کسب عنوان بهترین بازیگر مرد سال توسط آنتونی هاپکینز در فضای سرد اسکار امسال!

هاپکینز بهترین بازیگر سال برای ایفای نقش در The Father

کسب عنوان بهترین بازیگر مرد سال توسط آنتونی هاپکینز در فضای سرد اسکار امسال! نیما خدارحمی ۰ ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ سینمای جهان
جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد سال 2021

شب گذشته با یکی از عجیب‌ترین اسکارهای تاریخ روبه‌رو بودیم. حضور نام Black Panther درکنار سکوهای خالی تماشاگران مملو از شوق اسکار، فضای اسکار امسال را به‌شدت سرد کرد.

اینکه کسب جایزه اسکار از طرف آنتونی هاپکینز (Anthony Hopkins) را یک سورپرایز بنامیم کمی تعجب آور است، ولی از رویی دیگر کسب این عنوان توسط او می‌تواند باعث ناراحتی عمیق درمیان دوست داران سینما نیز باشد. کسب عنوان بهترین بازیگر سال درحالی که نام چادویک بوزمن (Chadwick Boseman) فقید برای ایفای نقش در Ma Rainey’s Black Bottom در لیست نامزدها نیز حضور داشت از حس و حال و زیبایی عنوان به‌شدت کاسته است. بوزمن که سال گذشته و با تنها ۴۳ سال سن از بین ما رفت، برنده جوایزی دیگر در Critics Choice Awards، SAG و Golden Globe شده بود.

درهمین حین وبسایت Deadline توضیحاتی را درباره حضور هاپکینز ارائه داده تا بیشتر از اتفاقات دیشب و به‌طورکلی با آنتونی هاپکینز همراه باشیم. بازیگر افسانه‌ای اهل کشور ولز دیشب به‌طورکلی در مراسم اسکار حضور نداشت، دقیقا مانند سال گذشته که برای بهترین نقش مکمل مرد برای بازی در سریال The Two Popes نامزد شده بود. او همچنین در مراسم BAFTA سال جاری نیز حضور به عمل نیاورد و در پایان عنوان بهترین بازیگر سال را از آن خود کرد.

در سال ۲۰۱۲، زمانی که زمزمه‌هایی درباره کسب عنوان اسکار برای بازیگری او در فیلم Hitchcock به‌گوش می‌رسید، هاپکینز طی مصاحبه‌ای با Huffington Post اعلام کرد که علاقه‌ای به کورس جوایز ندارد. او در این باره اشاره داشت:

مجبور باشید با مردم مهربان باشید و خوش‌تیپ باشید و با آن‌ها خوش‌وبش کنید؟ بیخیال! مردم برای چاپلوسی کردن شخص نامزد جایزه از مسیر خود خارج می‌شوند و به‌نظرم این حال‌به‌هم زن است. این همیشه خارج از طبیعت من بوده است. مردم خم می‌شوند تا کارگردان مورد علاقه‌شان را ببوسند و دیگر چیزهایی از این دست و واقعا باعث می‌شود بخواهم بالا بیاورم. واقعا اینگونه است.

طبق گفته هاپکینز او اجازه می‌دهد کارش برای او صحبت کند و امسال دقیقا به گفته‌اش عمل کرد. فیلمی که هاپکینز در آن ایفای نقش کرد The Father نام داشت که در بین هشت نامزد بهترین فیلم سال نیز دیده شد. این فیلم داستان پیرمردی که از لحاظ مغزی رو به زوال بوده و کم کم باید با فراموشی دست‌وپنجه نرم کند را با قدرت تمام به تصویر می‌کشد. از نگاه وبسایت Deadline هاپکینز عملکردی بیش از حد خارق‌العاده در این فیلم از خود به جا گذاشته است.

هاپکینز با کسب عنوان بهترین بازیگر در سن ۸۳ سالگی، تبدیل به مسن‌ترین برنده اسکار در تاریخ شد و با کسب این عنوان توانست از کریستفر پلامر (Christopher Plummer) که در سال ۲۰۱۲ و در سن ۸۲ سالگی برای ایفای نقش در فیلم Beginners برنده این جایزه شده بود سبقت بگیرد. البته ناگفته نماند که پلامر برای بازی در فیلم All the Money in the World در سن ۸۸ سالگی نیز نامزد کسب اسکار شده بود.

این اسکار، دومین اسکار بهترین بازیگر سال هاپکینز است. او برای بازی در نقش هانیبال لکتر در فیلم سکوت بره‌ها (The Silence of the Lambs) در سال ۱۹۹۲ بسیار معروف شد. هاپکینز به‌طور کلی شش مرتبه برای ایفای نقش در The Silence of the Lambs، The Father، The Remains of the Day، Nixon، The Two Popes و Amistad نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر سال شده و توانسته دو مرتبه آن را به‌دست بیاورد.

لحظه کسب عنوان بهترین بازیگر سال توسط هاپکینز جوی کاملا مخالف با کلیت مراسم اسکار داشت. بهترین بازیگر سال گذشته، واکین فینکس (Joaquin Phoenix) پس از حضور برروی سکوی اهدا جوایز رو به مخاطبین اعلام کرد و اشاره داشت درباره چیزی که قرار بود صحبت کند، صحبت نخواهد کرد و آن لحظه مواجه شدن بازیگر با نقش خود در یک اثر است. او در ادامه گفت:

فکر نمی‌کنم هرگز چنین چیزی را تجربه کرده باشم.

ستاره فیلم Joker، سه مرتبه این جایزه را باعنوان “for Actor” به‌معنای بازیگر ادا کرد و هر سه مرتبه کلمه “Best” به‌معنای بهترین را جا انداخت. اینگونه به‌نظر می‌رسد که فینکس نیز مانند هاپکینز از مراسم‌های اهدای جوایز بیزار بوده و در گذشته نیز این مراسم‌ها را “مزخرف محض” قلمداد کرده است. بااین حال او برروی صحنه حاضر شده و آخرین جایزه اسکار که معمولا بسیار با شوق و مملو از سروصداست را در فضایی سنگین اعلام کرد.

پس از خارج شدن از مسیر همیشگی دیالوگ‌های اسکار، خواکین فینکس اضافه کرد:

تنها چیزی که به جدیت می‌توانم اعلام کنم این است که من هر پنج اجرا را تماشا کرده و از آن‌ها الهام گرفتم و ای کاش می‌شد بیش از یک اجرا را انتخاب کرد.

بد نیست بگوییم که پایانش را خوب هم آورد. در ادامه نیز فینکس از طرف آکادمی به هاپکینز تبریک گفت و به‌دلیل حضور نداشتن هاپکینز، جایزه اسکار را همراه خود از صحنه بیرون برد. همانطور که دیدیم، ویروس کرونا، نبود چادویک بوزمن محبوب، حضور نداشتن هاپکینز و سخنرانی فینکس همه و همه دست به دست هم دادند تا به‌گفته برخی شاهد غمگین‌ترین اسکار تاریخ باشیم.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا