نمرات و نقدهای فیلم Dune منتشر شدند؛ حماسی اما ناقص

کمتر از دو ماه به اکران گسترده باقی مانده است

نمرات و نقدهای فیلم Dune منتشر شدند؛ حماسی اما ناقص سورنا رضایی ۵ ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ سینمای جهان
نقدهای فیلم Dune

در شرایطی که فاصله چندانی با آغاز اکران گسترده نداریم، نمرات و نقدهای فیلم Dune در رسانه‌ها منتشر شده تا علاقه‌مندان آن‌ها را مطالعه کنند.

تلماسه اثر فرانک هربرت (Frank Herbert) یکی از تاثیرگذاترین رمان‌ها بر فرهنگ عامه بوده و بسیاری از آثار علمی-تخیلی مدرن مانند جنگ ستارگان وجود خود را به آن مدیون هستند. اگرچه داستان مزبور از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار است، ساخت اقتباس آن به دلیل جزئیات زیاد کار بسیار سختی محسوب می‌شود. همین ویژگی باعث شده فیلمسازان مختلف نتوانند فیلمی بر اساس آن ساخته و روی پرده نقره‌ای بیاورند. در این میان، تنها دیوید لینچ (David Lynch) توانست پروژه را تکمیل کند اما نتیجه کار بازخوردهای منفی‌ای را از سوی منتقدان دریافت کرد. شخص لینچ هم در یکی از مصاحبه‌های خود گفت هیچ مسئولیتی در قبال اثر ندارد؛ زیرا تهیه‌کنندگان و سرمایه‌گذاران آزادی عملش را گرفته بودند.

حال و با گذشت چند دهه، اینبار دنی ویلنوو (Denis Villeneuve) اقتباس تلماسه را ساخته و آماده اکران کرده است. او با Arrival و Blade Runner 2049 ثابت کرد تبحر بالایی در ساخت فیلم‌های علمی تخیلی دارد. این موضوع در کنار استفاده از نام‌های مشهور برای تیم بازیگری باعث شده محصول مشترک وارنر و لجندری پیکچرز در لیست انتظار بسیاری از علاقه‌مندان سینما قرار بگیرد. از هنرپیشه‌های نقش‌های اصلی می‌توان به تیموتی شالامی (Timothée Chalamet)، ربکا فرگوسن (Rebecca Ferguson)، اسکار ایزاک (Oscar Isaac)، زندیا (Zendaya)، جیسون موموآ (Jason Momoa) و دیو باتیستا (Dave Bautista) اشاره کرد.

در پی اکران در جشنواره فیلم ونیز، نقدهای فیلم Dune در رسانه‌ها منتشر شده است. تاکنون و با انتشار ۱۴ نقد مثبت و ۴ نقد متوسط در وب سایت Metacritic، متا به رقم ۷۶ رسیده است. شرایط در وب سایت Rotten Tomatoes بهتر بوده و نمره نهایی پس از انتشار ۲۹ نقد، ۸۳/۱۰۰ است. در ادامه می‌توانید خلاصه برخی از نقدها مطالعه کنید:

وب سایت The Hollywood Reporter:

احتمالا بزرگترین ایراد Dune این است که قسمت اول یک داستان کامل بوده و قسمت دوم در حال حاضر در فاز پیش‌تولید قرار دارد. به بیان دیگر، بیشتر آن چیزی که در فیلم می‌بینیم یک زمینه‌چینی برای فیلم جذابی است که در آینده می‌آید.

وب سایت GameSpot:

فیلمی که دنی ویلنوو ساخته، بهترین اقتباسی است که می‌توان بر اساس یکی از نمادین‌ترین رمان‌های علمی-تخیلی ساخت. این اثر همانی است که بیش از ۵ دهه برایش انتظار کشیده‌اید. فیلمسازان مستعد و بازیگران شگفت‌انگیز بهترین عملکرد را داشته‌اند.

وب سایت IGN:

Dune، یک حماسه جذاب اما ناقص است؛ اثری که از لحاظ فنی یک شگفتی بوده و بیشتر تمرکزش را روی زمینه‌چینی پرده سومی می‌کند که هرگز از راه نمی‌رسد.

وب سایت IndieWire:

حق با دنی ویلنوو بود: تلویزیونتان برای نمایش فیلمش به اندازه کافی بزرگ نیست. این ادعا صحیح است چون اپرای فضایی بدون روح او در صحنه‌های بسیار بزرگی فیلمبرداری شده و هیچ نمایشگری نمی‌تواند به راحتی تمامی کنش‌ها را به تصویر بکشد.

فیلم Dune در آینده‌ای دور روایت می‌شود. دوک لتو آترایز از سوی امپراتور ماموریت می‌یابد به آراکیس رفته و به عنوان حاکم سیاره، بر استخراج ماده بسیار ارزشمند ملانژ نظارت داشته باشد. دوک می‌داند این ماموریت تله‌ای از سوی دشمنان است. با این حال، پذیرفته و به همراه خانواده خود به آنجا می‌رود. در پی یک خیانت، همه چیز به هم ریخته و فرزند دوک مجبور به فرار می‌شود. همین اتفاق، باقی داستان را زمینه‌چینی می‌کند.

جدیدترین اقتباس سینمایی تلماسه از تاریخ ۳۰ مهر سال ۱۴۰۰ (مصادف با ۲۲ اکتبر) به صورت همزمان با سینماهای آمریکا و سرویس استریم HBO Max خواهد آمد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا