چرا فیلم تل‌ماسه لایق دریافت جایزه اسکار است؟

تل‌ماسه بهترین فیلم سال؟

فیلم تل‌ماسه

داستان فیلم تل‌ماسه

مراسم اسکار سال ۲۰۲۲ در آینده نزدیک و در تاریخ ۲۷ ماه مارچ برگزار شده و ده اثر محبوب سال جاری در لیست بهترین فیلم‌های جشنواره امسال قرار گرفته‌اند و فیلم تل‌ماسه نیز یکی از این آثار است. فیلم‌های موفق چون Belfast، CODA، Don’t Look Up، Drive My Car، King Richard، Licorice Pizza، Nightmare Alley، The Power of the Dog، West Side Story و فیلم Dune آثاری هستند که در سال جاری شانس برنده شدن جایزه بهترین فیلم سال را دارند.

فیلم تل‌ماسه (Frank Herbert) یکی از جنجال برانگیز‌ترین آثار سال جاری بود که قسمتی از داستان کتاب فرانک هربرت به همین نام را روایت می‌کرد. در این رمان بسیار محبوب با داستان خاندان آتریدس (Atreides) اشنا شده و ماجراهای پسری به نام پل را دنیال می‌کنیم که به عنوان لثان‌الغیب یا دانای کل معروف است. پسری که شاهزاده این خاندان قدرتمند بوده و سلطنت آینده سرزمین آراکیس با او است.

با این حال طی حادثه‌ای زندگی پل که در ابتدا نیز به لطف رویاهای عجیب او چندان هم آرام نبود بهم ریخته و او پدر خود را از دست می‌دهد. همچنین روانه بیابانی می‌شود که پر است از هیولاهایی که به خون هر رهگذری تشنه هستند. این سفر عجیب پل به تمام شایعاتی که در رابطه با او در سرزمین‌های مختلف پخش شده است بیش از پیش دامن می‌زند و همین امر ثابت می‌کند که چیزی بیش از آنچه که همه تصور می‌کردند در انتظار او است.

امروزه سینمای بلندپروازانه ویلنوو روز به روز در بین مخاطبین محبوب‌تر شده و همین امر شانس او را برای پیروزی در این رقابت بیشتر می‌کند. اگرچه نمی‌توان گفت که ژانر علمی تخیلی محبوب‌تر از دیگر ژانرها است اما با توجه به موفقیت آثاری چون دنیاله فیلم Blade Runner می‌توان این گونه حدث زد که ویلنوو روی این ژانر و برداشتن قدم‌های بزرگ در جهان تخیل در راستای پیروزی‌های بزرگ حساب باز کرده است.

چرا فیلم تل‌ماسه

نقش موثر رمان تل‌ماسه و تاثیری که اولین نسخه این اثر که در سال ۱۹۸۴ بر ژانر علمی تخیلی کل صنعت سینما گذاشت بر کسی پوشیده نیست و بدون شک هم اکنون نیز این اثر تاثیر زیادی بر آثار پس از خود خواهد داشت. بدون شک مشخص است که  علی رغم داستان عالی خود، ساخته دیوید لینچ قدرت کافی برای چنین پیروزی را نداشت اما اکنون نسخه جوان‌تر او به نظر بسیار قوی‌تر به نظر می‌رسد. ساخته ویلنوو اکنون از نظر دیالوگ، قدرت بازیگری و زیبایی‌های بصری بسیار موفق عمل کرده و زیبایی‌های رمان شگفت انگیز هربرت را بهتر از نسخه پیشین خود به نمایش می‌گذارد.

با این حال ممکن است افرادی از این اثر نا‌امید شده و تل‌ماسه را ضعیف تلقی کنند. تل‌ماسه اقتباسی بسیار وفادار به نوشته هربرت است که بار سنگینی را به دوش می‌کشد. در رمان هربرت مفاهیم بسیار سنگینی از زندگی عنوان می‌شوند که درک آنها برای هرکسی ممکن نیست. به همین دلیل این لایو اکشن به یک فرنچایز چند قسمتی تبدیل شده تا سر فرصت به بیان تمامی این مفهایم پرداخته شود. الهام هربرت از فرهنگ‌های مختلف به طور مثال فرهنگ اعراب صحرا نشین در خلق این اثر بسیار ستودنی است اما با این حال همین امر ممکن است به پیچیدگی این اثر برای مخاطبین عام بیافزاید. پیچیدگی که همچنان به زیبایی این اثر کمک کرده و آن را به یک نمونه بسیار منحصر به فرد و خاص در کنار رقبای خود تبدیل می‌کند.

نظر شما مخاطبین خوب سرگرمی در رابطه با این اثر چیست؟ آیا شما نیز فیلم تل‌ماسه را لایق دریافت جایزه بهترین فیلم سال از جشنواره اسکار می‌دانید؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا