#مهسا_امینی
آیا ممکن بود از مرگ تونی استارک در نبرد نهایی او جلوگیری کرد؟

آیا ممکن بود از مرگ تونی استارک در نبرد نهایی او جلوگیری کرد؟

و من مرد آهنی هستم...

آیا راهی وجود داشت تا سرنوشت شوم مردآهنی محبوب را تغییر داده و از مرگ تونی استارک (Tony Stark) جلوگیری کنیم؟ مرگ تونی استارک یکی از وحشتناک‌ترین اتفاقاتی بود که در تاریخ دنیای سینمایی مارول رخ داد و می‌توان گفت که پس از مرگ او گروه انتقام جویان تا حدی از هم پاشید. تونی استارک یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های دنیای کمیک‌های مارول است و بدون اغراق می‌توان گفت که او مشهورترین شخصیت دنیای سینمایی مارول هم به حساب می‌آید. 

تونی استارک عادت داشت نه تنها در نبرد فیلم انتقام جویان پایان بازی بلکه در هر نبرد، خطر مرگ را به جان خریده و فداکاری کند. درست مانند آنچه که در قسمت اول فرنچایز انتقام جویان، که در این اثر شاهد پرواز او با یک بمب اتمی به فضا بودیم. استارک با هوش سرشار خود در تاسیس گروه انتقام جویان و نجات کره خاکی از دست بیگانگان و اشرار، نقش بسیار مهمی داشته و حتی پس از مرگ خود نیز یکی از تاثیرگذارترین افراد در روند روایت داستان‌های مارول بوده است. او همواره الهام بخش کودکان و جوانان بوده و باعث شده تا افراد زیادی به ابرقهرمان شدن علاقه‌مند شوند. 

در حالی که مردم او را یک پلی‌بوی خوش‌گذران و مرفه بی‌‌درد خطاب می‌کردند، او خانه و ثروت خود را در اختیار سازمان شیلد قرار داد تا گروهی قوی از ابرقهرمان‌های جهان گردهم آمده و از مردم بی‌پناه محافظت کنند. در نهایت نیز وی برای محافظت از زمین و خانواده بزرگ خود که حالا شامل تمامی افراد گروه انتقام‌جویان نیز می‌شد جان خود را در نبرد با تانوس فدا کرد، حرکتی بسیار ارزشمند و قهرمانانه که باعث شد فیلم انتقام جویان پایان بازی به حماسی‌ترین شکل ممکن تمام شود. 

اگرچه تونی آگاه بود که اختراع ماشین زمان ممکن است او و خانواده‌اش را به خطر بیاندازد اما یادآوری مرگ و ناپدیدی پیتر پارکر، پسر نوجوانی که به خاطر پیشنهاد او قاطی مبارزه‌های انتقام‌جویان شده بود، آزارش می‌داد. او به عمه پیتر پارکر احساس دین می‌کرد و عذاب وجدان داشت، از طرفی علاوه بر پیتر خانواده‌های بسیار زیادی عزیزان خود را از دست داده بودند و او تصور می‌کرد که اگر انتقام‌جویان بهتر مبارزه می‌کردند، این گونه نمی‌شد. به همین دلیل خطر این اختراع را به جان خرید و به مبارزه خود ادامه داد. 

با این حال راه‌های زیادی وجود داشت تا از بشکن زدن تونی استارک و مرگ تلخ او جلوگیری شود. راه‌هایی که شاید اگر به آن‌ها فکر کنیم بسیار ساده به نظر بیایند اما متاسفانه هیچ کدام موفق نشدند تا جان این اسطوره را نجات دهند. شاید فکر کردن به ساده‌ترین راهکاری که می‌توانست از مرگ تونی استارک جولوگیری کند، قلب تمامی طرفداران دنیای سینمایی مارول و دنیای کتاب‌های کمیک را بشکند. اگر چه تونی استارک پس از اتفاقی که در فیلم مرد آهنی ۱ برای او رخ داد قلب خود را از دست داد و همه تصور می‌کردند او خودخواه و بی‌احساس است، اما در نهایت او ثابت کرد که شاید نسبت به تمامی ابرقهرمانان مارول فداکارتر و مهربان‌تر است. در ادامه ده مورد از راه‌هایی که به واسطه آن‌ها ممکن بود از مرگ تونی استارک یا مردآهنی جلوگیری کرد، خواهیم پرداخت. 

۱۰. اگر واندا مکسیموف تانوس را شکست می‌داد

واندا مکسیموف یکی از قدرتمند‌ترین انتقام‌جویانی بود که در نبرد فیلم پایان بازی شرکت داشت، بدون شک قدرتی که او از سنگ ذهن دریافت کرده بود، می‌توانست به تنهایی باعث متوقف کردن ارتش بزرگ تانوس شود. قدرت‌های نهفته اسکارلت ویچ در وجود واندا مکسیموف بسیار قدرتمند‌تر از چیزی است که تا کنون دیده‌ایم. هرچه از اولین حضور واندا در دنیای سینمایی مارول می‌گذرد او قوی‌ و قوی‌تر می‌شود و مشخص است که حتی هنوز به قدرت عظیم خود پی نبرده است. اگر تانوس برای تغییر واقعیت به سنگ ابدیت واقعیت نیاز داشت، واندا در جریان اتفاقات سریال وانداویژن بدون استفاده از هیچ سنگ بی‌نهایتی این کار را کرد. 

قدرتمند بودن واندا از تانوس دو بار در برابر چشمان خود تانوس ثابت شده است. ابتدا در جریان فیلم انتقام جویان: جنگ بینهایت که واندا موفق شد تا تانوس را هنگامی که تلاش می‌کرد سنگ ذهن را از سر ویژن جدا کند متوقف کند و بر او چیره گردد. در فیلم انتقام جویان: پایان، بازی غم از دست دادن ویژن حتی قدرت‌های این دختر جادوگر را بیشتر هم کرده بود و همین امر باعث شد تا تانوس از دیدن توانایی‌های واندا وحشت زده شده، نیروهای خود را فدا کرده و سفینه فضایی‌اش را از شر واندا نجات دهد، اگر واندا کمی بیشتر ادامه می‌داد به راحتی موفق می‌شد تانوس را کشته و از قربانی شدن مرد آهنی جولوگیری کند. 

۹. اگر یکی دیگر از اعضای اونجرز بشکن می‌زد

اگر دستکش بی‌نهایت شوم را شخصی قوی‌تر از تونی به دست می‌کرد و بشکن می‌زد، پدر مورگان استارک اکنون در کنار او می‌بود. اگر کمی به اتفاقات قبل از مرگ تونی استارک توجه کنید، متوجه خواهید شد که این دستکش پیش از آنکه به دست تونی برسد در بین بسیاری از دیگر انتقام جویان دست به دست شد و انتقام‌جویان قوی‌تری از تونی قادر بودند تا به راحتی از آن استفاده کنند.

به طور مثال قبل از مرد آهنی، دستکش بی‌نهایت به دست کاپیتان مارول افتاد. کارول دنورز مانند واندا یکی از قدرتمند‌ترین انتقام‌جویانی بود که در نبرد با تانوس شرکت داشت و با توجه به انرژی خاصی که در وجود او نهفته است، بدون شک حتی اگر حین استفاده از دستکش شدیدا صدمه می‌دید، احتمال مرگ او بسیار کم بود. همچنین ثور خدای تندر با توجه به خون آزگاردی خود و قدرت خدایان که در بازوهایش نهفته است، می‌توانست به راحتی از دستکش استفاده کرده و از مرگ دوست خود جلوگیری کند. انتقام‌جو دیگری که می‌توانست از این دستکش استفاده کند، نبیولا بود. شاید نبیولا یکی از بهترین گزینه‌هایی بود که می‌توانست بشکن بزند. 

نبیولا که دختر خوانده خود تانوس، با توجه به اینکه از نژاد لوپ‌هوموید (سایبورگ) است، قادر بود تا از دستکش به راحتی استفاده کند و در صورت وارد شدن آسیب‌های شدید به او سازمان شیلد می‌توانست اندام‌های آسیب دیده او را به راحتی تعویض کند. با این حال نمی‌توان گفت که اگر هر شخصیت دیگر به جای تونی از دستکش استفاده می‌کرد به سرنوشت او دچار نمی‌شد، اما بدون شک تونی استارک یک انسان عادی بود که تنها از تجهیزات خاص بهره می‌برد و بدن این تجهیزات هیچ قدرت خاص دیگری نداشت. تفاوت تونی با دیگر قهرمان‌هایی مانند نبیولا و کاپیتان مارول این است که آن‌ها از قدرت‌های خاصی بهره می‌برند که در بدن آن‌ها نهفته است و این امر آسیب پذیری آن‌ها را کمتر می‌کند. 

 

۸. اگر دکتر استرنج از سنگ زمان استفاده می‌کرد

اگر چه اکنون با توجه به اطلاعاتی که از وجود سازمانی به نام سازمان نابه‌هنجاری زمانی (TVA) داریم، نمی‌توان منکر این امر شد که استفاده از سنگ زمان و به عقب بردن زمان می‌تواند خطرناک باشد اما با این حال شاید به ریسک آن می‌ارزید. قربانی کردن مرد آهنی و مرگ تونی استارک تاوان بسیار سنگینی بود و مشخص نیست که اگر دکتر استرنج زمان را به عقب می‌برد و از مرگ او جلوگیری می‌کرد چه عواقبی داشت. شاید عواقب استفاده از سنگ زمان برای زمین و انتقام‌جویان جبران پذیر می‌بود و به راحتی می‌شد آن را خنثی کرد، اما مرگ تونی استارک جبران شدنی نیست. 

در فیلم انتقام جویان جنگ ابدیت پس از آنکه ویژن از واندا خواست تا او را بکشد و واندا علی‌رغم میل خود این کار را انجام داد، تانوس از سنگ زمان استفاده کرد تا ویژن را به زندگی بازگرداند و سنگ ذهن را از روی پیشانی او بردارد. اگر این امر امکان پذیر است و حتی TVA با این کار تانوس مشکلی ندارد، پس تا حدی غیر منطقی است که چرا استیون استرنج بنا به آنچه که از مهارت او در فیلم دکتر استرنج ۱ دیدیم، از سنگ زمان برای دوباره زنده کردن تونی استارک و درمان او استفاده نکرد. حتی اگر تونی تنها کسی بود که می‌توانست تایتان دیوانه را از بین ببرد با این حال راه‌های زیادی وجود داشت تا او درمان شود. 

۷. اگر او از Extremis استفاده می‌کرد

اگر فیلم مرد آهنی ۳ را تماشا کرده باشید با مفهوم Extremis به خوبی آشنا هستید. اگر پس از حادثه فیلم جنگ بی‌نهایت همانطور که در فیلم مرد آهنی ۳ برای نجات پپر پاتز  از این تکنولوژی استفاده شد، گروه انتقام‌جویان در درمان مرد آهنی از این تکنولوژی برای جلوگیری از مرگ او استفاده می‌کردند، او اکنون زنده بود. در فیلم مرداهنی ۳ هنگامی که پپر از ارتفاع بلندی میان شعله‌های آتش سقوط می‌کند، این درحقیقت تکنولوژی Extremis است که جان او را نجات می‌دهد. 

۶. اگر برای نجات او از پروژه .T.A.H.I.T.I استفاده می‌شد

یکی از جالب‌ترین پروژه‌های پزشکی مارول پروژه .T.A.H.I.T.I است که آن را اولین بار در سریال Agents of S.H.I.E.L.D دیدیم. در ابن تکنولوژی از جسد یک بیگانه برای احیای بدن انتقام‌جویی استفاده می‌شود  که به شدت از نظر فیزیکی صدمه دیده است. هنگامی که فیل کولسن (Phil Coulson) در این مجموعه توسط لوکی (Loki) زخمی می‌شود از این پروژه برای زنده نگه داشتن و نجات جان او استفاده می‌شود. با این حال متاسفانه نمی‌توان گفت که تمام ابعاد این پروژه موفقیت آمیز بوده است. این پروژه گاهی عوارض عجیبی از خود به جا می‌گذارد. به همین علت اگر تونی استارک قادر بود با عواقب سخت و عجیب این درمان کنار بیاید، شاید این روش چندان هم بد به نظر نمی‌رسید.  

۵. اگر از سرم ابرسرباز استفاده می‌کرد

مرگ تونی استارک

سرم Super-Soldier تکنولوژی منحصر به فردی که نه تنها استیو راجرز  (Steve Rogers) را به کاپیتان آمریکا تبدیل کرد بلکه باکی بارنرز (Bucky Barnes) و جان واکر (John Walker) را به مبارزانی قدرتمند تبدیل کرد. بیاد داشته یاشید که این سرم ابرسرباز بود باکی بارنرز را پس از سقوط وحشتناک خود از مرگ نجات داد. این سرم به بدن توانایی بازسازی شگفت انگیزی می‌دهد. استیو بیش از پنجاه سال در یخ زنده ماند و باکی که نسخه دیگری از سرم به او داده شد، از سقوط خود در کوه‌های آلپ جان سالم به در برد و فقط بازوی او آسیب دید. این سرم، فرد را از نود درصد خطرات حفظ می‌کند و تا حدی باعث می‌شود تا او در برابر گلوله هم مقاوم باشد. 

این یک واقعیت ثابت شده است که هاوارد استارک (Howard Stark) توانست سرم Super-Soldier را بازسازی کند، این همان چیزی بود که HYDRA را وادار کرد تا سرباز زمستان را برای ترور او و ماریا استارک بفرستد. نسخه طراحی شده سرم توسط هایدرا (HYDRA) عوارض جانبی قابل توجهی داشت که پرخاشگری افراد را افزایش می‌داد. این سرم بعداً به دو صورت کامل شد، یکی که توسط بروس بنر استفاده شد (و در نهایت منجر به خلق هالک شد) و نسخه دکتر ویلفرد ناگل (Wilfred Nagel) که فوق‌العاده عمل کرد. اگر تونی از سرم به هر شکلی استفاده می‌کرد، به احتمال زیاد زنده می‌ماند، درست مانند بروس. اگر چه مرگ او بسیار حماسه آفرین بود اما با این حال اگر تونی به کمک سرمی که پدر خود طراحی کرده نجات پیدا می‌کرد نیز می‌توانست حماسه جالبی باشد. 

۴. اگر یک اسکرال به جای او در نبرد شرکت می‌کرد

ورود نژاد اسکرال‌ها پس از اکران فیلم Captain Marvel به دنیای سینمایی مارول یکی از جالب‌ترین اتفاقات این فرنچایز بود که باعث خلق تعلیق‌های جذابی شد. مخصوصا صحنه‌ای که در پایان فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه دیدیم. با این حال این اثر باعث شد تا طرفداران به فکر فرو بروند که آیا ممکن است پیش از این نیز اسکرال‌ها در قالب دیگر شخصیت‌هایی که می‌شناسیم، در MCU ظاهر شده باشند و ما هنوز نمی‌دانیم؟ بدون شک بدن یک اسکرال از یدن یک انسان قوی‌تر بوده و اگر یکی از آن‌ها به جای تونی استارک از دستکش بی‌نهایت استفاده می‌کرد، شاید چندان صدمه نمی‌دید و اکنون تونی نیز زنده بود.

اگر در فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه اسکرالی که خود را به نیک فیوری شبیه کرده بود، آنگونه طبیعی رفتار کرد که حتی پیتر پارک هم متوجه فیک بودن او نشد، پس بدون شک تونی استارک‌ هم می‌توانست از یک اسکرال در نبرد خود کمک بگیرد. با این حال تونی استارک از وجود چنین نژادی باخبر نبوده و ارتباطی با آن‌ها نداشت. اگرچه نیک فیوری با توجه به دانش خود از بیگانگان می‌توانست چنین ایده‌ای را پیاده کند اما با این حال او حتی تصور هم نمی‌کرد که تونی را از دست بدهد. 

۳. اگر از نسخه هولوگرامی خود استفاده می‌کرد

اختراعات خود تونی به حد کافی کاربردی و و قابل استفاده بودند تا جان خود او را نجات دهند. به طور مثال مانند آنچه که در کتاب‌های کمیک دیده‌ایم، او می‌توانست از نسخه هولوگرامی خود استفاده کرده و مرگ را به نحوی دور بزند. در کتاب‌های کمیک تونی یک نسخه هوش مصنوعی از خود تهیه کرده است که بعدها به دست دستیار و جانشین او ریزی ویلیامز (Riri Williams) افتاده و او را راهنمایی می‌کند. با دیدن پیام نهایی که تونی برای مورگان و پپر در فیلم انتقام‌جویان: پایان بازی آماده کرده بود، برخی از بینندگان واقعاً معتقد بودند که ممکن است MCU نیز از این ایده استفاده کند، اما به نظر می‌رسد که در سریال قلب آهنین اینطور نیست. وقتی Ironheart در MCU ظاهر می‌شود، احتمالاً تنها است و نسخه دیجیتالی از تونی در کار نخواهد بود.

۲. اگر هرگز ماشین زمان را اختراع نمی‌کرد

تصور این موضوع شاید بسیار ناراحت کننده باشد اما می‌توان این گونه تصور کرد که تونی با اختراع ماشین زمان رسما طناب دار خود را آویخت. اگر تونی ماشین زمان را اختراع نمی‌کرد، بدون شک در نبرد با تانوس هم از دنیا نمی‌رفت. اگرچه او از ابتدا می‌دانست که این کار احمقانه و پر ریسک است، اما با این حال به خاطر عذاب وجدانی که نسبت به پیتر پارکر یا همان مرد عنکبوتی داشت، احساس وظیفه کرد و تصمیم گرفت تا این کار را در نهایت انجام دهد.

اختراع ماشین زمان باعث شد تا تانوس بازگردد و این بار تونی را از بین ببرد. البته این خود تونی بود که تصمیم گرفت با قربانی کردن خود، فداکاری کرده و نجات جهان را با جان خود معاوضه کند. هنگامی که تونی ماشین زمان را اختراع کرد از تمام عواقب آن آگاه بود اما به دلیل دینی که به خانوداه پارکر داشت و به علت اصولی که به عنوان یکی از اعضای اصلی گروه انتقام‌جویان برای خود قائل کرده بود، این کار را در آخر انجام داد. 

۱. اگر بازگشت تانوس پیش‌بینی می‌شد

بدون شک بازگشت تانوس می‌توانست پیش‌بینی شود، اگر انتقام‌جویان از رفتارهای متفاوت نبیولا متوجه فیک بودن او می‌شدند، بدون شک شاید تونی اکنون زنده بود. این ذهن نبیولا بود که به نسخه قدیمی خود در سال ۲۰۱۴ متصل شد و به تانوس از آینده خبر داد. اگر بازگشت تانوس نیز به همین روش توسط گروه انتقام‌جویان کشف می‌شد، آن‌ها می‌توانستند به راحتی از مرگ تونی استارک جلوگیری کنند. با این حال این علاقه خود تونی به نجات افرادی که پس از اتفاق بلیپ ناپدید شده بودند، بود که در نهایت منجر به مرگ او شد. 

در نهایت می‌توان بدون اغراق گفت که تونی بدون اینکه از آینده تصمیم خود بهراسد در کمال شجاعت بشکن زد و تنها هدف والایی که داشت برای او مهم بود. شاید شخصیت‌ها و موجودات بسیار قوی‌تری از تونی استارک در نبرد نهایی با ارتش تانوس حضور داشتند و حتی فرصت استفاده از دستکش بینهایت را هم پیدا کردند اما با این حال همه آن‌ها مانند تونی شجاع و فداکار نبودند و به همین علت او خود را فدا کرد. 

نظر شما در رابطه با این تصمیم تونی استارک چیست؟ آیا او باید به زندگی خود دامه می‌داد و ماشین زمان را هرگز اختراع نمی‌‌کرد!؟


نظرات

guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا