اسنپدراگون ۸ نسل ۳ مخصوص گلکسی سریع‌تر از نسخه‌ی استاندارد است

تفاوتی که احتمالا حس نمی‌شود!

اسنپدراگون ۸ نسل ۳ گلکسی

اینطور که به نظر می‌رسد، کوالکام پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸ نسل ۳ مخصوص گلکسی را اندکی سریع‌تر از مدل استاندارد طراحی کرده است.

کوالکام معمولا هر سال از دو تراشه‌ی پرچم‌دار رونمایی می‌کند؛ یکی استاندارد و دیگری پلاس. گاهی اوقات این اتفاق رخ نمی‌دهد اما طی چند سال اخیر بارها شاهد چنین چیزی بوده‌ایم. مدل پلاس معمولا ۱۰ الی ۱۵٪ از لحاظ گرافیکی یا پردازشی قدرتمندتر و سریع‌تر از مدل استاندارد است اما بیشتر در گوشی‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که اواخر هر سال عرضه می‌شوند. در نتیجه بیشتر گوشی‌ها همان مدل استاندارد را دریافت می‌کنند.

اما اینطور که به نظر می‌رسد، به خاطر همکاری نزدیک سامسونگ و کوالکام، ظاهرا شرکت کره‌ای موفق شده به نوعی، امتیاز پردازنده‌های پلاس کوالکام را خردیاری کند. حالا اسنپدراگون پلاس، اسنپدراگون مخصوص گلکسی نام داشته و فقط در گوشی‌های سامسونگ مورد استفاده قرار می‌گیرد تا پرچم‌داران کره‌ای روی کاغذ، سخت‌افزار قدرتمندتری از سایر گوشی‌های همرده داشته باشند. اتفاقی که برای نخستین بار، سال گذشته رخ داد.

امسال هم قرار است این اتفاق را شاهد باشیم؛ اسنپدراگون ۸ نسل ۳ مخصوص گلکسی پردازنده‌ای است که در بازارهای آمریکا و چین، به عنوان قلب تپنده در کهکشانی‌های سامسونگ ایفای نقش خواهد کرد و طبق اطلاعات منتشر شده، فرکانس بیشتری هم در مقایسه با مدل استاندارد خواهد داشت.

اگر حرف‌های یوگش برار، افشاگر نسبتا باسابقه‌ی فناوری درست باشد، اسنپدراگون ۸ نسل ۳ و ۸ نسل ۳ مخصوص گوشی‌های سامسونگ از لحاظ فرکانس در تمامی هسته‌ها با هم متفاوت خواهند بود و تفاوت‌شان هم به شرح زیر است:

اسنپدراگون ۸ نسل ۳ استاندارد

  • ۱ هسته‌ی Cortex-X4 با فرکانس ۳٫۳ گیگاهرتز
  • ۵ هسته‌ی Cortex-A720 با فرکانس ۳٫۲ گیگاهرتز
  • ۲ هسته‌ی Cortex-A520 با فرکانس ۲٫۳ گیگاهرتز

اسنپدراگون ۸ نسل ۳ مخصوص گلکسی

  • ۱ هسته‌ی Cortex-X4 با فرکانس ۳٫۴ گیگاهرتز
  • ۵ هسته‌ی Cortex-A720 با فرکانس ۳٫۱۵ گیگاهرتز
  • ۲ هسته‌ی Cortex-A520 با فرکانس ۲٫۲۷ گیگاهرتز
  • گرافیک اورکلاک شده‌ی (۱ گیگاهرتزی برای بهبود فعالیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی)

همانطور که می‌بینید، اسنپدراگون ۸ نسل ۳ مخصوص گوشی‌های سامسونگ عملا تفاوت محسوسی با مدل استاندارد نخواهد داشت چون افزایش فرکانس هسته‌ی نخست با کاهش فرکانس سایر هسته‌ها جبران می‌شود. اما افزایش فرکانس گرافیک باعث می‌شود بهبود عملکرد نسبتا خوبی را در سری اس ۲۴ در انجام کارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در مقایسه با سایر پرچم‌دارها شاهد باشیم.

البته این نسخه‌ی اورکلاک‌شده‌ی اسنپدراگون ۸ نسل ۳ در سایر گوشی‌ها هم ممکن است استفاده شود اما دیگر خبری از برند (مخصوص گلکسی) نخواهد بود.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا