ایران در بازی‌های ویدیویی

۱۰ اشاره ماندگار به ایران در بازی‌های ویدیویی

نام ایران در ویدیو گیم‌ها!

آیا می‌دانستید که اشاره‌های فراوانی به ایران در بازی ها وجود دارد که هرکدام هم درباره موضوع خاصی هستند؟ در این مطلب ما ۱۰ نمونه از این ایستراگ‌های ایرانی را جمع کرده‌ایم که در عناوین مختلف نام کشور ما در آن‌ها دیده می‌شود!

ایران و تمدن ایرانی در جهانی که در آن زندگی می‌کنیم بدون شک نام و تاریخچه بزرگی است که هرگز نمی‌توان آن را نادیده گرفت. با این حساب، همیشه اشاره به فرهنگ و تمدن ایرانی می‌تواند در بازی‌های ویدیویی خیلی جذاب نشان داده شود، اما نکته قابل توجه اینجاست که برخی از این اشاره‌ها معمولا به حدی جزئی هستند که ممکن است بدون متوجه شدن آن‌ها، خیلی سریع از موضوع بگذرید و تا سال‌ها نفهمید که کی و چه موقع در بازی که تمام کرده‌اید به ایران اشاره شده است. به همین منظور، در ادامه به چند مورد از ایستراگ‌هایی که در بازی‌های مختلف به ایران اشاره دارد می‌پردازیم که شاید متوجه آن‌ها نشده باشید.

۱۰. تابلو شاهنامه در The Last of Us Part 2

ایران در بازی ها

این ایستراگ یکی از مواردی است که سال گذشته و هنگام عرضه بازی The Last of Us 2 به شدت مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته بود. در بازی شما اگر در شهر سیاتل، لحظه‌ای ماجراجویی با دینا را فراموش کرده و به گشت و گذار در ساختمان‌های اطراف بپردازید، یک تابلو از شاهنامه پیدا می‌کنید که روی آن بیت‌های شعر خیلی کوچکی هم نوشته شده که البته خوانا نیستند. با این وجود طرح و نقش روی این تابلو به خوبی یک اثر قدیمی ایرانی را نشان می‌دهند که قرار دادن آن در عنوانی مانند TLoU 2 کمی عجیب و در عین حال جالب به نظر می‌رسد. برای اینکه بهتر این اثر را مشاهده کنید، بد نیست با چراغ قوه اِلی روی آن نور بیندازید تا همه چیز واضح شود.

۹. پایان نامه ایرانی در Uncharted 4

یکی از ایستراگ‌های فوق‌العاده جذاب که از عجیب‌ترین موارد هنگام اشاره به ایران در بازی ها هم محسوب می‌شود، پیدا کردن یک پایان‌نامه از دانشجویی به نام امیر عباسی در بازی Uncharted 4 است که درباره تخت جمشید بوده و اطلاعات داخل آن قابل مشاهده نیست. در واقع این اشاره در چپتر ۱۶ بازی و هنگامی رخ می‌دهد که در خانه زنی باستان‌شناس، آزاد هستید تا به گشت و گذار در این منزل پر از اطلاعات عجیب و غریب بپردازید. حال در این خانه انواع گنج‌ها هم قابل پیدا کردن خواهد بود، اما این پایان‌نامه یکی از عجیب‌ترین مواردی است که هرگز مشابه آن را در هیچ بازی دیگری ندیده بودیم!

نکته قابل توجه هم اینجاست که برخلاف اشاره به شاهنامه بزرگ یا مواردی که در اکثر بازی‌ها هنگام اشاره به ایران استفاده می‌شود، در این مورد هیچ خبری از اطلاعات آشنا نیست و امیر عباسی در دانشگاه تهران به کَرات یافت می‌شود! این یعنی هیچ امیر عباسی خاصی مد نظر سازندگان نبوده و صرفا یک نام برای یک دانشجو به صورت اتفاقی انتخاب شده که موضوع پایان‌نامه او درباره تخت جمشید برای این زن باستان‌شناس جالب بوده است.

۸. زره ایرانی در Uncharted 4

در همان چپتر ۱۶ بازی Uncharted 4 بعد از آنکه پایان‌نامه جناب عباسی را پیدا کردید، اگر کمی بگردید در یکی از طبقه‌های خانه یک زره ایرانی پیدا می‌شود که پس از پوشیدن آن ابتدا شخصیت اصلی می‌گوید که این زره مربوط به وایکینگ‌ها است! اما در یک مکالمه کوتاه متوجه می‌شویم که وایکینگ‌ها از کلاه‌های دارای شاخ (با این مدل) استفاده نمی‌کنند و این مورد مربوط به ایران باستان است!

در واقع اینکه سازندگان به خود زحمت داده‌اند تا درباره انواع زره ایرانی تحقیق کرده و فهمیده‌اند که زره‌های ایرانی فوق‌العاده قدیمی (قاعدتا مربوط به دوران اشکانیان و ساسانیان) دارای شاخ هستند، خود نکته بسیار مثبتی در تاثیر تمدن فارسی محسوب می‌شود. اما در کل این ایستراگ به شدت جزئی است و شما احتمالا هنگام تجربه بازی بعد از گذراندن این مرحله هرگز متوجه وجود چنین چیزی نشده‌اید. با این حال جالب است بدانید که نمونه کاملا مشابه با این زره در موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ دیده شده و در بازی هم بالای آن می‌توانید یک تابلو مرتبط با دوره آن را مشاهده کنید که توجه به جزئیات از سوی سازندگان را نشان می‌دهد.

۷. کودتای ۲۸ مرداد در Assassin’s Creed: Brotherhood

سری بازی‌های Assassin’s Creed درباره اینکه وقایع تاریخی را نشان می‌دهند همیشه مورد توجه بازیکنان و علاقه‌مندان قرار گرفته و در به تصویر کشیدن مواردی که در واقعیت و به اصطلاح تاریخ هم تکرار شده، بسیار خوب عمل می‌کنند. با این وجود آیا می‌دانستید که اطلاعاتی درباره کودتا ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ ایران در عنوان Brotherhood قرار داده شده است؟

در این بازی مراحل فرعی وجود دارند که تحت عنوان Subject 16 قابل دسترسی هستند. حال هنگامی که وارد این بخش می‌شوید، شما باید ۱۰ پازل را حل کنید که هرکدام درباره وقایع خاصی در تاریخ زندگی بشر روی زمین اطلاعاتی را فاش می‌کنند. حال هنگام رسیدن به پازل پنجم می‌توانید جزئیاتی درباره دخالت ابرقدرت‌ها در دستگاه سیاسی کشورهای مختلف را مشاهده کنید که ایران قدیم هم یکی از آن‌ها است. این جزئیات درباره ایران نیز در قالب کودتای ۲۸ مرداد بیان شده که اگر درس‌های مدرسه خود را به خوبی نخوانده باشید، لازم است بدانید که درباره دکتر مصدق و ملی شدن صنعت نفت بوده و به نحوی در این کودتا قدرت سیاسی او توسط دولتمردان انگلیس و آمریکا گرفته می‌شود. در واقع مصدق تلاش‌های بسیاری را برای آزادسازی امتیاز نفت ملی انجام داده بود، اما از طرفی دولت‌های دیگر و فشار آن‌ها به محمدرضا شاه باعث می‌شد تا ارتباط او برای رسیدن به اهدافش سخت‌تر و در نهایت به کلی قطع شود.

در بازی هنگام رسیدن به این بخش چندین مثال دیگر را هم می‌توانید مشاهده کنید، اما جالب‌ترین مورد در میان گزینه‌های مختلف بدون شک همین بوده و حتی می‌توانید عکس‌های مختلفی را هم از دکتر مصدق و محمدرضا شاه مشاهده کنید که در ارتباط با این موضوع داخل یک فایل گذاشته شده‌اند.

۶. نوشیدنی قدیمی در The Witcher 3: Blood And Wine

در بازی The Witcher 3 هر مدل نوشیدنی را که به خورد گرالت بدهید، او انرژی گرفته و می‌تواند دشمنان را با توان و قدرت بیشتری به چندین قسمت نامساوی و مساوی تبدیل کند. با این وجود اگر به قسمت مشخص شده در نقشه در تصویر بالا بروید، می‌توانید یک نوشیدنی خاص را پیدا کنید که روی آن به وضوح نام Shiraz نوشته شده و خوردن آن گرالت را به ماشین ضد موجودات پرنده و جهنده تبدیل می‌کند!

لازم به ذکر است که قرار دادن این نوشیدنی با برند Shiraz داخل بازی اشاره مستقیمی به ایران محسوب می‌شود، اما باید بدانید که نقطه فوق تنها جایی نیست که می‌توانید آن را پیدا کنید. بلکه اگر خوب داخل نقشه بگردید، مکان‌های مختلفی وجود دارد که در آن نوشیدنی شیرازی باب میل گرالت یافت می‌شود و با خوردن آن می‌توانید انرژی مضاعف بگیرید.

۵. قرمه سبزی در Splinter Cell: Black List

حال که بحث خوردنی شد و نوشیدنی شیراز در بازی The Witcher 3 را پیدا کردیم، بد نیست اشاره‌ای را هم به غذای گُرمه سبزی (به قول سم فیشر) داشته باشیم که در بازی Splinter Cell: Black List نام بزرگوار آن ذکر می‌شود. در یکی از مراحل بازی هنگامی که با سم فیشر به سراغ یکی از ژنرال‌ها در ایران می‌روید، او از همکاری با فیشر خودداری می‌کند و به همین جهت نیز سم مجبور می‌شود تا مسئله زن و بچه او را وسط بکشد. اما حتی زن و بچه این ژنرال هم کارساز نیستند و در نهایت فیشر دست روی نقطه ضعف این فرد می‌گذارد؛ قرمه سبزی!

فیشر به او می‌گوید که ظاهرا امشب همسر او برایش قرمه سبزی درست کرده و به خاطر همین حرف ناگهان ژنرال کنترل خود را از دست می‌دهد و به او حمله می‌کند. اینکه قرمه سبزی چقدر در فکر و ایده سازندگان این بازی مهم بوده واقعا نکته ویژه‌ای محسوب می‌شود، اما آیا اگر در واقعیت هم شما را با این غذای دلچسب تهدید کنند، حاضر می‌شوید تا سم فیشر را کتک بزنید؟

۴. شیر ایرانی در Rise of The Tomb Raider

در یکی از مراحل بازی Shadow of The Tomb Raider هنگامی که در حال گشت و گذار در دامن طبیعت و بالا کشیدن از درخت‌ها هستید، لحظه‌ای یک فلش بک به گذشته خواهید داشت که در آن لارا کرافت هنوز یک بچه بازیگوش است. حال اگر در محیط مورد نظر کمی بچرخید و در مقابل بناهای اطراف بایستید، لارا درباره هرکدام یک نظر کارشناسانه کودکانه می‌دهد که واقعا هم زیاد مهم نیستند؛ تا اینکه به یک مجسمه شیر می‌رسید! هنگام مواجه شدن با این مجسمه، لارا ابتدا فکر می‌کند که این شیر متعلق به یونان باستان است، اما با کمی دقت متوجه ایرانی بودن آن شده و به سرعت جمله را اصلاح می‌کند. همچنین کمی جلوتر، یک شیر ایرانی ماده هم قابل مشاهده است که اینبار لارا نوجوان آن را به خوبی تشخیص می‌دهد.

۳. سقوط شاه در GTA V

وقتی که در مرحله By The Book شما با یکی از شخصیت‌های بازی GTA V سعی می‌کنید تا مادر فردی به نام طاهر جوان را به عزای او بنشانید، از اتاق فرمان به مایکل اشاره می‌کنند که هدف مورد نظر شبیه به مردم شرقی است. حال نکته اینجاست که مایکل در جواب به این مورد درباره سقوط حکومت شاه صحبت کرده و می‌گوید که تمامی مردم داخل خانه شبیه به شرقی‌ها هستند. این اشاره عملا بسیار جزئی و فاقد هرگونه اطلاعات کامل است، اما برای اینکه یک اشاره دیگر به ایران در بازی ها و به صورت مختصر در GTA V را بررسی کرده باشیم، بد نیست بدانید که شخصیت لستر یکبار نام شهر تهران را به زبان می‌آورد که می‌توانید پس از شنیدن آن به شدت از ادامه بازی لذت ببرید.

۲. خیابان علوی در Apex Legends

محمد علوی یکی از بزرگ‌ترین بازیسازان ایرانی است که در ساخت عناوین بزرگ و مهمی از جمله Modern Warfare 1 و 2 و بازی خاطره‌انگیز Call of Duty 2 نقش داشته و در کل با استودیو اینفینیتی وارد (Infinity Ward) همکاری می‌کرده است. همچنین این بازیساز در طراحی عناوین مختلف سری Titanfall نیز نقش داشته و حال در ساخت بازی محبوب و بتل رویال Apex Legends همکاری می‌کند. با این حال، اگر در نقشه بزرگ این عنوان به سمت منطقه Capital City بروید، اسم یکی از خیابان‌ها Alavi نام دارد که به نام این طراح برای آن انتخاب شده است.

این ایستراگ بدون شک از زیر رادار طرفداران بسیاری به دور مانده و شاید افراد بسیاری آن را ندانند، اما حال که این موضوع را متوجه شده‌اید، با آگاهی بیشتری در خیابان علوی کیل خواهید گرفت.

۱. تیر و کمان آرش در Assassin’s Creed: Origins

یکی از بهترین اشاره‌ها به ایران در بازی ها متعلق به عنوان Assassin’s Creed: Origins است که در یکی از مراحل فرعی آن می‌توانید پس از اتمام بخش مورد نظر، به یک کمان جدید به نام Bow of Arash دسترسی داشته باشید که قدرت آن در حد قابل قبولی بالا است، اما نکته قابل توجه درباره آن اسمی خواهد بود که برای آن انتخاب شده و اشاره به آرش کمانگیر، اسطوره بزرگ ایرانی دارد.

شما می‌توانید این کمان را بپذیرید و از آن در شادی‌ها استفاده کنید، یا اینکه به کلی از کنار آن بگذرید و با همان تیر و کمان همیشگی خود به کشتن بی سر و صدای دشمنان بپردازید، اما اگر ایرانی هستید و به میراث و فرهنگ خود اهمیت می‌دهید، حداقل یکبار این کمان را امتحان کنید!

نظر شما درباره این اشارات چیست؟ آیا مورد دیگری را هم می‌شناسید که در بازی‌های مختلف با ذکر نام ایران همراه بوده باشد؟

5 1 رأی
امتیاز مطلب

نظرات

guest

60 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا