تغییر پنل تنظیمات سریع در One UI 6؛ سامسونگ خلاف ادعای خودش عمل کرد

دیگر با یک دست نمی‌توان با گوشی‌های بزرگ سامسونگ کار کرد!

پنل تنظیمات سریع One UI 6

سامسونگ با تغییر پنل تنظیمات سریع در رابط کاربری One UI 6 نشان داد اصلا به ادعایی که خودش چند سال پیش مطرح کرد اهمیتی نمی‌دهد.

در سال ۲۰۱۸، سامسونگ One UI را همزمان با اندروید ۹ Pie عرضه کرد. هدف از عرضه‌ی این رابط کاربری این بود که بتوان با یک دست به راحتی با گوشی‌های بزرگ کار کرد. برای اینکه این اتفاق بیفتد، سامسونگ یک راه حل بسیار جالب ابداع کرد و آن هم این بود که کلیدها و منوهای قابل کلیک و پر استفاده را در منوی تنظیمات سریع، تنظیمات و اپلیکیشن‌های بومی خود سامسونگ، به پایین صفحه هدایت کند. بدین ترتیب کاربران می‌توانستند خیلی راحت به تمام بخش‌های مهم صفحه دسترسی داشته باشند بدون اینکه نیاز باشد با دو دست با گوشی کار کرد.

همچنین در این رابط کاربری شما وقتی پنل تنظیمات سریع را به پایین می‌کشیدید، گزینه‌ها به همراه آن به پایین هدایت می‌شدند تا در محدوده‌ی کار با یک دست قرار بگیرند. اما پنل تنظیمات سریع در One UI 6 اصلا چنین قابلیتی ندارد. در این رابط کاربری وقتی شما پنل را به سمت پایین می‌کشید، هیچ اتفاقی شبیه به قبل نمی‌افتد. تمام گزینه‌های قابل کلیک در بالای صفحه قرار دارند و این یعنی شما برای دسترسی به آن‌ها حتما باید از دست دیگر خود هم کمک بگیرید تا عملا مفهوم کار با یک دست در این رابط معنایی نداشته باشد.

به عبارتی دیگر، سامسونگ تصمیم گرفت پنل تنظیمات سریع در رابط کاربری One UI 6 را به سمت بالا هدایت کند؛ جایی که در رابط One UI 5 کاملا خالی بود ولی باعث می‌شود تمام گزینه‌ها به سمت پایین هدایت شوند. حالا در One UI 6 این گزینه‌ها به بالا هدایت شدند و در زیر صفحه فضای خالی بلا استفاده وجود دارد در حالی که منطقا، باید این فضا برای سهولت کار با گوشی با یک دست پر می‌شد، نه بالای صفحه. در تصویر زیر می‌توانید ببینید که چقدر دو رابط از این حیث با یکدیگر فرق دارند.

پنل تنظیمات سریع One UI 6
سمت چپ، پنل تنظیمات سریع رابط کاربری One UI 5 و سمت راست، پنل تنظیمات سریع One UI 6

این مشکل به خصوص اگر با گوشی تاشو کار کنید، یعنی محصولاتی که نمایشگر بلندتری دارند بیشتر خود را نشان می‌دهد مگر اینکه سامسونگ رابط مخصوص گوشی‌های تاشو را تغییر دهد. البته این مشکل در گلکسی زد فلیپ که نمایشگر بلندتر و عریض‌تری دارد بیشتر خود را نشان می‌دهد تا در گلکسی زد فولد که نمایشگر ثانویه‌ی آن هم خیلی بزرگ نیست که نتوان با یک دست با آن کار کرد.

به صورت کلی اگر این ضعف را در نظر نگیریم، شکل و شمایل رابط جدید واقعا زیباتر شده است. حالا گزینه‌ها و کنترل‌های بیشتری به پنل تنظیمات سریع One UI 6 اضافه شده‌اند که به شما اجازه می‌دهند سریع‌تر و بهینه‌تر گوشی را کنترل کنید. این رابط مثال بارزی است از اینکه سامسونگ خیلی زود حرف‌ها و ادعاهای خودش را فراموش می‌کند. هرچند امیدواریم در نسخه‌های بعدی این رابط، همه چیز در پنل تنظیمات سریع اندکی به سمت پایین هدایت شوند.

4.2 10 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

12 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا