#مهسا_امینی
فیلم های مورد انتظار DC

فیلم های مورد انتظار DC سال ۲۰۲۲ میلادی

ناجیان دنیای سینمایی DC

جدیدترین فیلم های مورد انتظار DC در واقع دنباله‌هایی هستند که بر پایه آثار سینمایی قبلی ساخته شده یا داستانی جدید از ابرقهرمانان این جهان کمیک بوکی را در قالب مولتی‌ورس به تصویر می‌کشند. با این وجود، آیا با پروژه‌های جدید دی سی که برای سال‌های آینده در نظر گرفته شده‌اند آشنایی دارید؟

از سال ۲۰۱۶ زک اسنایدر (Zack Snyder) تصمیم گرفت تا با خلق جهان سینمایی DCEU، ابرقهرمانان دنیای تاریک دی سی را دور هم جمع کند و در نتیجه، کار خود را با فیلم Batman V Superman شروع کرد. در سال‌های بعد از آن نیز آثار سینمایی دیگری درباره سایر شخصیت‌ها از جمله واندروومن و همچنین آکوامن منتشر شد تا در نهایت در فیلم Justice League همه آن‌ها در مقابل تهدیدی تازه برای زمین قرار بگیرند. اما نکته اینجاست که این فیلم با کنار رفتن کارگردان اصلی با مشکلات فراوانی همراه شد و به نحوی می‌توان گفت هرگز به موفقیتی که Avengers از تیم رقیب به دست آورده بود نزدیک هم نشد!

با این وجود در سال گذشته دیدیم که زک اسنایدر برای احیاء آنچه که از دست داده بود بازگشت تا یک نسخه Snyder Cut از فیلم شکست خورده Justice League را عرضه کند. این فیلم عملا همان اثر قبلی بود، اما با صحنه‌های بیشتر و داستانی گسترده‌تر که پایان آن می‌تواند درهای بسیاری را به سمت مولتی‌ورس دی سی باز بگذارد. در واقع نکته کار همینجاست که دی سی در دنیای سینمایی خود سعی می‌کند تا با انواع و اقسام سریال‌های مختلف و جهان‌های گوناگون، مولتی‌ورس را در همان اول کار جا انداخته و سپس به عرضه فیلم‌ها و سریال‌هایی بپردازد که خیلی از آن‌ها به یکدیگر مرتبط نیستند. در حالی که استودیو مارول، طی دهه اخیر تمام تلاش خود را به کار گرفته تا یک جهان سینمایی واحد و یکدست را طراحی کند که اخیرا هم در اوج شکوه به مولتی‌ورس ختم شد!

با این حال هنوز هم برای دی سی به اندازه کافی فرصت وجود دارد تا با بازنگری گذشته و تمرکز روی پروژه‌های آینده DCEU (یا هر جهان دیگری که فیلم در آن باشد)، توجه کاربران را جلب کند. رئیس استودیو دی سی والتر هامادا (Walter Hamada) اعلام کرده که آن‌ها با مولتی‌ورس ایجاد شده قصد دارند تا گوشه و کنار تمامی داستان‌های کمیک بوکی دی سی را پوشش دهند و در همین مسیر برخی ابرقهرمانان را در کنار یکدیگر قرار داده و جنگ‌های حماسی به راه بیندازند! اما آیا با پروژه‌های آینده این کمپانی آشنایی دارید؟

فیلم The Batman

کارگردان: مت ریوز

تاریخ اکران: ۱۳ اسفند (۴ مارس ۲۰۲۲)

طی سالیان گذشته شاهد انواع بتمن‌های مختلف با بازی بن افلک، کریستین بیل و … بوده‌ایم. اما بازگویی داستان شوالیه تاریکی شهر گاتهام هربار هم که تکرار شود، همچنان برای طرفداران و جمع بزرگی از کاربران تازگی خاص خود را خواهد داشت. به همین منظور نیز سازندگان به جای اینکه راه زک اسنایدر را ادامه داده و با بن افلک به سرگذشت بتمن پیر شده بپردازند، به سراغ کارگردانی تازه و بازیگری جوان‌تر رفته‌اند تا باز هم داستان بتمن را از نو شروع کنند!

فیلم The Batman پروژه تازه‌ای است که توسط مت ریوز کارگردانی شده و بازیگر نقش اصلی آن رابرت پتینسون خواهد بود. با این وجود مدتی پیش بود که پس از انتشار تریلر رسمی این اثر، سازندگان عملا اظهار کردند که در اینجا خبری از DCEU و ادامه راه زک اسنایدر نیست، بلکه بتمن تازه متولد شده دنیای سینمایی DC متعلق به جهانی دیگر است. با این حال اینکه آیا این جهان دیگر روزی به سایر فیلم‌ها و جمع شدن ابرقهرمانان ختم خواهد شد یا که نه، هنوز مشخص نیست. همچنین درباره داستان این اثر هنوز اطلاعاتی منتشر نشده است. به نحوی که ما در تریلر همان روال همیشگی کتک زدن خلافکاران توسط بتمن را شاهد بودیم و فهمیدیم که شخصیت‌های منفی فیلم ریدلر (Riddler) و پنگوئن (Penguin) خواهند بود که از دشمنان کلاسیک شوالیه تاریکی محسوب می‌شوند.

لازم به ذکر است که جدا بودن جهان این فیلم عملا به معنای بازیگران متفاوت و شخصیت‌های مختلفی است که با نسخه قبلی دیده شده در DCEU فرق می‌کنند. برای مثال اندی سرکیس نقش آلفرد (Alfred) دستیار معروف و محبوب بروس وین را بازی می‌کند و همچنین زویی کراویتز در نقش کت وومن (Catwoman) ظاهر خواهد شد که ممکن است در ابتدا دشمن و سپس به یار بتمن تبدیل شود. این مورد را هم فراموش نکنید که این فیلم در سال دوم زندگی بروس وین به عنوان بتمن اتفاق خواهد افتاد؛ در نتیجه قرار نیست تا شاهد دیدن دوباره و چندباره صحنه کشته شدن پدر و مادر وین و همچنین تمرینات سخت او برای تبدیل شدن به بتمن باشیم. همچنین مت ریوز اعلام کرده بود که در صورت موفقیت این اثر، ممکن است به سمت یک سه‌گانه تمام و کمال به پیش برود و از همین الان برای آن برنامه‌ریزی کرده تا شاید در یکی از آن‌ها، شاهد گذشته بتمن باشیم.

فیلم Black Adam

کارگردان: ژاومه کویت-سرا

تاریخ اکران: ۷ مرداد ۱۴۰۱ (۲۹ جولای ۲۰۲۲)

در واقع قرار بود تا فیلم Black Adam ابتدا در Shazam معرفی شده و سپس یک اثر سینمایی مختص به خود را دریافت کند. اما چنان که پیداست، دوین جانسون ملقب به The Rock قرار است تا با اولین نقش ابرقهرمانی خود پیش از هرچیز به سراغ یک معرفی سفت و سخت برود! بلک ادم شخصیتی است که برای توضیح داستان او قاعدتا یک فیلم جداگانه لازم بوده و سازندگان نیز این موضوع را به خوبی درک کرده‌اند، اما اینکه چقدر این کاراکتر با نسخه کمیک بوکی مشابه بوده و آیا از نقش آنتی‌هیرو به مثبت تبدیل خواهد شد یا که نه، هنوز معلوم نیست. همچنین درباره داستان فیلم نیز جزئیات چندانی منتشر نشده و ما فقط می‌دانیم که راک قرار است چندین نفر را در فیلم اختصاصی خود به زیبایی هرچه تمام‌تر کتک بزند و این اثر از فیلم های مورد انتظار DC است.

در دوران مصر باستان، بلک ادم یکی از فرزندان فرعون بوده که برای کسب قدرت به سراغ جادوگر بزرگی به نام شزم می‌رود. با کمک او، ادم موفق می‌شود تا رفته رفته قدرت خود را بیشتر کرده و سپس توانایی هریک از خدایان مصر را از توان عامون تا هوش آتون به دست آورد. با این وجود وقتی که شزم می‌بیند که ادم توسط ساحره‌ای به نام بلیز (Blaze) از راه درست خارج شده و تشنه قدرت است، او را از صحنه روزگار پاک می‌کند تا انسان‌ها در امان باشند، غافل از اینکه در قرن ۲۰ میلادی بلک ادم دوباره زنده خواهد شد!

به هر حال اینکه آیا داستان کمیک بوکی این شخصیت به درستی روی پرده سینما نمایش داده می‌شود یا که نه هنوز مشخص نیست، اما حداقل می‌دانیم که سازندگان به همین یک فیلم بسنده نکرده و در صورت موفقیت، احتمالا باید شاهد چندین پروژه دیگر با حضور راک نیز باشیم.

فیلم The Flash

کارگردان: اندی موشیتی

تاریخ اکران: ۱۳ آذر ۱۴۰۱ (۴ نوامبر ۲۰۲۲)

شاید فقط یک فیلم بتواند به خوبی تمامی این پراکندگی بین آثار سینمایی مختلف دی سی را جمع و جور کرده و مولتی‌ورس را به بهترین شکل ممکن معرفی کند، و آن هم چیزی نیست جز The Flash! در واقع فلش این قابلیت را دارد تا در زمان سفر کرده و بُعدهای دیگری از زمان و مکان را به دلیل سرعت بالایی که دارد جستجو کند، به واسطه همین مورد نیز می‌توان انتظار داشت که The Flash (که تاخیر در ساخت آن مدت‌هاست به یک امر عادی تبدیل شده) همه چیز را سر و سامان بخشیده و آینده جهان سینمایی DC را جهت بدهد. در این فیلم شاهد بازگشت بن افلک در نقش بتمن و همچنین مایکل کیتون باز هم در نقش بتمن خواهیم بود تا بتوانید عمق ماجرا را درک کنید!

با این وجود، دو بتمن ذکر شده تنها ابرقهرمانانی نیستند که در این اثر سینمایی حضور دارند! بلکه شخصیت بت گرل (Batgirl) با بازی ساشا کلی و چندین ابرقهرمان دیگر که هنوز از حضور آن‌ها مطمئن نیستیم نیز در کنار فلش حاضر خواهند شد تا داستان از آنچه که هست پیچیده‌تر شود! با این حساب، می‌توان گفت که از میان فیلم های مورد انتظار DC مهم‌ترین مورد برای آینده این جهان سینمایی، The Flash خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که نقش فلش را ازرا میلر از همان Justice League بازی خواهد کرد تا همه چیز به DCEU مرتبط باشد.

فیلم Aquaman 2

کارگردان: جیمز وان

تاریخ اکران: ۲۵ آذر ۱۴۰۱ (۱۶ دسامبر ۲۰۲۲)

از مهم‌ترین فیلم های مورد انتظار DC که حداقل اگر ارتباط داستانی چندانی با سایر آثار نداشته باشد، می‌تواند پول خوبی را نسیب سازندگان کند، می‌توان به Aquaman 2 اشاره کرد. به هر حال فیلم اول این سری چیزی حدود ۱.۱۴ میلیارد دلار فروش را ثبت کرده بود و ظاهرا از موفق‌ترین‌های DCEU محسوب می‌شود که البته توسط طرفداران نیز مورد حمایت کامل قرار گرفته است. با این حال وقتی که یک فیلم به این شکل موفق می‌شود، در بسیاری از مواقع سازندگان در ساخت دنباله‌های آن خراب می‌کنند، اما درباره Aquaman 2 ظاهرا خبری از این خرابکاری‌ها نیست! چراکه داستان آرتور به حدی طولانی و جذاب است که دشمنان مختلف و ماجراجویی‌های او می‌توانند تا چند فیلم دیگر هم دنباله داشته باشند و با کارگردانی درست، همه با موفقیت همراه شوند! این در حالی است که تیم نویسنده و همچنین جیمز وان، کارگردان نسخه قبلی همه برای ساخت این اثر سینمایی بازگشته‌اند. جیسون موموآ مجددا در قامت آکوامن ظاهر خواهد شد و یاران و دشمنان تازه‌ای را در ماجراجویی جدید آتلانتیس خواهد داشت.

لازم به ذکر است که از داستان این فیلم هنوز جزئیات چندانی منتشر نشده، اما اعلام شده که ظاهرا یحیی عبدالمتین دوم در نقش شخصیت منفی اصلی این اثر حضور خواهد داشت. این کاراکتر که جزئیاتی درباره آن در فیلم قبلی نیز اعلام شده بود، در واقع Black Manta نام دارد و به دنبال آرتور و سلاح قدرتمند او به آتلانتیس خواهد آمد.

فیلم Shazam: Fury of The Gods

کارگردان: دیوید اف. سندبرگ

تاریخ اکران: ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ (۲ ژوئن ۲۰۲۳)

فیلم Shazam! هم از نظر منتقدان و هم طرفداران یک اثر موفق محسوب می‌شود که توانست بخصوص در دید کودکان و نوجوانان، به یک اثر خانوادگی بسیار محبوب تبدیل شود. با این حال وقتی که فیلمی تا این حد مورد حمایت قرار گرفته، عملا ارزش ساخت دنباله را دارد. بدین ترتیب در لیست فیلم های مورد انتظار دی سی برای سال‌های آینده، به نظر می‌رسد که Shazam 2 نیز جای خود را پیدا کرده و ماجراجویی‌های زاخاری لوی (Zakhary Levi) همچنان ادامه دارد. به علاوه، تمامی شخصیت‌های قبلی کودک و بزرگسال همگی برای این دنباله بازمی‌گردند تا شاهد یک اثر دیگر در همان سطح جذاب قبلی یا حتی بهتر باشیم.

درباره داستان این اثر نیز اطلاعات چندانی در دسترس نیست، اما حداقل می‌دانیم که هسپرا (Hespera) شخصیت منفی این اثر خواهد بود که هلن میرا (Hellen Mirra) نقش آن را بازی خواهد کرد. همچنین شخصیت کالیپسو (Kalypso) نیز در این فیلم حضور خواهد داشت تا تعداد بازیگرانی که در Fury of Gods نقش منفی بازی می‌کنند به دو عدد برسد.

فیلم Batgirl

کارگردان: عادل ال اربی و بلال فلاح

تاریخ اکران: نامشخص

بت گرل در واقع شخصیتی است که ساختن فیلم درباره آن اصلا در برنامه کاری برادران وارنر و استودیوهای دی سی نبود، اما وقتی که جاس ویدون (Joss Whedon)، کارگردان فیلم Avengers درخواست ساخت چنین اثری را کرد، نظر او محترم شمرده شده و با پروژه مورد نظر موافقت شد! با این وجود پس از اتفاقاتی که بین کمپانی و ویدون افتاد، ظاهرا نظر سازندگان به سمت دو کارگردان عادل ال اربی (Adil El Arabi) و بلال فلاح (Bilall Fallah) افتاده است. در واقع کمپانی قصد داشت تا کارگردان این اثر زن باشد، اما چنان که پیداست کریستینا هادسن (Christina Hodson) در نقش نویسنده اثر انتخاب شده است. همچنین درباره داستان این فیلم باید اشاره کنیم که ویدون قصد داشت تا کمیک The Million Dollar Debut of Batgirl! را مبنی قرار دهد. با این وجود اینکه آیا نویسنده جدید چیزی را تغییر داده یا که نه هنوز مشخص نیست.

درباره تاریخ اکران نیز بد نیست بدانید که Batgirl در دسته فیلم های مورد انتظار DC قرار می‌گیرد، اما این انتظار که از سال ۲۰۱۸ شروع شده، احتمالا تا ۲۰۲۳ یا حتی دیرتر هم ادامه خواهد داشت. لازم به ذکر است که در سال میلادی آینده، اطلاعات بیشتری به علاوه حداقل یک تریلر منتشر خواهد شد.

فیلم Justice League Dark

کارگردان: نامشخص

تاریخ اکران: نامشخص

تیم لیگ عدالت تاریک در واقع گروهی هستند که از جهان در برابر تهدیدهای جادویی و ماورا الطبیعه محافظت می‌کنند. حال اگر این توضیح کوتاه از چنین تیمی برای شما جالب به نظر می‌رسد، بد نیست بدانید که سازندگان نیز ایده‌های بزرگی را برای آن دارند که هنوز به ثمر ننشسته‌اند. با این وجود در گذشته قرار بود تا نام این فیلم Dark Universe باشد و در یک جهان کاملا جداگانه داستان آن روایت شود، در حالی که هنوز مشخص نیست که آیا داستان این اثر در DCEU خواهد بود یا اینکه روایت کاملا متفاوتی بدون حضور ابرقهرمانان حاضر خواهد داشت. کارگردان و نویسنده این فیلم هنوز مشخص نیست و احتمالا برای اکران سال‌های ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ در نظر گرفته شده است.

به هر حال Justice League Dark نیز در دسته فیلم های مورد انتظار DC قرار می‌گیرد که احتمالا با یک سریال در شبکه استریم HBO Max شروع خواهد شد. دلیل آن هم این است که روایت این فیلم مرتبط با جهان Arrowverse نخواهد بود


نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا