چرا رابرت دنیرو و واکین فینیکس در فیلم Joker با هم کنار نمی‌آمدند؟
1%
  • 0/10

چرا رابرت دنیرو و واکین فینیکس در فیلم Joker با هم کنار نمی‌آمدند؟

واکین فینیکس با دنیرو به مشکل برخورده بود

چرا رابرت دنیرو و واکین فینیکس در فیلم Joker با هم کنار نمی‌آمدند؟ ۰ ۲۶ مهر ۱۴۰۲ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

در فیلم پرفروش Joker که پیشینه شخصیت جوکر را نشان می‌داد، دو بازیگر برنده اسکار به ایفای نقش می‌پرداختند: رابرت دنیرو و واکین فینیکس. اما گفته‌ها حاکی از آن است که آن‌ها در هنگام فیلمبرداری، رابطه خوبی با هم نداشتند.

فیلم پرآوازه Joker تاد فیلیپس که در سال 2019 به اکران رسید، هم ادای احترامی فوق‌العاده به کار مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese) است و هم نمایی کامل از آثار این فیلمساز بزرگ. فیلم Joker به فیلم‌های جنایی کلاسیک اسکورسیزی از جمله سلطان کمدی و راننده تاکسی (Taxi Driver) شباهت زیادی دارد. برخی از طرفداران اسکورسیزی می‌گویند که بازآفرینی کامل فیلم‌های کلاسیک او، کار اشتباهی بوده است. اما حقیقت این است که همین بازآفرینی، یکی از دلایلی بود که موجب شد تا علاقه و توجه مخاطبان به فیلم Joker جلب شود.

بدون شک، دیدن رابرت دنیرو در پروژه جدیدی که به مشهورترین نقش‌های او ادای احترام می‌کرد، بسیار عالی بود. اما این بازیگر افسانه‌ای با واکین فینیکس، ستاره فیلم جوکر، کنار نمی‌آمد و شیوه کارش را نمی‌پسندید. شخصیت جوکر (آرتور فلک) اگرچه شباهت‌های زیادی به تراویس بیکل در راننده تاکسی و روپرت پاپکین در پادشاه کمدی دارد، اما دنیرو و فینیکس رویکرد مشابهی را برای بازی در فیلم Joker اتخاذ نکرده بودند. همین شیوه کار متفاوت، باعث ایجاد اختلافات و مشاجراتی شد که هر دو آن‌ها در مصاحبه‌های خود به آن اشاره کرده‌اند.

اختلافاتی که باعث سردی روابط رابرت دنیرو و واکین فینیکس شد

فیلم Joker در مورد استندآپ کمدین پرشوری به نام آرتور فلک است که سعی دارد روحیات خود را از طریق هنر استندآپ کمدی بیان کند، اما موفق به انجام این کار نمی‌شود و نهایتا به خشونت روی می‌آورد. قوس شخصیتی آرتور به‌شدت ملهم از قوس‌های شخصیتی دنیرو در چندین فیلم کلاسیک اسکورسیزی است. مثلا تراویس بیکل (در راننده تاکسی) که خود را فردی شکست‌خورده در جامعه نیویورک می‌بیند، از خشونت استفاده می‌کند. علاوه بر این، روپرت پاپکین (در سلطان کمدی) که نمی‌تواند یک کمدین موفق شود، کمدین محبوبش را می‌دزدد.

رابرت دنیرو (در مصاحبه با ایندی وایر) می‌گوید قرار نبود که پیوند جوکر و سلطان کمدی به صورت «مستقیم» ایجاد شود. با وجود این، او تصدیق می‌کند که «ارتباط، یک امر بدیهی است» و خط سیر شخصیت آرتور کاملا شبیه روپرت است. با توجه به ارتباط بین این دو فیلم، منطقی بود که فینیکس بخواهد از بازی دنیرو الهام بگیرد. ضمنا واکین فینیکس در مصاحبه‌ای گفته بود که دنیرو «بازیگر آمریکایی مورد علاقه‌اش» است. اما باید توجه کرد که سبک بازی فینیکس با سبک بازی دنیرو فرق دارد، و آن‌ها علاقه‌مند به یک روش بازیگری نیستند.

فینیکس اعتقاد دارد «بازیگری باید مانند یک فیلم مستند باشد» و بازیگر خوب، موظف است همان حسی را نشان دهد که «شخصیت در آن لحظه خاص، تجربه می‌کند.» به نظر می‌رسد که دلیل اختلاف رابرت دنیرو و واکین فینیکس، همین باشد. فینیکس علاقه‌ای به تمرین‌های قبل از فیلمبرداری نداشت و مصمم بود که در حین فیلمبرداری صحنه‌ها، دست به ابتکار عمل بزند. اما شیوه بازیگری فینیکس، مورد تایید رابرت دنیرو نبود و مخالفت او را در پی داشت. فینیکس اعتراف کرده است که دوست نداشت با دنیرو در صحنه فیلمبرداری، هیچگونه حرفی بزند.

عدم تمایل فینیکس به حضور در جلسات فیلمنامه‌خوانی

در حالی که دنیرو ترجیح می‌داد کل فیلمنامه را قبل از انجام فیلمبرداری مطالعه کند، فینیکس معتقد بود که با رویکرد «بگذار خودش اتفاق بیفتد» بهتر می‌توان در نقش شخصیت جوکر، بازی کرد. حتی گفته می‌شود که یک روز دنیرو با تاد فیلیپس، تماس گرفت و از او خواست روش کار را به فینیکس یادآوری کند. دنیرو سعی داشت فینیکس را راضی کند که مثل تمام بازیگران، در نشست‌ها و جلسات فیلمنامه‌خوانی حضور یابد و نقش شخصیتی را که قرار است ایفاگر آن باشد، در این جلسات تمرین کند. اما واکین فینیکس علاقه‌ای به انجام این کار نداشت.

می‌توان گفت تنشی که میان دنیرو و فینیکس ایجاد شد، از جهاتی به نفع فیلم بوده است. آرتور در ابتدا موری را ستایش می‌کند و قصد دارد که رضایت کمدین محبوبش را به دست آورد. اما پس از اینکه موری تلاش می‌کند تا سبک اجرای آرتور را به سخره بگیرد، آرتور هم در مقابل به انتقام‌جویی و خشونت روی می‌آورد. بنابراین زمانی که او با موری به صورت زنده روی آنتن می‌رود، لقب جوکر را برای خود انتخاب می‌کند. پس از تیراندازی به موری، آرتور به گروهی از خشونت‌طلبان انگیزه می‌دهد تا به خیابان بروند و علیه ثروتمندان گاتهام شورش کنند.

چرا فیلم Joker به یک فیلم جنجال‌برانگیز تبدیل شد؟

فیلم Joker با بازی رابرت دنیرو و واکین فینیکس، محتوای خشونت‌آمیزی داشت که موجب شد به یک فیلم جنجالی و پرحاشیه تبدیل شود. از این نظر، فیلم Joker بسیار شبیه فیلم راننده تاکسی است و با مقایسه آن‌ها می‌توان به نکات جالبی پی برد. برای مثال، هر دو فیلم در مورد دیدگاه یک شخصیت ضد اجتماعی هستند که از خشونت به عنوان وسیله‌ای برای مقابله با آسیب‌های روانی خود استفاده می‌کند. شاید به همین دلیل است که واکنش برخی از منتقدان به فیلم جوکر، تقریبا مشابه با واکنش‌هایی است که فیلم راننده تاکسی در سال 1976 دریافت کرد.

اما هیچ‌کدام از این واکنش‌ها بر موفقیت فیلم Joker تاثیری نداشت. جوکر، اولین فیلم با درجه سنی R است که بیش از یک میلیارد دلار در باکس‌آفیس جهانی به دست آورد. علاوه بر این، نخستین فیلم کمیک بوکی نیز هست که جایزه شیر طلایی را در جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز، دریافت کرد. همچنین فیلم جوکر، اولین جایزه بهترین بازیگر مرد را برای واکین فینیکس به ارمغان آورد. شایان ذکر است که دنباله فیلم جوکر (با عنوان Joker: Folie à Deux) هم‌اکنون در دست تولید قرار دارد و قرار است که در 4 اکتبر 2024 در سینماهای سرتاسر آمریکا روی پرده برود.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments