ریمیک‌های بازی رزیدنت اویل

مقایسه ریمیک‌های بازی رزیدنت اویل – کدام بازسازی از بقیه بهتر است؟

بهترین بازسازی Resident Evil?

استودیوی کپکام (Capcom) در سال‌های اخیر ریمیک‌های مختلفی را از بازی رزیدنت اویل منتشر کرد. اما کدام یک از این بازی‌ها بهتر از همه است؟

مجموعه بازی Resident Evil برای اولین بار در سال 1996 توسط استودیوی کپکام به دنیا معرفی شد. این بازی خیلی سریع نزد مردم به محبوبیت رسید و بسیاری از بازیکنان را با سبک وحشت و بقا آشنا کرد. استودیوی کپکام در سال 2017 با عرضه‌ی بازی Resident Evil 7، دوباره این اثر را به دوران اوج خود بازگرداند و مخاطبان جدید زیادی را هم به خود جذب کرد.

در سال 2019 بازی Resident Evil 2 Remake توسط استودیوی کپکام منتشر شد و مسیر بازسازی بازی‌های این مجموعه را شروع کرد. از همان زمان مشخص بود که موفقیت‌های بازی Resident Evil 2 باعث می‌شود تا استودیوی کپکام، ریمیک‌های دیگری را هم از نسخه‌های قدیمی بازی رزیدنت اویل را منتشر کند. ریمیک بازی Resident Evil 2 نه تنها موفق شد تا رضایت بازیکنان قدیمی را جلب کند، بلکه بسیاری از مخاطبان جدید را هم با این مجموعه آشنا کرد.

سپس در سال 2020، بازسازی بازی Resident Evil 3 هم به بازار عرضه شد. کپکام در بازسازی این عنوان، درست همانند بازی Resident Evil 2 تلاش کرد تا تغییرات گسترده‌ای را در بازی اعمال کند. با این حال برخلاف ریمیک قبلی، تغییرات بازی Resident Evil 3 Remake چندان مورد رضایت بازیکنان قرار نگرفت. در حالی که بازی Resident Evil 2 میانگین نمره‌ی 91 را در وبسایت متاکریتیک کسب کرد، اما Resident Evil 3 میانگین نمره 79 را به خود اختصاص داد که یک عقب گرد بزرگ برای استودیوی کپکام محسوب می‌شود.

با تمام این قضایا اما استودیوی کپکام از ادامه‌ی ساخت ریمیک‌های بازی رزیدنت اویل دست نکشید. پس از عرضه‌ی بازی Resident Evil Village در سال 2021 که دنباله‌ی داستان ایثن وینترز (Ethan Winters) را روایت می‌کرد، مشخص شد که ریمیک بازی Resident Evil 4 هم در دست ساخت است. خبر ساخت ریمیک قسمت چهارم در عین حال که باعث خوشحالی طرفداران شد، اما چندان هم غافل‌گیرانه نبود چرا که استودیوی کپکام در بازی Resident Evil Village بارها سعی کرد تا شباهت‌های متعددی را در این بازی با قسمت چهارم جای دهد.

به تازگی ریمیک بازی Resident Evil 4 منتشر شد و موفقیت‌های متعددی را برای استودیوی کپکام به ارمغان آورد. این اثر موفق شد تا با بیش از 150 هزار بازیکن همزمان در پلتفرم استیم، رکورد بزرگ‌ترین لانچ تاریخ مجموعه را که قبلا در دست Resident Evil Village بود بشکند. این عنوان از طرفی با رضایت 97 درصدی مخاطبان استیم مواجه شد و میانگین نمره‌ی 93 را در وبسایت متاکریتیک به خود اختصاص داد.

مقایسه‌ی کیفیت ریمیک‌های بازی رزیدنت اویل

توجه کنید که هدف نسخه‌های ریمستر، صرفا تلاش برای ارائه‌ی گرافیک بهتر است. اما نسخه‌های ریمیک سعی می‌کنند تا یک بازی قدیمی را به یک اثر مدرن تبدیل کنند و گاها شاهد تغییرات ریز و درشتی نسبت به بازی‌ اصلی در ریمیک‌ها هستیم. در ادامه با در نظر گرفتن این موضوع، ریمیک‌های بازی رزیدنت اویل را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

بازی Resident Evil 2 لایه‌های جدیدی را به داستان اضافه می‌کند.

بازی Resident Evil 2 نه تنها یکی از بهترین ریمیک‌های مجموعه بازی رزیدنت اویل، بلکه یکی از مهم‌ترین ریمیک‌های صنعت بازی‌های ویدیویی به شمار می‌رود. نسخه اصلی بازی Resident Evil 2 اولین بار در سال 1998 منتشر شد و بسیار با استانداردهای بازی‌های امروزی فاصله دارد. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های ریمیک بازی Resident Evil 2 با بازی اصلی، تغییر زاویه دوربین از حالت ثابت به روی شانه است. همین موضوع باعث می‌شود تا نسخه‌ی ریمیک و اصلی بازی Resident Evil 2، دو تجربه مجزا را ارائه دهند.

ریمیک بازی Resident Evil 2 بسیاری از بخش‌های بازی را تغییر می‌دهد. این اثر اگرچه در برخی مراحل، معماهای بازی اصلی را حفظ می‌کند، اما در بعضی مراحل هم مجبور می‌شود تا معماهای قدیمی را حذف کند و آن‌ها را با ماموریت‌های سازگار با بازی‌های مدرن، جایگزین سازد. با این که گرافیک و گیم پلی بازی ریمیک Resident Evil 2، از مهم‌ترین بخش‌های این اثر هستند، اما برای مقایسه‌ی این بازی با سایر ریمیک‌های بازی رزیدنت اویل نمی‌توانیم صرفا به این موارد تکیه کنیم.

ریمیک بازی Resident Evil 2 موارد بسیار جدیدی را به داستان اصلی بازی اضافه می‌کند. داستان اصلی در مورد یک پلیس مست  که روز اول کاری‌اش دیر به محل کار می‌رسد، و یک دختر جوان که به دنبال برادرش کریس ردفیلد (Chris Redfield) می‌گردد بود. اما لایه‌های جدیدی به داستان در ریمیک بازی Resident Evil 2 اضافه می‌شود که آن را با ارزش‌تر می‌کند.

استودیوی کپکام به خوبی پس زمینه‌ی داستانی بیشتری را به لیان (Leon) اضافه کرد و ارزش او و کلیر (Clair) را در داستان چند برابر کرد. از طرفی این دو شخصیت در ریمیک با هم ارتباط بیشتری دارند. همچنین یکی دیگر از نکات مثبت در داستان بازی Resident Evil 2، افزودن لایه‌های داستانی جدید به شخصیت شری برکین (Sherry Birkin) است. در بازی اصلی، پدر و مادر شری صرفا شخصیت‌های منفی‌ای هستند که منتظرند تا توسط بازیکن کشته شوند. اما در نسخه‌ی بازسازی چنین نیست. اگر چه ویلیام (William) و انت (Annette) هنوز شخصیت‌های منفی ریمیک هستند، اما عشق آن‌ها به فرزندشان هم مشخص است. همین موضوع باعث می‌شود تا داستان ریمیک بازی Resident Evil 2 از نسخه‌ی اصلی قوی‌تر باشد.

ریمیک بازی Resident Evil 3 بسیاری از بخش‌های داستان و گیم پلی را حذف می‌کند

ریمیک بازی Resident Evil 3 در بسیاری از موارد با حذف موارد داستانی و گیم پلی، خشم بازیکنان را به همراه داشت. از بین تمامی ریمیک‌های بازی رزیدنت اویل، Resident Evil 2 تاکنون دارای بیشترین شخصیت‌های قابل بازی بوده و داستان لایه‌مندتری دارد. در حالی‌ که بازی‌های Resident Evil 3 و Resident Evil 4 روند داستانی خطی‌تری را پیش می‌گیرند. بسیاری از بخش‌های داستانی از ریمیک بازی Resident Evil 3 حذف شده‌اند. در حالی که بازی اصلی، پایان‌بندی‌های متعددی را با توجه به انتخاب‌های بازیکن ارائه می‌داد، اما در نسخه‌ی ریمیک چنین چیزی وجود ندارد.

بسیاری از مکان‌ها، باس‌ فایت‌ها، و حتی مبارزات ابتدایی با نمسیس (Nemesis) در ریمیک بازی Resident Evil 3 حذف شده‌اند. پازل‌های متعدیی در بازی اصلی وجود داشت که هیچکدام از آن‌ها در نسخه‌ی ریمیک دیده نمی‌شوند. اگر چه بازی Resident Evil 2 هم بسیاری از بخش‌های بازی اصلی کرد، اما آن‌ها با مراحل و محتوای اضافی دیگری جایگزین شدند. در حالی که ریمیک بازی Resident Evil 3 در ازای محتوای حذفی‌اش، چیزی را به بازی اضافه نمی‌کند. بازی اصلی Resident Evil 3 تمرکز ویژه‌ای روی المان‌های بقا و حل پازل‌ها داشت. اما حالا با حذف بسیاری از مراحل در نسخه‌ی ریمیک، این اثر به سمت اکشن‌تر شدن پیش می‌رود.

با همه‌ی این موارد، چیزی که ریمیک بازی Resident Evil 3 را از بقیه‌ی ریمیک‌های بازی رزیدنت اویل جدا می‌کند، وجود نمسیس و بخش چند نفره است. اگرچه بخش چندنفره‌ی بازی Resident Evil 3 آنچنان که باید، موفقیت آمیز ظاهر نشد اما تجربه‌ی آن خالی از لطف نیست. ما همیشه از محتوای جدید استقبال می‌کنیم!

علاوه بر بخش چند نفره، نمسیس هم در این ریمیک بسیار پویاتر از بازی اصلی ظاهر می‌شود. این شخصیت حتی در زمان گذشته هم بسیار ترسناک بود. حالا تقابل با او حتی از قبل هم سخت‌تر است چرا که او در ریمیک می‌تواند سر بخورد، بپرد، و سریع‌تر از قبل حرکت کند. با وجود این موارد، چرا ریمیک بازی Resident Evil 3 از Resident Evil 2 ضعیف‌تر است؟ به دلیل محتوای حذفی! شاید اینجا نمسیس ترسناک‌تر از همیشه ظاهر شود، اما حذف بسیاری از مراحل و جزئیات، ضربه‌ی بدی را به این اثر وارد می‌کند.

ریمیک بازی Resident Evil 4 به بازی اصلی وفادار است

بازی اصلی Resident Evil 4 از دید بسیاری از بازیکنان یک شاهکار بود. این بازی برای اولین بار در مجموعه‌ی Resident Evil، دوربین را روی شانه‌ی شخصیت برد و المان‌های گیم پلی را به طور کل تغییر داد. ریمیک بازی Resident Evil 4 از بین تمامی ریمیک‌های مجموعه بازی رزیدنت اویل، به نسخه‌ی اصلی وفادارتر است. این اثر، بازی اصلی را بازسازی کرده و در بسیاری از موارد آن را بهبود می‌دهد. از طرفی علاوه بر حفظ وفاداری نسبت به بازی اصلی، محتوای بیشتری را هم به آن اصافه می‌کند.

ریمیک بازی Resident Evil 4 هیچکدام از بخش‌های مهم بازی اصلی را حذف نمی‌کند و از طرفی تمرکز بیشتری روی شخصیت پردازی کاراکترهایش از جمله لیان، اشلی (Ashley)، ایدا (Ada)، و حتی شخصیت‌های شرور دارد. بازی اصلی Resident Evil 4 در سال 2005 منتشر شد و با یک سری محدودیت‌ها دست و پنجه نرم می‌کرد. ولی حالا استودیوی کپکام از تکنولوژی پیشرفته استفاده کرده و آن محدودیت‌ها را از بین برده است. حالا دیگر می‌توانیم در حال راه رفتن هم با تفنگ نشانه گیری کنیم. از طرفی شخصیت اشلی هم برخلاف بازی اصلی چندان آزاردهنده نیست ولی همچنان مشکلاتی دارد.

کدام یک از ریمیک‌های بازی رزیدنت اویل بهتر از همه است؟

با توضیحاتی که ارائه دادیم می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام یک از ریمیک‌های بازی رزیدنت اویل عملکرد بهتری از سایرین دارد. بازی Resident Evil 2 سعی می‌کند محتوای داستانی جدیدی را اضافه کند در حالی که بسیاری از محتوای بازی Resident Evil 3 در نسخه‌ی ریمیک حذف شده‌اند ولی بخش چند نفره می‌تواند تا حدودی این مورد را جبران کند. از طرفی ریمیک Resident Evil 4 بسیار به بازی اصلی وفادار است. بازی Resident Evil 2 بیشتر روی حل پازل‌ها و بقا تمرکز دارد در حالی که تمرکز اصلی بازی‌های Resident Evil 3 و Resident Evil 4 روی اکشن و مبارزات است. به نظر شما کدام یک از این بازی‌ها، ریمیک بهتری است؟

ریمیک‌های بازی رزیدنت اویل هم اکنون برای رایانه‌های شخصی، پلی استیشن 5، پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، و ایکس باکس سریز X/S در دسترس هستند.

3.7 15 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

guest

19 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا