معرفی سریال‌های آینده‌ی استار وارز

خیزش نیرو در تلویزیون

مدتی پیش، دیزنی (Disney) با برگزاری رویدادی تحت عنوان Investor Day، از ساخت ۲۰ سریال از دنیای مارول (Marvel) و استار وارز (Star Wars) خبر داد؛ سریال‌هایی که قرار است به مرور توسط مارول استودیوز (Marvel Studios) و لوکاس‌فیلم (Lucasfilm) ساخته و از سرویس استریم دیزنی پلاس منتشر شوند. در این مقاله قرار است دوباره سفری به کهکشان خیلی، خیلی دور داشته باشیم تا به بررسی آینده‌ی فرنچایز استار وارز در تلویزیون بپردازیم. نیرو به همراهمان!

عصری که در آن زندگی می‌کنیم را به قطعیت می‌توانیم عصر سرویس‌های استریم فیلم، سریال، بازی و موسیقی بدانیم. با نگاهی به بخش‌های مختلف دنیای سرگرمی، به راحتی متوجه ظهور سرویس‌های استریم قدرتمند و محبوب در سال‌های اخیر خواهید شد؛ سرویس‌هایی نظیر اسپاتیفای (Spotify)، اپل میوزیک (Apple Music) و … در دنیای موسیقی، گیم‌پس (Game Pass)، پلی‌استیشن ناو (PlayStation Now) و … در دنیای بازی‌های ویدیویی و نتفلیکس (Netflix)، اچ‌بی‌او مکس (HBO Max) و … در دنیای فیلم و سریال. دیگر برای هر چیزی که فکرش را بکنید یک سرویس استریم وجود دارد که می‌توانید با پرداخت یک حق اشتراک زمان‌دار، به آرشیو بیش از چندین هزار اثر دسترسی پیدا کنید.

وقتی صحبت از دنیای سرگرمی به میان می‌آید، محال است رد پایی از دیزنی به چشم نخورد. این کمپانی بزرگ که در دهه‌ی اخیر استودیوهای محبوبی چون لوکاس‌فیلم را در اختیار خود گرفته و یکه‌تازی می‌کند، یکی از شاخص‌ترین پایه‌های فرهنگ عامه در عصر حاضر محسوب می‌شود. با نگاهی به این نکته، منطقی است که در عصر سرویس‌های استریم بزرگ انتظار حرکتی از دیزنی داشته باشیم تا از دنیای رقابت‌های تجاری بازنماند. در ادامه‌ی این حکایت، سال گذشته دیزنی برای رقابت با کمپانی‌های نظیر اپل (Apple)، آمازون (Amazon) و … از سرویس استریم جدید خود با عنوان دیزنی پلاس رونمایی کرد. همانطور که گمان می‌رفت، طولی نکشید تا دیزنی پلاس به یکی از محبوب‌ترین‌های حال حاضر دنیا تبدیل شد. اکنون با وجود گذشت تنها یک سال از آغاز فعالیت این سرویس استریم، دیزنی پلاس در رتبه‌ی سوم محبوب‌ترین‌های این حوزه قرار گرفته است.

سریال موفق The Mandalorian از جمله آثار محبوب این سرویس است که در مراسم امی (Emmy) توانست اولین جوایز این سرویس استریم را برای دیزنی به ارمغان آورد؛ سریالی که چندی پیش فصل دومش به پایان رسید و در «نقد فصل دوم سریال The Mandalorian – مندلورین» موفق به کسب امتیاز ۱۰/۱۰ از رسانه‌ی سرگرمی شد. فکر نمی‌کنم نیاز به تعریف و توضیح بیشتری از The Mandalorian باشد؛ چرا که احتمالا اگر این مقاله را مطالعه می‌کنید، یا آن را مشاهده کردید، یا قرار است به زودی به تماشایش بنشینید. موفقیت سریال The Mandalorian و انتشار سریال‌هایی از فرنچایزهای بسیار محبوب مانند The Lord of the Rings در سال‌های آینده، دیزنی را به یاد یکی از محبوب‌ترین دارایی‌های خود یعنی استار وارز انداخت تا بتواند در عرصه‌ی تلویزیون نیز به موفقیت‌های زیادی برسد؛ درست نظیر سلطه‌ی بی‌چون و چرایش در گیشه‌های سینما. از همین رو، دیزنی با برگزاری مراسم Investor Day در ماه گذشته، ضمن مشخص کردن سیاست‌گذاری‌های آینده، در کنار تایید انتشار فصل سوم The Mandalorian، به معرفی چندین سریال دیگر از این فرنچایز پرداخت. در ادامه به سراغ معرفی سریال‌های آینده‌ی دنیای استار وارز خواهیم رفت تا ببینیم قرار است شاهد روایت چه ماجراجویی‌هایی در کهکشان خیلی، خیلی دور باشیم.

سریال Obi-Wan Kenobi

ساخت سریال اختصاصی محبوب‌ترین شخصیت استار وارز شاید قابل انتظارترین اقدام لوکاس‌فیلم در سال‌های اخیر بوده که با واکنش خوبی هم از سوی طرفداران همراه شد. تقریبا دو سال از خبر ساخت سریال اختصاصی شخصیت اوبی-وان کنوبی (Obi-Wan Kenobi) گذشته است؛ سریالی که ایوان مک‌گرگور (Ewan McGregor) قرار است برای ایفای نقش اوبی-وان کنوبی در آن به دنیای استار وارز بازگردد. طبق اخباری که در جریان مراسم Investor Day دیزنی منتشر شد، هیدن کریستینسن (Hayden Christensen) نیز در این سریال باری دیگر لباس دارث ویدر (Darth Vader)، یکی از شرورترین شخصیت‌های تاریخ سینما را به تن خواهد کرد و در نقش این لرد تاریکی ظاهر خواهد شد. نکات جذاب این سریال برای طرفداران استار وارز اینجا به پایان نمی‌رسد و به‌صورت رسمی تایید شد که دو شخصیت اوبی-وان کنوبی و دارث ویدر برای اولین بار پس از نابودی محفل جدای قرار است در این سریال با یکدیگر روبرو شوند. کتلین کندی (Kathleen Kennedy)، رییس لوکاس‌فیلم، از این سکانس با عنوان «تقابل قرن» یاد کرده و وعده‌ی لحظاتی حماسی به طرفداران داده است. حال باید ببینیم پس از حضور دارث ویدر در فیلم Rogue One و آن سکانس کوتاه جذابش، چگونه قرار است از این آنتاگونیست محبوب در سریال Obi-Wan Kenobi استفاده شود. سریال اختصاصی اوبی-وان کنوبی که به صورت یک مینی‌سریال چند قسمتی برنامه‌ریزی شده، توسط دبورا چاو (Deborah Chow) ساخته خواهد شد. داستان این سریال بین قسمت‌های سوم و چهارم حماسه‌ی اسکای‌واکر جریان خواهد داشت و به زندگی اوبی-وان کنوبی پس از نابودی محفل جدای خواهد پرداخت. فیلمبرداری این سریال به زودی آغاز خواهد شد و به نظر می‌رسد برای تماشایش تا سال آینده باید چشم انتظار بمانیم.

سریال Ahsoka

آناکین اسکای‌واکر (Anakin Skywalker) تنها شخصیتی نیست که در آینده به دنیای استار وارز بازمی‌گردد و قرار است دوباره شاهد حضور پاداوانش در سریال Ahsoka باشیم. اگر از آن دسته طرفداران استار وارز هستید که شب و روزتان با ارجاعاتی از این فرنچایز سپری می‌شود، بدون شک با آسوکا تانو (Ahsoka Tano) آشنایی دارید. این شخصیت که برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ توسط دیو فیلونی (Dave Filoni) و جورج لوکاس (George Lucas) خلق شد، یکی از کلیدی‌ترین شخصیت‌های فرنچایز استار وارز است. آسوکا تانو در سریال‌های Star Wars: The Clone Wars و Star Wars: Rebels نیز حضور داشت و به نوعی می‌توان او را حتی قلب آثار فرعی استار وارز توصیف کرد. چندی پیش، در میانه‌ی فصل دوم سریال The Mandalorian شاهد هنرنمایی روزاریو داوسون (Rosario Dawson) در نقش آسوکا تانو به صورت لایو اکشن بودیم. بنظر می‌رسد بازخوردهای بسیار مثبتی که این شخصیت با خود به همراه داشت، سران لوکاس‌فیلم را ترغیب کرد تا ساخت سریال اختصاصی‌اش را نیز کلید بزند؛ اتفاقی که در جریان مراسم Investor Day رخ داد و قرار است بزودی شاهد حضور دوباره‌ی این شخصیت در دنیای استار وارز باشیم. سریال Ahsoka که مانند Obi-Wan Kenobi یک مینی‌سریال خواهد بود، قرار است توسط دیو فیلونی نویسندگی شود. همچنین تهیه‌کنندگی این سریال نیز بر عهده‌ی دیو فیلونی و جان فاورو (John Favreau)، خالقان سریال The Mandalorian، خواهد بود. همانطور که ذکر شد، دیو فیلونی خالق این شخصیت بوده و به نظر می‌رسد با حضورش در تیم توسعه‌ی این پروژه، لوکاس‌فیلم حساب ویژه‌ای بر موفقیت سریال Ahsoka باز کرده است.

سریال The Acolyte

تا سال ۲۰۲۰، مدت زیادی می‌شد که روایت داستان‌های استار وارز بر خاندان اسکای‌واکر منحصر شده بود و تنوع چندانی در آن شاهد نبودیم؛ روندی که با معرفی پروژه‌ی لومینس (Luminous) به پایان رسید. مدتی پیش، لوکاس‌فیلم با برگزاری مراسمی از این پروژه‌ی چندرسانه‌ای رونمایی کرد. در جریان این پروژه، خط زمانی جمهوری والا (The High Republic) به خط زمانی رسمی استار وارز اضافه شد و قرار است از طریق رمان، کمیک بوک و سریال‌های تلویزیونی پوشش داده شود. داستان جمهوری والا نزدیک به چند صد سال قبل از اتفاقات Star Wars: The Phantom Menace روایت خواهد شد. این پروژه که با نام Star Wars: The High Republic نیز شناخته می‌شود، از سه فاز تشکیل شده که هر کدام به مقطع زمانی خاصی از جمهوری والا خواهد پرداخت. طبق آخرین اطلاعات، در زمان جمهوری والا، دنیا در صلح مطلق به‌سر می‌برده و محفل جدای از بیشترین قدرت ممکن برخوردار بوده است. هفته‌ی گذشته، این سری روایت‌های داستانی با انتشار سه جلد رمان شروع شد و قرار است تا چند سال آینده ادامه یابد. معرفی سریال The Acolyte در مراسم Investor Day نیز در همین راستا انجام شد. این سریال قرار است به ۲۰۰ سال قبل از اتفاقات فیلم The Phantom Menace بازگردد و روایتی از به قدرت رسیدن سوی تاریک نیرو به نمایش بگذارد. شورانر این سریال لزلی هدلند (Leslye Headland) خواهد بود و هنوز تاریخ مشخصی از روند ساخت و انتشار فیلم مشخص نشده است.

سریال Rangers of the New Republic

سریال Rangers of the New Republic دومین اسپین‌آف مستقیم از سریال The Mandalorian است که در مراسم Investor Day دیزنی معرفی شد؛ سریالی که به داستان به قدرت رسیدن جمهوری جدید (The New Republic) پس از سقوط امپراطوری خواهد پرداخت. این سریال نیز قرار است توسط تیم رویایی دیو فیلونی و جان فارورو تولید شود و به نظر می‌آید با توجه به گفته‌های دیزنی، در Rangers of the New Republic شاهد کراس‌اوورهایی با دو سریال The Mandalorian و Ahsoka نیز خواهیم بود. ترپر وولف (Trapper Wolf) و کارسن توا (Carson Teva)، دو خلبان آشنای دنیای استار وارز که در سریال The Mandalorian دیدیم نیز در این سریال هنرنمایی خواهند کرد. هرچند تاریخ دقیقی از آغاز روند تولید این سریال در دسترس نیست، با توجه به برنامه‌ی شلوغ جان فاورو و دیو فیلونی، بنظر نمی‌رسد به زودی شاهد انتشار آن باشیم.

سریال Andor

اگر فیلم Rogue One: A Star Wars Story را تماشا کرده باشید، حتما هنرنمایی دیگو لونا (Diego Luna) در نقش کاسین اندور (Cassian Andor) را به یاد دارید. در سال ۲۰۱۸، دو سال پس از اکران Rogue One، مشخص شد که دیزنی برای سرویس استریم جدید خود در حال ساخت اسپین‌آفی از این شخصیت محبوب است. بر خلاف دیگر پروژه‌های در حال ساخت از دنیای استار وارز، سریال Andor به آرامی و بدون هرگونه خبری به پیش می‌رود که این موضوع چندی پیش حتی موجب نگرانی طرفداران از روند ساخت سریال نیز شد. همین قضیه سبب شد تا دیگو لونا در جدیدترین مصاحبه‌اش، خیال طرفداران را راحت کند و از پیش‌روی ساخت سریال بگوید. برخی از شخصیت‌های آشنای استار وارز نظیر مون موتما (Mon Mothma) که در فیلم‌های اصلی استار وارز بودند نیز قرار است در سریال Andor حضور داشته باشند. چندی پیش، دیزنی با انتشار ویدیویی از پشت صحنه‌ی ساخت سریال Andor، از حال و هوای روند تولید این سریال پرده برداشت. این سریال که توسط نویسنده‌ی فیلم Rogue One یعنی تونی گیلروی (Tony Gilroy) ساخته خواهد شد، برای پخش در سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است.

سریال Lando

فکر نمی‌کنم نیازی به معرفی لندو کلریسیان (Lando Calrissian) باشد؛ شخصیتی که آخرین بار در فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker به دنیای استار وارز بازگشت و دل طرفدارانش را شاد کرد. البته سریال Lando که قرار است به معرفی آن بپردازیم، قرار است با هنرنمایی دو لندو ساخته شود؛ یکی لندوی فیلم Solo: A Star Wars Story و دیگری لندوی خاطره‌انگیز فیلم‌های اصلی استار وارز. سال ۲۰۱۸ بود که شاهد اکران Solo، دومین فیلم فرعی از حماسه‌ی اسکای‌واکر، بودیم؛ فیلمی که با بازخوردهای خوبی همراه شد. از همان زمان زمزمه‌های ساخت قسمت دوم Solo به گوش می‌رسید که پس از مدتی لوکاس‌فیلم آب سردی بر طرفدارانش ریخت و از توقف ساخت دنباله‌ی Solo خبر داد. هرچند این خبر به معنی خداحافظی طرفداران لندو با این شخصیت نبود و قرار است به زودی شاهد سریال اختصاصی این شخصیت باشیم. این سریال که Lando نام دارد، به ماجراجویی‌های این شخصیت در دو بازه‌ی زمانی متفاوت خواهد پرداخت. اطلاعات زیادی از این سریال در دسترس نیست و تنها می‌دانیم که سریال Lando قرار است توسط جاستین سیمین (Justin Simien) توسعه داده شود. برخی از شایعات از حضور شخصیت لوک اسکای‌واکر (Luke Skywalker) در این سریال حکایت دارند که در نوع خود می‌تواند طرفداران زیادی را به تماشای Lando ترغیب کند.

سریال The Bad Batch

دنیای بزرگ استار وارز تنها به فیلم‌های سینمایی و سریال‌های لایو اکشن خلاصه نمی‌شود، بلکه منبعی غنی از چند سریال انیمیشنی مهم است که در سال‌های اخیر تاثیر زیادی در آینده‌ی استار وارز گذاشتند. از مهم‌ترین این انیمیشن‌ها می‌توانیم به The Clone Wars و Rebels اشاره کنیم که به ترتیب زمانی، ما را با آسوکا تانو همراه کردند و به قصه‌های جدیدی از کهکشان خیلی، خیلی دور پرداختند. سال گذشته، آخرین فصل سریال محبوب و موفق The Clone Wars از دیزنی پلاس منتشر و با واکنش‌های بسیار مثبتی از سوی طرفداران و منتقدان همراه شد؛ واکنش‌هایی که لوکاس‌فیلم را به ساخت یک سریال انیمیشنی دیگر با نام The Bad Batch ترغیب کرد. با گذشت مدتی از پخش آخرین قسمت The Clone Wars، شایعه‌هایی مبنی بر ساخت اسپین‌آف این سریال با نام The Bad Batch در فضای مجازی منتشر شد. طبق اطلاعاتی که در آن زمان فاش شد، داستان The Bad Batch حول محور گروهی از کلون‌ها می‌چرخد که توانایی‌های منحصربه‌فردی دارند و در نبردها عملکرد بسیار بهتری نسبت به تروپرها از خود به نمایش می‌گذارند. همین برتری باعث می‌شود تا از سوی فرماندهان برای ماموریت‌های با ریسک بالا انتخاب شوند. در آن گزارش‌ها همچنین اشاره شد که شخصیت‌های اصلی سریال در میان دیگر کلون‌ها بسیار محبوب هستند و طرفداران تا حدودی با آنان آشنایی دارند. در جریان مراسم Investor Day دیزنی از اولین تریلر این سریال نیز رونمایی شد. دیو فیلونی که سابقه‌ی ساخت سریال‌های The Clone Wars و Rebels را در کارنامه‌ی خود دارد، به عنوان شورانر این سریال انتخاب شده است. از دیگر تهیه‌کنندگان اجرایی پروژه هم می‌توان به آتنا پورتیلو (Athena Portillo)، برد راو (Brad Rau)، جنیفر کوربت (Jennifer Corbett) و کری بک (Carrie Beck) اشاره کرد. تا کنون تاریخ مشخصی از پخش سریال The Bad Batch اعلام نشده است، اما به نظر می‌رسد طبق برنامه‌ریزی دیزنی، این سریال در سال ۲۰۲۱ در دیزنی پلاس منتشر خواهد شد.

سریال Visions

در این مقاله یک خبر خوب هم برای طرفداران انیمه‌های ژاپنی هم داریم. اگر به یاد داشته باشید، مارول در حال توسعه‌ی سریال انیمیشنی است که به داستان‌های متفاوتی از شخصیت‌های مارول می‌پردازد. سریال Visions لوکاس‌فیلم دقیقا معادل همان سریال انیمیشنی مارول است که قرار است به داستان‌های موازی و متنوعی از کهکشان خیلی، خیلی دور منحصر شود. این سریال با استایل انیمه‌های ژاپنی ساخته می‌شود و طبق اعلام لوکاس‌فیلم، سرشناس‌ترین استودیوهای انیمه‌سازی ژاپن در توسعه‌ی سریال Visions دست خواهند داشت. مشخص نیست داستان‌های این سریال در دنیای کنون استار وارز روایت شود یا لجندز، اما چیزی که معلوم است، این است که در سریال Visions خبری از داستان‌های قدیمی و کلاسیک این فرنچایز نخواهد بود. حال باید منتظر باشیم و ببینیم اولین پروژه‌ی انیمه‌ای لوکاس‌فیلم به چه صورت خواهد بود و آیا می‌تواند دل طرفداران انیمه را به دست آورد یا خیر.

سریال A Droid Story

یکی از محبوب‌ترین مولفه‌های جدانشدنی از آثار استار وارز، حضور درویدهای متنوع و جذاب است که رنگ و بوی ژانر علمی-تخیلی این فرنچایز را دوچندان می‌کند. با گذشت چهار دهه از تولد فرنچایز استار وارز، دیگر نیازی به معرفی دو دروید R2-D2 و C-3PO نیست و شاید تنها چیزی که بین تک تک طرفداران استار وارز مشترک است، علاقه‌شان به این دو شخصیت است. هر دوی این شخصیت‌های آهنی از همان اولین قسمت‌های استار وارز همراهمان بودند و با آخرین قسمت حماسه‌ی اسکای‌واکر، در کنارمان از این سری خداحافظی کردند. حال به نظر می‌رسد که محبوبیت زیاد این زوج دوست‌داشتنی باری دیگر لوکاس‌فیلم را به فکر بازگرداندنشان انداخته و در آینده شاهد یک سریال اختصاصی از این دو دروید خواهیم بود. این سریال A Droid Story نام خواهد داشت و طبق شایعات در آن شاهد حضور یک قهرمان غیرمنتظره در دنیای استار وارز خواهیم بود.

سریال The Book of Boba Fett

بوبا فت (Boba Fett) یکی از برجسته‌ترین و محبوب‌ترین شخصیت‌های دنیای استار وارز است. در واقع این شخصیت یک کلون بدون تغییر و خالص از کد ژنتیکی جنگو فت (Jango Fett) محسوب می‌شود که توسط این مندلورین به عنوان پسر نگه داشته شد و پرورش یافت. پس از گذشت سال‌های سال، به نظر می‌رسد انتظار طرفداران بوبا فت جواب داد و سریال اختصاصی این شخصیت در سال جاری منتشر خواهد شد. مدتی پیش، شاهد به پایان رسیدن فصل دوم سریال The Mandalorian بودیم؛ پایانی که یک تفاوت اساسی با بقیه داشت. قسمت آخر فصل دوم این سریال، همچون فیلم‌های سینمایی دنیای مارول، حاوی یک سکانس پس از تیتراژ بود که به‌صورت انحصاری به خط داستانی شخصیت بوبا فت منحصر می‌شد. در این سکانس شاهد کشته شدن بیب فورچونا (Bib Fortuna) و نشستن بوبا فت بر تخت فرماندهی آن قصر به‌یادماندنی بودیم. پس از این سکانس، پخش سریال اختصاصی این شخصیت به نام The Book of Boba Fett تایید شد و به نظر می‌رسد در دسامبر سال ۲۰۲۱ شاهد انتشارش خواهیم بود. شورانرهای سریال The Book of Boba Fett، جان فاورو و دیو فیلونی، خالقان سریال The Mandalorian خواهند بود. همچنین رابرت رودریگز (Robert Rodriguez) نیز که پیش‌تر چپتر ۱۴ از سریال مندلورین را کارگردانی کرده بود، برای ساخت این سریال به جان فاورو و دیو فیلونی خواهد پیوست. بنا به گفته‌ی جان فاورو، سریال The Book of Boba Fett که اتفاقات آن همزمان با خط زمانی The Mandalorian جریان دارد، پیش از انتشار فصل سوم آن سریال پخش خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با این مندلورین محبوب، مقاله‌ی تخصصی «بوبا فت کیست و چه نقشی در دنیای جنگ ستارگان دارد؟» را از دست ندهید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا