#مهسا_امینی

ممنوعیت بازرسی موبایل در فرودگاه‌ ها و مرزهای آمریکا

بازرسی موبایل در مبادی ورودی ایالات متحده ممنوع شد


دادگاه فدرال آمریکا به قانون بازرسی موبایل در فرودگاه ها و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی مسافران اعم از تبلت و لپ‌تاپ در مرزهای ورودی ایالات متحده پایان داد.

تاکنون شکایات بسیاری در رابطه با بررسی گوشی‌های موبایل و سایر گجت‌های الکترونیکی ثبت شده که بر اساس آن اداره گمرک مرزی ایالات متحده بدون دلیل اقدام به بررسی گوشی‌‌ها یا لپ‌تاپ و تبلت مسافران کرده‌اند.

در این میان یکی از کارمندان ناسا شکایتی علیه اداره حفاظت مرزی آمریکا ثبت کرده که بر اساس آن دستگاه‌های الکترونیکی از جمله موبایل و لپ‌تاپ وی را که حاوی اطلاعات محرمانه سازمان ناسا بوده تفتیش و بازرسی کرده‌اند.

این شکایات از دو سال پیش ثبت شده و حالا توسط اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا و از سوی ۱۱ شاکی دیگر که گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های‌شان بدون اجازه مورد بررسی و تفتیش قرار گرفته، خواستار لغو این قانون شده‌اند.

این شاکیان که از شهروندان ایالات متحده به شمار می‌روند در دادخواست  EFF و ACLU استدلال كردند كه بررسی بدون دلیل دستگاه‌های الكترونیكی لوایح اول و چهارم قانون اساسی ایالات متحده را نقض كرده است.

این حكم باعث می‌شود كه تفتیش و بررسی دستگاه‌های موبایل و سایر گجت‌ها توسط گمرک و کنترل مرزی (CBP) و مهاجرت غیرقانونی باشد، مگر اینکه افسران دلایلی مبنی بر غیرقانونی بودن ورود مسافر به کشور داشته باشند یا دلایلی مبنی بر به خطر افتادن امنیت کشور وجود داشته باشد، در غیر این‌صورت ماموران گمرک حق تفتیش و بازرسی گوشی‌های موبایل، تبلت یا لپ‌تاپ مسافران را ندارند.

البته در رابطه با اینکه اگر دوباره چنین اتفاقاتی رخ دهد و ماموران بدون دلیل اقدام به بازرسی ابزارهای الکترونیک مسافران کنند، چه حکمی برای ماموران در نظر گرفته خواهد شد، اطلاعی داده نشده است، اما مسافران می‌توانند از این امر خشنود باشند که از این پس مشکلی در این مورد برای‌شان هنگام تردد در فرودگاه‌های ایالت متحده آمریکا پیش نخواهد آمد.

 


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا