فرانسیس فورد کوپولا معتقد است که امروزه استعداد کارگردان‌ها هدر می‌رود

آیا تل‌ماسه استعداد کارگردان خود را هدر داده است؟

فرانسیس فورد کوپولا

فرانسیس فورد کوپولا کارگردان بزرگ سینما ضمن انتقاد از ماهیت فیلم‌های پرفروش امروزی مانند آثار استودیو مارول عنوان کرد، باور دارد که امروزه استعداد کارگردان‌های توانمند هدر می‌رود و آثار محبوب چون فیلم Dune، No Time to Die استعداد کارگردان خود را هدر داده‌اند و به نظر او این آثار می‌توانستند بهتر از چیزی که شاهد آن بوده‌ایم عمل کنند. او در ادامه صحبت‌های خود به این موضوع اشاره کرد که در گذشته شاهد ساخته‌ شدن آثار موفقی توسط استودیوهای فیلم‌سازی بزرگ بودیم اما امروزه شاهد دوباره ساخته شدن ایده‌ها و سوژه‌های تکراری هستیم که تنها به تکرار مکررات می‌پردازند. 

او ضمن اشاره به سطح سواد و استعداد دنیس ویلنوو کارگردان فیلم تل‌ماسه در ادامه صحبت‌های خود افزود حتی آثار موفقی چون فیلم تل‌ماسه که به تازگی بسیار مورد توجه منتقدین قرار گرفته است نیز باعث تاسف بوده و حتی افراد بسیار مبتدی نیز قادر هستند تا این اثر را همچنان تولید کنند. 

کوپولا عنوان کرد که نه تنها ویلنوو بلکه کری فوکوناگا کارگردان فیلم زمانی برای مردن نیست نیز یکی از با استعدادترین کارگردان‌های سینما بوده و هیچ کسی به سواد و مهارت او شکی ندارد اما با این حال از نظر کوپولا مهارت این هنرمند حین کارگردانی فیلم، زمانی برای مردن نیست به هدر رفته و او نیز مانند ویلننو موفق نشده است تا از تمام مهارت خود در ساخت این اثر کمک بگیرد. 

کارگردان فیلم Godfather که اکنون ۸۲ سال سن دارد عنوان کرد که اگر این دو هنرمند بودجه و امکانات کافی را در اختیار خود داشته باشند بدون شک از پس ساختن هر فیلمی برخواهند آمد و به استعداد آن‌ها هیچ شکی نیست. او در رابطه با فعالیت هنری خود اینگونه عنوان کرد که در حقیقت این صنعت کارگردانی است که او را رها کرده است و او خود قصد این کار را نداشته است. به عقیده این هنرمند کهن سال پس از مدتی صنعت فیلم سازی و کارگردانی مسیری را دنبال کرده است که با مسیر هنری کوپولا متفاوت بوده است و اینگونه راه او و هنر فیلم سازی از یکدیگر جدا شده است. 

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا