برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
1%
  • 0/10

کاهش ۱۳ درصدی سهم رایانه‌های مک اپل در بازار

کاهش ۱۳ درصدی سهم رایانه‌های مک اپل در بازار ۰ ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ اخبار فناوری کپی لینک
رایانه‌های مک

کاهش فروش رایانه‌های مک در طول سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۰ منجر به افت ۱۳ درصدی سهم اپل در بازار شده است.

تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا حالا روی همه‌ی کالاها خود را نشان می‌دهد و هر روز شاهد ارایه آماری مبنی بر کاهش فروش یکی از محصولات در بازار هستیم. این بار گزارش‌های منتشر شده حکایت از کاهش ۱۳ درصدی سهم رایانه‌های اپل در سه ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته دارد.

بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی IDC‌، عرضه‌ی رایانه‌های مك اپل در سه ماهه اول سال جاری میلادی ۳.۱ ميليون دستگاه گزارش شده که نسبت به ۳.۹ میلیون دستگاه در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ با ۲۱ درصد کاهش همراه شده است. طبق گزارش IDC، این میزان یکی از بزرگترین ارقام کاهش فروش تاریخ برای کمپانی اپل به شمار می‌رود؛ چرا که تولید مک یکی از سخت‌ترین ضربه‌ها را در پی تعطیلی کارخانه‌ها عمدتا در چین خورده است.

این گزارش حاکی از آن است که بازار جهانی رایانه‌های شخصی در سه ماهه اول سال با ۹.۸ درصد کاهش و در کل عرضه‌ی ۵۳.۲ میلیون محموله گزارش شده است. IDC همچنین اعلام کرده که این کاهش پس از یک سال رشد به دلیل تعطیل شدن طولانی مدت کارخانه‌ها در ماه فوریه (بهمن ماه) در پی شیوع ویروس کرونا و از سرگیری کند تولید در پایان ماه مارس (اسفندماه) رخ داده است.

به گزارش مدیر تحقیقات IDC، در حالی که از نظر تولید قطعات و تولید محصول، چین به حالت عادی بازگشته، تقاضا برای محصولات می‌تواند “کوتاه مدت” باشد و از آنجا كه پیش‌بینی می‌شود که هنوز پیک بیماری رد نشده و هنوز به بدترین وضعیت نرسیده، این موضوع می‌تواند منجر به كاهش مصرف در ماه‌های آتی شود.

این دوره برای سایر تولیدکنندگان و فروشندگان رایانه نیز خوب نبود؛ اچ‌پی اعلام کرده میزان فروش رایانه‌هایش با ۱۳.۸ درصد کاهش روبه‌رو شده، ایسر رقم کاهش فروشش را ۹.۹ درصد و لنوو ۴.۳ درصد اعلام کرده‌اند اما میزان فروش رایانه‌های دل ۱.۱ درصد افزایش یافته است.

البته باید به این موضوع توجه کرد که ارقام ارایه شده توسط موسسه تحقیقاتی IDC براساس داده‌های منابع مختلف است و هنوز شرکت‌ها به‌ویژه اپل نتایج مالی خود را اعلام نکرده‌اند.

اپل نتایج مالی کلی خود را در تاریخ ۳۰ آوریل (۱۱ اردیبهشت) اعلام خواهد کرد. در ماه فوریه (بهمن ماه)، اپل هشدار داد که به دلیل شیوع ویروس کرونا در چین، هدف درآمد سه ماهه اول خود را از دست نخواهد داد. اما این همه گیری تولید، زنجیره‌های تامین و خرده فروشی‌های جهانی اپل را در سراسر جهان محدود کرد.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments