شمشیر الیمپوس در جهان سری بازی God of War

آیا شمشیر الیمپوس به جهان سری بازی God of War بازمی‌گردد؟

تیغه‌ای از بهشت و زمین

شمشیر الیمپوس (Blade of Olympus) قوی‌ترین سلاح در اساطیر یونان بود، اما آیا این تیغه جایگاهی را در آینده جهان سری بازی God of War خواهد داشت؟

در سری بازی‌های خدای جنگ، شخصیت اصلی داستان کریتوس (Kratos) است؛ کسی که قسم می‌خورد تا به لورد اریس (Ares)، خدای جنگ یونان باستان، وفادار باشد و در ازای آن، جانش در مقابل حمله بربرین‌ها به ارتش اسپارتان حفظ شود. بدین ترتیب او برای اینکه نشانه‌ای بر وفاداری خود داشته باشد، تیغه‌هایی را که از اعماق جهنم ساخته شده‌اند از اریس دریافت می‌کند و زنجیرهای آن به دستانش بسته می‌شوند.

این تیغه‌ها که معمولا نام آن‌ها Blades of Chaos خوانده می‌شود، در جهان سری بازی God of War به عنوان سلاح اصلی کریتوس در دستان او قرار می‌گیرند تا به واسطه زنجیرهای آن، بتوانید دشمنان را از فاصله نزدیک تکه پاره کنید و با چرخاندن آن‌ها، هرکس سد راه کریتوس شد را به سزای اعمال کرده و ناکرده‌اش برسانید. با این وجود، این تنها سلاحی نیست که کریتوس طی ماجراجویی طولانی خود از یونان تا نورس (Norse) تا به حال به دست گرفته است.

شمشیر الیمپوس چیست؟

پس از وقایع دو بازی God of War 1 و God of War: Ghost of Sparta دیدیم که کریتوس به جای اریس، به عنوان خدای جنگ توسط خدایان الیمپوس منسوب شده و این جایگاه را با تکبر از آن خود کرده است. او پس از به دست آوردن این عنوان، سعی می‌کند تا قلمرو اسپارتا را گسترش دهد و به شهرها و منطقه‌های مختلف حمله می‌کند، در حالی که وقتی کار او به زیاده‌روی کشیده می‌شود، به توصیه‌های آتنا (Athena) پشت کرده و در نهایت، گیر حقه زئوس (Zeus) می‌افتد.

در واقع زئوس کسی است که قدرت‌های کریتوس را کاهش داده و آن را در اختیار یک مجسمه بزرگ به نام کلوسوس (The Colossus) قرار می‌دهد. سپس برای اینکه کریتوس با کلوسوس مبارزه کرده و قدرتش را تخلیه کند، زئوس به او تیغه الیمپوس را اهداء می‌کند، اما طوری که برای برداشتن آن، باید تمامی قدرت‌های خدایی خود را در آن قرار داده و عملا به یک انسان فانی و ضعیف تبدیل شود.

در واقع تیغه الیمپوس توسط زئوس ساخته شد تا در نبرد بزرگ بین تایتان‌ها و خدایان پیروز شود. او در تیغه قدرت خود و سایر خدایان را قرار داد و سپس از بهشت و زمین آن را بنا کرد تا قدرتی فراتر از هر سلاحی را داشته باشد. اما برای برداشتن آن، او کریتوس را هم مجبور کرد تا تمام قدرتش را برای گرفتنش به کار بگیرد و در نتیجه، به انسانی درمانده و آماده مرگ تبدیل شود.

در بازی God of War 2 زئوس این تیغه را در شکم کریتوس فرو کرد، اما بعدها کریتوس مجددا آن را پس از نجات از چنگال مرگ و بازگرداندن زمان، از او گرفت. در نهایت نیز سعی کرد تا زئوس را به واسطه همین تیغه بکشد، اما ماجرا پس از این اتفاق به بازی God of War III کشیده شد؛ جایی که آخرین بار شمشیر الیمپوس را ملاقات کردیم.

چه بلایی سر این تیغه قدرتمند در جهان سری بازی God of War آمد؟

در ابتدای بازی God of War III می‌بینیم که کریتوس زمان را به عقب بازگردانده تا تایتان‌ها را به جنگ بزرگ با خدایان برگرداند. در این راه، گایا (Gaia) تایتان معروف به مادر زمین، کریتوس را همراهی می‌کند تا به کوه الیمپوس حمله کند، در حالی که او تیغه الیمپوس را هم در دست دارد.

با این وجود، پس از حمله ناموفق کریتوس، می‌بینیم که او قدرتش را به همراه شمشیر الیمپوس از دست می‌دهد و هر دو به جهان زیرین یا همان Underworld کشیده می‌شوند؛ جایی که هیدیس (Hades) برا آن حکومت می‌کند. با این وجود نکته قابل توجه اینجاست که او پس از مدتی این تیغه را مجددا به دست می‌آورد و در بازی می‌توانید هنگام فعال کردن قدرت خشم کریتوس، از آن استفاده کنید.

اما همانطور که در پایان داستان بازی God of War III دیدیم، کریتوس این تیغه را پس از کشتن زئوس به بدن خود وارد کرده و به عبارتی خودکشی می‌کند. اما پس از انجام این کار، به تیغه الیمپوس دقت کنید که تمام قدرتش آزاد شده و در فضا رها می‌شود. بعد از این اقدام، تیغه الیمپوس دیگر قدرت و توان سابق را ندارد، در نتیجه به عنوان یک تکه فلز بی‌استفاده روی زمین می‌افتد. این آخرین بار بود که تیغه الیمپوس را تا به حال در جهان سری بازی God of War دیده‌ایم.

چه اتفاقی می‌افتاد اگر کریتوس شمشیر الیمپوس را به جهان اساطیری نورس می‌برد؟

قدرت شمشیر الیمپوس بین تمامی اسلحه‌ای که کریتوس در جهان سری بازی God of War تا به حال به دست گرفته، بیشتر است. در واقع توان این تیغه با قدرت یک خدا برابری می‌کند و به همین دلیل نیز کسی که آن را به دست می‌گیرد، به قدرتی فوق‌العاده عجیب دست پیدا می‌کند. با این حساب، اگر تیغه الیمپوس (درست مثل Blades of Chaos) توسط کریتوس به جهان اساطیری نورس برده می‌شد، احتمال داشت که او بتواند شخصیتی مانند بالدر (Baldur) را همان ابتدای کار با یک ضربه سلاخی کند!

اما نکته قابل توجه اینجاست که این تیغه پس از بازی God of War III قدرت خود را از دست می‌دهد، به همین ترتیب نیز اگر کریتوس آن را به جهان اساطیری نورس می‌برد، نیاز داشت تا قدرت یکی از خدایان قدرتمند مانند بالدر یا ثور (Thor) را در آن ذخیره کند. این در حالی است که پیشرفت شخصیتی کریتوس این اجازه را به او نمی‌دهد و در نتیجه، در بازی‌های جدید خدای جنگ، خبری از تیغه الیمپوس نیست.

آینده شمشیر الیمپوس در جهان سری بازی God of War

در واقع تیغه الیمپوس اهمیت بسیار زیادی را در جهان اساطیری یونان داشته و زئوس به واسطه آن به جنگ بزرگ با تایتان‌ها پایان داده است. با این حال کریتوس نیز از این شمشیر برای کشتن بسیاری از افراد استفاده کرده و باید گفت که قدرت آن، با توانایی‌های یک خدای یونانی برابری می‌کنند!

به همین دلیل نیز منطقی است اگر در آینده در جهان سری بازی God of War به آن اشاره شود یا حتی شاهد اضافه شدن آن به عناوین بعدی باشیم. در واقع قدرت این شمشیر از توانایی خدایانی که از آن استفاده می‌کنند تامین می‌شود و اگر جمعی از خدایان مجددا بخشی از قدرت خود را به آن وارد کنند، باز هم تیغه الیمپوس به یک شمشیر ابرقدرت تبدیل خواهد شد.

به هر حال بازی God of War Ragnarok با پرسش‌های بی‌پاسخ بسیاری همراه شد که یکی از آن‌ها می‌توانست درباره همین شمشیر الیمپوس باشد. چرا کریتوس آن را (حتی در حالتی که قدرت خدایی ندارد) با خود به جهان اساطیری نورس نبرد؟ عنوان بعدی از جهان سری بازی God of War در آینده نزدیک قطعا توسط تیم استودیو سانتا مونیکا (Santa Monica) در دست ساخت قرار خواهد گرفت؛ بدین ترتیب، احتمال دارد تا در عناوین آینده سری، شاهد بازگشت این تیغه به دنیای خدای جنگ باشیم. شاید کریتوس خودش این تیغه را برای شکست دادن دشمنی فوق‌العاده ابرقدرت‌تر از زئوس نیاز داشته باشد، شاید هم یکی از دشمنان آن را پیدا کرده و به وسیله تیغه الیمپوس به کریتوس یا آترئوس حمله کند!

3.9 11 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

8 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا