1%
  • 0/10

شارژر مشترک برای گوشی‌های اپل؛ رای پارلمان اروپا

با وجود اعتراض اپل، همه شارژر محصولات اپل مشترک می‌شود

شارژر مشترک برای گوشی‌های اپل؛ رای پارلمان اروپا ۰ ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ اخبار فناوری کپی لینک
شارژر مشترک

شارژر مشترک طرحی است که به تازگی برای گوشی‌های اپل ارایه شده و اگرچه اپل با این طرح موافق نیست اما پارلمان اروپا آن را تصویب کرده‌اند.

قطعنامه 582-40 به تصویب پارلمان اروپا رسید و بر اساس آن این کمیسیون قانونی را تصویب کرده که تا تیرماه سال آینده (ماه ژوئیه سالجاری میلادی) خریداران لزوماً با هر دستگاه جدید شارژر جدیدی دریافت نکنند.

یک دهه پیش اتحادیه اروپا سازندگان بزرگ موبایل از جمله اپل را وادار به حرکت داوطلبانه به سمت یک استاندارد مشترک کرد. اکنون نمایندگان مجلس بر این باورند که رویکرد داوطلبانه عملی نشده است و باید قوانین جدید تصویب شود.

در این قطعنامه به شارژرهای بی‌سیم به عنوان راهی برای کاهش ضایعات الکترونیکی پرداخته شده، اما در این قطعنامه اشاره شده که کمیسیون باید اطمینان حاصل کند شارژرها می‌توانند با برندهای مختلف موبایلی کار کنند.

در این قطعنامه همچنین آمده است که اپل در برابر یک شارژر مشترک مقاومت می‌کند و سهوا باعث ایجاد زباله الکترونیکی می‌شود زیرا شارژرها و کابل‌های قدیمی همه با کابل‌های USB-C استاندارد رایج‌تر جایگزین شده‌اند و اپل بیشتر از همه تحت تأثیر استاندارد رایج قرار دارد زیرا سازندگان دیگر اکثراً به USB-C منتقل شده‌اند، اما اپل همچنان از شارژرهای اختصاصی خود استفاده می‌کند.

همانطور که تحقیقات SMART نشان می‌دهد، بیشتر زباله‌های الکترونیکی توسط شارژرها تولید می‌شوند نه کابل. پیشنهاد آنها ممنوع کردن قرار دادن شارژر در بسته‌بندی خرده فروشی گوشی‌های هوشمند است. به این ترتیب کاربران از شارژرهای قدیمی خود استفاده خواهند کرد.

بر این اساس استاندارد شارژ رایج بخشی از این قانون خواهد بود.

این قطعنامه آمده است که در سال 2016 میانگین جهانی زباله الکترونیکی به ازای هر نفر در سال 6 کیلوگرم برآورد شده بود؛ در حالی که برای شهروندان اتحادیه اروپا به طور میانگین 16.6 کیلوگرم بود.

پارلمان اروپا همچنین خواستار افزایش حجم جمع آوری و بازیافت کابل‌ها و شارژرهای قدیمی شده است.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments