اپل به شدت عصبانی است؛ سایدلود اپلیکیشن‌ها اصلا کار درستی نیست!

سایدلود اپل

سرپرست امنیت مهندسی و معماری اپل یعنی ایوان کرستیک مدعی شده سایدلود اپلیکیشن روی آیفون کار بسیار خطرناکی برای امنیت کاربران است.

سایدلود اپلیکیشن روی گوشی‌های اپل تقریبا دارد بیش از اندازه خبرساز می‌شود. اپل از انجام یک کار ساده به بهانه‌ی حفاظت از کاربران سر باز می‌زند و از آن طرف کمیسیون اروپا هم فشار خود را لحظه به لحظه روی این شرکت سنگین‌تر می‌کند که برای حفظ قانون رقابت باید اجازه‌ی سایدلود اپلیکیشن را به کاربرانش بدهد.

سایدلود یعنی اینکه کاربران بتوانند از محیطی غیر از اپ استور هم روی گوشی خود برنامه دانلود کنند؛ یعنی بتوانند از اینترنت فایل نصبی اپ‌های مختلف را پیدا کرده و روی گوشی نصب کنند. اتفاقی که اپل به شدت با آن مخالف است و تمام تلاشش را می‌کند تا جلوی آن را بگیرد.

طبق قانون بازریابی اروپا، اپل موظف شده حداقل در کشورهای اروپایی، در مقابل این خواسته مقاومت را کنار بگذارد و امکان سایدلود اپلیکیشن را به کاربران این بازار بدهد. این اتفاق در سال ۲۰۲۴ باید رخ دهد و احتمالا شرکت آمریکایی در آپدیت‌های بعدی iOS این قابلیت را اضافه خواهد کرد.

اما ایوان کرستیک، سرپرست بخش امنیت مهندسی و معماری اپل به شدت از این بابت خشمگین شده و ظاهرا اینکه مجبور شده‌اند قانون را بپذیرند به مذاقش خوش نیامده است. او گفته نباید مجبور به پذیرش کاری می‌شدند که در نهایت به امنیت خود کاربران ضربه می‌زند.

البته به نظر می‌رسد اپل خیلی نسبت به این مسئله حساس شده است. همه‌ی ما می‌دانیم این شرکت بیشتر به سود خودش می‌اندیشد؛ حذف شارژر از جعبه و فروش آن به صورت جداگانه، حذف جک 3.5 میلی‌متری و در پی آن حذف هندزفری از جعبه و عرضه‌ی ایرپادز به صورت جداگانه، اصرار به حفظ پورت لایتنینمگ با علم بر اینکه USB-C سرعت بیشتری از آن داشت، همه‌ی این‌ها فقط به سود خود اپل است.

برخی از کاربران معقدند اپل به خاطر حفاظت از محیط زیست این اقدامات را انجام داده که جا دارد بپرسیم پس اصرارش به عدم حذف پورت لایتنینگ و اجبار کاربران برای استفاده از یک استاندارد دیگر چه بود؟ اگر اتحادیه‌ی اروپا ورود نمی‌کرد اپل همچنان به استفاده از لایتنینگ ادامه می‌داد چون این انحصار به سود این شرکت است.

با این حال به لطف اتحادیه‌ی اروپا و بازریابی دیجیتال این قاره، اپل مجبور شده از یک سری سیاست‌های اشتباه و عجیبش دست بکشد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا