#مهسا_امینی

بهترین سال بازی های ویدیویی در طول تاریخ کدام سال است؟

بحث و جدلی که شاید هرگز پاسخی نهایی نداشته باشد!

بهترین سال بازی های ویدیویی

طی تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته، فعالان تلاش کردند بهترین سال بازی های ویدیویی طی تاریخ را مشخص کنند و این موضوع می‌تواند سبب خاتمه یافتن بسیاری از بحث و جدل‌ها میان گیمرها شود!

معمولا گیمرها علاقه بسیار زیادی به بحث و تبادل نظر درباره بازی‌ها و البته تاریخ بازی‌های ویدیویی دارند. در همین راستا، یکی از پر بحث‌ترین موضوعات دنیای گیم، مشخص کردن بهترین سال بازی های ویدیویی طی تاریخ است. بسیاری باور دارند که بهترین سال، سال ۱۹۹۷ بوده که شاهد انتشار بازی‌هایی چون Final Fantasy 7 و GoldenEye 007 بودیم. برخی دیگر باور دارند که سال ۲۰۰۷ و انتشار سیل عظیمی از بازی‌های بی نظیر نسل هفتمی و تحسین آن‌ها توسط منتقدین، لقب بهترین سال گیمینگ را از آن سال ۲۰۰۷ می‌کند. برخی دیگر معتقدند که سال ۲۰۱۱ که ما شاهد عرضه عنوان خارق العاده The Elder Scrolls 5: Skyrim و عنوان پر طرفدار Minecraft بودیم باید بهترین سال تلقی شود. اما واقعا بهترین سال گیمینگ کدام سال است؟ برخی پژوهشگران به این پرسش ما پاسخ داده و تلاش کردند یک بار برای همیشه به این موضوع خاتمه دهند!

به تازگی تیم Spades Challenge بیش از ۲۰۰۰ عنوان با بیشترین نمرات کسب شده در وبسایت متاکریتیک (Metacritic) را مورد پژوهش قرار دادند و با استفاده از آن‌ها، بهترین سال بازی های ویدیویی تاریخ را مشخص کردند. طبق اطلاعات منتشر شده توسط آن‌ها، سال ۲۰۰۳ محبوب‌ترین سال در دنیای بازی‌های ویدیویی بوده و ۱۹۹ بازی در این سال توانسته‌اند نمرات بسیار بالایی را از سوی منتقدین و البته کاربران کسب کنند. از جمله این ۱۹۹ بازی می‌توان به بازی‌های The Legend of Zelda: The Wind Waker، Grand Theft Auto: Vice City، Star Wars: Knights of the Old Republic و Prince of Persia: The Sands of Time اشاره داشت. بهترین بازی‌های سال ۲۰۰۳ از نظر کاربران، بازی‌های Fire Emblem، Gothic 2، Star Wars: Knights of the Old Republic و Day of Defeat هستند.

بهترین سال بازی‌های ویدیویی

دومین سال برتر دنیای بازی‌های ویدیویی، یک سال پس از بهترین سال، یعنی سال ۲۰۰۴ اعلام شده است. بدون شک قرار نگرفتن سال ۲۰۰۴ در صدر جدول از آنجایی که این سال شامل بسیاری بازی‌های محبوب در میان کاربران است، افراد زیادی را شگفت زده خواهد کرد. از جمله بازی‌های برتر سال ۲۰۰۴ می‌توان به بازی‌های Half-Life 2، Grand Theft Auto: San Andreas، Paper Mario: The Thousand-Year Door و بسیاری عنوان دیگر اشاره داشت. سال ۲۰۰۴ با ۱۶۸ عنوان که نمره بالا کسب کرده در رده دوم و سال ۲۰۰۵ با ۱۵۸ با بازی نمره بالا در رده سوم جای گرفته است. از جمله مهم‌ترین بازی‌های سال ۲۰۰۵ می‌توان به Devil May Cry 3: Dante’s Awakening، Resident Evil 4 و Shadow of Colossus اشاره کرد. در ادامه لیست ده سال برتر دنیای گیمینگ را فهرست وار مشاهده می‌کنیم.

  • ۱. سال ۲۰۰۳ (۱۹۹ بازی)
  • ۲. سال ۲۰۰۴ (۱۶۸ بازی)
  • ۳. سال ۲۰۰۵ (۱۵۸ بازی)
  • ۴. سال ۲۰۰۲ (۱۴۱ بازی)
  • ۵. سال ۲۰۰۶ (۱۲۹ بازی)
  • ۶. سال ۲۰۰۷ (۹۸ بازی)
  • ۷. سال ۲۰۱۰ (۹۶ بازی)
  • ۸. سال ۲۰۰۱ (۹۵ بازی)
  • ۹. سال ۲۰۰۸ (۸۹ بازی)
  • ۱۰. سال ۲۰۰۹ (۸۰ بازی)

اگر توجه داشته باشید، هر ده سال اعلام شده از دهه ابتدایی قرن ۲۱ هستند. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که استفاده از تنها یک منبع، نمی‌تواند بهترین سال بازی‌های ویدیویی را مشخص کند و از آنجایی که ما بارها و بارها شاهد دست بردن در نمرات این وبسایت بوده‌ایم، نمی‌توانیم به طور کامل به نمرات بررسی شده اطمینان داشته باشیم. متاسفانه این اتفاق طی سال‌های اخیر بیش از پیش شده و همین موضوع سبب اعتماد کمتر ما به این وبسایت شده است! نظرات احساسی و جهت گیری‌های به دور از منطق، سبب بروز چنین مشکلاتی شده است. برای مثال، بهترین بازی تاریخ از نظر کاربران در زمان انتشار این مطلب، بازی Secret Agent Barbie: Royal Jewels Mission برای کنسول Game Boy Advance است که نمره ۱۰ از ۱۰ را به خود اختصاص داده است!

علاوه بر آن، وبسایت متاکریتیک داده چندانی از بازی‌های پیش از سال ۲۰۰۰ در اختیار نداشته و به عبارت دیگر، ما اطلاع چندانی از میانگین نمره بازی‌های انتشار یافته پیش از سال ۲۰۰۰ در دست نداریم. البته به این موضوع نیز باید اشاره داشت که نقد و بررسی بازی‌ها پس از ورود به قرن ۲۱ رونق گرفت و پیش از آن رسانه‌ها علاقه‌ای به بررسی بازی‌های ویدیویی نداشتند. از همین رو، در حالی که موضوع بهترین سال بازی های ویدیویی موضوعی بسیار جالب است، نباید به تمام اطلاعات انتشار یافته اعتماد داشت. نظر شما چیست؟ به نظر شما بهترین سال بازی های ویدیویی کدام سال است؟ منتظر نظرات شما هستیم.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا