#مهسا_امینی

سرمایه‌گذاری ایکس‌باکس روی ساخت بازی‌های جدید

حمایت مایکروسافت از عناوین ریسکی!

سرمایه‌گذاری ایکس‌باکس

فیل اپسنسر مدعی است که سرمایه‌گذاری ایکس‌باکس روی توسعه‌ی بازی‌های جدید به بیشترین میزان خود در طول تاریخ این کمپانی رسیده و در حال حاضر عناوین مختلف و زیادی برای پلتفرم‌های ایکس‌باکس ساخته می‌شوند.

اینکه شرکت سرشناس مایکروسافت در نسل هشتم صنعت بازی‌های ویدیویی در مقابل رقیب دیرینه خود یعنی سونی شکست خورد، برهیچکس پوشیده و پنهان نیست. ردموندی‌ها در طول هشت سال اخیر در زمینه‌ی ساخت بازی‌های انحصاری با کیفیت و ارزشمند کم کاری کردند و در طرف مقابل، ژاپنی‌ها با همکاری استودیوهای فرست پارتی خود بازی‌های مهیج و بزرگی را در اختیار جامعه‌ی پلی‌استیشن قرار دادند و در پی این موضوع، کنسول پلی‌استیشن 4 از نظر تجاری عملکرد فوق‌العاده‌ای از خود به نمایش گذاشت. با همه‌ی این‌ها، چرخه‌ی عمر نسل هشتمبا تمامی خوبی‌ها و بدی‌ها به اتمام رسیده و در حال حاضر بیش از نه ماه از عرضه‌ی پلتفرم‌های جدید به بازار می‌گذرد.

مایکروسافت در طول این نسل دو کنسول متفاوت به نام‌های ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس عرضه کرده تا تا به همراه این دو نماینده، بخش بزرگی از بازار صنعت بازی‌های ویدیویی را تصاحب کند. از طرفی، ردموندی‌ها این بار به دنبال تکرار اشتباهات قبلی خود نیستند و با خرید و تاسیس استودیوهای گوناگون، سعی بر توسعه‌ی بیشتری بازی‌های انحصاری دارند. علی‌رغم تاکیدهای مداوم مایکروسافت، بسیاری از هواداران ایکس‌باکس همچنان از آینده‌ی مبهم بازی‌های انحصاری پلتفرم‌های خود نگران هستند و و تکلیف ساخت آثار داستان محور و تک‌نفره از سوی این شرکت همچنان نامشخص است.

در واقع مایکروسافت بازی‌های سرویس‌محور و چندنفره موفق زیادی در اختیار دارد و طبق گفته‌ها، نسخه‌ی جدید بسیاری از این عناوین در آینده‌ی نه چندان دور راهی بازار خواهد شد. از مهم‌ترین و پرطرفدارترین این بازی‌ها می‌توان به مجموعه‌های فورتزا، گیرز آو وار، هیلو و Sea of Thieves اشاره کرد که تا به امروز موفقیت‌های بزرگی را برای ردموندی‌ها به همراه آورده‌اند. با این وجود، تعداد زیادی از کاربران به تجربه‌ی بازی‌های AAA و تک‌نفره علاقه‌مند هستند و با توجه به اینکه ساخت چنین عناوینی در اولویت اصلی سونی است، کاربران ایکس‌باکس از عملکرد مایکروسافت در این زمینه چندان رضایت ندارند.

در همین راستا، ساعاتی پیش آقای فیل اسپنسر، مدیر کل برند ایکس‌باکس، در گفت‌وگویی با رسانه مشهور گاردین اعلام کرد که مایکروسافت بیش از گذشته روی ساخت بازی‌های AAA و داستان محور تمرکز کرده و در آینده شاهد انتشار آن‌ها خواهیم بود. در حالی که او از ارائه‌ی اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کرد، لیکن گفته شده که ایکس‌باکس به طور فعال روی ساخت بازی‌های جدید و ریسکی سرمایه‌گذاری می‌کند؛ چرا که اگر این ریسک‌ها به نتیجه برسند، آثار جدید حسابی مورد استقبال منتقدان و جامعه‌ی بزرگ ایکس‌باکس قرار خواهد گرفت و این موضوع، رضایت بازیکنان را به دنبال خواهد داشت.

اقای فیل اسپنسر در این خصوص توضیح می‌دهد:

من فکر می‌کنم که در حال حاضر ما بیشتر از تمام تاریخ ایکس‌باکس در حال ساخت و توسعه‌ی بازی‌های جدید هستیم. مایکروسافت همواره در حال سرمایه‌گذاری روی ساخت عناوین جدیدی بوده و فارغ از پلتفرم و نوع فروشگاه، روی موارد ریسکی‌تر تمرکز کرده است. در صورتی که این ریسک‌ها جواب دهند، بدیهی است که بازیکنان بیشتری به اکوسیستم ایکس‌باکس محلق می‌شوند.

سرمایه‌گذاری ایکس‌باکس بازی The Outer Worlds 2

همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، هم‌اکنون بازی‌هایی همچون Fable و Starfield و Avowed و The Outer Worlds 2 و Perfect Dark توسط استودیوهای فرست پارتی مایکروسافت در دست ساخت و توسعه قرار دارند و طبق گفته‌ی سازندگان، هر کدام یک از این آثار تجربه‌ی منحصر به فرد و بی‌نظیری را برای بازیکنان رقم خواهند زد. البته، ذکر این نکته مهم است که این عناوین صرفا بازی‌های برشمرده می‌شوند که تا به امروز توسط ردموندی‌ها معرفی شده‌اند. از این رو، با توجه به گسترش استودیوهای مایکروسافت و تصاحب شرکت بتزدا، انتظار می‌رود که در آینده بازی‌های بیشتری برای کنسول‌های ایکس‌باکس و پلتفرم رایانه‌ی شخصی معرفی و عرضه شود.

مایکروسافت در انتهای سال جاری میلادی بازی‌های متعددی را برای کنسول‌های جدید ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس عرضه خواهد کرد. هیلو اینفینیت یکی از مورد انتظارترین عناوین پلتفرم‌های مذکور به شمار می‌رود که در حال حاضر مراحل ساخت و توسعه‌ی خود را در استودیوی ۳۴۳ اینداستریز طی می‌کند و برای عرضه در تعطیلات سال ۲۰۲۱ میلادی برنامه ریزی شده است. علاوه بر این، جدیدترین نسخه فورتزا هورایزن تحت عنوان Forza Horizon 5 در تاریخ ۱۸ آبان سال ۱۴۰۰ (مصادف با ۹ نوامبر سال جاری میلادی) در دسترس بازیکنان قرار خواهد گرفت.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با بازی‌های انحصاری مایکروسافت و سرمایه‌گذاری ایکس‌باکس روی توسعه‌ی عناوین پرریسک چیست؟ به نظر شما، آیا سونی در طول نسل نهم نیز می‌تواند به لطف عناوین انحصاری خود ردموندی‌ها را شکست دهد و یا این بار داستان به کلی فرق کرده و این کمپانی نامدار در حوزه ساخت بازی‌های انحصاری سنگ تمام خواهد گذاشت؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا