#مهسا_امینی

تولید کنسول ایکس باکس وان رسما متوقف شد

خداحافظی با نسل هشتم

تولید کنسول ایکس باکس وان

در پی انتشار شایعه‌ها و گمانه‌زنی‌های متعدد، سرانجام کمپانی نامدار مایکروسافت در پیامی به طور رسمی اعلام کرد که تولید کنسول ایکس باکس وان را متوقف کرده است.

در حال حاضر چیزی در حدود یک سال از عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم دو شرکت بزرگ مایکروسافت و سونی می‌گذرد. پلتفرم‌هایی که طبق وعده‌ها در اوج فراگیری ویروس کرونا راهی بازار شدند؛ هرچند که عرضه‌ی آن‌ها چندان باب میل بازیکنان نیست؛ چرا که از یک طرف همه‌گیری ویروس کرونا و در طرف دیگر، افزایش تعداد ماینرها منجر به کمبود قطعات اولیه و سخت افزارها همچون تراشه‌ها شده و به همین خاطر بسیاری از کاربران به راحتی قادر به خرید کنسول جدید خود نیستند.

این موضوع مختص کنسول‌های نسل نهم ردموندی‌ها نیست و پلی‌استیشن 5 نیز با چنین مشکل مشابهی دست و پنجه نرم می‌کند. دو کمپانی مایکروسافت و سونی تا به امروز اقدام‌های زیادی برای تامین قطعات مورد نیاز خود انجام داده‌اند، با این حال شواهد امر گویای این موضوع است که محدودیت‌های تولید سخت افزارها به این زودی‌ها به پایان نمی‌رسد و علی‌رغم تمامی تلاش‌ها، کنسول‌های نسل نهم همچنان در بازار کمیاب هستند.

در همین راستا، چند روز پیش بود که شایعه شده بود مایکروسافت تولید ایکس باکس وان را به طور کامل متوقف کرده است. با افزایش گمانه‌زنی‌ها، در نهایت سیندی واکر، رئیس ارشد بازاریابی ایکس‌باکس، نسبت به این شایعه‌ها واکنش داد و در پیامی رسما اعلام کرد که به منظور تمرکز بیشتر روی ساخت ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس، تولید ایکس وان اس برای همیشه متوقف شده است.

 سیندی واکر در این خصوص توضیح می‌دهد:

به منظور تمرکز روی تولید هرچه بیشتر کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس، تصمیم گرفتیم تولید تمامی مدل‌های ایکس‌باکس وان را متوقف کنیم.

گفتنی است که این اولین باری نیست که مایکروسافت خط تولید کنسول‌های نسل هشتم خود را تعطیل می‌کند. این غول صنعت بازی‌های ویدیویی همزمان با عرضه‌ی پلتفرم‌های نسل نهم خود، تولید ایکس‌باکس وان ایکس و مدل دیجیتال ایکس‌باکس وان اس را متوقف کرده بود. حال دیگر مدل این نسل یعنی ایکس‌باکس وان اس دیسک خور نیز از رده خارج شده است. در نظر داشته باشید که این گزارش به معنی پایان پشتیبانی ردموندی‌ها از پلتفرم نسل هشتم خود نیست و صرفا تولید دستگاه به آخر خط رسیده است.

همان‌طور که سیندی واکر در پیام خود اشاره کرده، یکی از مهم‌ترین دلایل توقف تولید کنسول ایکس باکس وان مربوط به افزایش تولید ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس می‌شود. در حال حاضر یک سالی از شروع نسل نهم می‌گذرد و اغلب بازیکنان به دنبال تهیه پلتفرم‌های جدید هستند. از این رو، مایکروسافت با توقف تولید کنسول‌های قدیمی، سعی بر این دارد تا بخشی از مشکل کمبود پلتفرم‌های جدید خود را جبران کند.

تولید کنسول ایکس باکس وان

فیل اسپنسر، رئیس ایکس‌باکس، اخیرا در گفت‌وگویی با نیویورک تایمز اعلام کرد که کنسول‌های نسل فعلی مایکروسافت سریع‌تر از پلتفرم‌های نسل پیشین این کمپانی به فروش می‌رسند. بدین ترتیب، توقف تولید کنسول ایکس باکس وان تا حدودی منطقی است؛ به خصوص که نماینده ارزان قیمت ردموندی‌ها در نسل حاضر یعنی ایکس‌باکس سری اس هم اکنون با قیمت ۲۹۹ دلار در خرده‌فروش‌های بزرگی همچون آمازون و گیم استاپ فروخته می‌شود.

علی‌رغم چنین سیاست و تصمیم‌گیری مایکروسافت، سونی اعلام کرده که در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای توقف تولید پلی‌استیشن 4 را ندارد. این شرکت ژاپنی وعده داده تا زمانی که مشکل عرضه‌ی محدود پلی‌استیشن جدید به طور کامل برطرف نشود، همچنان به تولید کنسول نسل قبلی خود ادامه خواهد داد. ناگفته نماند که شرایط بازار برای سونی با مایکروسافت تا حدودی متفاوت است؛ چرا که ژاپنی‌ها هیچ نماینده‌ی ارزان قیمتی برای رقابت و فروش ندارند.

در دیگر خبرهای مرتبط با کنسول‌های ایکس‌باکس، بد نیست اشاره کنم که چند روز پیش دنیل احمد، تحلیل‌گر معروف صنعت بازی‌های ویدیویی، در حساب کاربری توییتر خود اعلام کرد که مجموع فروش کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس از مرز ۱۲ میلیون دستگاه در سراسر جهان عبور کرده است. این در حالی است که در ماه اکتبر سال گذشته میلادی میزان فروش این دو پلتفرم برابر با ۸ میلیون دستگاه اعلام شده بود. دقت داشته باشید که در پی شکست مایکروسافت در نسل هشتم، این کمپانی دیگر آمار رسمی فروش کنسول‌های ایکس‌باکس را اعلام نمی‌کند و تمامی چنین گزارش‌هایی از طریق منابع غیر رسمی ارائه می‌شوند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با توقف تولید کنسول ایکس باکس وان چیست؟ به نظر شما، آیا این اقدام می‌تواند در افزایش تولید ایکس‌باکس‌های جدید تاثیر مثبت بگذارد و بخشی از مشکل کمبود آن‌ها در بازار را برطرف کند؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا