الوی و الی
1%
  • 0/10

چرا نباید الوی و الی از Horizon و The Last of Us را مقایسه کرد؟

دو نماد مهم پلی استیشن در دو مسیر کاملا متفاوت!

چرا نباید الوی و الی از Horizon و The Last of Us را مقایسه کرد؟ ۰ ۲۲ مهر ۱۴۰۲ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

الوی از دنیای Horizon و الی از دنیای The Last of Us در میان مهم‌ترین شخصیت‌های سونی و پلی استیشن جای دارند، اما چرا نمی‌توان این دو را در یک دسته قرار داده و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرد. چرا الوی و الی دو شخصیت کاملا مخالف یکدیگر هستند؟

قارچ‌های کوردیسپس در دنیای The Last of Us سبب خاص شدن این دنیا و جدا شدن آن از دیگر فرنچایزهای زامبی محور شده است. مبارزه در برابر مردگان محترکی که برای تبدیل آن‌ها دلایل علمی وجود داشته، ما را هر لحظه به وجد آورده و ترس را به خوبی به ما منتقل می‌کند. اما دنیای د لست آف آس یک ویژگی دیگر در خود داشته که آن را حتی خاص‌تر می‌کند. این ویژگی، پرداختن به انسان‌ها در جهانی پسا آخرالزمانی و نحوه رفتار آن‌ها در برابر یکدیگر است که اتفاقاتی تلخ و غیر قابل تصور برای ما پیش می‌آورد.

از سوی دیگر، ما می‌دانیم که الی (Ellie) در برابر قارچ‌ها مصون است، اما این تنها دلیل اهمیت شخصیت او نبوده و چه بسا پس از دخالت جوئل (Joel) در رویه عمل او، باعث شد این ویژگی کاملا بدون اهمیت شود. البته نباید فراموش کرد که فرصت پیدایش درمان با استفاده از مصونیت الی می‌تواند در نسخه‌های بعدی اتفاق بیافتد و پس از آن ما شاهد شخصیتی جدید برای ادامه داستان باشیم. اما الوی (Aloy) شخصیت اصلی دنیای Horizon شخصیتی بوده که به دلیل اهمیت در داستان دو بازی Zero Dawn و Forbidden West هرگز نمی‌توان او را حذف کرد.

الی در The Last of Us

سری بازی د لست آف آس سال‌های بسیاری است که به عنوان یکی از نمادهای اصلی پلی استیشن شناخته می‌شود و این در حالی است که تا به حال تنها دو نسخه از آن به انتشار رسیده است. این سری بازی به قدری محبوب و با اهمیت بوده که با وجود عرضه چند باره نسخه ابتدایی، کمتر کسی تهمت طمع کاری به سونی و استودیو ناتی داگ (Naughty Dog) زده و عرضه عنوانی چون The Last of Us Part 1 نتیجه در سودی کلان برای توسعه دهنده و ناشر این بازی داشت. به عبارت دیگر داستان این بازی به حدی جذاب بوده که کاربران نمی‌توانند از تجربه مجدد آن با جلوه‌های بصری پیشرفته غافل شوند.

با این حال، این باور میان فعالان حوضه ویدیو گیم وجود داشته که فارغ از علاقه طرفداران به الی، سری بازی The Last of Us در آینده نه چندان دور باید از شخصیت الی گذر کرده و شخصیتی دیگر را جایگزین او کند. این در حالی است که میلیون‌ها کاربر حتی نمی‌توانند این سری بازی را بدون الی و جوئل تصور کرده و حتی با ورود شخصیتی چون ابی (Abby) به عنوان شخصیتی قابل بازی چندان کنار نیامدند. جوئل و الی داستان‌های غم انگیز و البته زیبای بسیاری برای ما به ارمغان آوردند، اما جهان د لست آف آس پتانسیل به مراتب بیشتری در خود داشته و فعالان بر این باور هستند که د لست آف آس نباید تنها زندگی این دو را به تصویر بکشد.

در کنار آن، مصونیت الی در حالی که به شدت مهم بوده، دلیل اصلی اهمیت و محبوبیت این شخصیت نیست. این احتمال وجود داشته که ناتی داگ شخصیت‌های جدیدی را وارد دنیای خود کرده که دقیقا مانند الی در برابر قارچ‌ها مصون هستند و به عبارتی دروغ جوئل در پایان نسخه ابتدایی تبدیل به حقیقت شود. اما الوی شخصیتی بوده که نمی‌توان او را با شخصیتی دیگر جایگزین کرد و الوی به معنای واقعی با تمام دنیای Horizon یکی بوده و جدا کردن آن‌ها امکان پذیر نیست.

الوی در Horizon

الوی در دنیای هورایزن در حقیقت یک کلون از دکتر الیزابت سابک (Dr. Elisabet Sobeck) بوده و به دلیل این رابطه ژنتیکی، تنها الوی بوده که قادر به دسترسی و یافتن رازهای جهان قدیم (Old World) است. البته که بسیاری باور دارند که احتمال وجود کلون‌های دیگر که می‌توانند کار الوی را انجام دهند کم نیست و این موضوع می‌تواند الوی را به شخصیتی قابل حذف از بازی تبدیل کند. اما از آنجایی که چنین اتفاقی به طور همزمان به معنی چند قلو بودن کلون‌ها است، از بین بردن الوی و جایگزین کردن کلونی دیگر به معنای واقعی اتفاقی بی معنی است!

در سوی دیگر، بسیاری باور دارند که پیش زمینه دیگر کلون‌های الوی می‌توانند جالب باشند، اما توسعه دهندگان باید دلیلی عالی برای از بردن الوی و جایگزین کردن شخصیتی دیگر داشته باشند که بار دیگر به دلیل چند قلو بودن کلون‌ها، این اتفاق دور از انتظار است. به عبارت دیگر توسعه دهندگان باید دلیلی خیلی محکم برای جایگزینی الوی داشته باشند که گمان داریم طرفداران آن را هرگز نپذیرند! از همین رو فعالان باور دارند که تبدیل الوی به شخصیتی جدا ناپذیر در دنیای هورایزن حرکتی هوشمندانه از توسعه دهندگان بوده و استفاده از او در بخش‌های مختلف می‌تواند نسبت به تغییر شخصیت تاثیر گذارتر باشد.

در زمان انتشار این مطلب هیچگونه اطلاعاتی درباره نسخه بعدی سری هورایزن در دسترس نیست، با این حال ما باور داریم که تیم گوریلا گیمز (Guerrilla Games) عنوانی در خور نام هورایزن ارائه داده و اجازه نمی‌دهد تلاش‌های الوی بی ثمر باقی بمانند. در سوی استودیو ناتی داگ و بازی د لست آف آس نیز داستان از همین قرار بوده، با این حال ما احتمال می‌دهیم که در بخشی از نسخه بعدی از این سری بازی، شاهد حذف الی باشیم! نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید الوی و الی چه سرنوشتی خواهند داشت؟ در انتظار نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments