شاید هیچوقت بازی Fortnite روی استیم دک اجرا نشود!

رقابت یا دلیل منطقی اپیک؟!

بازی Fortnite روی استیم دک

طبق اعلام رسمی تیم سوینی (Tim Sweeney)، مدیر اپیک گیمز (Epic Games)، بازی Fortnite روی استیم دک (Steam Deck) پشتیبانی نمی‌شود و احتمالا نخواهد هم شد!

عنوان فورتنایت یکی از محبوب‌ترین بازی‌های سبک بتل رویالی است که تقریبا پنج سال از اولین روز عرضه آن به صورت رایگان برای کنسول‌های نسل هشتمی و پلتفرم رایانه شخصی می‌گذرد. با این وجود، رفته رفته این بازی پیشرفت کرد و نهایتا برای کنسول‌های نسل نهمی هم در دسترس قرار گرفت تا کاربران از دو نسل متفاوت و همچنین پلتفرم رایانه شخصی بتوانند در نقشه عجیب و غریب آن پریده و همدیگر را گلوله‌باران کنند.

با این حال دلیل اینکه یک بازی برای پلتفرم‌های مختلف عرضه می‌شود، این است که سازنده می‌خواهد محصول خود را به دست بیشترین تعداد ممکن از کاربران برساند؛ به همین دلیل نیز چند سال است که بازی Fortnite برای گوشی‌های هوشمند نیز عرضه شده و حتی پس از مشکلات بین اپل و اپیک گیمز، هنوز هم کاربران اندرویدی می‌توانند این عنوان را روی گوشی خود نصب کنند. این در حالی است که اخیرا تیم سوینی اظهار کرده قصد پشتیبانی از کنسول دستی استیم دک را ندارد!

دلیل مخالفت سوینی با اجرای بازی Fortnite روی استیم دک چیست؟!

تیم سوینی مدیر اپیک گیمز، اخیرا اعلام کرده است که بازی Fortnite هرگز قرار نیست تا (حداقل فعلا) روی کنسول دستی استیک دک اجرا شود. او دلیل این موضوع را سیستم ضد تقلب یا همان Anti-Cheat می‌خواند که برای سیستم‌های لینوکس با کرنل شخصی‌سازی شده پشتیبانی نمی‌شود. حال سیستم عامل استیم دک نیز دقیقا از همین پروتکل پیروی می‌کند و یک رایانه شخصی لینوکس است که می‌توانید روی آن بازی‌های مختلف را اجرا کنید.

با این حال، نکته قابل توجه اینجاست که قاعدتا سازندگان می‌توانند این مورد را ممکن کنند که فورتنایت روی یک پلتفرم لینوکس اجرا شود، ولی به دلیل بالا بودن میزان دردسر آن ریسک نمی‌کنند. همچنین جالب است بدانید اندروید هم دقیقا یک زیرشاخه از لینوکس بوده و همانطور که می‌بینیم امروزه صدها کاربر اندرویدی بازی Fortnite را روی گوشی‌های خود از طریق لانچر رسمی اپیک گیمز اجرا می‌کنند.

با این حساب، ظاهرا بحث سر ناتوان بودن سیستم آنتی چیت نیست؛ بلکه ایپک گیمز در رقابت با استیم چنین موضوعی را نمی‌پذیرد. به هر حال فورتنایت یک سهم بزرگ از اپیک گیمز است که طی چند سال گذشته مرکز بسیاری از قراردادها و مسائل مختلف بوده و سود فوق‌العاده زیادی را به این شرکت می‌رساند. حال اگر استیم را رقیب اپیک گیمز بدانیم، طبیعی است که همکاری بین این دو شرکت انجام نشود؛ بخصوص از زمانی که مدیران استیم اظهار کرده‌اند هرگز بازی‌های دارای NFT را در پلتفرم خود قرار نمی‌دهند، اما اپیک گیمز از این اقدام سازندگان استقبال هم کرده است!

به هر حال جدای از اندروید، کنسول دستی نینتندو سوییچ هم می‌تواند بازی فورتنایت را بدون مشکل اجرا کند. همچنین از آنجا که می‌توانید روی استیم دک پلتفرم ویندوز را نصب کنید، هیچ بعید نیست که قابلیت نصب فورتنایت به صورت دستی و روی حالت ویندوز امکان‌پذیر باشد. از طرفی هم طرفداران زیر پست رسمی تیم سوینی درخواست کرده‌اند تا نظر خود را عوض کرده و فورتنایت را برای دارندگان استیم دک در دسترس قرار دهد.

به هر حال هم‌اکنون دارندگان این کنسول دستی و در مجموع افرادی که می‌خواهند فورتنایت را روی استیم دک اجرا کنند بسیار کم هستند. به همین دلیل هم حداقل فعلا اپیک گیمز تن به همکاری با استیم را نمی‌دهد. شاید اگر طی چند ماه آینده درخواست‌ها بیشتر شده و تعداد کاربران استیم دک بالای یک حد خاص برود، سازندگان تصمیم بگیرند تا سیستم آنتی چیت مخصوص این کنسول را هم طراحی کرده و در نهایت روی بازی اعمال کنند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا