1%
  • 0/10

اعتصاب فیلمنامه نویسان هالیوود به اتمام رسید؛ پروژه‌ها بزودی ادامه می‌یابند

خبری خوش برای طرفداران

اعتصاب فیلمنامه نویسان هالیوود به اتمام رسید؛ پروژه‌ها بزودی ادامه می‌یابند ۰ ۰۳ مهر ۱۴۰۲ سینمای جهان کپی لینک
اعتصاب فیلمنامه نویسان هالیوود

اعتصاب فیلمنامه نویسان هالیوود پس از گذشت ۱۴۶ روز به انتها رسیده و روند تولید پروژه‌ها طی آینده نزدیک از سر گرفته می‌شود.

انجمن نویسندگان آمریکا (Writers Guild of America) که نماینده بیش از ۱۱ هزار نفر است، اوایل اردیبهشت ماه از آغاز اعتصاب خبر داد. آن‌ها بابت درآمد خود که نسبت به یک دهه گذشته کمتر شده بود اعتراض داشته و خواهان قراردادهای منصفانه‌تری بودند. فیلمنامه نویسان همچنین پیرامون هوش مصنوعی نگران بوده و تاکید داشتند ابزارهای مبتنی بر تکنولوژی مانند چت جی پی تی (Chat GPT) تنها باید برای پروهش یا تسهیل روند آماده سازی داستان مورد استفاده قرار بگیرند، نه اینکه جایگزینی برای نویسندگان باشد.

اعتصاب فیلمنامه نویسان هالیوود در ابتدا چندان جدی بنظر نمی‌رسید و گمان می‌شد انجمن نویسندگان پس از مدت کوتاهی با اتحادیه تهیه کنندگان فیلم و تلویزیون به توافق رسیده و همه چیز تمام می‌شود. با این حال، نه تنها توافقی رخ نداد، بلکه انجمن بازیگران و هنرمندان آمریکا (به اختصار SAG-AFTRA) به اعتصاب پیوست تا زنگ خطر برای هالیوود به صدا دربیاید. آن‌ها عقیده دارند سرویس‌های استریم باعث شده‌اند درآمد استودیوها افزایش یابد اما طی سال‌های گذشته رقم قرارداد بازیگرها تغییری نداشته است.

اعتصاب فیلمنامه نویسان هالیوود با گذشت ۱۴۶ روز سرانجام به انتها رسید. در حال حاضر جزئیات چندانی از توافق میان انجمن نویسندگان آمریکا و اتحادیه تهیه کنندگان فیلم و تلویزیون در دسترس نبوده و تنها می‌دانیم قرارداد امضا شده سه ساله است. در ضمن، حالا که توافق رخ داده می‌توان امیدوار بود پروژه‌های سینمایی و سریالی‌ای که در مرحله آماده سازی فیلمنامه بودند، از سر گرفته می‌شوند.

همان‌طور که در پاراگراف پیشین گفته شد، اتمام اعتصاب انجمن نویسندگان آمریکا به معنای از سر گرفته شدن ساخت تمامی پروژه‌ها نخواهد بود؛ زیرا انجمن بازیگران و هنرمندان آمریکا هنوز به توافق نرسیده است. از همین رو، بازیگران نه برای ضبط صحنه‌ها جلوی دوربین می‌روند و نه در رویدادهای تبلیغاتی شرکت خواهند کرد.

اعتصاب انجمن نویسندگان آمریکا در سال ۲۰۲۳ میلادی بزرگترین وقفه در تولید فیلم و سریال پس از همه گیری ویروس کرونا به شمار می‌رود.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments