#مهسا_امینی

آیا برتری گرافیک ایکس‌باکس سری ایکس به پلی‌استیشن 5 چشمگیر است؟

سازنده‌ی Dirt 5 پاسخ می‌دهد

برتری گرافیک ایکس‌باکس سری ایکس به پلی‌استیشن 5

طراح ارشد Dirt 5 در گفتگوی اخیر خود به این سوال پاسخ داد که آیا برتری گرافیک ایکس‌باکس سری ایکس به پلی‌استیشن 5 چشمگیر است یا خیر.

مایکروسافت در طراحی و ساخت ایکس‌باکس سری ایکس به یک پردازنده‌ی گرافیکی با قدرت ۱۲.۱۵ ترافلاپس بسنده کرده است. در مقابل، سونی قرار می‌گیرد که یک کارت گرافیک ۱۰.۲۸ ترافلاپسی را به دیگر مدل‌ها ترجیح داد. عده‌ای از کاربران فضای مجازی معتقد هستند برتری کنسول ردموندی‌ها به کنسول سامورایی‌ها در بحث گرافیک بسیار قابل‌توجه بوده و در آینده‌ای نزدیک خودش را نشان می‌دهد اما گروهی دیگر اعتقاد دارند غیر از کارت گرافیک، عوامل دیگری هم در عملکرد فنی یک کنسول بازی تاثیرگذار هستند. از همین رو، تفاوت چندان قابل‌توجه نیست. اینطور که به نظر می‌رسد، حق با گروه دوم بوده است.

مایک مرتون (Mike Moreton) طراح ارشد Dirt 5 چندی پیش مصاحبه‌ای را با وب سایت Gaming Bolt انجام داد. خبرنگار که به خوبی می‌دانست هنوز بحث‌های زیادی پیرامون برتری گرافیک ایکس‌باکس سری ایکس به پلی‌استیشن 5 وجود دارد، یکی از سوال‌های خود را به این موضوع اختصاص داد. به طور دقیق‌تر، او پرسید آیا اختلاف قدرتی که میان پردازنده‌ی گرافیکی دو کنسول وجود دارد، به حدی است که سازنده‌ی بازی‌های چند پلتفرمی را به دردسر بیاندازد یا خیر. کارمند استودیوی کدمسترز در پاسخ گفت اگر بحث بهینه‌سازی پایانی را در نظر بگیریم، استودیوهایی که به صورت انحصاری روی ایکس‌باکس سری ایکس کار می‌کنند، در مقایسه با استودیوهایی که روی یک بازی چند پلتفرمی کار می‌کنند حجم کار کمتری خواهند داشت اما این حجم چشمگیر نیست.

تصور کنید یک استودیو توانسته محصول جدیدش را برای اجرا با وضوح تصویر 4K و نرخ فریم ۶۰ روی ایکس‌باکس سری ایکس بهینه سازی کند. طبق ادعای مایک مرتون، استودیوی مزبور برای رسیدن به همین کیفیت اجرایی روی پلی‌استیشن 5 به زحمت چندانی نخواهد افتاد و در مدت زمان کوتاه و بدون چالش خاصی می‌تواند به هدفش دست یابد. بحث ایکس‌باکس سری اس کاملا از این ماجرا جدا است. این کنسول از یک کارت گرافیک با قدرت ۴ ترافلاپس بهره می‌برد که تفاوت غیرقابل‌انکاری با سری ایکس و همچنین نسل جدید پلی‌استیشن دارد؛ تفاوتی که نگرانی برخی از استودیوها را برانگیخته است. البته فیل اسپنسر (Phil Spencer) مدیر بخش ایکس‌باکس تلویحا اطمینان خاطر داده تمامی بازی‌ها برای اجرا روی سری اس بهینه‌سازی خواهند شد.

استودیوی کدمسترز با انتشار یک پست در وب سایت رسمی PlayStation، حالت Vampire را معرفی کرد. اگر به یاد داشته باشید، در تریلر رونمایی از سیستم Playgrounds نیم نگاهی به این حالت داشتیم. طبق اطلاعات منتشر شده، در این حالت یکی از کاربران به ومپایر تبدیل شده و باید از طریق برخورد با خودروهای دیگران، آن‌ها را هم به ومپایر تبدیل کند. کاربرانی هم که هنوز به ومپایر تبدیل نشده‌اند، تنها یک وظیفه دارند: فرار. رقابت با طلوع خورشید به پایان می‌رسد و در انتها، افرادی که به ومپایر تبدیل نشده‌اند برنده خواهند بود.

بازی Dirt 5 در تاریخ ۲۵ مهر (مصادف با ۱۶ اکتبر) برای پلتفرم‌های ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن 4 و رایانه‌های شخصی منتشر خواهد شد.


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا