بهترین انیمه های قدیمی
1%
  • 9/10

معرفی و بررسی بهترین انیمه های قدیمی تمام دوران‌ها

شاهکارهای هنری که همواره در اوج بوده‌اند.

معرفی و بررسی بهترین انیمه های قدیمی تمام دوران‌ها ۹ ۰۶ فروردین ۱۴۰۳ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

خط داستانی برخی از انیمه‌های قدیمی به قدری خوب نوشته شده است که با وجود آنکه سال‌های بسیاری از انتشار آن‌ها گذشته است اما با این حال، تا به امروز نیز، به تعداد طرفداران آن‌ها در سراسر جهان اضافه می‌شود. بر همین اساس، ما نیز در ادامه این مطلب، به بررسی و معرفی بهترین انیمه های قدیمی ساخته شده در تمام دوران‌ها می‌پردازیم.

اولین انیمه ساخته شده در جهان به دهه هزار و نهصد و شصت میلادی بازمی‌گردد. اولین انیمه نیز مانند هر رسانه دیگر، در مواردی که حائز اهمیت بسیار و جالب توجه هستند، بر انیمه‌هایی که پس از آن ساخته شدند، تاثیر بسزایی گذاشت. عناوین نمادین انیمه‌های سریالی رام کام که در ژانر برشی از زندگی ساخته می‌شوند، از کجا می‌آیند؟ انیمه‌های ژانر شونن در دهه هزار و نهصد و هشتاد به چه صورت بودند؟ برخی از تاثیرگذارترین سازندگان صنعت امروز انیمه از کجا شروع کرده‌اند؟ درست است که در سال‌های اخیر، انیمه به صورت گسترده‌ای شناخته شده است و موفق به جذب طرفداران بیشماری در سراسر جهان شده است، اما با این حال، انیمه‌های قدیمی نیز وجود دارند که دیدن آن‌ها به تمام علاقه‌مندان به دنیای انیمه پیشنهاد می‌شود زیرا هر لحظه از آن‌ها، به طور قطع، ارزش تماشا کردن را دارد. بر همین اساس، ما نیز در ادامه این مطلب، به بررسی و معرفی بهترین انیمه های قدیمی ساخته شده در تمام دوران‌ها می‌پردازیم که می‌توانند پیشنهادات خوبی برای کسانی باشند که مایلند کمی عمیق تر به کاوش در دنیای انیمه بپردازند.

Legend of Galactic Heroes (1988 – 1997)

یکی از بهترین انیمه های قدیمی ساخته شده در تمام دوران‌ها، انیمه شناخته شده با نام “افسانه قهرمانان کهکشانی”  (Legend of Galactic Heroes) است. این انیمه زیبا و دیدنی، یک حماسه فضایی گسترده است. استفاده از واژه “حماسه” در اینجا به این خاطر است که این انیمه فوق العاده شگفت انگیز، شامل صد و ده قسمت می‌باشد؛ علاوه بر این، تعدادی فیلم و داستان‌های فرعی را نیز شامل می‌شود. به صورت کلی، خط داستانی این انیمه، روایت جنگ و صلح‌هایی را بازگو می‌کند که وفاداری‌ و خیانت‌های بسیاری در دل آن نهفته است. به علاوه، در طی داستان این انیمه، مضامین سیاسی عمیق و پیچیده‌ای نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند که خط داستانی آن را بسیار تامل برانگیز می‌کنند. همچنین، کارکترهای این داستان را شخصیت‌هایی فراموش نشدنی تشکیل داده‌اند که تماشای این مجموعه را بسیار لذت بخش می‌کنند. بنابراین، اگر شما نیز در پی دیدن داستانی گسترده و طولانی با شخصیت‌های بسیار و نبردهای تاکتیکی جذاب هستید، دیدن این انیمه جذاب و هیجان انگیز، به طور قطع، به شما پیشنهاد می‌شود زیرا که هر لحظه از آن، ارزش تماشا کردن را دارد.

Urusei Yatsura (1981- 1986)

اولین انیمه رام کام که اکنون در دنیای انیمه به صورت گسترده‌ای شناخته شده است، در سال هزار و نهصد و هشتاد و یک، توسط یکی از برجسته ترین هنرمندان مانگای ژاپنی ساخته و طراحی شد که با نام “رومیکو تاکاهاشی” (Rumiko Takahashi) شناخته شده است؛ این انیمه زیبا و دلنشین، “Urusei Yatsura” نامگذاری شده است. آثار منتشر شده از این هنرمند، همانند “Ranma ½” و “Inuyasha” در نوع خود بسیار موفق بوده‌اند، اما اقتباس انیمه‌ای مانگاهای اول او نیز شایسته توجه هستند. این انیمه زیبا در ژانر کمدی و رومانتیک ساخته شده است و خط داستانی آن به گونه‌ای است که تجربه‌ای لذت بخش و سرگرم کننده را برای بینندگان خود فراهم می‌کند. داستان این انیمه در رابطه با پسری معمولی است که از هیچ ویژگی خاصی برخوردار نیست، اما با این حال، به طرز غیر منتظره‌ای خود را در مرکز توجه زنان فرازمینی می‌بیند. این انیمه را از جهات بسیاری می‌توان در دسته بندی اولین انیمه‌های رام کام قرار داد. ریشه بسیاری از موضوعاتی که امروزه در این ژانر مورد بررسی قرار می‌گیرند نیز به این انیمه زیبا برمی‌گردند.

Astro Boy (1963 – 1966)

انیمه جذاب و دیدنی Astro Boy یک انیمه کلاسیک قدیمی در ژانر ابرقهرمان است. انیمه Astro Boy یکی از اولین انیمه‌هایی بود که در دهه هزار و نهصد و شصت از تلویزیون ژاپن، برای اولین بار، پخش شد. اما نسخه‌ای که اکثر بینندگان آمریکای شمالی با آن آشنا هستند، سری دوم این انیمه است که یک بازسازی تمام رنگی از نسخه اصلی آن است. در داستان این انیمه، چندین ژانر مختلف به چشم می‌خورد و به همین خاطر نیز، با وجود اینکه سال‌های زیادی از انتشار آن گذشته است، اما هنوز هم، موفق به حفظ طرفداران خود در سراسر جهان شده است زیرا که افراد زیادی با سلیقه‌های مختلف می‌توانند از دیدن آن لذت ببرند. قهرمان و شخصیت اصلی این داستان، در میان علاقه‌مندان به دنیای انیمه، به اندازه کارکترهایی مانند میکی ماوس (Mickey Mouse)، نمادین و شناخته شده است. این انیمه اولین انیمه‌ای بود که به صورت گسترده‌ای شناخته شد و به همین خاطر نیز، بسیاری از طرفداران بر این باورند که بدون وجود این انیمه، اکنون صنعت انیمه نمی‌توانست به این صورت در سراسر جهان شناخته شود.

Aim for the Ace (1973 – 1974)

انیمه Aim for the Ace در رابطه با دانش آموز دبیرستانی به نام “هیرومی اوکا” (Hiruhi Oka) است که پس از الهام گرفتن از دانش آموز دیگری به نام “ریکا ریوزاکی” (Rika Ryuzaki)، تصمیم می‌گیرد مهارت‌های تنیس خود را بهبود بخشد. هیرومی با کمک مربی، دوستانش و نگرشی که به خود در توانایی موفق شدن در این زمینه داشت، قادر می‌شود مهارت‌های خود را توسعه بخشد و رشد کند. داستان این انیمه، به صورت کلی، روایت یک تنیس باز بی استعداد را بازگو می‌کند که سعی دارد با تلاش و پشتکار، جایگاه خود را حفظ کند. دیدن این انیمه می‌تواند برای افراد بسیاری الهام بخش باشد و به همین خاطر نیز، تماشای آن به طور قطع، پیشنهاد می‌شود. با اینکه 50 سال از پخش آخرین قسمت این انیمه گذشته است، اما بازهم از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و روز به روز به طرفدارانش اضافه می‌شود.

Future Boy Conan (1978)

یکی دیگر از بهترین انیمه های قدیمی ساخته شده در تمام دوان‌ها، انیمه زیبا و دیدنی شناخته شده با نام “Future Boy Conan” است. ناگفته نماند که این انیمه، اولین پروژه انیمیشینی است که “هایائو میازاکی” (Hayao Miyazaki) افسانه‌ای به عنوان کارگردان اصلی آن شناخته می‌شود؛ بنابراین، تماشای این انیمه به همه کسانی که تا به امروز آن را ندیده‌اند، به طور قطع، پیشنهاد می‌شود زیرا که هر لحظه از آن ارزش تماشا کردن را دارد. داستان این انیمه در رابطه با قهرمان و شخصیت اصلی جوانی است که گمان می‌کند تنها او و پدربزرگش بر روی زمین باقی مانده‌اند، زیرا داستان این انیمه، آینده‌ای را به تصویر می‌کشد که درصد بسیار بزرگی از بشریت به دلیل جنگ و تغییرات آب و هوایی به نابودی کشیده شده است. با این حال، یک روز به صورت اتفاقی، دختری مرموز به پناهگاه او و پدربزرگش راه پیدا می‌کند. تخیل و فضایی که آثار استودیو جیبلی به خاطر آن شناخته شده است، در این انیمه نیز به صورت واضحی به چشم می‌خورد و به همین خاطر نیز، دیدن آن می‌تواند برای بینندگان بسیاری، دلنشین و لذت بخش باشد.  

Super Dimensional Fortress Macross (1982 – 1983)

یکی دیگر از بهترین انیمه های قدیمی ساخته شده در تمام دوران‌ها، انیمه جذاب و هیجان انگیز “Super Dimensional Fortress Macross” می‌باشد که هر لحظه از آن ارزش تماشا کردن را دارد. داستان این انیمه فوق العاده شگفت انگیز، در رابطه با زمانی است که کشتی هوایی موجودات فضایی، به صورت اتفاقی، بر روی زمین سقوط می‌کند و به این ترتیب، بشریت با تحقیق و بررسی عمیق آن، وارد عصر جدیدی از دستاوردهای فناوری می‌شود. اما داستان اصلی از جایی آغاز می‌شود که پس از گذشت چند سال از این اتفاق، یک گونه خاص از موجودات فضایی تلاش می‌کند تا به انسان‌ها حمله کند. شهروندان Macross نیز، ناخواسته، چندین سال نوری به عقب بازمی‌گردند و در شرایطی قرار می‌گیرند که مجبور می‌شوند برای بازگشت به محل زندگی خودشان، با موجودات فضایی به مبارزه بپردازند. این انیمه در ژانرهای متعددی ساخته شده است و به همین خاطر نیز، افراد بسیاری با سلیقه‌های متفاوت می‌توانند از دیدن آن لذت ببرند زیرا خط داستانی آن به گونه‌ای است که به عنوان نمونه، یک قسمت از آن، عاشقانه است و قسمت دیگر، تخیلی و حماسی.

Mobile Suit Gundam (1979 – 1980)

انیمه جذاب و دیدنی “Mobile Suit Gundam”، یکی دیگر از بهترین انیمه های قدیمی به شمار می‌رود. اگرچه این انیمه، عنوان “اولین انیمه مکانیکی” را به خود اختصاص نداده است، اما با این حال، به دلیل ایجاد انقلابی در نحوه نگاه مخاطبان به این زیر ژانر، شایسته تقدیر است. این مجموعه که برای اولین بار در سال هزار و نهصد و هفتاد و نه منتشر شد، به دلیل استفاده از محیط علمی تخیلی که با دوز سالمی از ربات‌های غول پیکر پر شده بود، در طی مدت زمان کوتاهی، موفق به جذب طرفداران بسیاری شد. این انیمه، روایت یک داستان جنگی منحصر به فرد را بازگو می‌کند که شامل تراژدی، صحنه‌های اکشن نفس گیر و مضامین سیاسی پیچیده و عمیق می‌باشد. اما مسئله‌ای که در رابطه با این انیمه وجود دارد این است که به دلیل عدم کافی بودن بودجه اختصاص داده شده به ساخت آن و برخی مشکلات ناگوار دیگر که در طول تولید به وجود آمدند، در برخی جاها عملکرد ضعیفی از خود نشان داده است. اما با این حال، هنوز هم به دلیل خط داستانی بی نظیر خود و شخصیت‌های آن، یکی از ارزشمندترین انیمه‌های ساخته شده به شمار می‌رود.

Ashita no Joe (1970 – 1971)

انیمه زیبای شناخته شده با نام “Ashita no Joe”، به طور قطع، یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین انیمه‌هایی است که تا به حال ساخته و طراحی شده است. این انیمیشن که برای اولین بار در سال هزار و نهصد و هفتاد میلادی منتشر شد، بر اساس مانگایی با همین نام ساخته شده است. داستان این انیمه در رابطه با بوکسوری جوان به نام “جو” (Joe) است که از صفر شروع می‌کند و به شهرت می‌رسد. این کارکتر، در طول خط داستانی این انیمه، نه تنها مجبور می‌شود با مخالفانی مبارزه کند که بر سر راهش قرار می‌گیرند، بلکه باید با جامعه و سیستم نیز بجنگد تا بتواند جایگاه خود را حفظ کند و آن را از دست ندهد. در این برهه زمانی، کشور ژاپن از نظر سیاسی و اقتصادی در شرایطی بحرانی قرار داشت و به همین خاطر نیز، داستان این انیمه که روایت تلخ تلاش یک فرد برای به دست آوردن جایگاه خود در جامعه است، در میان مخاطبان ژاپنی، به صوت گسترده‌ای طنین انداز شد.

Lupin the 3rd Part 1 (1972 – 1973)

داستان انیمه بسیار جذاب و دیدنی شناخته شده با نام “Lupin the 3rd Part 1” که یکی دیگر از بهترین انیمه های قدیمی ساخته شده در تمام دوران‌ها به شمار می‌رود، تلفیقی از رمان‌های جنایی و محبوب فرانسوی و ژاپنی اوایل قرن بیستم است. داستان این انیمه جذاب و هیجان انگیز، در رابطه با کارکتری به نام “لوپین” (Lupin) است که به عنوان یک دزد چیره دست شناخته شده است. این کارکتر، با گروهی از دوستان خود، در تعقیب گنج و به دنبال ماجراجویی‌های خطرناک و دردسر ساز است. از طرفی، این گروه کوچک، در تمام این مدت نیز، توسط کارآگاهی تعقیب می‌شوند که قصد دارد جلوی آن‌ها را بگیرد. انیمیشن این انیمه و جلوه‌های بصری آن در آن زمان بسیار منحصر به فرد و ویژه بود و به همین خاطر نیز، استانداردهای جدیدی را در دنیای انیمه به وجود آورد. انیمه‌های محبوب و پرطرفداری همچون “Cowboy Bebop” و “Space Dandy” نیز در بسیاری جهات از این انیمه تاثیر پذیرفته‌اند و بر اساس استانداردهای آن ساخته شده‌اند.

Rose of Versailles (1979 – 1980)

به طور قطع، همه طرفداران انیمه‌ های تاریخی و کلاسیک، انیمه The Rose of Versailles را تماشا کرده‌اند. این انیمه به قدری زیبا و به یاد ماندنی است، که طرفداران سراسر جهان را مجذوب خود کرده است. این روایت تاریخی به طور کلی در رابطه با انقلاب فرانسه است. در طول این داستان، دسیسه‌های سیاسی سال هزار و هفصد و هفتاد و پنج، به علاوه روابط عاشقانه بین کارکترها، به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده شده است. این انیمه بر اساس وقایع تاریخی حقیقی ساخته شده است اما با این وجود، از این وقایع برای خلق یک داستان فانتری فوق العاده شگفت انگیز و به یاد ماندنی استفاده کرده است؛ از این رو، دیدن آن برای کسانی که به تاریخ علاقه دارند توصیه می‌شود. علاوه بر همه این‌ها، تماشای این انیمه برای کسانی هم که اطلاعات کمی در رابطه با این دوره مهم از تاریخ دارند، ضروری و لازم است زیرا در طول داستان، اطلاعات زیادی در رابطه با این دوره آشفته جای داده شده است که می‌توانند برای بینندگان بسیار مفید باشند.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

9 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments