#مهسا_امینی
پلی استیشن 5 | 10 راز که شاید از PS5 نمی‌دانید

پلی استیشن 5 | 10 راز که شاید از PS5 نمی‌دانید

کارهای جالبی که با کنسول جدید سونی می‌توانید انجام دهید

به مهم‌ترین روزهای صنعت بازی‌های ویدیویی نزدیک می‌شویم؛ روزهایی که قرار است خاطرات چندین و چند سال ماجراجویی‌های نسل هشتمی را پشت سر بگذاریم و وارد نسل جدیدی از صنعت سرگرمی شویم. پلی استیشن 5، ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس، کنسول‌های نسل جدید کمپانی‌های بزرگ، بزودی عرضه خواهند شد و همانطور که در بررسی و معرفی پلی‌استیشن 5، با مروری بر این کنسول جدید همراهمتان بودیم، در این مقاله نیز قرار است دوباره با هم پشت این کنسول جدید بنشینیم و از چند حقیقت جالب پرده برداریم.

پلی‌استیشن 5 پنجمین کنسول از خانواده‌ی کنسول‌های سونی است که قرار است تا دو هفته‌ی دیگر، ویترین فروشگاه‌های گیمینگ بزرگ دنیا را با خود تزیین کند؛ کنسولی که با تغییرات شگفت‌انگیزی که از خود به نمایش گذاشته، تمامی طرفداران سونی را چشم انتظار خود نگه داشته است. کنسول PS5 قرار است در تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۲۰ (۲۲ آبان ۱۳۹۹) در آمریکای شمالی، استرالیا و شرق آسیا عرضه شود و پس از یک هفته در تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۲۰ (۲۹ آبان ۱۳۹۹) نیز در سراسر دنیا روانه‌ی بازار شود. کنسول نسل جدید سونی در دو نسخه‌ی استاندارد و دیجیتال، با قیمت‌های ۴۹۹$ و ۳۹۹$ عرضه خواهد شد. در آستانه‌ی عرضه‌ی PS5، اولین سوالی که به ذهنتان شاید برسد، این است که چه کارهای جدیدی با کنسول جدید می‌توان کرد و کدام تغییرات آن است که در اولین ساعات تجربه‌ی این کنسول خود را نشان خواهد داد. در ادامه به سراغ ده حقیقت جالب خواهیم رفت که قرار است شما را در جریان تجربه‌ی بازی با پلی استیشن 5 هیجان‌زده کند. پس با ۱۰ حقیقت جالب از پلی‌استیشن 5 همراه سرگرمی باشید.

۱۰. پایه‌ی پلی استیشن 5 را جدا کنید یا تغییر مکان دهید

یکی از ویژگی‌های بارز کنسول جدید سونی که مانند یک محصول علمی-تخیلی است که از کهکشانی دیگر به زمین آمده، طراحی و اندازه‌ی آن است که در تاریخ کنسول‌های بازی که بیشتر طراحی‌های مینیمال در آن دیده بودیم، استثنایی است. اندازه‌ی پلی استیشن 5 به نحوی است که شاید اگر بخواهید آن را بر روی میز تحریر یا تلویزیونیتان قرار دهید، با مشکل مواجه خواهید شد. این خصوصیت کنسول به لطف فن‌های استفاده شده در آن به وجود آمده، چرا که با توجه به ویدیوهای منتشر شده از درون این کنسول، ییشترین فضایی که توسط یک سخت‌افزار گرفته شده، مختص فن‌های خنک کننده‌ی PS5 هستند که به نوعی پاسخی از سوی سونی خطاب به کسانی محسوب می‌شود که در اواخر نسل هشتم از صدا و دمای تولید شده توسط پلی‌استیشن 4 انتقاد کرده و توانایی و عملکرد آن را زیر سوال برده بودند. سونی برای جای‌گیری مناسب PS5 که یک کنسل بزرگ است، یک پایه‌ی جالب به همراه کنسول و سایر محتویات آن در جعبه‌ی کنسول قرار داده تا طرفداران بتوانند از آن به دو صورت افقی و عمودی استفاده کنند. شما می‌توانید این پایه را به زیر پلی استیشن 5، یا در کنار آن متصل کنید و هرطور که می‌خواهید این کنسول را روی مکان مورد نظرتان قرار دهید. همچنین این پایه‌ی دایره‌شکل قابلیت جداسازی نیز دارد و قادر خواهید بود آن را به صورت کامل کنار گذاشته و از آن استفاده نکنید. این خصوصیت برتری‌هایی نسب به سایر کنسول‌های بازی به PS5 خواهد داد و دیگر مجبور نیستید همچون PS4 فقط به یک صورت کنسولتان را در محل مورد نظر قرار دهید.

۹. ظاهر پلی استیشن 5 را شخصی‌سازی کنید

سونی تا کنون حرفی از عرضه‌ی پلی‌استیشن 5 به رنگ‌های مختلف نزده و تا اینجا فقط از نسخه‌ی سفید این کنسول رونمایی شده است. اما بنظر می‌آید طبق شایعات و تصاویری که به تازگی منتشر شده، باید خود را برای پلی‌استیشن 5 مشکی‌رنگ نیز آماده کنیم. همچنین گمان می‌رود مانند نسل هشتم، این کنترلر به رنگ‌های مختلفی عرضه شود و چندی پیش بود که یکی از مدیران بخش بازاریابی سونی تایید کرد که کنترلر DualSense در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی عرضه خواهد شد و بزودی از آنان رونمایی خواهد شد. حال باید دید که آیا خود کنسول پلی‌استیشن 5 نیز مانند کنترلر DualSense خود در رنگ‌های مختلفی منتشر خواهد شد یا خیر. حال اگر عرضه‌ی رسمی پلی استیشن 5 رنگی را کنار بگذاریم، مدتی پیش، یاسوهیرو اوتوری (Yasuhiro Ootori)، در جریان معرفی ویدیویی قطعات درون پلی‌استیشن 5، به صورت رسمی تایید کرد که پنل‌های کناری پلی استیشن 5 جدا می‌شوند و ثابت نیستند. در نتیجه، به احتمال خیلی زیاد باید منتظر پنل‌های غیر رسمی در طرح و رنگ‌های مختلف باشیم و در آینده می‌توانیم کنسولمان را هرطور که می‌خواهیم شخصی‌سازی کنیم. 

۸. مراحلی از بازی که نمی‌خواهید را از کنسولتان حذف کنید

قابلیتی که قرار است به توضیح آن بپردازم، ناجی کنسول پلی استیشن 5 ما خواهد شد. حتما روند صعودی افزایش فضای مورد نیاز بازی‌هایی نظیر Call of Duty: Modern Warfare در نسل هشتم به گوشتان خورده است؛ بازی‌هایی که بخش عظیمی از هارد کنسولتان را به خود اختصاص می‌دادند و برای تجربه‌ی بازی‌های بزرگ دیگر مجبور به حذف کامل آنان می‌شدید. این مسئله در پلی‌استیشن 5 به صورت کامل تغییر کرده و قضیه چنین شده که شما می‌توانید تنها مراحلی از بازی را که مورد نیازتان خواهد بود، روی هارد کنسولتان نگه دارید و باقی را حذف کنید تا فضای بیشتری در اختیارتان قرار بگیرد. این خبری خوب برای طرفداران و خبری بد برای بازی‌سازانی خواهد بود که توسعه‌ی غیر بهینه‌ی بازی‌هایشان بخش زیادی از هارد طرفداران را به خود اختصاص می‌داد. پس اگر نگران کمبود فضای خالی پلی استیشن 5 هستید، یادتان باشد که می‌توانید بخش‌های منتخبی از بازی‌هایتان را نگه دارید و با دیگرهای بخش‌های آن وداع کنید. این قابلیت توسط مارک سرنی (Mark Cerny)، معمار ارشد پلی‌استیشن، تایید شده است.

۷. کنترلر DualShock 4 خود را دور نیندازید

هر چقدر سونی توانسته در بخش‌های دیگر گیم و گیمینگ از رقیب خود، مایکروسافت، پیشی بگیرد، هر زمان صحبت از قابلیت Backward Compatibility به زبان می‌آید، خواه ناخواه این مایکروسافت است که گوی سبقت را از سونی پس می‌گیرد. مایکروسافت برای کنسول‌های ایکس‌باکس، چه در بحث بازی‌های ویدیویی و چه در بحث لوازم جانبی، همیشه عملکرد بسیار خوبی در زمینه‌ی قابلیت Backwards Compatibility داشته است؛ به صورتی که حتی در مهاجرت بازی‌های ویدیویی از نسل هشت به نه نیز این قابلیت در کنسول ایکس‌باکس وان دیده می‌شد، در صورتی که در پلی‌استیشن 4 چنین بحثی مبنی بر توانایی این کنسول در پشتیبانی از بازی‌های ویدیویی نسل‌های گذشته مطرح نبود. در پلی استیشن 5 قضیه تا حدودی برای سونی و طرفدارانش بهتر شده و با تایید این کمپانی ژاپنی، کنسول نسل نهمی با بازی‌های ویدیویی نسل هشتم Backwards Compatible خواهد بود و آنان را می‌توان بر روی این کنسول تجربه کرد. اما این قابلیت در PS5 فقط برای بازی‌های ویدیویی و بخش نرم‌افزاری کنسول صدق خواهد کرد و بنا به گفته‌ی سونی، کنترلر DualShock 4 برای بازی‌های نسل بعدی پلی‌استیشن 5 غیر قابل استفاده است. هرچند، این به معنی بی‌فایده بودن این کنترلر دوست‌داشتنی نیست و اگر یک کنترلر DualShock 4 از ماجراجویی‌هایتان در نسل هشتم برایتان به یادگار باقی مانده، از آن می‌توانید برای تجربه‌ی بازی‌های پلی‌استیشن 4 که بر پلی‌استیشن 5 Backwards Compatible هستند استفاده کنید و با DualShock 4 این دسته از بازی‌های ویدیویی را تجربه کنید.

۶. بازی‌های نسل هشتی خود را برای پلی استیشن 5 ریمستر کنید

همانطور که ذکر شد، سونی سابقه‌ی خوبی در قابلیت Backwards Compatibility تا کنون از خود نشان نداده و نسل نهم اولین تجربه‌ی کنسول‌های پلی‌استیشن در دنیای پشتیبانی از بازی‌های نسل قبل است. پلی استیشن 5 به جز چند بازی کوچک، از تمامی بازی‌هایی که برای پلی‌استیشن 4 منتشر شده بودند، پشتیبانی خواهد کرد و قادر به تجربه‌ی آنان در کنسول جدید سونی خواهیم بود. این پایان ماجرای Backwards Compatibility و سونی نیست و یک ویژگی بسیار جذاب PS5 که قرار است حسابی حسرت تجربه‌ی بازی‌های نسل‌های قبل بر روی پلی‌استیشن 4 را با خود خنثی کند، قابلیت Game Boost پلی استیشن 5 است؛ قابلیتی که شما را باری دیگر برای تجربه‌ی برترین آثار پلی‌اسیتشن 4 وسوسه خواهد کرد. Game Boost یکی از خصوصیت‌های PS5 است که به شما این قابلیت را می‌دهد تا بتوانید بازی‌های پلی‌استیشن 4 را برای تجربه در پلی‌استیشن 5 ریمستر کنید و آنان را از دید فنی بهبود ببخشید. این بهبود شامل کاهش زمان لودینگ، افزایش نرخ فریم، رزولوشون و … بازی‌های ویدیویی محبوب نسل هشتمی می‌شود. پس اگر می‌خواهید باری دیگر بهترین بازی‌های نسل هشتم را تجربه کنید، می‌توانید آن را با کیفیت بسیار بهتر به کمک Game Boost در پلی‌استیشن 5 تجربه کنید.

۵. نگران کمبود حجم برای تجربه‌ی بازی‌های پلی استیشن 4 روی پلی استیشن 5 نباشید

داستان قابلیت Backwards Compatibility و PS5 اینجا به پایان نمی‌رسد و یکی دیگر از ویژگی‌های جالب کنسول جدید سونی، قابلیت اجرای بازی‌های PS4 بدون اشغال کوچک‌ترین فضایی از هارد کنسول است. راه‌های زیادی وجود دارد که بتوانید بازی‌های نسل هشت را روی کنسول نسل نه سونی اجرا کنید که ساده‌ترینشان، دانلود مستقیم از فروشگاه پلی‌استیشن (PSN Store) و بازی کردنشان است. اما این اقدام ممکن است شما را با مشکلی جدی روبرو کند، چرا که فضای خالی کنسول پلی استیشن 5 بسیار کم‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کردیم و دانلود بازی‌های پلی استیشن 4 بر روی آن نیز قطعا مشکل کمبود فضا را برایمان به همراه خواهد داشت. اما به کمک قابلیت جدید PS5، قابلیت Remote Play به شما این امکان را می‌دهد تا بدون اشغال کوچک‌ترین فضایی از هارد کنسولتان، بازی‌های PS4 را روی آن استریم کنید و به تجربه‌ی آنان بپردازید که خبر خوبی برای آن دسته از گیمرهایی است که در بین ماجراجویی‌های نسل جدید خود همیشه به دنبال کمی نوستالژی بازی‌های نسل قدیم هستند.

کنترلر DualShock 4
از کنترلر پلی استیشن 4 خود می‌توانید در پلی استیشن 5 برای تجربه‌ی بازی‌های نسل هشتمی استفاده کنید

۴. بدون هدست/هدفون/هندرفری از میکروفون DualSense استفاده کنید

یکی از خصوصیات بسیار کاربردی کنترلر DualSense که قرار است حسابی به کمکمان ظاهر شود، میکروفون درونی این کنترلر است که ما را از هر وسیله‌ی خروجی صدایی بی‌نیاز خواهد کرد. در پلی‌استیشن 4، برای گپ و گفت با دوستانتان در قسمت Party، باید هدست/هدفون/هندزفری استفاده می‌کردید تا بتوانید از میکروفون آن برای رد و بدل کردن سخنانتان بهره ببرید. این قضیه در پلی استیشن 5 به لطف آپگرید کاربری DualSense تغییر کرده و دیگر نیازی به استفاده از چنین وسایلی نخواهید داشت. هرچند، مشخص نیست کیفیت صدای این میکروفون تا چه حد است و چطور می‌تواند از جذب صداهای اضافی اطراف جلوگیری کند. باید منتظر باشیم تا ببینیم این قابلیت کنترلر جذاب پلی استیشن 5 به چه میزان در تجربه‌ی گفتگو با دوستانمان به ما کمک خواهد کرد.

۳. هر بخشی از بازی که می‌خواهید را اجرا کنید

به کمک قابلیت PS5 Activities که توسط مارک سرنی تاییده شده بود و در جریان رونمایی از رابط کاربری پلی استیشن 5 نیز به طرفداران نشان داده شد، کاربران قادر خواهند بود دیگر از پیمودن یک مسیر زیاد برای متصل شدن و رفتن به یک بخش بازی جلوگیری کنند و به صورت مستقیم از منوی پلی استیشن به هر بخشی از بازی که می‌خواهند، بروند. به گفته‌ی مارک سرنی، معمار ارشد پلی‌استیشن، بازی‌های مولتی‌پلیر تمامی بخش‌های ممکن خود را از طریق PS5 Activities در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا دیگر نیاز نباشد لودینگ‌های زیاد و متعدد آن را تحمل کنند. همچنین بنا به گفته‌ی مارک سرنی، بازی‌های داستانی نیز مراحل مختلفی که می‌توانید بروید را از طریق PS5 Activities در دسترس کاربران خواهند گذاشت تا دیگر نیازی به لود کردن بازی و گذر از هفت خوان رستم برای اجرای یک مرحله از آن نباشد.

۲. لحظات خوب در بازی را با دوستانتان بهتر از قبل به اشتراک بگذارید

یکی از کاربردی‌ترین دکمه‌های کنترلر DualShock 4 در پلی استیشن 4، دکمه‌ی Share بود که به شما این اجازه را می‌داد تا گیم‌پلی خود را ضبط کنید و یا از فریم خاصی از آن اسکرین شات بگیرید. دکمه‌ی Share در پلی استیشن 5، جای خود را به دکمه‌ی Create داده و قابلیت‌های بسیار زیادی نیز به آن اضافه شده است. هرچند به صورت کامل از خصوصیات این قابلیت DualSense رونمایی نشده، آنچه تا کنون درباره‌ی آن می‌دانیم، این است که می‌توانیم تصاویر و ویدیوهایی که از طریق آن ثبت می‌کنیم را ویرایش کنیم، تغییر دهیم و با سرعت بسیار بیشتری آن را برای دوستانمان به اشتراک بگذاریم.

کنترلر DualSense
می‌توانید بدون استفاده از هدست/هدفون/هندزفری از میکروفون کنترلر DualSense استفاده کنید

۱. دموی بازی کنسل شده‌ی هیدئو کوجیما را در پلی استیشن 5 تجربه کنید

در سال ۲۰۱۴ بود که هیدئو کوجیما (Hideo Kojima) با همکاری گیرمو دل تورو (Guillermo del Toro) یک دموی کوتاه از بازی جدید Silent Hills خود تحت عنوان پی.تی. (Playable Teaser) منتشر کرد. اما پس از مدتی ساخت این بازی لغو شد و کمپانی ناشر این دمو، کونامی، آن را از روی فروشگاه پلی‌استیشن پاک کرد تا دیگر کسی نتواند آن را دانلود و تجربه کند. این اقدام کونامی با انتقادات زیادی همراه شد، چرا که این دمو با تحسین بسیار زیادی از سوی منتقدین همراه شد و بسیاری منتظر انتشار بازی کامل بودند که به حقیقت نپیوست. چندی پیش، با انتشار کامل لیست بازی‌های پلی استیشن 4 که در پلی استیشن 5 Backwards Compatible هستند، بسیاری از طرفداران با یک دو دو تا چهار تا به این نتیجه رسیدند که می‌توان این دمو را بر پلی‌استیشن 5 تجربه کرد. البته باید بگویم کهبرای تجربه‌ی این اثر شاهکار کوجیما، باید این دمو را بر اکانت پلی‌استیشن خود، پیش از حذف شدن از فروشگاه پلی‌استیشن دانلود کرده می‌کردید تا این روز در اکانت خود باقی نگه می‌داشتید. با انجام این کار، دموی Silent Hills که طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان دارد، به احتمال زیاد با قابلیت Game Boost ریمستر خواهد شد و می‌توانید آن را در پلی‌استیشن 5 خود بازی کنید.


نظرات

guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا