1%
  • 0/10

معرفی و بررسی بهترین انیمه های ایسکای سینمایی

تله پورت به جهانی غیر معمول

معرفی و بررسی بهترین انیمه های ایسکای سینمایی ۱ ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

ما در ادامه این مطلب، به معرفی و بررسی بهترین انیمه های ایسکای سینمایی ساخته شده در تمام دوران‌ها می‌پردازیم که هر لحظه از آن‌ها ارزش تماشا کردن را دارد و بدون شک، از دیدن آن‌ها لذت خواهید برد.

پشت سر گذاشتن واقعیت دنیای حقیقی که به عنوان یک انسان با آن آشنا هستیم و در هم تنیده شدن با یک دنیای فانتزی و تخیلی که برایمان ناآشنا است، یکی از ویژگی‌های اصلی ژانر ایسکای (Isekai) به شمار می‌رود. ژانر ایسکای یکی از بهترین ژانر رسانه‌های تصویری به شمار می‌رود که در چند دهه اخیر موفق به جذب طرفداران بی شماری، در سنین مختلف شده است و مورد استقبال افراد بسیاری قرار گرفته است. انیمه های ایسکای نیز از این قاعده مستثنی نیستند و داستان‌های بسیاری را بر اساس مفهوم تله پورت به جهان‌های تخیلی ساخته‌اند که مورد تحسین بینندگان و منتقدان بسیاری واقع شده‌اند. داستان‌هایی که بر اساس این ژانر ساخته می‌شوند، روایت کارکترهایی را برای مخاطبان خود بازگو می‌کنند که به صورت ناگهانی وارد  یک جهان فانتزی می‌شوند و یا در یک جهان ناآشنا، به اشکال دیگری، تناسخ پیدا می کنند و به صورت غیر منتظره‌ای، انجام یک سری وظایف به آن‌ها محول می‌شود تا بتوانند به جهان خود بازگردند.

اگرچه انیمه‌های سریالی که در ژانر ایسکای ساخته شده‌اند موفق به جذب طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان شده‌اند، اما با این حال، در دهه‌های اخیر، چندین انیمه‌ سینمایی ایسکای نیز ساخته شده است که دیدن آن‌ها به همه کسانی که تا به امروز آن‌ها را مشاهده نکرده‌اند، به طور قطع، پیشنهاد می‌شود زیرا که هر لحظه از آن‌ها ارزش تماشا کردن را دارد. بر همین اساس، ما نیز در ادامه این مطلب، به معرفی و بررسی بهترین انیمه های ایسکای سینمایی ساخته شده در تمام دوران‌ها می‌پردازیم که بدون شک، از دیدن آن‌ها لذت خواهید برد.

Spirited Away

این واقعیت بسیار تاسف آور است که برخی از فیلم‌های انیمه‌ای، با وجود آنکه از هر لحاظ بی نقص ساخته و طراحی شده‌اند، هرگز نتوانسته‌اند برنده جایزه اسکار بشوند. با این وجود، انیمه شهر اشباح (Spirited Away) توانست همه رکوردها را بشکند و به یکی از معدود اینمه‌های ژاپنی تبدیل شد که موفق به دریافت جایزه اسکار شد. با در نظر گرفتن این مسئله، شما خود می‌توانید حدس بزنید که به چه دلیل این انیمه جذاب و دیدنی، به عنوان یکی از زیباترین انیمه‌های استودیو جیبلی شناخته شده است که در ژانر ایسکای ساخته شده است.

داستان انیمه خارق العاده شهر اشباح، در رابطه با دختر جوانی به نام چیهیرو اوگینو (Chihiro Ogino) است. این کارکتر دوست داشتنی در حالی که به همراه پدر و مادر خود می‌خواهد به خانه بازگردد، یک شهربازی متروکه را کشف می‌کند. چیهیرو حس خوبی به این مکان مرموز نداد زیرا که در نظرش ترسناک جلوه می‌کند. در ادامه داستان، والدین این این کارکتر، پس از وارد شدن به این شهربازی، تبدیل به خوک می‌شوند. چیهیرو که اکنون تنها مانده است متوجه این واقعیت می‌شود که این مکان به تسخیر اشباح درآمده است. او که بسیار گیج شده است و نمی‌داند باید چه کاری انجام دهد، با روحی به نام هاکو (Haku) آشنا می‌شود که به او کمک می‌کند از آن مکان عجیب و مرموز، جان سالم بدر برد.

Your Name

داستان انیمه نام تو (Your Name) در رابطه با دو نوجوان است که زندگی‌های متفاوت و جداگانه‌ای از هم دارند. این دو نوجوان، به اسم‌های تاکی تاچیبانا (Taki Tachibana) و میتسوها میامیزو (Mitsuha Miyamizu)، دو دانش آموز دبیرستانی هستند که روزی یک پدیده عجیب را تجربه می‌کنند. یک روز پس از آنکه این دو از خواب بیدار می‌شوند متوجه می‌شوند که بدن‌هایشان متعلق به خودشان نیست و در واقع بدن‌هایشان با فردی غریبه جابه‌جا شده است؛ به این ترتیب، این دو در بدن یکدیگر قرار می‌گیرند. آن‌ها بدون آنکه بدانند که بدن‌هایشان در اصل متعلق به چه کسی است، یادداشت‌هایی را برای هم به جا می‌گذارند تا دیگری بتواند آن را بخواند و بر طبق قانون‌هایی پیش بروند که برای همدیگر تعیین کرده‌اند تا زمانی که دوباره در بدن خودشان بیدار شوند.

این دو دانش آموز، تاکی تاچیبانا و میتسوها میامیزو، به زودی متوجه می‌شوند اتفاقی که افتاده است، تنها جابه‌جایی بدن‌هایشان نیست و آنها در واقع در طول زمان سفر کرده‌اند. در حالی که تاکی تاچیبانا به  زمان گذشته بازگشته است، میتسوها میامیزو به زمان آینده سفر کرده است. بدتر از همه آن است که درمی‌یابند شهر میتسوها میامیزو به وسیله یک ستاره دنباله دار نابود می‌شود. به این ترتیب، آنها مجبور میشوند که راهی برای نجات شهر و زندگی او نیز پیدا کنند. یکی از دلایلی که این داستان جزو پر طرفدارترین انیمه های سفر در زمان محسوب می‌شود و در سراسر جهان از آن استقبال زیادی شد، انیمیشن خارق‌العاده آن بود. این انیمه به طرز شگفت انگیزی به بینندگان این حس را القا می‌کرد که گویی درون فیلم قرار گرفته‌اند و همه جزئیات آن را تجربه می‌کنند.

Howl’s Moving Castle

انیمه جذاب و دیدنی قلعه متحرک هاول (Howl’s Moving Castle)، یکی دیگر از بهترین انیمه های ایسکای سینمایی به شمار می‌رود. این انیمه زیبا نیز، توسط  هایائو میازاکی ساخته شده است که نه تنها در ژاپن، بلکه در سراسر جهان، مورد استقبال طرفداران بسیار زیادی قرار گرفت و به موفقیت بزرگی دست پیدا کرد. گرافیک و جلوه‌های بصری این انیمه، به قدری زیبا و با جزئیات، ساخته و طراحی شده است که به بینندگان تجربه‌ای متفاوت از دنیایی جادویی را ارائه می‌دهد. این انیمه در اصل بر اساس رمان دیانا وین جونز (Diana Wynne Jones) ساخته شده است. طراحی پس زمینه انیمه قلعه متحرک هاول، بسیار خیره کننده است و از همان لحظه اول، بینندگان را مسحور خود می‌کند. از طرفی، موسیقی متن فراموش نشدنی آن نیز، بر زیبایی این انیمه افزوده است.

انیمه فوق العاده شگفت انگیز و دیدنی قلعه متحرک هاول برای افراد زیادی، بسیار نوستالژیک و یادآور خاطرات خوب گذشته است. به علاوه همه این‌ها، شخصیت‌های بسیار منحصر به فردی نیز در این انیمه جای گرفته‌اند که هنوز هم در لیست نمادین ترین کارکترهای انیمه‌ای قرار می‌گیرند. داستان این انیمه، حول محور کارکتری به نام هاول است که به دلیل رفتارهای عجیب و غریب و همچنین تا حدودی مرموز خود شناخته شده است. او در یک قلعه جادویی زندگی می‌کند که می‌تواند راه برود و به هر مکانی که می‌خواهد جابه‌جا شود. ناگفته نماند که این قلعه، نمادی از طبیعت نا آرام، آشفته و سرگردان هاول است. این کارکتر دوست داشتنی در گذشته، توسط یک جادوگر قدرتمند، نفرین شده است و به همین خاطر نیز، در شرایط اضطراری و زمانی که احساس خطر می‌کند، به موجودی پرنده مانند تغییر شکل می‌دهد.

The Cat Returns 

داستان جذاب و دیدنی انیمه The Cat Returns در یک دنیای خیره کننده تخیلی اتفاق می‌افتد؛ جایی که قهرمان و شخصیت اصلی داستان، که یک دختر بچه ژاپنی است، به قلمرو گربه‌ها سفر می‌کند و به اندازه‌ آن‌ها کوچک می‌شود. این انیمه خارق العاده، یکی از انیمه‌های استودیو جیبلی به شمار می‌رود که شاید آنگونه که شایستگی‌اش را داشت، شناخته نشد. در داستان این انیمه، پیام‌های بسیار قابل تامل و مهمی به مخاطب منتقل می‌شود؛ اما، مهمترین پیامی که در این داستان نهفته است، اهمیت باور هر فرد به خود است.

اگرچه انیمه بازگشت گربه سعی در افزایش سطح اعتماد به نفس بینندگان خود دارد، اما از طرفی، به خلاقیت و تلاش بی پایان برای ساختن چیزی معنادار نیز می‌پردازد. “هرگاه کسی چیزی را با تمام وجود خود بیافریند، به خلقت خود، روح می‌خشد.” یکی از بهترین دیالوگ ها در انیمه The Cat Returns است که نشان می‌دهد، خلق چیزهایی برای خود و متعهد بودن به آن‌ها، می‌تواند بسیار تکان دهنده و تاثیر برانگیز باشد. هر لحظه از این انیمه که یکی دیگر از بهترین انیمه های ایسکای سینمایی به شمار می‌رود، ارزش تماشا کردن را دارد و به همین خاطر نیز، دیدن آن به همه کسانی که تا به امروز آن را مشاهده نکرده‌اند، به طور قطع، پیشنهاد می‌شود زیرا که بدون شک، از دیدن آن لذت خواهید برد.

Nausicaa of the Valley of The Wind

یکی دیگر از بهترین انیمه های ایسکای سینمایی که مدت زمان زیادی از انتشار آن می‌گذرد، انیمه فوق العاده جذاب و دیدنی شناخته شده با نام نائوشکا از دره باد (Nausicaa of The Valley of The Wind) به کارگردانی هایائو میازاکی است که به دلیل خط داستانی بسیار جذاب خود، روز به روز به طرفداران آن اضافه می‌شود. کارکتر نائوشکا (Nausicca) قهرمان و شخصیت اصلی شجاع و دلسوز این انیمه سینمایی جذاب، نقش یک شاهزاده خانم در دوره پس از جنگ جهانی را ایفا می‌کند. در این دوران، دنیا مملو از حشرات غول پیکر و جنگل‌های سمی شده است. در داستان این انیمه، نائوشکا، نقش یک خلبان، دانشمند و صلح جوی توانمند را ایفا می‌کند. این کارکتر قصد دارد در بین انسان‌ها و طبیعت صلح ایجاد کند.

نائوشکا به ویژه به خاطر توانایی‌های منحصر به فردی مورد تحسین بسیاری قرار گرفته است که در ارتباط گرفتن با حشرات غول پیکر دارد؛ به خصوص موجودات عجیب و غریب و بسیار بزرگی که در داستان با نام اوهمو (Ohmu) شناخته شده‌اند. رویکردهایی که از سر همدلی این کارکتر می‌آیند و تلاش‌های مداوم و بی دریغ این قهرمان دوست داشتنی برای جلوگیری از یک ویرانی و جنگی فاجعه بار، به طور قطع او را به یکی از بهترین قهرمانان استودیو جیبلی تبدیل می‌کند که تا به امروز، ساخته و طراحی شده‌ است.

Paprika

پاپریکا (Paprika) یکی ازدیگر از بهترین انیمه های ایسکای سینمایی به شمار می‌رود که در ژانر روانشناختی ساخته شده است. این انیمه شگفت انگیز بر اساس رمانی به همین نام در سال هزار و نهصد و نود و سه ساخته شده است. انیمه سینمایی پاپریکا توسط کارگردان شناخته شده ژاپنی به نام ساتوشی کن (Satoshi Kon) کارگردانی شده است. برای کسانی که نمی‌دانند، ساتوشی کن کارگردان انیمه‌های سینمایی‌ بی نظیر دیگری مانند آبی کامل (Perfect Blue)، عامل پارانویا (Paranoia Agent)، ماجراهای عجیب جوجو (Jojo’s Bizarre Adventure) و بسیاری دیگر است که به طور قطع نامشان به گوشتان خورده است. متاسفانه این کارگردان بزرگ به خاطر سرطان لوزالمعده جان خود را از دست داد. اما با این حال، کارهای شگفت انگیزی که او در طول سال‌های عمرش خلق کرده و برای طرفداران دنیای انیمه به جا گذاشته است، هنوز هم از بهترین انیمه‌های تمام دوران‌ها به شمار می‌روند.

آیا تا به حال با خود فکر کرده‌اید که وارد شدن به رویای یک نفر چه حسی میتواند داشته باشد؟ این مسئله، خط داستانی انیمه پاپریکا را تشکیل داده است. داستان این انیمه در رابطه با دکتری با نام آتسوکو چیبا (Atsuka Chiba) است که با نام پاپریکا شناخته شده است. این فرد به کمک همکارانش دستگاهی را اختراع می‌کند که می‌تواند به روان پزشکان کمک کند وارد ذهن بیمارانشان بشوند. در ادامه این داستان، به گونه‌ای دستگاه دزدیده می‌شود و آتسوکو در موقعیتی قرار می‌گیرد که باید آن را بازیابی کند تا از تخریب ذهن مردم به وسیله آن جلوگیری شود.

A Whisker Away

 انیمه نقاب میوتارو (A Whiscker Away) که در سال دوهزار و بیست ساخته شده است، به گونه‌ای است که ژانرهای کمدی، عاشقانه و فانتزی را در یک روایت بسیار منحصر به فرد، به صورت خلاقانه‌ای با همدیگر ترکیب کرده است و به همین خاطر نیز، به عنوان یکی دیگر از بهترین انیمه های ایسکای سینمایی شناخته شده است. داستان این انیمه زیبا در رابطه با یک دختر دبیرستانی به نام میو ساساکی (Miyo Sasaki) است.  این کارکتر دوست داشتنی، به شدت شیفته یکی از همکلاسی‌های خود است که با نام کنتو هینود (Kento Hinode) شناخته شده است. میو ساساکی در این داستان، شخصیتی دارد که اغلب موارد احساس نادیده شدن به او دست می‌دهد و از این رو، کمبود توجه بسیار زیادی را حس می‌کند.

با پیش رفتن داستان، کارکتر میو به دلایلی تبدیل به یک گربه می‌شود. میو که اکنون به یک گربه تبدیل شده است، همان محبت و توجهی که همیشه می‌خواست را از کنتو هینود دریافت می‌کند. اما شرایط زمانی برای او پیچیده می‌شود که درمی‌یابد در حال از دست دادن هویت انسانی‌اش است و اینگونه همه چیز دچار تحول می‌شود. این انیمه سینمایی، مملو از لحظات عجیب و غریب و در عین حال خنده‌دار است. نقاب میوتارو علاوه بر خط داستانی جذاب، به دلیل گرافیک و جلوه‌های بصری نیز که در آن بکار گرفته شده است، مورد تحسین بسیاری از منتقدان سراسر جهان قرار گرفته است.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments