فیلم های DCEU

بهترین فیلم های DCEU بر اساس میانگین نمره در متاکریتیک

رتبه‌بندی فیلم‌های جهان دی سی

1%
  • 0/10
بهترین فیلم های DCEU بر اساس میانگین نمره در متاکریتیک ۱ ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

در این مطلب قصد داریم تا بهترین فیلم های DCEU را براساس نمره منتقدین متاکریتیک دسته بندی کرده و در یک لیست قرار دهیم.

شکی وجود ندارد که فیلم‌های سبک ابرقهرمانی طی ۱۰ سال گذشته پیشرفت بسیاری در معرفی قهرمان‌های مختلف داشته و بازگشت شخصیت‌های محبوبی مانند اسپایدرمن و بتمن به سینماها، توجه بسیاری از طرفدران را جلب کرده است. با این وجود دنیای ابرقهرمانی همیشه به دو بخش DC و Marvel تقسیم می‌شود که به ترتیب حق ساخت فیلم و سریال بر اساس قهرمان‌های آن‌ها به ترتیب به دست کمپانی برادران وارنر و دیزنی افتاده است.

حال شکی در پیشرفت مارول برای ساخت یک جهان گسترده با حضور شخصیت‌های مجبوب خود وجود ندارد. هم‌اکنون فیلم‌ها و سریال‌های دنیای سینمایی مارول (MCU) از پرفروش‌ترین‌های هالیوود هستند، اما پس در این میان، چه چیزی نصیب طرفداران DC خواهد شد؟

شاید سه‌گانه فیلم‌های شوالیه تاریکی از کریستوفر نولان بهترین یادگاری باشد که دوستداران جهان تاریک دی سی آن را به خاطر داشته باشند. اما از سال ۲۰۱۳ بود که کمپانی برادران وارنر جهان DCEU را به عنوان خانه‌ای برای قهرمانان دی سی معرفی کردند. اما آیا فیلم‌های این دنیای ساختگی به موفقیتی که باید رسیده‌اند؟ لازم به ذکر است شما می‌توانید با مطالعه‌ی «راهنمای تماشای فیلم و سریال‌های دنیای توسعه‌یافته‌ی دی‌سی (DCEU)» نسبت به ترتیب تماشای آثار سینمایی و تلویزیونی آگاه شوید.

۱۰. فیلم Suicide Squad

نمره متاکریتیک: ۴۰

سال اکران: ۲۰۱۶

کارگردان: دیوید آیر

سال ۲۰۱۶ برای دنیای سینمایی DCEU فیلمی از ابرشروران کتاب‌های کامیک دی سی به نام Suicide Squad را به همراه داشت. با این وجود این اثر هرگز نتوانست برخلاف آنچه که طرفداران فکرش را می‌کردند موفق باشد و یک فیلم بسیار ضعیف از آب درآمد که هنر بازیگران معروفش را با خاک یکسان کرده بود.

داستان‌نویسی ضعیف به همراه شخصیت‌پردازی ضعیف‌تر باعث شده بود تا ویل اسمیت (Will Smith) و مارگو رابی (Margot Robbie) هر دو در نقش‌هایی که داشتند به خوبی دیده نشوند و شاید تنها دلیلی باشند که این فیلم نمره میانگین ۴۰ را کسب کرده است. همچنین جالب است بدانید که این فیلم با وجود عرضه یک فیلم دیگر با نام Suicide Squad ممکن است در یک جهان دیگر رخ داده باشد که سازندگان درباره مرتبط بودن آن با سایر آثار DCEU چیزی را اعلام نکرده‌اند.

۹. فیلم Batman v Superman: Dawn of Justice

نمره متاکریتیک: ۴۴

سال اکران: ۲۰۱۶

کارگردان: زک اسنایدر

شاید داستان نویسی و اتفاق‌های Batman v Superman: Dawn of Justice برای طرفداران سری کتاب‌های کامیک DC بسیار جالب باشد. به هر حال قرار گرفتن بتمن در مقابل سوپرمن می‌تواند یک فیلم فوق‌العاده جذاب را بسازد که هرگز فکرش را نمی‌کردیم که به جای یکی از بهترین فیلم های DCEU به اثری که شخصیت بتمن را تخریب کرده بود تبدیل شود.

در این فیلم باید مدت‌ها برای دیدن صحنه‌های اکشن صبر کنید. شخصیت‌ها تا حدی جذاب هستند و شاید بهترین آن‌ها لکس لوتر (Lex Luther) باشد که با زیرکی هرچه تمام‌تر شوالیه تاریکی و مرد پولادین دنیای دی سی را به جان یکدیگر می‌اندازد. اما یک لحظه فکر کنید، آیا این بتمن همان بروس وین پیچیده و عجیبی بود که ما در سه‌گانه کریستوفر نولان دیدن بودیم؟ در اینجا ما بیشتر شاهد یک بتمن غمگین هستیم که خود را داخل یک زره مشکی به زور جای داده و قصد دارد تا به جای کمک، تا آخرین لحظه گلوی سوپرمن را فشار دهد تا بمیرد!

به هر حال هرقدر هم که این فیلم از نظر چیدن صحنه‌های اکشن و اتفاق‌های مربوط شکست خورده باشد، اما حداقل می‌توان گفت که زک اسنایدر آن را برای دنباله‌های بعدی خود آماده کرده بود. دنباله‌هایی که ظاهرا در سال ۲۰۱۷ توسط کمپانی برادران وارنر نادیده گرفته شد!

۸. فیلم Justice League

نمره متاکریتیک: ۴۵

سال اکران: ۲۰۱۷

کارگردان: جاس ویدون

یک سال پس از افتضاح «بتمن در مقابل سوپرمن»، قرار بود تا Justice League به عنوان یکی از بهترین فیلم های DCEU معرفی شود و جایگاه ویژه‌ای را از نظر منتقدان و کاربران به دست آورد. با این وجود، زک اسنایدر که به دنبال رفع نقص‌های کار قبلی خود بود، دخترش را از دست داد و همین امر باعث شد تا جاس ویدون پروژه نیمه تمام اسنایدر را رهبری کند. نتیجه آن نیز افتضاحی دیگر شد.شاید نقطه قوت این فیلم وجود شخصیت واندر وومن و فلش بودند که نقش ویژه‌ای را در کل داستان فیلم بازی می‌کردند. اما به جای دیده شدن این افراد، فقط تعدادی از موجودات عجیب را دیدیم که قصد تسخیر زمین را داشتند و در نهایت خود نابود شدند. اثر فراموش نشدنی برادران وارنر برای گسترش جهان DCEU به راحتی فراموش شد تا اسنایدر آن را در سال ۲۰۲۰ احیاء کند.۷. فیلم Zack Snyder’s Justice Leagueنمره متاکریتیک: ۵۴سال اکران: ۲۰۲۰کارگردان: زک اسنایدر

اسنایدر برای نجات فیلم از دست رفته خود هرکار و هنری که در دست داشت را فیلم Justice League نسخه Snyder Cut رو کرده بود. اما به هر حال تمامی این تلاش‌ها هرگز برای جلب نظر منتقدان کافی نبوده‌اند. نمره میانگین این فیلم تنها ۹ عدد بیشتر از فیلم اصلی بوده و طول آن به ۴ ساعت می‌رسد که عملا برای یک فیلم سینمایی بسیار بیشتر از حد استاندارد است!

با این وجود از دید کاربران، این اثر یکی از بهترین فیلم های DCEU تا به امروز بوده که توانسته است تا درهای تازه‌ای را برای ادامه فیلم‌ها و سریال‌های مرتبط با جهان سینمایی دنیای DC باز کند. در این کار جدید از اسنایدر بالاخره توانایی‌های واندر وومن به اندازه کافی دیده شد، و شخصیت فلش نیز کاری کرد که خود باعث به وجود آمدن چند شاخه زمانی مختلف می‌شود؛ درست همان‌چیزی که طرفداران دنیای DC می‌خواستند و همچنین عاملی که وجود یک بتمن دیگر در فیلم The Batman و اتفاقات صحنه آخر Justice League را توجیه می‌کند!

۶. فیلم Man of Steel

نمره متاکریتیک: ۵۵

سال اکران: ۲۰۱۳

کارگردان: زک اسنایدر

زک اسنایدر با این فیلم DCEU را شروع کرد و درواقع کار خوبی را با تهیه‌کنندگی کریستوفر نولان تحویل طرفداران و بینندگان داده بود. این کار نسبت به دیگر آثار این لیست از نظر صحنه‌های اکشن و معرفی شخصیت کلارک به عنوان مرد پولادین، دست برتری دارد. اما اگر داستان‌نویسی آن را از دید کل تماشا کنیم، قاعدتا کاراکتر سوپرمن به آن چیزی که ارزشش را داشت تبدیل نشده است.

همچنین آهنگسازی هانس زیمر (Hans Zimmer)، هنرمند معروفی که برای برخی عناوین سری بازی Call of Duty نیز موسیقی متن ساخته بود، در فیلم Man of Steel به دلیل هماهنگ نبودن با صحنه‌ها و داستان ضعیف، اصلا در حدی که باید دیده نمی‌شود.

۵. فیلم Aquaman

نمره متاکریتیک: ۵۵

سال اکران: ۲۰۱۸

کارگردان: جیمز وان

جیمز وان معمولا برای ساخت آثار ترسناک شناخته می‌شود، اما حضور او برای رهبری ساخت Aquaman که به یکی از بهترین فیلم های DCEU تبدیل شده، در جایگاه خود عجیب و شاید غیرمنتظره است. در این فیلم هرقدر هم که داستان‌نویسی جالب نباشد، حداقل می‌توان گفت که نسبت به فیلم‌های بتمن در مقابل سوپرمن و لیگ عدالت صحنه‌های اکشن و جذاب بیشتری می‌توان دید که بیننده با دیدن آن‌ها هیجان را حس می‌کند.

بازیگری بی‌نظیر جیسون موموآ (Jason Momoa) در کنار ماجراجویی او در نقش آرتور برای نجات آتلانتیس شاید همان چیزی بود که پس از فیلم‌های حوصله سربر، طرفداران انتظارش را می‌کشیدند.

۴. فیلم Wonder Woman 1984

نمره متاکریتیک: ۶۰

سال اکران: ۲۰۲۰

کارگردان: پتی جنکینز

باید اعتراف کرد که بازی پدرو پاسکال در فیلم Wonder Woman 1984 یک کار بی‌نظیر از این هنرمند است که عملا احساس طلب قدرت و در عین حال وسوسه شدن با بی‌گناهی را به کاربران نشان می‌دهد. همچنین بازی گل گدوت (Gal Gadot) در نقش واندر وومن یکی از بهترین کارها در سری فیلم های دنیای DCEU بوده که باعث شده تا به مانند مارگو رابی در نقش هارلی کویین، بسیار به پیشرفت فیلم‌های DCEU کمک کند.

این در حالی است که از نقاط ضعف این فیلم، می‌توان به داستان عجیب آن اشاره کرد. جایی که مکس لورد (Max Lord) جهان را با به دست آوردن قدرت برآورده کردن آرزوها به دست آورده و در مقابل، استیو ترور (Steve Trever) بازمی‌گردد تا دوباره ناپدید شود. همچنین جالب است بدانید که در یکی از صحنه‌های آخر فیلم واندر وومن با کل مردم دنیا صحبت می‌کند و در عین حال هیچکس او را به خاطر نمی‌آورد! به علاوه اینکه مکس لورد پس از تقریبا نابود کردن جهان حال احتمالا به راحتی در خیابان‌‌ها قدم می‌زند!

۳. فیلم Birds of Prey

نمره متاکریتیک: ۶۰

سال اکران: ۲۰۲۰

کارگردان: کتی یان

فیلم Suicide Squad عملا برای کمپانی برادران وارنر یک شکست بود که بازی خوب ویل اسمیت و مارگو رابی را هدر داد. اما شخصیت هارلی کویین با بازی مارگو رابی به حدی جذاب شده و توسط طرفداران مورد تحسین قرار گرفته بود که به جای ساخت دنباله جوخه انتحاری، ساخت فیلمی به نام Birds of Prey در دست کار قرار گرفت که تمرکز کامل آن روی کاراکتر هارلی کویین قرار داشت.

اتفاق‌های این اثر دقیقا پیش از Justice League رخ داده و داستان آن مرتبط با دنیای فیلم های DCEU است. البته چندان صحنه مهمی در قالب این ارتباط دیده نمی‌شود، اما در مجموع می‌توان باز هم بازی رابی را برای ایفای نقش هارلی کویین به بهترین شکل ممکن تحسین کرد.

۲. فیلم Shazam!

نمره متاکریتیک: ۷۱

سال اکران: ۲۰۱۹

کارگردان: دیوید اف. سندبرگ

دنیای DC عملا یک جهان فوق‌العاده تاریک است که شاید طنز در آن جایی نداشته باشد. مگر اینکه فیلم Shazam! را تماشا کنید تا نظرتان به کلی درباره جهان دی سی عوض شود!

در این فیلم پسر بچه‌ای در جریان برخی اتفاق‌ها، متوجه می‌شود که با گفتن شزم، می‌تواند به یکی از قوی‌ترین ابرقهرمان‌های حاضر در دنیای فیلم های DCEU تبدیل شود! حال قرار دادن ذهن یک بچه در بدنی قدرتمند با قابلیت‌های ویژه، قاعدتا صحنه‌های مفرحی را برای بینندگان فراهم می‌کند که هرگز انتظار دیدنش در کنار فیلم‌های خشنی مانند Batman را نداشته بودند.

دنباله این فیلم با عنوان Fury of The Gods برای اکران در سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده است.

۱. فیلم Wonder Woman

نمره متاکریتیک: ۷۶

سال اکران: ۲۰۱۷

کارگردان: پتی جنکینز

شاید دنباله فیلم واندر وومن یعنی فیلم Wonder Woman 1984 نتوانسته بود تا انتظارات کاربران را برآورده کند، اما بدون شک معرفی واندر وومن در اولین فیلمی که از این کاراکتر در سال ۲۰۱۷ عرضه شده بود، به خوبی توانست امید یک دنیای گسترده از فیلم های DCEU را به طرفداران بدهد. در فیلم واندر وومن شاهد قدیمی‌ترین روایت داستانی در دنیای DCEU هستیم که ما را به جنگ جهانی اول می‌برد. جایی که پرنسس دایانا (Diana) از آمازون قصد دارد تا جلوی خدای جنگ یا همان اریس (Ares) را بگیرد.

به هر حال این فیلم توانست نظر مثبت منتقدان را به همراه داشته و مجوز ساخت دنباله آن را دو دستی به پتی جنکینز تحویل دهد. غافل از این اینکه این دنباله، هرگز نتوانست به خوبی اثر اول خود را نشان دهد.

این رتبه‌بندی به کلی بر مبنای میانگین نمرات فیلم های DCEU در متاکریتیک بود. اما آیا شما هم با این نمره‌ها موافق هستید؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments