نسخه بعدی Resident Evil

چالش سخت نسخه بعدی Resident Evil پس از درخشش بازی Alan Wake 2

بازی Alan Wake 2، بهترین بازی ترس و بقای چند سال اخیر!

بازی Alan Wake 2 با ورود خود غوغایی در سبک ترس و بقا و به طور کلی دنیای بازی‌های ویدیویی به پا کرد. اما آیا رقیب آن‌ها نیز می‌تواند نمایشی خیره کننده داشته باشد؟ نسخه بعدی Resident Evil به لطف استودیو رمدی کاری سخت پیش رو دارد!

سبک بازی ترس و بقا، تاریخچه‌ای بسیار غنی و خاطره انگیز در دنیای بازی‌های ویدیویی دارد. این سبک جذاب و فوق العاده پر طرفدار به باور منتقدین و فعالان، با بازی Sweet Home توسعه و انتشار یافته در سال ۱۹۸۹ میلادی توانست خود را در میان گیمرها جا انداخته و به دنبال آن بازی Alone in the Dark توسعه و انتشار یافته در سال ۱۹۹۲ توانست این سبک را بار دیگر در معرض توجه منتقدین و گیمرها قرار دهد. پس از آن ما شاهد انتشار بازی Resident Evil در سال ۱۹۹۶ بودیم که به معنای واقعی انقلابی در این سبک بود و هیچکس این بازی دوست داشتنی را فراموش نخواهد کرد.

این سبک از بازی‌های ویدیویی طی دو دهه اخیر به طور مداوم به محبوبیت خود افزوده، با این حال طی سال‌های اخیر و به لطف چندین عنوان بی نظیر، محبوبیت خود را چند برابر کرده و حال می‌توان این سبک را جز مهم‌ترین سبک‌های بازی سازی دانست. این پیشرفت ناگهانی در این سبک بازی را مدیون سری بازی‌هایی چون The Evil Within و البته Resident Evil هستیم که همیشه قدرتی خیره کننده در سبک ترس و بقا داشته است. حال به تازگی بازی Alan Wake 2 به انتشار رسیده که باعث شد ما وارد دنیایی جدید از بازی‌های جذاب سبک و ترس بقا شویم. این بازی به معنای واقعی سبب جابجایی استانداردهای بازی‌های سبک ترس و بقا شد و به عبارت دیگر انقلابی در این سبک مهم و جذاب بر پا کرد.

نسخه ابتدایی سری بازی Alan Wake که در سال ۲۰۱۰ به انتشار رسید، در سبک اکشن هیجانی بود، با این حال عناصر زیادی از سبک ترس و بقا در آن دیده می‌شد. ما در کمتر بازی اکشنی شاهد به پایان رسیدن گلوله‌ها یا تجهیزات سلامت کاربران هستیم، با این  حال این اتفاق به وفور در بازی Alan Wake رخ می‌داد که نشانی از سبک ترس و بقا بود. بازی Alan Wake 2 اما تغییراتی عمده در سبک خود نسبت به نسخه ابتدایی داشت.

بازی Alan Wake 2 یک بازی کامل در سبک ترس و بقا بود که هر لحظه شما را بر صندلی میخ کوب می‌کرد. به باور عموم تصمیم استودیو رمدی برای تغییر سبک این بازی تصمیمی کاملا درست بوده که ارزش این سری بازی را چند برابر کرده است. این تصمیم باعث شد مضمونی تاریک و به مراتب ترسناک‌تر در این بازی نسبت به نسخه ابتدایی را ببینیم که باعث شده ما به مراتب بیشتر درگیر داستان شده و حتی اتفاقات نسخه ابتدایی را نیز بهتر درک کنیم. بازی Alan Wake 2 همانطور که اشاره شد یک بازی کامل در سبک ترس و بقای مدرن بوده و کار نسخه بعدی Resident Evil را برای راضی نگه داشتن کاربران به شدت سخت کرده است.

بازی Alan Wake 2 به وضوح از سری Resident Evil الهام گرفته است!

بازی Alan Wake 2 از همه جنبه در خود نوآوری داشت، اما در میان به وضوح از سری بازی‌های زیادی الهام گرفته است که البته باید اشاره داشت استودیو رمدی به طور کاملا علنی این الهام بخشی از دیگر بازی‌ها را اعلام کرده است. بزرگ‌ترین منبع الهام آن‌ها سری بازی Resident Evil بوده است. البته نکته‌ای دیگر که نباید فراموش کرد، این بوده که تقریبا تمام بازی‌های سبک ترس و بقای مدرن بخشی از موفقیت خود را مدیون الهام گیری از سری بازی Resident Evil هستند.

گیم پلی بازی Alan Wake 2 یکی از بارزترین نمونه‌های الهام گیری از سری بازی Resident Evil است. ما در این بازی شاهد دوربین سوم شخص روی شانه بودیم که دوربینی دقیقا مانند دوربین نسخه‌های ریمیک سری بازی Resident Evil را ارائه می‌دهد. علاوه بر آن باید به نحوه مدیریت Inventory در بازی Alan Wake 2 اشاره داشت. این بخش از بازی تمرکز زیادی بر ذخیره گلوله و مواد مصرفی داشته که به وضوح از سری بازی Resident Evil برداشته شده است.

اما چگونه بازی Alan Wake 2 کار نسخه بعدی Resident Evil را سخت کرده است؟

همانطور که اشاره شد بازی Alan Wake 2 به وضوح از سری بازی رزیدنت اویل الهام گرفته، با این حال بخش‌های مشابه میان دو بازی در بازی Alan Wake 2 بهینه‌تر بوده و احساس بهتری به کاربر می‌دهند و همین موضوع کار را برای کپکام (Capcom) سخت می‌کند. از لحاظ جلوه‌های دیداری، بازی Alan Wake 2 عملکردی به مراتب بهتر نسبت به آخرین نسخه از سری رزیدنت اویل یعنی Resident Evil 4 Remake دارد. این بازی استودیو کپکام در حالی که جلوه‌های دیداری بی نظیری داشته و بسیار روان در کنسول‌های نسل نهمی اجرا می‌شود، فاصله زیادی با عملکرد بازی Alan wake 2 دارد.

دیگر موضوعی که بازی Alan Wake 2 را از همتای رزیدنت اویلی خود برتر کرده، نحوه داستان سرایی و نحوه ترکیب آن با گیم پلی جذاب بازی است. ما در این بازی با واقعیت‌های متفاوت روبرو هستیم و ترکیب آن‌ها در بخش گیم پلی به نحوی صورت گرفته که هرگز در هیچ بازی دیگری تماشا نشده است. ما به طور مداوم شاهد تغییر فضای اطراف کاربر به روان‌ترین شکل ممکن و بدون هیچگونه صفحه بارگزاری هستیم!

دیگر موضوعی که بازی Alan Wake 2 در آن بهتر از رزیدنت اویل عمل کرده، پازل‌های بازی هستند. پازل‌ها بخشی اساسی از هر دو بازی بوده و در آخرین نسخه از هر دو سری بازی به خوبی طراحی شده و در عین حال نیازمند تفکر زیاد و به زحمت انداختن کاربران نیستند. با این وجود بازی Alan Wake 2 بار دیگر عملکردی بهتر داشته و پازل‌هایی را ارائه داده که شما پس از حل آن‌ها همیشه لبخند رضایت را بر لبان خود در دنیایی تاریک می‌بینید.

به طور کلی هر دو سری بازی قدرت جذب کاربران را داشته و حقیقت این بوده که نمی‌توان هیچ یک را سری ضعیفی نامید. نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید نسخه بعدی Resident Evil می‌تواند بهتر از بازی Alan Wake 2 ظاهر شود؟ در انتظار نظرات شما هستیم.

5 1 رأی
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا