#مهسا_امینی

ایکس‌باکس سری ایکس به شدت داغ می‌شود!

ایراد اساسی یا حمله‌ برخی از منتقدان؟

ایکس‌باکس سری ایکس به شدت داغ می‌شود! حمید توحیدلو ۰ ۱۶ مهر ۱۳۹۹
خنک‌کننده ایکس‌باکس سری ایکس

گزارش‌های منتشر شده از سوی برخی از کاربران گویای این موضوع است که سیستم خنک‌کننده کنسول ایکس‌باکس سری ایکس علی‌رغم تولید صدای بسیار کم، در اغلب مواقع به خوبی حرارت کنسول را رفع نمی‌کند.

زمان چندان زیادی به عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم باقی نمانده و چند روزی است که این پلتفرم‌های جدید در دسترس شماری از منتقدان و یوتیوبرهای معروف قرار گرفته‌اند. از این رو، به مرور ویدیوها و اطلاعات بیشتری از قابلیت‌های کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5 در سراسر فضای مجازی پخش می‌شود که صبر بازیکنان برای شروع نسل جدید و انتشار بازی‌های مورد انتظار را لبریز کرده و جنگ و جدال میان طرفداران چشم بادامی‌ها و ردموندی‌ها را به اوج خود رسانده است. در این بین، برخی‌ها از یوتیوبرها ضمن اشاره به ویژگی‌های جدید، به مشکلات و ایرادات دستگاه‌ها نیز اشاره می‌کنند که در جدیدترین آن، گویا ایکس‌باکس سری ایکس در اغلب مواقع به طور غیرعادی داغ می‌شود.

به بیان دقیق‌تر، اخیرا تعدادی از کاربران در پیام‌هایی ادعا کردند که کنسول ایکس‌باکس سری ایکس چه در زمان اجرای بازی‌های سنگین و چه در حالت استند بای (Stand By)، دمای زیادی تولید می‌کند و سیستم خنک کننده و فن آن به خوبی قادر به دفع حرارت تولید شده در داخل کنسول نیست. نکته جالب اینجا است که داغ شدن یک سیستم قدرتمند موضوع چندان عجیب و دور از انتظاری نیست، اما منتقدان حرارت ایکس‌باکس سری ایکس را به شکل دیوانه‌کننده‌ای بالا توصیف کرده‌اند و چه بسا برخی‌ها آن را با یک بخاری مقایسه کرده‌اند.

به عنوان مثال، کن بوگارد (Ken Bogard)، خبرنگار وب‌سایت جوکس ویدئو (Jeux Video)، در این خصوص می‌گوید:

ایکس‌باکس سری ایکس به شدت داغ می‌شود، واقعا داغ می‌شود! هرچند که فن آن هیچ صدایی تولید نمی‌کند، ولی کنسول به طرز عجیبی از خود گرما ساطع کند؛ طوری که گویا نزدیک یک بخاری نشسته‌اید!

علاوه بر این، جف باکالار (Jeff Bakkalar) از وب‌سایت جاینت بامب (Giant Bomb)، که چند وقتی است به مدل پیش از عرضه‌ی کنسول ایکس‌باکس سری ایکس دسترسی دارد، در پیامی اعلام کرد که این دستگاه در حالت استند بای نیز دمای زیادی تولید می‌کند. او در این زمینه توضیح می‌دهد:

یک چیز بسیار دیوانه‌کننده! مدتی بود که مشغول صحبت بودم و کنسول در حالت استند بای قرار گرفته بود. دوستان، کنسول من کمی برشته شده است. البته، به نظر می‌رسد که مشابه سایر پلتفرم‌ها که در زمان عدم استفاده، مشغول به پردازش یک سری کارها می‌شوند، ممکن است که ایکس‌باکس سری ایکس نیز از این قاعده پیروی می‌کند.

همان‌طور که اشاره کردم، تولید گرمای زیاد توسط یک سیستم قدرتمند موضوع جدیدی نیست، اما از آنجا که ایکس‌باکس سری ایکس از یک فن ۱۳۰ میلی‌متری بهره می‌برد، چنین توصیف‌هایی کمی عجیب و غیرمنطقی به نظر می‌رسند. بدون هیچ شک و تردیدی، اگر ادعای این افراد صحت داشته باشد، این موضوع را می‌توان جزء یکی از ایرادهای اساسی کنسول جدید ردموندی‌ها دانست.

البته، باید در نظر داشت که این مشکل تنها مربوط به ایراد سخت افزاری نیست و ممکن است که یک ایراد نرم افزاری منجر به تولید دمای زیاد یک سیستم شود. به هر حال، ایکس‌باکس سری ایکس هنوز روانه بازار نشده و مایکروسافت در طول یک ماه می‌تواند با بررسی‌های بیشتر، مشکلات و باگ‌های نرم افزاری کنسول جدید خود را برطرف کند.

این در حالی است که چند روز پیش، تعدادی از کاربران شبکه‌ی یوتیوب سیستم خنک‌کننده‌ی پلی‌استیشن 5 را تحسین کردند و به گفته‌ی این افراد، کنسول جدید چشم بادامی‌ها حتی در پردازش‌های زیاد و اجرای بازی‌های سنگین و گرافیکی همچون Godfall، هیچ صدایی تولید نمی‌کند و برخلاف کنسول پیشین پلی‌استیشن 4، بسیار بی‌صدا است. علاوه بر این، طبق بررسی‌های صورت گرفته، ظاهرا دمای کنسول در چنین مواقعی به ۶۰ درجه‌ی سلسیوس می‌رسد که چنین دمایی برای یک دستگاه قدرتمند کاملا عادی است.

در پایان این خبر، لازم به ذکر است که کنسول ایکس‌باکس سری ایکس با قیمت ۴۹۹ دلار در روز ۲۰ آبان ماه سال جاری (مصادف با دهم ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی)‌ روانه بازار خواهد شد. همچنین، کمپانی مایکروسافت در نسل بعدی یک کنسول اقتصادی به عنوان نماینده‌ی ارزان قیمت تحت عنوان ایکس‌باکس سری اس عرضه می‌کند که اگرچه از لحاظ پردازشگر گرافیکی ضعیف‌تر از مدل ایکس بوده، اما ظاهرا به خوبی از پس اجرای بازی‌های جدید و نسل نهم برمی‌آید.

این دستگاه نیز با قیمت ۲۹۹ دلار در روز مذکور در دسترس بازیکنان قرار خواهد گرفت. در طرف مقابل، کنسول پلی‌استیشن 5 در دو مدل دیجیتالی و استاندارد (دارای درایو نوری) به ترتیب با قیمت‌های ۴۹۹ و ۳۹۹ دلار در روز ۲۲ آبان ماه سال جاری (دوازدهم نوامبر) در آمریکای شمالی راهی بازار خواهند شد.

در صورتی که بی‌صبرانه منتظر عرضه‌ی کنسول جدید ردموندی‌ها هستید، پیشنهاد می‌کنم که مقاله‌ی «بررسی اولیه ایکس باکس سری ایکس توسط رسانه‌های معتبر جهان» در رسانه سرگرمی را از دست ندهید. علاوه بر این، اگر اطلاعات چندانی از مشخصات فنی و قابلیت‌های جدید این پلتفرم نسل بعدی ندارید، می‌توانید مقاله‌ی جامع «ایکس‌باکس سری ایکس | هر آنچه از کنسول Xbox Series X می‌دانیم» را مطالعه کنید.

لازم به ذکر است که تمام اطلاعات فوق مبنی بر گرمای غیرعادی ایکس‌باکس سری ایکس غیررسمی بوده و هیچ یک از منابع رسمی آن‌ را تایید نکرده است.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا