آیا تئوری زمین مسطح واقعیت دارد؟

آیا تئوری زمین مسطح واقعیت دارد؟

زمین بالاخره کروی یا تخت است؟

اگر کره زمین به‌جای اینکه گرد باشد مسطح بود، بسیاری از اتفاقات برعکس رخ می‌داد و با دنیای متفاوت‌تری روبه‌رو بودیم. اگر ایده زمین مسطح را بپذیرید، پس باید باور ‌کنید که خورشید به صورت دوار در آسمان می‌چرخد.

انسان‌ها هزاران سال است که می‌دانند این سیاره گرد است، با این حال اعتقاد به زمین مسطح هنوز هم در میان بسیاری از مردم وجود دارد. بر این اساس در این مقاله تلاش می‌کنیم تا این فرضیه را بررسی کنیم و ببینیم اگر زمین صاف بود چه اتفاقی می‌افتاد و آیا شب و روز، قدرت جاذبه، روال زندگی و غیره به همین منوال پیش می‌رفت. بیایید بررسی کنیم که اصول شناخته شده فیزیک و علم چگونه روی یک زمین مسطح کار می‌کنند.

جاذبه از کار می‌افتد

اولین فرضیه این است که یک سیاره صاف ممکن است گرانش نداشته باشد. دانشمندان می‌گویند مشخص نیست که گرانش چگونه در چنین دنیایی کار می‌کند یا چگونه ایجاد می‌شود. این موضوع بسیار بزرگی است، زیرا گرانش طیف وسیعی از مشاهدات زمینی و کیهانی را توضیح می‌دهد. همان نیروی قابل اندازه‌گیری که باعث سقوط یک سیب از درخت می‌شود، باعث می‌شود ماه به دور زمین و تمام سیارات به دور خورشید بچرخند. افرادی که به زمین مسطح اعتقاد دارند، تصور می‌کنند که گرانش مستقیماً رو به سمت پایین است، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد گرانش به این شکل عمل می‌کند.

آنچه در مورد گرانش می‌دانیم نشان می‌دهد که گرانش به سمت مرکز کشیده می‌شود. این بدان معناست که فقط در یک نقطه از مرکز زمین مستقیماً به سمت پایین کشیده می‌شود و با دور شدن از مرکز، گرانش بیشتر و بیشتر به صورت افقی خواهد بود. این موضوع می‌تواند تأثیرات عجیبی داشته باشد، مثلا روانه شدن تمام آب‌های روی زمین به سمت مرکز جهان و رشد مورب درختان و گیاهان، زیرا آنها در جهت مخالف کشش گرانش رشد می‌کنند.

تاثیر خورشید روی زمین برعکس می‌شود

بعد از گرانش، قطعا بزرگ‌ترین مشکل زمین صاف، خورشید است. در مدل منظومه شمسی که از نظر علمی پشتیبانی می‌شود، زمین به دور خورشید می‌چرخد، زیرا خورشید بسیار پرجرم‌ است و گرانش زیادی دارد. اما گرانش خورشید به تنهایی روی زمین اثر نمی‌کند. این سیاره همچنین در جهتی عمود بر کشش گرانشی ستاره در حال حرکت است. اگر می‌توانست این گرانش را خاموش کند، زمین در یک خط مستقیم پرتاب و به دنبال آن از منظومه شمسی خارج می‌شد.

در عوض، تکانه خطی و گرانش خورشید با هم ترکیب می‌شوند و در نتیجه یک مدار دایره‌ای به دور خورشید ایجاد می‌شود. اگر فرض کنیم که زمین مسطح باشد، سیاره ما در مرکز جهان قرار می‌گیرد، اما اینکه خورشید به دور زمین بچرخد ایده درستی خواهد بود یا خیر، موضوع دیگری است. درحالی‌که خورشید مانند چرخ و فلک بر فراز جهان می‌چرخد و مانند یک چراغ رومیزی نور و گرما را به سمت پایین منتشر می‌کند.

در واقع بدون تکانه خطی و عمودی که به ایجاد یک مدار کمک می‌کند، مشخص نیست که چه نیرویی می‌تواند خورشید و ماه را به جای برخورد با زمین، در بالای زمین نگه دارد. به همین ترتیب، در یک دنیای مسطح، قرار گرفتن ماهواره‌ها در مدار زمین به احتمال زیاد امکان‌پذیر نیستند. تعدادی از مأموریت‌های فضایی وجود دارد که زمین به آنها وابسته است و با فرض اینکه زمین مسطح باشد، کار نمی‌کنند. به همین دلیل نمی‌توان تصور کرد که GPS چگونه روی زمین مسطح کار می‌کند.

اگر خورشید و ماه فقط در یک طرف زمین قرار بگیرند، احتمالاً روزها و شبها توجیهی مثل چیزی که هم‌اکنون هستند ندارد و فصول، کسوف و بسیاری از پدیده‌های دیگر اتفاق نمی‌افتد. همچنین احتمالاً خورشید باید کوچک‌تر از زمین باشد تا نسوزد یا به سیاره یا ماه برخورد نکند. با این حال، می‌دانیم که قطر خورشید بیش از ۱۰۰ برابر زمین است.

میدان مغناطیسی زمین کار نمی‌کند

در اعماق زمین، هسته جامد زمین باعث ایجاد میدان مغناطیسی سیاره می‌شود. اما در یک سیاره مسطح، باید با چیز دیگری مثل یک ورق صاف از فلز مایع جایگزین شود که به‌این ترتیب به گونه‌ای نمی‌چرخد که میدان مغناطیسی ایجاد کند. بدون میدان مغناطیسی، ذرات باردار خورشید سیاره را سرخ می‌کنند. آنها می‌توانند جو را از بین ببرند، همانطور که پس از از‌دست‌دادن میدان مغناطیسی، زمین به جایی شبیه مریخ تبدیل می‌شود و هوا و اقیانوس‌ها أصلا شبیه زمین نخواهند بود.

حرکت لایه‌های مختلف زمین و لرزه‌خیزی به یک زمین گرد بستگی دارد، زیرا فقط در یک کره، همه لایه‌ها به روشی معقول در کنار هم قرار می‌گیرند. حرکات لایه‌های مختلف در یک سمت زمین بر حرکات در سمت دیگر تأثیر می‌گذارد. مناطقی از زمین که پوسته ایجاد می‌کنند، مانند خط الراس میانی اقیانوس اطلس، توسط مکان‌هایی که پوسته را می‌خورند، مانند مناطق فرورانش، متعادل می‌شوند. در یک زمین مسطح، هیچ یک از اینها توجیه منطقی ندارد.

نقشه زمین مسطح به چه شکل است

چگونه می‌توان نقشه یک زمین مسطح را ترسیم کرد. قطب شمال در مرکز قرار دارد و اگر زمین صاف باشد، قطب شمال در کجای زمین قرار خواهد گرفت. شاید یکی از بارزترین موارد عجیب این باشد که نقشه پیشنهادی زمین مسطح کاملا متفاوت است. قطب شمال را در مرکز قرار می‌دهد در حالی که قطب جنوب از یک “دیوار یخی” در اطراف لبه‌ها تشکیل می‌شود. در چنین دنیایی، سفر بسیار متفاوت به نظر می‌رسد.

برای مثال، پرواز از استرالیا به بخش‌های خاصی از قطب جنوب برای همیشه طول می‌کشد یا برای رسیدن به آنجا باید بر فراز قطب شمال و هر دو قاره آمریکا سفر کنید. علاوه بر این، برخی از شاهکارهای دنیای واقعی، مانند سفر در سراسر قطب جنوب، غیرممکن خواهد بود. برخلاف تصور رایج، این یک تصور اشتباه است که بسیاری از جوامع از افراد جدی و تحصیل کرده واقعاً به نظریه زمین مسطح اعتقاد داشته‌اند.

به استثنای معدودی، هیچ فرد تحصیل کرده‌ای در تاریخ تمدن غرب از قرن سوم پیش از میلاد. به گفته‌ی جفری برتون راسل، مورخ، در سال ۱۹۹۷، زمین گرد حداقل در اوایل قرن ششم قبل از میلاد ظاهر می‌شود. با فیثاغورث که ارسطو، اقلیدس، و آریستارخوس و دیگران بر این باور بودند که زمین یک کره گرد است. در هر صورت، در حالی که تصور سناریوهای خلاف واقع جالب است، علم با ارائه نظریه‌هایی برای توضیح مشاهدات پیش می‌رود.

ایده زمین مسطح به وضوح با این ایده که این سیاره مسطح است آغاز می‌شود و سعی می‌کند مشاهدات دیگر را به نفع خود تغییر دهد. اما با پیشرفت علم تاکنون مشخص شده که نه‌تنها ایده زمین مسطح خلاف واقع است بلکه تصور یک سیاره صاف عجیب و غیرواقعی به‌نظر می‌رسد چرا که به‌ هیچ شکلی نمی‌توان آن را پذیرفت.

5 1 رأی
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا