک ماجراجویی کامل داشت و سازندگان به خوبی توانستند تا با ارائه دو عنوان اخیر، پایان را برای داستان بازی God of War Ragnarok به این نقطه برسانند. حال این اتفاق درست در نقطه‌ای می‌افتد که کریتوس با اودین (Odin)، درباره گذشته خدای جنگ صحبت می‌کنند.

چطور کریتوس تقدیر خود را عوض کرد؟

در واقع اودین در نقاط پایانی داستان، به کریتوس می‌گوید که او هیچ چیز ازخدا بودن نمی‌داند، و فقط فردی است که بدون دلیل می‌کشد و به هیچ چیز فکر نمی‌کند. او حتی می‌گوید که تو خدایی بودی که همه چیز را نابود کردی، اما کریتوس حتی حین این گفته‌ها هم با او درگیر نمی‌شود. با این وجود، نقطه فوق‌العاده حساس و مهم داستان، که باعث می‌شود تا کریتوس به شخصیتی کامل تبدیل شود، درست وقتی است که او ثور را به خاطر فرزندانشان رها می‌کند. او می‌گوید که ما باید بهتر باشیم و به همین ترتیب نیز از کشتن ثور صرف نظر می‌کند.

بعد از این اتفاق، اودین دقیقا همان کاری که گفته بود را انجام می‌دهد؛ یعنی بدون دلیل ثور را می‌کشد و بی‌رحم می‌شود! موردی که عملا کریتوس را از انجام یک گناه دیگر به دور می‌دارد و به جای آن، فردی نابود کننده به نام اودین را وارد مبارزه می‌کند؛ کسی که باید کشته شود.

حال پایان داستان بازی God of War Ragnarok را با God of War 3 یا سایر عناوین سری مقایسه کنید؛ در عناوین قدیمی اکثرا زمینه برای ادامه داستان فراهم شده بود. اما دقت کنید که در پایان قسمت سوم، کریتوس یک دنیا را با تمامی خدایانی که آن را کنترل می‌کردند نابود کرد! اما در Ragnarok این اتفاق با نابودی مطلق رخ نداد و در نهایت او تصمیم گرفت تا اشتباهاتی که انجام شده بود را جبران کند؛ طوری که او شاید حتی بهتر از اودین بتواند از پس مشکلات ۹ قلمرو برآمده و آن‌ها را به آرامش برساند.

بازی God of War Ragnarok هم‌اکنون برای دارندگان کنسول‌های پلی استیشن 5 پلی استیشن 4 در دسترس قرار دارد.

5 1 رأی
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا