چرا عاشق بازی‌های ترسناک هستیم؟

آیا مریضیم؟


بازی‌های ترسناک یکی از پرطرفدارترین سبک‌های بازی‌های ویدیویی است. اما چرا از تجربه‌ی این بازی‌ها لذت می‌بریم؟

ترس، قدیمی‌ترین و قوی‌ترین احساس بشر است و مکانیک دفاعی طبیعی بدن را نشان می‌دهد. ترس به عنوان یک هشدار ذاتی و ناخودآگاه در هنگام وقوع خطر عمل می‌کند. “H.P. Lovecraft” تاریخچه‌ی بازی‌های ترسناک با انتشار بازی Hunted House در سال 1972 برای کنسول Magnavox Odyssey آغاز شد. در سال‌های ابتدایی آغاز این ژانر، بسیاری از بازی‌های این سبک به صورت متن محور بودند. با پیشرفت تکنولوژی در دهه‌های 1980 و 1990، تعداد بازی‌های ترسناک تصویری متعددی که معمولا از روی فیلم‌ها ساخته می‌شدند افزایش یافت. از این بازی‌ها می‌توان به عناوینی مثل The Texas Chainsaw Massacre (1983)، Halloween (1983)، و Friday the 13th (1989) اشاره کرد.

روند ساخت بسیاری از بازی‌های ترسناکی که امروزه با آن‌ها آشنا هستیم، با انتشار بازی Alone in the Dark در سال 1992 اغاز شد. در ادامه سری بازی Resident Evil با الهام از این اثر، طرفداران سبک وحشت را چند برابر کرد. عنوانی که هنوز هم بین بازیکنان محبوب است و به زودی هم نسخه‌ی ریمیک بازی Resident Evil 4 منتشر می‌شود. یکی دیگر از عناوین تاثیر گذار در سبک وحشت، بازی Silent Hill از استودیوی کونامی (Konami) است. اثری که سبک بازی‌های ترسناک روان‌شناختی را پایه گذاری کرد. این مجموعه هم هنوز بین بازیکنان محبوبیت دارد و به زودی چندین عنوان مختلف از آن منتشر خواهد شد.

بسیاری از بازی‌های ژانر وحشت، واقعا هم ترسناک نیستند. این روزها بسیاری از بازی‌ها برای ارائه‌ی گیم پلی جذاب و درگیرکننده، از المان‌های ژانر وحشت استفاده می‌کنند. برخی از بازی‌های ترسناک مثل دموی بازی P.T که هرگز نسخه‌ی نهایی آن عرضه نشد، سعی دارند تا با عوامل روان‌شناختی، مخاطب را بترسانند. به طوری که در بازی P.T حتی قدم زدن در یک راهرو هم به شدت وحشتناک است. از طرفی برخی دیگر از بازی‌ها برای ترسناندن مخاطب، فقط از جامپ‌اسکرها و مواردی برای غافل گیری مخاطب استفاده می‌کنند. البته عناوین بسیاری هم وجود دارند که هر دوی این موارد را در خود جای می‌دهند.

ترس، نقش بسیار اساسی در بقای بشریت دارد. ترس همان چیزی است که ما را از انجام بسیاری از عمل‌های خطرناک بازمی‌دارد. با این حال نمی‌توان از احساس ترس، به عنوان یک حس خوشایند یاد کرد. این احساس در بسیاری از موارد، زندگی‌مان را سخت‌تر می‌کند. ترس باعث می‌شود تا در طول روز مدام با استرس و دلهره مواجه شویم. بسیاری از افرادی که با مشکلات قلبی مواجه هستند، ترس برایشان مثل سم است و نمی‌توانند بسیاری از بازی‌های ترسناک را تجربه کنند.

پس با این حساب، چرا بسیاری از مردم به دنبال کارهایی هستند که خودشان را بترسانند؟ چرا باید بی دلیل زندگی را به خودمان سخت‌تر کنیم و شب پس از بازی کردن یا تماشای یک فیلم ترسناک، هنگام خواب از ترس وجود ارواح به زیر پتو برویم؟ این روزها کتاب‌ها، فیلم‌های ترسناک، و بازی‌های ترسناک به شدت پرطرفدار هستند. میلیون‌ها کاربر در سرتاسر جهان این آثار را دنبال می‌کنند و از آن‌ها لذت می‌برند. چه چیزی باعث می‌شود که این سرگرمی‌ها، به خصوص بازی‌های ترسناک، به شدت پرطرفدار باشند؟

اگر شما از طرفداران ترس و وحشت نیستید، احتمالا به سختی می‌توانید افرادی که عاشق بازی‌های ترسناک هستند را درک کنید. شاید با خودتان بگویید که این افراد علاقه به خودآزاری دارند که خب البته در برخی موارد قطعا همین‌طور است. اما در واقعیت موارد بیشتری وجود دارد که باعث لذت بخش شدن بازی‌های ترسناک می‌شود. در ادامه لیستی از دلایلی را آماده کردیم تا توضیح دهیم که چرا بسیاری از گیمر‌ها، عاشق تجربه‌ی بازی‌های سبک وحشت هستند.

بازی‌های ترسناک به ما کمک می‌کند تا طیف وسیعی از احساسات را تجربه کنیم

احتمالا بارها شنیده‌اید که بسیاری از افراد ادعا دارند که بازی‌ها را صرفا برای سرگرمی تجربه می‌کنند. هرگاه یک بازی ویدیویی، احساسات مخاطب را برانگیزد، صدای این افراد در می‌آید که ما در بازی‌ها به دنبال سرگرمی هستیم نه احساسات. اما در واقعیت بسیاری از گیمرها نه فقط برای سرگرمی، بلکه به عنوان بخشی از زندگی‌شان به دنبال تجربه‌ی بازی هستند. قطعا نمی‌توان احساسات را از زندگی حذف کرد، می‌توان؟ همین موضوع ما را تشویق می‌کند تا بازی‌های ترسناک را تجربه کنیم. اگر این بازی، استاندارهای ژانر وحشت را رعایت کند و واقعا مخاطب را بترساند، پس حداقل در طی تجربه‌ی آن، یک چیزی را حس می‌کنیم.

اگر چه ترس در درجه‌ی اول یک احساس منفی است، اما این حس معمولا در کنار خود، احساسات دیگری را هم به فرد منتقل می‌کند که گاها احساسات لذت بخش‌تری هستند. دلیل این امر ساده است: در هنگام ترس، پستی و بلندی‌های متفاوتی را تجربه می‌کنیم. بدن ما نسبت به احساس ترس، واکنش منفی دارد. اما به محض این که ترس تمام شود، با احساس رضایت و موفقیت مواجه می‌شویم. انجام یک مرحله‌ی وحشتناک در بازی‌های ترسناک، همچون بار سنگینی روی دوش می‌ماند. اما به محض این که از این مرحله عبور کنیم، این بار سنگین از دوش‌مان برداشته شده و احساس رضایت، جایگزین آن می‌شود.

البته تحقیقاتی هم برای تایید این نظریه وجود دارد. در سال 2014، مطالعه‌ای توسط نیکول مارتینز (Nicole Martins) و ترزا لینچ (Teresa Lynch) نشان می‌دهد بازیکن‌ها پس از تجربه‌ی عناوینی مثل Silent Hill، بلافاصله پس از ترسیدن، با احساس شادی و هیجان مواجه می‌شوند. بنابراین حتی با این که تجربه‌ی بازی‌های ترسناک واکنش منفی بدن را در پی دارند، اما در نهایت با احساس مثبتی مواجه می‌شویم. با توجه به این که بازی‌های ویدیویی، یک راه امن را برای تجربه‌ی این جنبه‌ی تاریک از احساسات در اختیار مردم قرار می‌دهد، چندان باعث تعجب نیست که چرا ژانر وحشت، انقدر پرطرفدار است.

تزریق آدرنالین

همه‌ی سرگرمی‌های ترسناک در نهایت یک هدف را دنبال می‌کنند: انتقال هیجان ترس به کاربر. هنگام تجربه‌ی این سرگرمی‌های ترسناک، سطح آدرنالین ما بسیار افزایش می‌یابد که در نتیجه بسیار هیجان انگیز خواهد بود و حتی بعضا اعتیاد آور هم هست.

اما چه چیزی باعث می‌شود تا بازی‌های ترسناک را از فیلم‌ها و کتاب‌ها جدا کنیم و آن را در یک سطح بالاتر قرار دهیم؟ بازی‌ها بعد جدیدی از ترس را به کاربر معرفی می‌کنند. برخلاف کتاب‌ها و فیلم‌ها، بازیکن در بازی‌ درست در وسط هیجان قرار می‌گیرد. در بازی‌ها، صرفا در حال تصور نوشته‌ها، یا تماشای ورود یک سری شخصیت در یک ماجراجویی ترسناک نیستید. اینجا خودتان پا در کفش شخصیت گذاشته و همه چیز را خودتان تجربه می‌کنید. حتی هیچوقت تجربه‌ی دو بازیکن در بازی‌های ویدیویی با یک دیگر یکسان نیست. در بازی‌ها خودتان اتفاقات را رقم می‌زنید و باید فکر کنید که چگونه می‌توان از این دردسر نجات پیدا کرد.

تجربه‌ی بازی‌های ویدیویی، نزدیک‌ترین شکل از واقعیت است که می‌توان آن را تجربه کرد. بازی‌های ویدیویی یک محیط امن و کنترل شده را برای انتقال هیجان به بازیکنان فراهم می‌کنند که در عین حال به واقعیت هم نزدیک است. همین موضوع باعث می‌شود که محبوبیت بازی‌های ترسناک، از فیلم‌ها و کتاب‌های ترسناک بیشتر باشد.

بازی‌های ترسناک به ما اجازه می‌دهد تا اضطراب خود را تخلیه کنیم

بازی‌های ویدیویی به کاربران اجازه می‌دهد تا حسابی خودشان را خالی کنند. امروزه همگی زندگی پر مشغله و پر استرسی داریم و گاهی اوقات فقط نیازمند چیزی هستیم که حرص خود را در آن خالی کنیم. بازی‌های ترسناک یکی از بهترین مکان‌ها برای انجام این کار هستند. دنیای تاریک این بازی‌ها به ما اجازه می‌دهد تا مشکلات روزمره خود را فراموش کرده و صرفا برای ساعاتی، در دنیای بازی زندگی کنیم. اگر چه شاید این موضوع در مورد همه‌ی بازی‌های صادق باشد، اما بازی‌های ترسناک آنقدر مخاطب را درگیر می‌کنند که دیگر فرصت فکر کردن به چیز دیگری را نداریم. این بازی‌ها یک بار سنگین را روی دوش مخاطب قرار می‌دهند که اجازه نمی‌دهد ذهن او از بازی منحرف شود. البته در صورتی که با بازی با کیفیتی طرف باشیم که توانایی انجام این کار را داشته باشد.

استیون کینگ، نویسنده آمریکایی و خالق بسیاری از آثار ترسناک، فیلم‌های ترسناک را در سخنان خود به این شکل توصیف می‌کند:

برای بسیار از افراد، فیلم‌های ترسناک به سوپاپ اطمینان شبیه است. انگار که در بیداری در حال تماشای رویا هستند. وقتی یک فیلم در مورد مردم معمولی در حال گذراندن زندگی معمولی خود، به یک کابوس غرق در خون تبدیل شود، ما بسیاری از فشار ذهنی خود را تخلیه می‌کنیم. فشاری که در غیر این صورت انقدر رشد می‌کرد که قابل تحمل نبود.

به معنای دیگر، مردم با کاوش در یک دنیای ترسناک خیالی، می‌توانند با بسیاری از نگرانی‌ها و شیطان‌های درونی خود، مقابله کنند.

یک راه فرار از زندگی روزمره

اگر چه این موضوع در مورد همه‌ی بازی‌های ویدیویی صادق است، اما باز هم ارزش یادآوری را دارد. بازی‌های ترسناک با دنیای وحشتناک‌شان، شبیه به بهشتی هستند که ما را کمی از زندگی معمولی خودمان دور می‌کنند. اگر چه بسیاری از این بازی‌ها، روی ترساندن مخاطب تمرکز دارند، اما برخی از آن‌ها، دنیای فوق‌العاده ای را در مقابل کاربر قرار می‌دهد که می‌توان ساعت‌ها در آن غرق شد. از پرسه زدن در خیابان‌های لندن ویکتوریایی در بازی Vampyre بگیرید تا جست و جو در خرابه‌های بازی Dying Light. بسیاری از بازی‌های ترسناک، آزادی عمل فراوانی را در اختیار بازیکن قرار می‌دهند. به هر حال همه‌ی ما دوست داریم کمی از زندگی روزمره خود فاصله بگیریم و پس از یک روز کاری سخت، به یک دنیای خیالی بازی‌های ویدیویی پناه ببریم.

1: بازی‌های ترسناک سرگرم کننده هستند

در نهایت می‌توان گفت بازی‌های ترسناک یک گزینه‌ی بسیار خوب برای سرگرمی هستند. البته بستگی دارد که آیا از تجربه‌ی این بازی‌ها لذت می‌برید یا خیر. در نهایت با وجود بازی‌های مختلف در سبک وحشت، و انواع زیر ژانرهای مختلف، این سبک از بازی می‌تواند طیف وسیعی از مخاطبان را به خودش جذب کند.

شما در مورد بازی‌های ترسناک چه فکر می‌‌کنید؟ آیا شما هم از طرفداران این ژانر هستید یا شاید نمی‌توانید بازی‌های این سبک را تحمل کنید؟ بهترین بازی‌های ترسناکی که تجربه کردید کدام عناوین هستند؟ فراموش نکنید که حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5 1 رأی
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا