سرعت چرخش ماه به دور زمین
1%
  • 0/10

اگر ماه سریع‌‌تر به دور زمین بچرخد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

سرعت چرخش ماه چه تاثیری روی زمین دارد

اگر ماه سریع‌‌تر به دور زمین بچرخد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ ۰ ۰۱ آذر ۱۴۰۲ علم و فناوری کپی لینک

سرعت چرخش ماه به دور زمین و افزایش این سرعت باعث چه اتفاقی می‌شود و فاصله ماه تا زمین و سرعت چرخش آن، چه تاثیری روی ما و زمینی که روی آن زندگی می‌کنیم دارد.

میزان سرعت چرخش زمین به دور خورشید، سرعت چرخش ماه به دور زمین و فاصله هر کدام از سیارات نسبت به یکدیگر، عوامل فیزیکی دارد که با تغییر هر کدام زندگی ما به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در این مقاله به تاثیری می‌پردازیم که با تغییر سرعت، بر روی زندگی و پوسته زمین می‌گذارد. ماه با سرعت یک کیلومتر بر ثانیه (۰.۶ مایل بر ثانیه) به دور زمین می‌چرخد. شاید تصور کنید که این سرعت خیلی زیاد است اما باید بدانید که این میزان سرعت باعث می‌شود که کشش گرانشی زمین نسبت به ماه تغییر نکند. اما اگر ماه همچنان به زمین نزدیک شود، کشش گرانشی سیاره ما افزایش می‌یابد و مدار ماه سرعت فوق‌العاده‌ای داشته باشد. این مبنای قانون سوم کپلر است. بنابراین اگر ماه همچنان به سمت زمین می‌خزید، سریع‌تر و سریع‌تر به دور ماه می‌چرخید و اگر این اتفاق بیفتد، این رویداد چگونه سیاره را منجمد می‌کند؟

در حالت عادی هر ۲۷ روز، ماه یک سفر به دور زمین را کامل می‌کند. اما اگر این سرعت افزایش یابد، ماه گرفتگی یک منظره معمولی خواهد بود و آن منظره دوست داشتنی در آسمان، جهنم روی زمین را جبران نمی‌کند؛ چراکه اگر سرعت چرخش ماه به دور زمین بیشتر شود، ماه به زمین نزدیک‌تر می‌شود و کشش گرانشی به پوسته زمین نفوذ می‌کند. این نیرو کم‌کم افزایش یافته و باعث ایجاد زلزله و افزایش فوران‌های آتشفشانی در سراسر جهان می‌شود. اگر فکر می‌کنید که برای فرار از گرما می‌توانید در کنار اقیانوس خنک شوید، باید بگوییم که اقیانوس‌ها به لطف مدار ماه، گرانش زمین و خورشید در جریان هستند.

اگر فاصله ماه با زمین کمتر شود

بنابراین با نزدیک‌تر شدن ماه، جزر و مد اقیانوس بسیار بزرگ‌تر و به هشت برابر بالاتر از حد متوسط خواهد رسید. شهرهای ساحلی دچار سیل‌گرفتگی خواهند شد و برخی از جزایر بیشتر روز در زیر آب قرار می‌گیرند. تقریباً ۷۰۰ میلیون نفر که در مناطق کم ارتفاع ساحلی زندگی می‌کنند، در صورت عدم تخلیه، دائماً در خطر خواهند بود. اما اگر ماه با سرعت بیشتری حرکت کند چه اتفاقی می‌افتد؟ خوب، قانون سوم کپلر اتفاق می‌افتد؛ ماه فقط در صورت نزدیک‌تر شدن سریع‌تر می‌چرخد. اگر به فاصله ۱۸۴۷۰ کیلومتری (۱۱۴۷۰ مایلی) برسد، به حد Roche می‌رسد.

این همان نقطه‌ای است که ماه آنقدر به زمین نزدیک است که نیروهای جزر و مدی بین ما آنقدر قوی می‌شوند که این سنگ خاکستری را از هم جدا کنند. خوشبختانه، این اتفاق رخ نمی‌هد؛ زیرا با افزایش سرعت، ماه ما به کیهان پرتاب می‌شود. به این دلیل که زمانی که ماهواره طبیعی ما به سرعت ۱.۴ کیلومتر بر ثانیه (0.87 مایل بر ثانیه) برسد، برای فرار از گرانش زمین حرکت کافی خواهد داشت. همانطور که از دید محو می‌شود، ممکن است در ابتدا احساس آرامش کنید. به هر حال، چرخش زمین بدون ماه کند می‌شود، بنابراین روزها طولانی‌تر می‌شوند و در نهایت، شاهد پایان زلزله‌های مداوم و سیل‌های ویرانگر خواهید بود.

اما در واقعیت، اینجاست که کابوس واقعی شروع می‌شود. جزر و مد بدون ماه کوچک‌تر و ضعیف‌تر می‌شود و هر اکوسیستم ساحلی که قبلاً توسط سیل عظیم نابود نشده بود، اکنون کاملاً از بین می‌رود. بدون جزر و مد، حیواناتی که به منابع غذایی که معمولاً در اقیانوس شناور هستند وابسته هستند، مواد مغذی مورد نیاز برای زندگی را دریافت نمی‌کنند و بدون نور ماه، شکارچیان شبانه در انجام یک شکار موفق با مشکل مواجه خواهند شد. این موضوع می‌تواند یک رویداد انقراض دسته جمعی برای موجودات در خشکی و دریا ایجاد کند.

در حالی که زندگی بر روی زمین با سرعت چرخش ماه به دور زمین و خورشید امکان‌پذیر است، قوانین و محاسبات حرکت و چرخش سایر سیارات نیز بر أساس اصولی دقیق و مشخص صورت می‌گیرد. زمین حدود ۲۳.۵ درجه شیب دارد. این زاویه از مدار، باعث به‌وجود آمدن فصل‌ها می‌شود. اما گرانش ماه باعث تثبیت این انحراف می‌شود. بنابراین بدون آن، فصل‌ها متوقف می‌شوند و الگوهای آب و هوا ممکن است تا پایان زمان باقی بماند. اما اگر این شیب افزایش یابد، می‌تواند باعث ایجاد شرایط آب و هوایی شدید شود و بار دیگر، زمین در عصر یخبندان فرو رود. به این ترتیب یک مدار سریع‌تر ماه می‌تواند تمام حیات روی زمین را تا انقراض سریع پیش ببرد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments