10 تا بهترین ایستراگ‌های بازی‌های ویدیویی در تمام دوران
1%
 • 0/10

10 تا بهترین ایستراگ‌های بازی‌های ویدیویی در تمام دوران

ملاقات با تخم مرغ‌های شگفت‌انگیز

10 تا بهترین ایستراگ‌های بازی‌های ویدیویی در تمام دوران ۳ ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ ترین‌ها (بازی) کپی لینک

چه کسی عاشق رمز و رازهای مخفی در بازی‌ها نمی‌باشد؟ در دنیای گسترده بازی‌های ویدیویی، اسرار ویژه‌ای به نام ایستراگ وجود دارد که می‌تواند تجربه بازی را به اوج خود برساند؛ از پایان‌های جایگزین و غیرمنتظره گرفته تا کشف مواردی که توسعه دهندگان بازی آن را از قصد برای ما گذاشته‌اند. حال قرار است به 10 تا بهترین ایستراگ‌های بازی‌های ویدیویی مروری داشته باشیم.

آنچه که یک ایستراگ را عالی و مانند یک پاداش می‌کند چیست؟ عنصر سورپرایز است، که یک نوآوری به حساب آمده و بازیکن را درگیر شادی و کسب موفقیت می‌کند. اینکه یک کامئو (حضور پیش‌بینی نشده) بی‌معنی یا اشاره‌ عجیب و غریبی به چیزی خاص باشد موقعی یک پاداش به حساب می‌آید که لحظه‌ای غیرمنتظره و خالص بسازد.

10. سفینه فضایی کوه چیلیاد (بازی GTA V)

چگونه این ایستراگ را کشف کنیم:

 • نقشه را داخل ایستگاه تله کابین پیدا کنید
 • بازی را به اتمام برسانید و شبانه به بالای کوه چیلیاد بروید تا سفینه را ببینید

در مجموعه GTA، راز کوه چیلیاد بازی Grand Theft Auto V در آغاز هر لیستی از بهترین ایستراگ‌های بازی‌های ویدیویی تبدیل به یک اسطوره شده است که از دست دادن آن شبیه عقب ماندن از یک کشف مهم است. این موضوع با بازیکنانی آغاز شد که در جستجوی یک جت پک اسرار آمیز در نقشه بازی می‌گشتند. با سرعت بخشیدن به این اتفاق در جامعه‌ بازیکنان، آن‌ها را تشویق به کاوش بی‌وقفه در کوه کرد و رمزگشایی پیام‌های رمزگذاری شده آن کرد.

همه‌چیز با کشف یک نقشه داخل ایستگاه تله کابین شروع شد که یک کوه را نشان می‌داد. پس از صعود به قله، بازی شما را تشویق به اتمام آن می‌کند. اگر به این موضوع اهمیت دهد و سپس شبانه به قله کوه چیلیاد بروید، ناگهان با یک سفینه فضایی روبه‌رو خواهید شد. البته بازیکنان و طرفداران اظهار می‌کنند که احتمالا نقشه و کوه چیزی فراتر را پنهان کرده است که آن ممکن است یک جت پک باشد. راستی آزمایی این حقیقت هنوز مخشص نشده و توسعه‌دهنگان هم واکنشی نشان نداده و در این باره سکوت کرده‌اند.

9. اشاره به یک پاپ کالچر (بازی Fallout: New Vegas)

چگونه این ایستراگ را کشف کنیم:

 • در جنوب شرق گوداسپرینگز، شما می‌توانید یک یخچال را پیدا کنید که حاوی باقیمانده‌هایی از ایندیانا جونز است
 • در DLC بازی یعنی: Dead Money، انباری وجود دارد که دیواره‌های آن با نقاشی‌هایی پر از نوشته “من مومیایی تو نیستم” طراحی شده که اشاره به سریال Doctor Who دارد

بازی Fallout: New Vegas را می‌توان گنجینه‌ای از ایستراگ‌ها به حساب آورد که به طور ظریف به فیلم‌ و سریال‌های مختلفی اشاره می‌کند. به طور قابل توجه بازی ادای دین خود را به سریال دکتر هو و ایندیانا جونز می‌کند؛ با اشاره‌هایی که بسیار زیاد در دنیای وسیع بازی می‌بینیم، نزدیک گودسپرینگز، می‌توانید صحنه‌ای را پیدا کنید که تکرار فرار ایندیانا جونز یخچال در فیلم پادشاهی جمجمه‌ها است.

در DLC بازی به نام Dead Money هم نوبت سریال دکتر هو می‌شود که اشاره‌ای دشمنانی دارد که ماسک‌های مخصوص گاز روی صورت دارند و اشاره‌ای به قسمت The Empty Child سریال دارد. نعره‌ ربات‌های  سکوریترون در نبرد‌های جنگی که EXTERMINATE می‌باشد هم شباهتی به دالک‌ها در دکتر هو دارد. به غیر از این‌ها اشارات هنرمندانه دیگری هم به فیلم Alien ، فرانک سیناترا و… هم دارد که شما را مجذوب این می‌کند که در جهان به دنبال این ایستراگ‌های بازی بروید. همین موارد باعث می‌شود که بازی Fallout: New Vegas، عنوانی دارای بهترین ایستراگ‌های بازی‌های ویدیویی شود.

8. مقداری Super Mario Bros (بازی The Legend Of Zelda: Ocarina Of Time)

چگونه این ایستراگ را کشف کنیم:

 • در نسخه‌ N64 این بازی، پس از دیدار با شاهدخت زلدا، به داخل پنجره‌ی سمت راست نگاه کنید تا پرتره‌‌ای از برادران ماریو را ببینید
 • در نسخه‌ی 3DS این بازی، نقاشی‌هایی که بهSkyward Sword اشاره دارند را در داخل قلعه گرودو بیابید

بازی The Legend of Zelda: Ocarina of Time (یکی از بهترین‌های مجوعه زلدا)، دارای انواع ایستراگ‌ها است که به طرفداران بازی Super Mario Bros اشاره‌ای حسی را ارائه می‌دهد. یکی از محبوب‌ترین ارجاعات، پرتره‌های پنهان ماریو، لوییجی و باوزر است که در دیوارهای قلعه هایرول مخفی شده‌اند. پس از اینکه بازیکنان تعاملی با شاهدخت زلدا انجام می‌دهند، می‌توانند از طریق پنجره سمت راست به آنها نگاه کنند.

اما همه ارجاعات به این ختم نمی‌شوند. در قلعه گرودو پوسترهایی از Skyward Sword را پنهان شده ‌است، دستمال ملون شباهت زیادی به باوزر دارد و شخصیت‌های تالون و اینگو به طور چشمگیری شبیه به برادران ماریو هستند. با این حال باید توجه داشت که برخی از این ایستراگ‌ها ممکن است در نسخه‌های مختلف بازی قابل کشف نباشند.

7. پیامی مخفی در نام فصل‌های بازی (بازی Dead Space)

چگونه این ایستراگ را کشف کنیم:

 • باز کردن 12 فصل بازی
 • خواندن نخستین حرف از هر فصل برای به دست آوردن پیام مخفی: نیکول مرده است

در بازی Dead Space، تعداد زیادی ایستراگ در انتظار بازیکنان است، اما هیچکدام اثر و تاثیر پیام پنهانی که در جاهای عمومی مخفی شده را ندارند. پس از کامل کردن تجربه همه ۱۲ فصل بازی بازیکنان باهوش یک مورد ترسناک و جالب را کشف می‌کنند؛ حرف نخستین عنوان هر فصل پیام “نیکول مرده است” را تشکیل می‌دهد. این پیام پنهان هوشمندانه به سوال بزرگی که در طول بازی مربوط به سرنوشت نیکول است، می‌پردازد.

علاوه بر این‌ها، بازی Dead Space از سایر سورپرایزها نیز پر شده است؛ از جمله ظاهر شدن تصادفی توسعه دهندگان در تبلیغات داخل بازی، اشاره‌هایی به Dead Space 2، لاگ‌های صوتی پنهان و حتی یک پایان مخفی جایگزین. تمامی مواردی که به آن اشاره شد به راحتی می‌تواند دلیلی مبنی بر وجود Dead Space در لیست بهترین ایستراگ‌های بازی‌های ویدیویی باشد.

6. فضایی مخفی مربوط به بازی ماینکرفت (بازی Borderlands 2)

چگونه این ایستراگ را کشف کنیم:

 • تکمیل کردن فصل 9 و رفتن به سوی غارهای سمی
 • داخل Guardian Ruins شما با یک بخشی که پر از کریپرها است، مواجه خواهید شد

بازی Borderlands 2 که به خاطر شوخی‌های بی‌ادبانه‌اش معروف است، با یک منطقه مخفی که مربوط به بازی ماینکرفت است مبهوت خود کرد که نشان دهنده میل بازی به اتفاقات غیر منتظره است. در حین کاوش در غارهای سمی، کاوشگران یک منظره که مانند بازی ماینکرفت پیکسلی است می‌بینند که در آن حتی دشمان عذاب‌آور و معروف این بازی یعنی؛ کریپرها هم حظور دارند.

این اتاق مخفی غیرمنتظره، عنصری شوخ طبعانه را به بازی اضافه می‌کند و بازیکنان را با پیش‌بینی‌ناپذیری خالص عناوین Borderlands خوشحال می‌کند. برای افزودن به این سرگرمی، شما همچنین می‌توانید بلوک‌های آن جا را خراب کرده تا یک لباس Minecraft را بدست آورید.

5. اشاره‌ای به سریال Game of Thrones (بازی The Witcher 3: Wild Hunt)

چگونه این ایستراگ را کشف کنیم:

 • کامل کردن کوئست Fists of Fury: Toussaint و ملاقات با بریژیت، در نهایت ارجاعی به بریان از تارث
 • سفر به یکی از جزایر اسکلیگ‌ها و پیدا کردن جسد یک کوتوله که به تیریون لنیستر اشاره دارد

در بازی The Witcher 3: Wild Hunt که به دلیل داستان غنی خود شناخته شده می‌شود، ایستراگ‌های جالبی توجه بازیکنان را به خود جلب می‌کند، از جمله اشاره‌ها به سری محبوب سریال بازی تاج و تخت. در کوئست Fists of Fury، برخورد با یک جنگجوی ماهر که هویت خود را پنهان می‌کند، مشابه داستان بریان از تارث است.

طرفداران این سری همچنین از ارجاع ظریف به تریون لنیستر هم نیز لذت می‌برند که جسد کوتوله‌ او درون یک زندان نشان می‌دهد. برای جذاب‌تر کردن این ترکیبات، بازیکنان می‌توانند شمشیر معروف جان اسنو یعنی؛ یانگ کلاو را به دست بگیرند تا لایه‌ای جدید برای طرفداران هر دو دنیای فانتزی این بازی اضافه کند تا جز بهترین ایستراگ‌های بازی‌های ویدیویی باشد.

4. شخصیت Psycho Mantis داده‌های ذخیره شده بازی شما را می‌خواند (بازی Metal Gear Solid)

چگونه این ایستراگ را کشف کنیم:

 • ادامه دادن داستان اصلی و دیدار دوباره با مریل
 • سایکو منتیس شما را متعجب خواهد کرد و قدرت‌هایش را نشان خواهد داد

برخورد با سایکو منتیس در بازی Metal Gear Solid به عنوان یکی از بهترین ایستراگ‌های بازی‌های ویدیویی، نوآورانه و فراگیر شناخته می‌شود که نشان‌دهنده نوآوری هیدئو کوجیما است. در این دنباله‌ی به یاد ماندنی، سایکو منتیس کنترل مریل را در دست می‌گیرد و بازیکنان را مجبور به مواجهه با او می‌کند. زمانی که شما او را به زمین می‌زنید، منتیس قدرت‌های تله‌کینتیک خود را نشان می‌دهد با خواندن داده‌های ذخیره‌سازی شما و کنترل کنترلر شما لرزش‌هایی ایجاد می‌کند.

برای هوشمندتر شدن از او، شما باید کنترلر را از پورت اول جدا کنید و به پورت دوم وصل کنید. از این طریق توانایی‌های خواندن ذهنی منتیس را برهم می‌زنید. زمانی که داده‌های شما را می‌خواند، منتیس عنوان‌های خاصی را شناسایی می‌کند و در مورد ترجیحات شما در بازی‌های اکشن، نقش‌آفرینی یا عناوین کونامی نظر می‌دهد. این برخورد نوآورانه و تعاملی نه تنها بازیکنان را به تفکر خلاقانه وادار می‌کند بلکه به عنوان یک لحظه مهم در تاریخ بازی‌های ویدیویی به دلیل ترکیب منحصر به فرد داستان و مشارکت بازیکنان در آن باقی می‌ماند.

3. حضور کوتاه هیدئو کوجیما (بازی Cyberpunk 2077)

چگونه این ایستراگ را کشف کنیم:

 • شروع ماموریت The Heist
 • وارد بار هتل شوید و به گروهی که روی یک مبل گرد نشسته‌اند نزدیک شوید

بازی Cyberpunk 2077 گنجینه‌ای از ایستراگ‌ها است و از بهترین آن‌ها حضور کوتاه هیدئو کوجیما می‌باشد. می‌توانید او را که روی یک مبل نشسته است و آدم‌های کنجکاوی هم دورش را پر کرده‌اند در بار هتل پیدا کنید. تعامل با او امکان دارد یک گفتگوی کوتاه اما جذاب درباره کارش را فراهم کند. این اشاره در اینجا تمام نمی‌شود؛ نام در بازی، اوشیما می‌باشد که ارجاعی هوشمندانه به احترام کوجیما به کارگردان معروف فیلم ناگیسا اوشیما است.

بازی با ارجاعات خود تنها به همین جا محدود نمی‌شود؛ این بازی نیز احترام خود را به بازی Death Stranding با یک بی‌بی (نوزاد درون بازی اصلی) که درون یک کلینیک پنهان شده، می‌ذارد. علاوه بر ایستراگ متمرکز بر کوجیما، شما می‌توانید با موارد مختلفی از جمله؛ حرکات Sailor Moon در حالت عکس و متن آهنگ‌های Red Hot Chili Peppers که به عنوان خالکوبی روی شخصیت‌های داخل بازی، سورپرایز شوید.

2. پایان معروف سگ (بازی Silent Hill 2)

چگونه این ایستراگ را کشف کنیم:

 • شما باید پس از تکمیل بازی، یک بازی جدید را شروع کنید
 • کلیدی که درون کلبه سگ مخفی شده را پیدا کنید و اتاق نظارت هتل Lakeview را باز کنید

شرکت تیم سایلنت به خاطر ایستراگ‌های ناگهانی بازی‌هایش شناخته می‌شود که پایان بازی Silent Hill 2 همچنان یکی از آن‌ها است که تا به امروز مورد بحث بوده است. سگ داخل این پایان به یک میم (مطلبی سریع مشهور می‌شود و طنزآمیز است)، افسانه‌ای در فرهنگ بازی‌های ویدیویی تبدیل شده است. برای مواجه شدن با آن، بازیکنان باید یک کلید که درون خانه سگی در پارک Rosewater پنهان شده است را پیدا کرده و تا بتوانند به اتاق نظارت هتل Lakeview منتقل شوند.

با باز شدن در بازیکنان یک صحنه کوتاه می‌بینند که نشان می‌دهد یک سگ با نژاد شیبا به همراه هدفونی به عنوان مغز متفکری پشت پس زمینه رویدادهای وحشتناک بازی است. این پایان مخفی و موسیقی متفاوت آن یک چاشنی طنز به عنصر ترس بازی اضافه می‌کند که به عنوان یکی مهم‌ترین و بهترین ایستراگ‌های بازی‌های ویدیویی در جامعه آن شناخته می‌شود.

1. حضور کوتاه استن لی و بیشتر (بازی Marvel’s Spider-Man)

چگونه این ایستراگ را کشف کنیم:

 • کامل کردن ماموریت Don’t Touch The Art و تماشای صحنه‌ی نهایی
 • ایستراگ‌های بیشتر دیگری هم در جهان بازی قابل کشف است

در بازی Marvel’s Spider-Man حضور مؤثر استن لی اهمیت ویژه‌ای دارد چرا که نشان از آخرین حضور صوتی او قبل از درگذشتش است. این حضور به طور جذابی در داستان به وجود آمده است و در ماموریت Don’t Touch The Art می‌توان آن را مشاهده کرد. پس از کامل کردن آن، بازیکنان یک صحنه دلنشین را مشاهده می‌کنند که در آن دیده می‌شود پیتر و مری جین در حال گذراندن وقت با هم هستند، اما در آخر دیده می‌شود که آشپز رستوان به مری نزدیک می‌شود که ما در آنجا استن لی را می‌بینیم.

شخصیت او صمیمانه با زوج صحبت و از آن‌ها تعریف می‌کند که آن‌ها از زوج‌های مورد علاقه‌اش هستند. این لحظه تلخ و شیرین، نه تنها استن لی را در بازی جاودانه می‌کند بلکه لایه‌ای از ارتباط عاطفی را هم به آن می‌افزوند؛ مخصوصا با آگاهی از این که حضور او آخرین مشارکت گویندگی وی قبل از مرگش بوده است. به غیر از این‌ها اشارات دیگری هم داخل بازی وجود دارد که شخصیت‌های مارول، باشگاه ورزشی دردویل و خانه دکتر استرنج می‌پردازد.

همیشه ایستراگ‌ها داخل هر بازی می‌تواند بعضا حتی از روند اصلی و کلی بازی هم جذاب‌تر عمل کنند طوری که تا سال‌ها در ذهنمان ماندگار بمانند. دقیقا مانند مواردی که بالا به آن اشاره کرده‌ایم. حالا بگویید چه سورپرایز ناگهانی به عنوان بهترین ایستراگ‌های بازی‌های ویدیویی در حین بازی کردن شما توانسته نقش ببند که تعریف کردن آن برایتان خاطره لذت بخشی برای دیگران است؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments