جهان اصلی دنیای سینمایی مارول
1%
  • 0/10

پرفروش‌ترین فیلم های مارول که رکوردهای باکس‌آفیس را جابه‌جا کردند

فیلم‌های رکوردشکن مارول کدامند؟

پرفروش‌ترین فیلم های مارول که رکوردهای باکس‌آفیس را جابه‌جا کردند ۲ ۰۱ دی ۱۴۰۲ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

با نگاهی به لیست پرفروش‌ترین فیلم های تاریخ، متوجه می‌شویم که استودیو مارول (Marvel) همواره یکی از ستون‌های کلیدی باکس‌آفیس در دوران کنونی بوده است. اما پردرآمدترین فیلم‌های این استودیو در باکس‌آفیس داخلی کدامند؟

از سال 2008 و با شکل‌گیری دنیای سینمای مارول (MCU) همواره شاهد بوده‌ایم که فیلم‌های ابرقهرمانی در حال فتح گیشه‌ها هستند. در واقع MCU و فرنچایزهایی که از آن نشات گرفته بودند، سینمای ابرقهرمانی را به عنوان یک الگوی پول‌ساز برای استودیوها تثبیت کردند. این اتفاق، موجب شد که فیلم‌های مارول موفق به شکستن رکوردهای خیره‌کننده در باکس آفیس جهانی شوند. تسلط MCU بر سینما همچنان ادامه دارد و اگرچه برخی از محصولات اخیر آن با شکست مواجه شده‌اند، اما هنوز هم 10 فیلم پرفروش مارول در داخل آمریکا متعلق به MCU هستند.

Iron Man 3 (2013)

فیلمی که باکس آفیس 2013 را تکان داد

مرد آهنی 3 که آخرین قسمت از سه‌گانه مرد آهنی (Iron Man) است، به عنوان دهمین فیلم پردرآمد مارول در تمام دوران‌ها شناخته می‌شود. در این فیلم، شاهد مبارزه تونی استارک با ماندارین شرور هستیم که مرد آهنی را با چالش بزرگی مواجه می‌کند. چراکه او در حال کنار آمدن با اختلال PTSD است و دائما به حملات عصبی و اضطرابی دچار می‌شود. مرد آهنی 3 در دوره تسلط مارول بر سینماها اکران شد و به همین دلیل، عملکرد فوق‌العاده‌ای در باکس آفیس داخلی داشت. به طوری که فروش آن از دو قسمت قبلی مجموعه Iron Man هم بسیار بیشتر بود.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2022)

دکتر استرنج به کارگردانی سم ریمی

دکتر استرنج در چندجهانی جنون یکی از موفق‌ترین فیلم های مارول در سالیان اخیر است. بعد از فروش موفقیت‌آمیز فیلم دکتر استرنج 2016 (که حدود 670 میلیون دلار در سراسر جهان به دست آورد) می‌شد پیش‌بینی کرد که قسمت دوم نیز فروشی قابل قبول را در گیشه‌ها به ثبت برساند. دنباله این فیلم، با فروش تقریبا 1 میلیارد دلاری‌اش باعث ایجاد زلزله‌ای در باکس آفیس جهانی شد. دکتر استرنج 2 در داخل آمریکا نیز حدود 411 میلیون دلار فروخت که رقمی خیره‌کننده بود. اکنون گفته می‌شود که مارول در حال برنامه‌ریزی برای دکتر استرنج 3 است.

Captain Marvel (2019)

فروشی که کاملا غیرمنتظره بود

هدف از تولید فیلم کاپیتان مارول (Captain Marvel) این بود که مخاطبان با پیشینه شخصیت «کارول دانورز» آشنا شوند. از این رو، مارول اصلا انتظار نداشت که این فیلم بیش از 1.1 میلیارد دلار در باکس آفیس جهانی بفروشد. بعد از این فروش غافلگیرکننده، کاپیتان مارول به هشتمین فیلم پردرآمد مارول در تمام دوران‌ها تبدیل شد و هنوز توانسته این جایگاه را حفظ کند. با توجه به نظرات اکثر کارشناسان، به نظر می‌رسد که فروش 1 میلیاردی کاپیتان مارول (با کسب 426 میلیون دلار در داخل آمریکا) به دلیل نزدیکی و ارتباط آن با فیلم Endgame باشد.

Black Panther: Wakanda Forever (2022)

یکی از موفق‌ترین فیلم های مارول در دوران حاضر

فیلم پرفروش Black Panther 2 دنباله‌ای بر فیلم پلنگ سیاه (با بازی چادویک بوزمن) است که در سال 2018 روی پرده رفت. موفقیت فیلم قبلی، خیال مارول را از بابت فروش Black Panther 2 راحت کرد و برخلاف پیش‌بینی بسیاری از طرفداران، فقدان چادویک بوزمن هم مانع از تولید این فیلم نشد. در واقع تنها مشکلی که استودیو مارول با آن دست به گریبان بود، انتخاب بازیگری تازه بود تا جایگزین چادویک بوزمن شود. فیلم پلنگ سیاه 2 بیش از 453 میلیون دلار در آمریکای شمالی به دست آورد و مجموع فروش خود را به 859 میلیون دلار رساند.

Avengers: Age of Ultron (2015)

بازگشت انتقام‌جویان بعد از سه سال

فیلم انتقام‌جویان: عصر اولتران (Avengers: Age of Ultron) ششمین فیلم پرفروش مارول در تمام دوران‌ها به حساب می‌آید. این فیلم، دومین قسمت از مجموعه انتقام‌جویان است که در سال 2015 یعنی سه سال بعد از نخستین قسمت Avengers به اکران رسید. طبیعتا فروش 1.4 میلیارد دلاری این فیلم در باکس‌آفیس جهانی، قابل انتظار بود چراکه یکی از مهم‌ترین و مورد انتظارترین فیلم‌های MCU محسوب می‌شد. عصر اولتران، در داخل آمریکا هم نزدیک به 460 میلیون دلار (6 میلیون دلار بیشتر از پلنگ سیاه 2) فروخت که رقم بسیار چشمگیری بود.

The Avengers (2012)

پدیده‌ای بزرگ در سینمای آمریکا

انتقام‌جویان محصول 2012 یکی از فیلم های فاز اول MCU و پنجمین فیلم پردرآمد مارول در تمام دوران است. با وجود اینکه سال 2012 مملو از فرانچایزهای مختلف بود، انتقام‌جویان موفق شد که انواع رکوردهای باکس‌آفیس را بشکند. این فیلم، فروشی 623 میلیون دلاری را در آمریکا به ثبت رساند و نهایتا مجموع فروش آن به 1.5 میلیارد دلار رسید. پس از این فروش چشمگیر و استثنایی، مارول تصمیم گرفت که تمرکز خود را بر مجموعه Avengers بیشتر کند. چنان که این مجموعه سینمایی هنوز به اتمام نرسیده و تا 2026 ادامه خواهد داشت.

Avengers: Infinity War (2018)

برنده رقابتی سرنوشت‌ساز در باکس آفیس 2018

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت در سال 2018 به طور همزمان با فیلم‌های پلنگ سیاه و مرد مورچه‌ای 2، رنگ پرده را به خود دید. همزمانی اکران سه فیلم (که هر کدام، متعلق به یک مجموعه عظیم و مورد انتظار بودند) بیشتر به معنای آن بود که این یک رویداد است تا اکران فیلم. فتح پرشور و مقتدارانه باکس آفیس در سال 2018 توسط هر کدام از فیلم‌های مذکور، شاهدی بر این ادعا بود. در این میان، فیلم انتقام‌جویان 3 توانست از رقبای خود پیشی بگیرد و با کسب تقریبا 2 میلیارد دلار در باکس آفیس جهانی، تبدیل به ششمین فیلم پرفروش در تاریخ سینما شود.

Black Panther (2018)

سومین فیلم پردرآمد در میان فیلم های مارول

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، فیلم Black Panther موفقیتی بزرگ را برای استودیو مارول به ارمغان آورد. چراکه این فیلم نه‌تنها فروشی موفقیت‌آمیز را در باکس‌آفیس جهانی به ثبت رساند (حدود 1.3 میلیارد دلار) بلکه در گیشه‌های داخل آمریکا، حتی از فیلم‌های انتقام‌جویان هم پرفروش‌تر بود. آمارها حاکی از آن است که فیلم پلنگ سیاه و دنباله آن، تنها فیلم‌های مارول هستند که درآمد داخلی آن‌ها از فروش جهانی‌شان هم بیشتر بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که مخاطبان آمریکایی به فرهنگ بومی آفریقاییان، علاقه فراوانی دارند.

Spider-Man: No Way Home (2021)

وقتی تمام بازیگران مرد عنکبوتی در کنار هم جمع می‌شوند

فیلم مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست (Spider-Man: No Way Home) علاوه بر اینکه سود فراوانی را نصیب استودیو مارول کرد، در باکس‌آفیس بی‌رمق 2021 نیز (که همچنان درگیر بیماری کرونا بود) خوش درخشید. در این فیلم، گردهمایی تمام بازیگرانی را شاهد هستیم که ایفاگر نقش مرد عنکبوتی بوده‌اند. ملاقات تام هالند با اندرو گارفیلد و توبی مگوایر (ستاره فیلم‌های سم ریمی) به مارول نیز کمک کرد که از ایده چندجهانی خود، به طور تمام و کمال، استفاده کند. فیلم راهی به خانه نیست، فروشی بالغ بر 1.9 میلیارد دلار در سرتاسر جهان داشت.

Avengers: Endgame (2019)

اوج سلطه فیلم های مارول بر باکس آفیس

انتقام‌جویان: پایان بازی (Avengers: Endgame) نقطه اوج همه چیزهایی است که استودیو مارول را حدود 11 سال به خود مشغول کرده بود. این فیلم، رکوردهای باکس‌آفیس را به‌راحتی جابه‌جا کرد و بعد از آواتار (جیمز کامرون) به عنوان پرفروش‌ترین فیلم جهان، شناخته شد. مجموع فروش Endgame در باکس آفیس جهانی که 2.7 میلیارد دلار را شامل می‌شد، کاملا بی‌سابقه بود و حتی مدیران مارول هم انتظار آن را نداشتند. گفته می‌شود که از سال 2019، مارول برای تکرار موفقیت Avengers: Endgame به طور بی‌وقفه در حال برنامه‌ریزی است.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments