شباهت های Alan Wake و Silent Hill

نگاهی به شباهت های Alan Wake و Silent Hill

آیا آلن ویک ۲ مانند سری سایلنت هیل افسانه‌ای می‌شود؟ به نظر بله!

سری بازی سایلنت هیل همیشه یکی از مهم‌ترین سری بازی‌های ترسناک تاریخ بوده که بازی‌های زیادی از جمله بازی Alan Wake 2 از آن الهام گرفته‌اند. حال قصد داریم در این مطلب نگاهی به شباهت های Alan Wake و Silent Hill داشته باشیم.

در زمان انتشار این مطلب، ما فاصله بسیار کمی با انتشار بازی Alan Wake 2 داریم که به شما اجازه داده به تجربه دنباله یکی از تحسین شده‌ترین بازی‌های تاریخ ویدیوی گیم چه از نظر مخاطبین و چه از نظر منتقدین بپردازید. طبق انتظارات و البته اطلاعات منتشر شده از بازی Alan Wake 2، این عنوان شباهت‌ها و تفاوت‌های زیادی با نسخه ابتدایی خود خواهد داشت و بخش زیادی از این تغییرات، به سبب الهام گیری از برخی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین فرنچایزهای ترسناک معروف رقم می‌خورند.

طبق اطلاعات انتشار یافته، بازی Alan Wake 2 حتی بیش از نسخه پیش بر بقای آلن تمرکز داشته که می‌تواند آن را تبدیل به عنوانی به مراتب ترسناک‌تر از نسخه ابتدایی خود کند. اگر به خاطر داشته باشید، نسخه ابتدایی این سری بازی بیشتر بر بخش اکشن تمرکز داشت و به عبارتی ترس و بقا تمرکز اصلی این بازی نبود.

شباهت بازی Alan Wake 2 با سری بازی Resident Evil غیر قابل انکار است. ما در هر محتوای انتشار یافته از این بازی می‌توانیم دی ان ای سری بازی Resident Evil را در این بازی احساس کنیم. اما این بازی از یک سری بازی محبوب دیگر که امروز قصد داریم به آن بپردازیم نیز به طور مستقیم الهام گرفته و این سری بازی، سری بازی جذاب و ترسناک Silent Hill است.

نسخه ابتدای سری بازی آلن ویک به باور عموم بخش‌های قابل توجهی را از سری بازی Silent Hill به ارث برده بود، اما اطلاعات انتشار یافته به ما گوش زد کرده که در نسخه دوم قرار است چشمه‌های بیشتری از این سری بازی را در جدیدترین بازی استودیو رمدی (Remedy Entertainment) در بخش‌های مختلف از جمله طراحی دنیا، دشمنان و البته داستان سرایی ببینیم.

شباهت های Alan Wake و Silent Hill

احتمالا مهم‌ترین شباهت دو بازی سایلنت هیل و آلن ویک، مکان رخ دادن هر دو بازی است. این دو بازی هر دو در شهرهایی کوچک در میان جنگل و همیشه پوشیده با مه غلیظ رخ می‌دهند. چنین فاکتوری همیشه سبب ایجاد ترس بیشتر و البته درگیری هر چه بیشتر با فضا توسط کاربران می‌شود. چنین مکانی همیشه حس انزوا، ناراحتی و تنش به مخاطبین می‌دهد.

در نتیجه، شهر جنگلی مملو از درخت دنیای آلن، حسی برابر یا حتی سنگین‌تر از حس گم شدن در شهر مه آلود بازی Silent Hill را به ما القا می‌کرد. علاوه بر آن، هر دو بازی به مخاطب اجازه می‌دهند که در زمان آرامش به گشت و گذار کوتاه در شهر پرداخته و با شخصیت‌های جدید عجیب و غریبی آشنا شده که در آینده اثری بسیار مهم و غیر قابل انکار در داستان بازی خواهند داشت.

در بخش داستان سرایی و شخصیت اصلی بازی، آلن ویک و داستان جذاب او ترکیبی از داستان جیمز ساندرلند (James Sunderland) از بازی Silent Hill 2 و هری میسون (Harry Mason) از بازی Silent Hill است. مردی سی و اندی ساله در جستجوی عزیز یا عزیزان خود به مکان‌هایی رفته که هیچکس دیگر جز ارواح تاریک با پیش زمینه ماورا الطبیعی قدم نمی‌گذارند.

علاوه بر آن، هر دو سری تمرکزی ویژه بر اتفاقات فرا طبیعی و ترکیب آن با ترس‌های روانشناختی داشته و مانند سری بازی Resident Evil تمرکزی بر موجودات جهش یافته بر اثر آزمایشات انسانی ندارند. در کنار این موضوعات، داستان دو بازی آلن ویک و سایلنت هیل مقیاس بسیار کوچک‌تری داشته و در عوض بنا شدن بر ترس فیزیکی، بر ترس‌های روانی شخصیت‌های اصلی خود پایه ریزی شده‌اند.

شخصیت‌های منفی هر دو بازی نیز شباهت زیادی به یکدیگر دارند. شخصیت‌های منفی هر دو در حقیقت انسان‌هایی درگیر ماورا الطبیعه بوده که ناگهان در برابر مخاطب با داستانی تیره و تاریک ظاهر شده و آن‌ها را غافلگیر می‌کند. ما در بازی Silent Hill شاهد د اردر (The Order)، فرقه مذهبی خطرناکی هستیم که با بی رحمی تمام به جنگ مردم شهر و خود شهر می‌روند. همچنین باید اشاره داشت که تریلر گیم پلی بازی Alan Wake 2 نیز چنین فرقه‌ای را به ما معرفی کرد.

بازی سایلنت هیل برای آدرورد (Otheworld)، نسخه‌ای به هم ریخته از واقعیت شهرت داشته که مملو از بدختی و ویرانی بوده و شخصیت اصلی بازی گاه و بی گاه برای پیش برد داستان به آن منتقل می‌شود. در بازی آلن ویک در عوض ما مکان تاریک (The Dark Place) را داریم. شخصیت‌های منفی اصلی این دو بازی یعنی تاریکی (The Dark Presence) در داستان آلن ویک و خدا (God) در داستان سایلنت هیل، هر دو قدرت تسخیر انسان‌ها و استفاده از آن‌ها برای اهداف شوم خود را دارند.

بازی Alan Wake 2 بدون شک به شکل مستقیم با سری بازی رزیدنت اویل مورد مقایسه قرار خواهد گرفت و با توجه به قدرت و اهمیت سری بازی رزیدنت اویل، چنین موضوعی غیر قابل اجتناب است. با این حال باید پذیرفت با توجه به اطلاعات انتشار یافته از بازی Alan Wake 2، این بازی بیش از آنکه به سری رزیدنت اویل شباهت داشته باشد، شبیه به سری بازی دوست داشتنی سایلنت هیل است. اگر چنین چیزی صحت داشته باشد، شکی نیست که بازی Alan Wake 2 در میان بهترین بازی‌های سال و احتمالا در میان بهترین بازی‌های ترسناک تاریخ جای خواهد گرفت.

بازی Alan Wake 2 در تاریخ ۲۷ اکتبر سال ۲۰۲۳، برابر با ۵ آبان ماه سال ۱۴۰۲ برای کنسول‌های نسل نهمی پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس/سری اس و البته رایانه شخصی به انتشار خواهد رسید. نظر شما درباره بازی آلن ویک ۲ و شباهت آن با سری بازی سایلنت هیل چیست؟ فکر می‌کنید این بازی می‌تواند موفقیت نسخه ابتدایی و البته موفقیت نسخه‌های مختلف سری بازی سایلنت هیل را کسب کند؟ در انتظار نظرات شما هستیم.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا