#مهسا_امینی
تاریخچه قلعه دارث ویدر

با قلعه دارث ویدر در سیاره Mustafar بیشتر آشنا شوید

تاریخچه قلعه اختصاصی دارث ویدر

در جهان جنگ ستارگان (Star Wars) بدون شک هیچ منطقه یا سیاره‌ای وحشتناک‌تر از سیاره Mustafar وجود ندارد. این منطقه به خودی خود سبب وحشت هر یک از موجودات زنده کهکشان می‌شود، اما یک دلیل دیگر نیز برای ترس از سیاره مذکور وجود دارد؛ آن هم چیزی نیست جز قرارگیری قلعه اختصاصی دارث ویدر در مرکز این سیاره. این قلعه برای اولین بار در جریان فیلم Rogue One: A Star Wars Story به مخاطبین معرفی و خیلی زود تبدیل به یکی از مکان‌های مهم در آثار سال‌های این اخیر این مجموعه محبوب شد. افزایش محبوبیت این مکان سبب شد تا تیم‌‌های سازنده مختلف از آن در فیلم‌ها، کمیک‌ها یا بازی‌های ساخته شده با محوریت سری جنگ ستارگان استفاده کنند.

حال به تازگی از قلعه دارث ویدر واقع در سیاره Mustafar در قسمت سوم از فصل نخست سریال Obi-Wan Kenobi استفاده شده است. ریشه‌های شکل‌گیری این قلعه را می‌توان در سری کمیک اختصاصی دارث ویدر که در سال 2017 در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته، مطالعه کرد. این قلعه دارای نیروی تاریک درونی عظیمی است و نزدیک به مکانی که اوبی وان موفق به شکست دادن آناکین اسکای واکر در فیلم Star Wars: Episode III شد، بنا شده است. از این رو، این مکان صرفا یک محل برای اسکان دارث ویدر محسوب نمی‌شود و ارتباط عمیق محل احداث آن با سرگذشت ارباب تاریکی این قلعه را به یک نقطه بسیار مهم در تاریخ این فرنچایز بدل کرده است. با گذشت زمان و انتشار آثار مختلف به تدریج رازهای متعددی از قلعه اختصاصی این شخصیت فاش شد. در حالی‌که این قلعه با انتشار سه‌گانه سوم سری فیلم‌های Star Wars از بین می‌رود، میراث و میزان اثرگذاری آن روی تمام تاریخ این سری همچنان احساس می‌شود. به همین منظور تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به تاریخچه قلعه دارث ویدر و موضوعات مهم مرتبط به آن بپردازیم.

چرا دارث ویدر سیاره Mustafar را برای احداث قلعه اختصاصی‌اش انتخاب کرد؟

مدت زمان اندکی پس از اتفاقات فیلم Revenge of the Sith، دارث ویدر از جانب امپراطور مامور شد تا به عنوان یک ارباب سیث تمریناتش را تکمیل کند. این ماموریت شامل یافتن و کشتن تمامی جدای‌ها به همراه بازپس گیری Lightsaber شخصی‌اش می‌شد. مطابق رسوم سیث‌ها، ویدر تمامی دردها و رنج‌های متحمل شده را به درون یک کریستال زنده کایبر منتقل کرد و با استفاده از این فرآیند موفق شد تا یک نسخه واقعی از شمشیر نوری اربابان سیث را بسازد. با این حال، به دارث ویدر دستور داده شده بود تا این امر را روی سیاره Mustafar انجام دهد؛ چراکه این سیاره دارای منبع عظیم و بی‌نهایت از سمت تاریک نیرو است.

همچنین از آن‌جا که روی سطح این سیاره او در گذشته و به عنوان آناکین اسکای واکر در مقابل اوبی وان کنوبی شکست خورده و متحمل رنج فراوانی شده بود، امپراطور قصد داشت تا از رنج موجود در روح دارث ویدر بیشترین بهره را ببرد. درنهایت با شروع ماموریت اصلی دارث ویدر و تمامی زیر دستانش، آن‌ها شروع به کشتن جدای‌های قدرتمندی همچون جوکاستا نو و ایث کاث کردند. دستاوردهای ویدر به سرعت در حال افزایش بودند و امپراطور تصمیم گرفت تا به شاگرد برگزیده‌اش پاداشی را هدیه دهد و آن چیزی نبود جز ساخت یک دنیا و قلمرویی جداگانه. ویدر در کنار وجود پیشنهادات امپراطور مبنی‌بر ساخت قلمرو شخصی‌اش روی سیاراتی نظیر نابو، سرانجام سیاره Mustafar را انتخاب کرد تا ارتباطش با عزیزان از دست رفته و رنجی که تا به امروز متحمل شده، از بین نرود. البته وجود یک غم بی‌پایان و سرگذشت دردناک تنها دلیل حضور و انتخاب این سیاره توسط دارث ویدر نبود!

منبع قدرت‌های تاریک موجود در قلعه دارث ویدر چیست؟

با استفاده از روح یکی از سیث‌های باستانی قدرتمند به نام مومین، دارث ویدر قلعه شخصی‌اش را با یک هدف تراژدیک بسیار تاریک روی سیاره Mustafar بنا کرد. این قلعه در قسمت فوقانی یک منبع عظیم از سمت تاریک نیرو احداث شده و با عملکرد چشم‌گیر آن به عنوان یک مجرای انتقال نیرو، قدرت‌های دارث ویدر به تدریج در حال افزایش بودند. افزایش توانایی‌های ویدر به‌گونه‌ای بود که او می‌توانست کارهایی را انجام دهد که در هیچ نقطه دیگری از کهکشان انجام آن‌ها ممکن نبود؛ در واقع تنها هدف اصلی ویدر زنده کردن همسرش پدمه به شمار می‌رفت. دارث ویدر به همراه مومین طراحی و ساخت این قلعه را پس از چندین اقدام ناموفق تکمیل کردند، اما ویدر در این بین با یک مشکل بزرگ مواجه شد. مومین که قصد داشت تا در قالب یک کالبد جدید به زندگی بازگردد، به ویدر خیانت کرده و در نقطه مقابل او قرار می‌گیرد. با این وجود، ویدر بسیار قوی‌تر از مومین شده بود و پس از شکست دادن او، اقدام به بازگرداندن پدمه می‌کند. در نهایت، فرآینده زنده کردن معشوقه‌اش چیزی جز ناامیدی و شکست را برایش به همراه ندارد و ویدر بیشتر از هر زمانی در تاریکی غرق می‌شود.

اگرچه که درون این قلعه دارث ویدر بیشترین میزان قدرتش را دارا بود، در اکثر مواقع این مکان او را در معرض خطرات مختلفی قرار می‌داد. اگر به خاطر داشته باشید، پس از مبارزه با اوبی وان بدن آناکین/ دارث ویدر آسیب‌های بسیار جدی را دریافت کرد و بلافاصله توسط امپراطور درون مخزن بزرگی از یک مایع شفا بخش به نام باکتا قرار داده شد. با وجود گذشت مدت زمان نسبتا زیادی از مبارزه آن‌ها، بدن دارث ویدر همچنان نیازمند التیام و بهبود است؛ به همین خاطر هنگامی‌که دارای هیچ‌گونه ماموریت به خصوصی از جانب امپراطور نیست، از لباس مخصوصش خارج شده و به درون مخزن مشابهی از مایع مذکور می‌رود. در زمان حضور دارث ویدر درون این مخزن، حفظ امنیت قلعه شخصی‌اش برعهده یک گروه ویژه از سربازان Lava قرار می‌گیرد.

قلعه دارث ویدر در کدام یک از دیگر آثار فرنچایز Star Wars نمایش داده شده است؟

اگرچه که قلعه اختصاصی دارث ویدر برای اولین بار در فیلم Rogue One به مخاطبین معرفی می‌شود، مطابق آن‌چه که در ابتدای این مطلب ذکر شد، از این مکان بسیار مهم در سایر آثار فرنچایز Star Wars نیز استفاده شده است. در کنار کمیک‌ها و رمان‌های این فرنچایز، این قلعه اخیرا در سریال Obi-Wan Kenobi به تصویر کشیده شد. رونمایی از این قلعه در جریان سریال مذکور با نمایش دارث ویدر که درون مخزن باکتا قرار دارد، آغاز می‌شود و پس از دریافت یک گزارش جدید از جانب خواهر سوم، عضو گروه بازپرس‌های امپراطوری که تنها هدف‌شان یافتن و نابودی جدای‌ها است، ویدر از مخزن خارج شده و لباس مخصوصش را می‌پوشد. در کنار این سریال، قلعه دارث ویدر در یک برنامه کوتاه مدت ویژه به نام Star Wars Biomes که در سال گذشته از طریق سرویس استریم دیزنی پلاس منتشر شد، نمایش داده شده است.

مجموعه بازی‌های واقعیت مجازی Vader Immortal یکی دیگر از محصولاتی است که در جریان آن‌ از قلعه دارث ویدر و رازهای مختلف آن رونمایی می‌شود. شاید بزرگ‌ترین موضوع و راز مخفیانه‌ای که در این مجموعه به آن پرداخته می‌شود، قرارگیری قلعه مخصوص ویدر روی یک قلعه باستانی از بین رفته است. درواقع براساس اطلاعات مطرح شده در این سری بازی‌ها، این قلعه باستانی متعلق به شخصی به نام لیدی کورواکس است. اقدامات این شخص در سال‌های بسیار دور سبب شکل گیری شرایط و ظاهر جهنمی کنونی سیاره Mustafar شده است. علاوه‌بر این، از سیاره نام برده و بقایای قلعه دارث ویدر به صورت مختصر در ابتدای فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker توسط کایلو رن و اعضای محفل یکم بازدید می‌شود.

علت حضور کایلو رن در سیاره Mustafar چه بود؟

پس از مرگ شخصیت دارث ویدر در جریان اتفاقات پایانی فیلم Return of the Jedi، بقایای میراث او و قلعه شخصی‌اش همچنان در سرتاسر کهکشان احساس می‌شد. باوجود این‌که قلعه ویدر در دوران ظهور جمهوری جدید تبدیل به یک خرابه بزرگ می‌شود، کایلو رن پس از تبدیل شدن به یکی از رهبران عالی رتبه محفل یکم از بقایای قلمرو ویدر دیدن می‌کند؛ او همواره در طول مسیر زندگی‌اش از قدرت‌های تاریک پدر بزرگش الگو گیری کرده و در عین حال روی رستگاری نهایی‌اش به عنوان آناکین اسکای واکر چشم بسته است. هدف اصلی کایلو از حضور در سیاره Mustafar، دستیابی به مسیریاب مطرح سیث‌ها به منظور یافتن راه ورود به جهان مخفی آن‌ها تحت عنوان Exegol است. ناگفته نماند که در گذشته نیز دارث ویدر از همین مسیریاب استفاده کرده است.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا