#مهسا_امینی

ساخت بازی‌های جدید FIFA توسط فدراسیون فوتبال

بعد از سال‌ها همکاری، حالا فیفا رقیب EA شد

ساخت بازی‌های جدید FIFA توسط فدراسیون فوتبال حمید توحیدلو ۰ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ اخبار بازی
بازی‌های جدید FIFA

فدراسیون بین‌المللی فوتبال رسما اعلام کرد که با همکاری استودیوها و بازی‌سازهای مطرح به دنبال ساخت بازی‌های جدید FIFA و شروع رقابت با الکترونیک آرتز است.

بدون هیچ شک و تردیدی، شبیه‌ساز فوتبال الکترونیک آرتز یکی از بهترین و پرمخاطب‌ترین مجموعه‌های ورزشی صنعت بازی‌های ویدیویی برشمرده می‌شود که هر ساله به همراه یک سری پیشرفت‌ها، واقع‌گرایانه‌ترین تجربه‌ی مسابقات فوتبال را برای علاقه‌مندان به ارمغان می‌آورد و در حال حاضر میلیون‌ها طرفدار در سراسر جهان دارد. در این میان، چند وقتی است که گزارش‌ها از پایان همکاری الکترونیک آرتز و  فدراسیون بین‌المللی فوتبال یعنی فیفا در سال ۲۰۲۳ میلادی حکایت داشتند و بر اساس آن‌ها، به نظر می‌رسید که نام سری فیفا از این پس تغییر می‌کند.

بعد از مدت‌ها کشمکش میان مقامات فیفا و الکترونیک آرتز، سرانجام ساعاتی قبل کمپانی EA از عدم تمدید قراردادها با فدراسیون بین‌المللی فوتبال خبر داد و به دنبال آن، رسما اعلام شد که نام بازی‌های فوتبال فیفا از سال آینده میلادی به EA Spots FC تغییر می‌کند. به بیان ساده‌تر، بعد از گذشت سه دهه همکاری و تصاحب امتیاز انحصاری استفاده از برند فیفا، دیگر خبری از نام‌گذاری فیفا برای مجموعه‌ی شبیه‌ساز فوتبال شرکت الکترونیک آرتز نخواهد بود.

بر اساس قرارداد قبلی، الکترونیک آرتز تنها تا پایان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اجازه‌ی استفاده از برند فیفا را برای مجموعه‌ی ورزشی خود در اختیار داشت. با این حال، ظاهرا فیفا و تیم سازنده این قرارداد را به مدت چند ماه تمدید کرده‌اند تا بازی مورد انتظار FIFA 23 در اواخر سال جاری میلادی روانه بازار شود. بر این اساس، این آخرین بازی فوتبالی است که الکترونیک آرتز با استفاده از برند فیفا به دست بازیکنان می‌رساند و در آینده به‌جای FIFA 24، شاهد انتشار بازی EA Spots FC خواهیم بود.

شرکت الکترونیک آرتز مدعی است که این تغییر نام تاثیری در کلیات بازی ایجاد نمی‌کند و مهم‌تر از همه، منجر به لغو قراردادها و لایسنس‌های تیم‌های باشگاهی نمی‌شود. به عبارت دیگر، تمامی تیم‌ها به همراه استادیوم‌ها در EA Spots FC حضور دارند و صرفا مجوز جام جهانی از این مجموعه صلب می‌شود. از طرفی، تیم توسعه‌دهنده بر این باور است که پایان همکاری با فدراسیون فیفا نه تنها به ضرر بازیکنان نیست، بلکه آزادی عمل بیشتری را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

در همین حین، به نظر می‌رسد که فدراسیون بین‌المللی فوتبال به دنبال همکاری با استودیوهای بازی‌سازی و شرکت‌های ناشر است تا به‌زودی با توسعه‌ی بهترین شبیه‌ساز فوتبال با نام فیفا، به رقابت جدی با کمپانی الکترونیک آرتز بپردازد. البته ماجرا به این سادگی نیست و به خاطر تمدید کوتاه مدت قرارداد با EA، فدراسیون فیفا تا سال ۲۰۲۳ میلادی اجازه‌ی ساخت بازی شبیه‌ساز فوتبال را ندارد.

به همین خاطر، این فدراسیون هم اکنون با همکاری بازی‌سازها در حال توسعه‌ی اولین بازی غیرشبیه‌ساز فوتبال با نام فیفا و بدون دخالت EA است که این اثر رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را برای بازیکنان رقم می‌زند. به علاوه، فیفا اذعان داشت که برای ساخت یک بازی غیرشبیه‌ساز فوتبال با محوریت جام جهانی ۲۰۲۳ زنان که در تابستان سال آینده و در دو کشور استرالیا و نیوزیلند برگزار می‌شود، مذاکره می‌کند. البته، هنوز جزئیاتی از این عناوین در دسترس نیست و باید منتظر انتشار خبرهای بیشتری در این زمینه بمانیم. از طرفی، ناگفته نماند که هر دو تورنومنت مزبور در بازی FIFA 23 شرکت الکترونیک آرتز هم حضور دارند.

بعد از انتشار این دو بازی غیرشبیه‌ساز، فدراسیون فیفا از تابستان سال ۲۰۲۳ میلادی به سراغ عرضه‌ی اولین بازی شبیه‌ساز فوتبال خود می‌رود. بر اساس اعلام فیفا، در حال حاضر مذاکره‌هایی با ناشرهای معروف و شناخته‌شده‌ی صنعت بازی‌های ویدیویی صورت می‌گیرد تا وظیفه‌ی ساخت و انتشار بازی FIFA 24 را به آن‌ها محول کند. جانی اینفانتینو، رئیس کل فیفا، مدعی است که سری بازی‌های فیفا به عنوان بهترین شبیه‌ساز فوتبال شناخته خواهند شد. او در این زمینه توضیح می‌دهد:

به شما اطمینان خاطر می‌دهم که تنها عنوانی که نام و برند فیفا را یدک می‌کشد، بهترین گزینه برای هواداران فوتبال خواهد بود. فیفا یک برند ماندگار و رسمی برای بازی‌های فوتبال است. نام فیفا از این به بعد در بازی‌های جدید FIFA تحت عناوین فیفا ۲۴، فیفا ۲۵، فیفا ۲۶ و پس از آن هم باقی می‌ماند و این نام تا ابد به عنوان برترین و بهترین بازی شبیه‌ساز فوتبال شناخته خواهد شد.

طبق گزارش رسانه معروف نیویورک تایمز، فدراسیون بین‌المللی فوتبال تنها در صورتی قرارداد خود با الکترونیک آرتز را به مدت ده سال دیگر تمدید می‌کند که این کمپانی مبلغ ۲.۵ میلیارد دلار به عنوان حق کسب امتیاز نام‌گذاری به آن‌ها پرداخت کند. این در حالی است که فیفا برای ده سال گذشته تقریبا یک میلیارد دلار از کمپانی مذکور دریافت کرده بود. در واقع، فیفا مبلغ تمدید این قرارداد را چیزی بیش از دو برابر افزایش داده است.

جدا از این مورد، فیفا در نظر داشت که امتیاز ورزش‌های الکترونیک را نیز در قالب یک قرارداد جداگانه به EA به فروش برساند، لیکن الکترونیک آرتز به دنبال تصاحب تمام و کمال نام و لوگوی فیفا برای تمامی بخش‌های بازی خود بود. به خاطر این اختلاف نظرها، مدیران شرکت الکترونیک آرتز از ادامه‌ی همکاری با فدراسیون بین‌المللی فوتبال صرف نظر کردند. لازم به ذکر است که این لایسنس تنها مربوط به مجوز استفاده از نام فیفا برای نام‌گذاری شبیه‌‎ساز فوتبال و تورنومنت جام جهانی است و هیچ ارتباطی با قرارداد تیم‌های باشگاهی ندارد.

مدیرعامل الکترونیک آرتز در این زمینه توضیح می‌دهد:

آن چیزی که ما در سال‌هایی غیر از برگزاری مسابقات جام جهانی از این توافق دریافت کردیم، تنها نامی است که روی کاور بازی قرار گرفته است. اکنون در دنیایی به سر می‌بریم که بازیکنان به خاطر خریدهای دیجیتالی، به نام روی جعبه نگاه نمی‌کنند. البته که در سال‌های جام جهانی، ما دیگر لایسنس این تورنمنت را در اختیار نداریم. ما می‌دانیم که این مسابقات چقدر مهم هستند، اما به نظر ما، نباید آن را مهم‌ترین ارکان فوتبال در نظر گرفت. ما نزدیک به سی صد مجوز دیگر داریم که به ما اجازه می‌دهد محتوای زیادی را تقدیم علاقه‌مندان و هوادارنمان کنیم.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا فیفا بدون همکاری با الکترونیک آرتز می‌تواند بازی شبیه‌ساز فوتبال خود را در سال ۲۰۲۴ میلادی راهی بازار کند و یا این فدراسیون توان رقابت با EA را نخواهد داشت؟ از طرفی، با وجود اینکه تغییراتی در گیم‌پلی و روند توسعه‌ی بازی شبیه‌ساز فوتبال الکترونیک آرتز پیش نمی‌آید، اما ممکن است که سری EA Spots FC نیز با مسیر پرفراز و نشیبی همراه شود.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با ساخت بازی‌های جدید FIFA توسط فدراسیون بین‌المللی فوتبال چیست؟ به نظر شما، کدام یک از کمپانی‌های ناشر برای خلق بازی شبیه‌ساز فوتبال با فیفا همکاری می‌کند؟ به نظر شما، آیا این موضوع می‌تواند زنگ خطری برای الکترونیک آرتز باشد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا