فروشگاه اپیک در سال گذشته‌ ۶۸۰ میلیون دلار درآمد داشته است

اهدای بازی‌های رایگان در سال ۲۰۲۰ ادامه می‌یابد

فروشگاه اپیک

فروشگاه اپیک با انتشار یک بیانیه‌ی رسمی اعلام کرد روند اهدای بازی‌های رایگان در سال ۲۰۲۰ میلادی ادامه می‌یابد. این روند از سال گذشته آغاز شده بود.

مدیران فروشگاه اپیک از همان ابتدای کار می‌دانستند که استیم تسلط کاملی روی پتانسیل‌های تجاری پلتفرم رایانه‌های شخصی داشته و برای بهره بردن از این پتانسیل‌ها راه سختی را در پیش دارند. به همین دلیل، سیاست‌های مختلفی را اتخاذ کردند تا کاربران تمایل بیشتری برای استفاده از فروشگاه آن‌ها داشته باشند. یکی از این سیاست‌گذاری‌ها، اهدای بازی‌های رایگان در فواصل زمانی مشخص بود.

با توجه به بیانیه‌ی جدید فروشگاه اپیک، روند اهدای بازی‌های رایگان در سال کنونی میلادی ادامه می‌یابد و هر هفته شاهد رایگان شدن یک بازی جدید خواهیم بود. همانند گذشته، بازی پس از اضافه شدن به آرشیو اکانت برای همیشه به کاربر تعلق خواهد داشت. جدا از اعلام این خبر، یک اینفوگرافیک به همراه بیانیه منتشر شده است که اطلاعات بسیار جالبی را از عملکرد فروشگاه اپیک در نخستین سال فعالیت خود به اشتراک می‌گذارد. مهم‌ترین‌ نکته‌ها در ادامه‌ قرار گرفته‌اند:

  • ۱۰۸ میلیون نفر از مجموع کاربرانی که در سال گذشته از این فروشگاه بازدید داشته‌اند، حداقل یک بار اقدام به خرید کرده‌اند. این رقم شامل بازی‌های رایگان (Free-to-Play) نمی‌شود.
  • کاربران مجموعا ۶۸۰ میلیون دلار هزینه‌ کرده‌اند که ۲۵۱ میلیون دلار آن از بازی‌های ثرد پارتی به‌دست آمده است.
  • ۷۳ بازی مختلف در طول سال گذشته رایگان شدند که مجموع دانلود‌های آن‌ها از مرز ۲۰۰ میلیون عبور کرده است. این بازی‌ها مجموعا ۱۵۰۰ دلار ارزش داشته‌اند.
  • ارزش مجموع‌ تخفیف‌ها و کوپن‌های کاهش قیمت در سال گذشته بیش از ۲۳ میلیون دلار بوده است.

اگرچه در اینفوگرافیک هیچ اشاره‌ای به میزان درآمد نسخه‌ی رایانه‌های شخصی Fortnite در سال ۲۰۱۹ میلادی نشده است اما با یک تفریق ساده می‌توان آن را حساب کرد. از آن‌جایی که Fortnite در حال حاضر تنها محصول درآمدزای اپیک گیمز در فروشگاه محسوب می‌شود، می‌توان ۲۵۱ میلیون دلار را از ۶۸۰ میلیون دلار کم کرد تا به‌ میزان درآمد نسخه‌های رایانه‌های شخصی این بازی محبوب رسید. بدین ترتیب، می‌توان گفت کاربران نسخه‌ی رایانه‌شخصی طی ۱۲ ماه گذشته در حدود ۴۲۹ میلیون دلار هزینه کرده‌اند.

یکی دیگر از سیاست‌های فروشگاه اپیک برای نزدیک شدن به جایگاه کنونی استیم، امضای قرارداد با شرکت‌ها و استودیو‌ها برای عرضه‌ی انحصاری بازی‌ها بوده است. اگرچه این اتفاق بازخوردهای منفی را از سوی دارندگان رایانه‌های شخصی به‌همراه داشته اما تاکنون هیچ گونه تغییری در سیاست‌های فروشگاه اپیک به‌وجود نیامده است. در آینده‌ هم شاهد عرضه‌ی انحصاری عناوین مختلفی از جمله Godfall ،Magic: The Gathering، Predator: Hunting Grounds و Rogue Company خواهیم بود.

البته تیم سویینی (Tim Sweeney​)، مدیرعامل شرکت اپیک گیمز، چند ماه قبل از تنها شرط برای توقف امضای قراردادهای این چنینی با بازیسازان اظهاراتی را مطرح کرد. طبق صحبت‌های او، استیم باید سود حاصل از فروش بازی‌ها را کاهش داده و به رقم ۱۲ درصد برساند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا