#مهسا_امینی
فیلم Venom 2

چگونه فیلم Venom 2 می‌تواند باعث ورود مرد عنکبوتی به جهان سینمایی سونی شود؟

۸ راه سونی برای آوردن اسپایدرمن!

ظاهرا فیلم Venom 2 با عنوان Let There Be Carnage قرار است تا داستان را برای حضور مرد عنکبوتی مارول در دنیای سینمایی سونی فراهم کند. با این حال، چطور سازندگان می‌توانند چنین کاری را با وجود احتمالی چندین و چند حفره داستانی انجام دهند؟

چند سالی است که قرارداد بین سونی و دیزنی باعث شده تا مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول حضور داشته باشد. اسپایدرمن مارول در فیلم Captain America: Civil War بود که برای اولین بار در MCU دیده شد، جایی که تونی استارک به سراغ پیتر پارکر رفت و نشان داد که از هویت مرد عنکبوتی بودن او خبر دارد. بعد از این اتفاق نیز مرد عنکبوتی در فیلم‌های مختلف دنیای سینمایی مارول حاضر شد و به علاوه دو اثر سینمایی مختص به خود، در جنگ ابدیت و Endgame نیز حاضر شد تا شاهد صحنه‌هایی باشیم که اگر بیست سال پیش برای کسی تعریف می‌کردید، حتما از شدت تعجب شما را مسخره می‌کرد! مانند دیدن فیلمی که در آن پیتر پارکر با تار عنکبوتی خود، از چکش میولنیر آویزان است و دستکشی که شش سنگ ابدیت روی آن سوار شده را با خود حمل می‌کند!

با این وجود جهان اسپایدرمن خود به حدی گسترده است که سونی توانست قبل از شکل‌گیری MCU نیز پنج فیلم در قالب دو سری را از آن منتشر کند که به شدت هم موفق بودند. سه‌گانه اصلی مرد عنکبوتی با بازی توبی مگوایر و همچنین The Amazing Spider-Man دو سری بودند که داستان‌های متفاوتی را درباره دو پیتر پارکر از جهان‌هایی متفاوت بیان می‌کردند. این در حالی بود که وقتی دیزنی تصمیم گرفت تا مرد عنکبوتی را هم وارد جهان سینمایی مارول کند، به سراغ دو بازیگر قبلی نرفت و داستان پیتر باز هم ریبوت شد تا اینبار تام هالند نقش اسپایدرمن محبوب محله را بازی کند. اما آیا این موضوع باعث شد تا سونی از ساخت فیلم‌هایی درباره شخصیت‌های جهان اسپایدرمن دست بکشد؟ هرگز!

در واقع سونی کار خود را پس از جدا شدن مرد عنکبوتی سینمایی خود با فیلم Venom آغاز کرد که همانطور که از اسمش هم پیداست، درباره یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دشمنان مرد عنکبوتی به نام ونوم است. ونوم در سه‌گانه قدیمی Spider-Man حضور داشت و مرد عنکبوتی موفق شد تا او را به سختی شکست بدهد. اما در آن زمان ماجرا خیلی متفاوت بود و ادی براک، از روی حرص و برای انتقام با این انگل فضایی همکاری می‌کرد تا پیتر پارکر را بکشد، در حالی که هم‌اکنون ونوم و ادی براک به عنوان شخصیت‌های ضد قهرمانی شناخته می‌شوند که حتی برای نجات جهان نیز تلاش کرده‌اند!

با این حساب ونوم حاضر در فیلم‌های دنیای سینمایی سونی هرگز شباهتی را با آنچه که پیش‌تر دیده بودیم ندارد، اما وقتی که هنوز هیچ خبری از پیتر پارکر در داستان زندگی او نشده و از طرفی مرد عنکبوتی ما در دنیای سینمایی مارول است، چطور باید شاهد تقابل سنتی و معروف اسپایدرمن و ونوم باشیم؟ این برنامه توسط سونی با تغییر نام از دنیای سینمایی سونی به دنیای سینمایی اسپایدرمن به نحوی تایید شده و می‌دانیم که حتی کارگردان فیلم Venom 2 نیز خود جریان بهم رسیدن این دو شخصیت را تایید کرده است، اما در هر صورت چطور می‌توان یک کراس اور به این بزرگی بین دو جهان سینمایی مستقل را مقدمه‌چینی کرد؟

۸. از مرد عنکبوتی در فیلم Venom 2 نام برده شود

ساده‌ترین راه برای اینکه طرفداران حتی بیشتر از قبل برای حضور مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی سونی (یا همان اسپایدرمن) هیجان‌زده شوند، استفاده از نام پیتر پارکر یا به عبارتی ایستراگ‌هایی است که می‌توان در تریلرها و فیلم Venom 2 به نمایش گذاشت. در واقع این مورد کاری است که هم‌اکنون سونی قصد انجام آن را دارد و به خوبی نیز از پس آن برای دادن جو به طرفداران برآمده است! برای مثال در تریلر فیلم Morbius دیده بودیم که روی دیوار یکی از کوچه‌ها یک طرح از مرد عنکبوتی کشیده شده بود! این تصویر چیزی فراتر از یک اشاره ساده است و قاعدتا می‌تواند حتی به حضور پیتر پارکر در آن فیلم منجر شود.

با این حساب، احتمالا در Venom: Let There Be Carnage نیز چند بار اشاره‌های مختلفی به مرد عنکبوتی را خواهیم شنید. به هر حال این روش در عین سادگی می‌تواند توجه افراد به تماشای چندباره فیلم جلب کند و از طرفی زمینه را برای یک کراس اور فراهم کند. این در حالی است که بهترین راه برای آشنایی ونوم و پیتر پارکر در فیلم Spider-Man: No Way Home بوده و در آنجا می‌توان مولتی‌ورس را دلیل بهم رسیدن این دو شخصیت نشان داد.

۷. شاید مرد عنکبوتی در تبلیغات تلویزیون داخل فیلم نشان داده شود

اگر قرار است تا داستان مرد عنکبوتی دنیای سینمایی مارول به دنیای سینمایی سونی وارد شود، یکی از راه‌های آن قرار دادن یک ایستراگ از مشاهده پیتر پارکر در اخبار تلویزیون است. به هر حال اگر این دو جهان سینمایی به یکدیگر متصل هستند، قاعدتا باید در فیلم Venom 2 شاهد اتفاقاتی باشیم که در پایان Far From Home رخ داد؛ وقتی که هویت مرد عنکبوتی لو رفت و به عنوان دشمن اصلی کشور شناخته شد. با این حساب، ممکن است که پیتر پارکر (تام هالند) و ونوم هر دو در یک جهان بوده و فقط در مناطقی مختلف حضور داشته باشند.

با این وجود، اینکه چنین اتفاقی افتاده و جهان سینمایی سونی با مارول یکی باشد، کمی بعید به نظر می‌رسد. به نحوی که حتی نام این دو جهان سینمایی نیز متفاوت است و منطقی‌ترین مسیر برای رساندن این دو شخصیت به همدیگر، استفاده از ایده مولتی‌ورس و سفر در بُعد مختلفی از زمان و مکان خواهد بود. البته این مورد را هم در نظر داشته باشید که شاید یک اسپایدرمن دیگر در دنیای سینمایی سونی حضور داشته باشد که در فیلم Venom 2 نیز خود را نشان می‌دهد! مانند اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) که هرگز شانس آشنایی با ونوم را پیدا نکرد.

۶. شاید مجله خبری چاره کار باشد!

پیش از آنکه در سال ۳۰۱۸ شاهد اکران فیلم Venom باشیم، شایعه‌های بسیاری وجود داشتند که طبق آن‌ها گفته می‌شد که پیتر پارکر در این فیلم (با بازی تام هالند) در دفتر مجله خبری Daily Bugle دیده خواهد شد که از قضا با ادی براک که او هم در این مکان به دنبال کار می‌گردد آشنا می‌شود. این دقیقا همان سناریو قبلی است که در فیلم قدیمی Spider-Man دیده بودیم، با این حال قرار بود که مسیر داستان کمی تغییر کند و به جای اینکه شاهد دشمنی این دو فرد باشیم، ابتدا یک همکاری کوتاه مدت را قبل از جنگی تمام عیار نظاره کنیم. این در حالی است که چنین ایده‌ای هرگز در فیلم اختصاصی شخصیت ونوم به کار گرفته نشد و تام هالند نیز در این اثر سینمایی نقشی را ایفا نکرد.

حال اینکه آیا این داستان بخشی از ایده‌های اولیه سازندگان بوده یا نه هنوز مشخص نیست. به همین دلیل نیز هنوز می‌توان امیدوار بود که شاید پیتر پارکر و ادی در دفتر روزنامه‌نگاری Daily Bugle همدیگر را ملاقات کنند. البته اینبار دیگر پیتر به دنبال کار نیست، بلکه او به سراغ مدیر این خبرگزاری رفته تا برای فاش کردن هویتش کمی سر او داد بزند. این در حالی است که شاید ادی برای پیدا کردن شغل کمیک بوکی خود به این مکان رفته و در آنجا نهایتا با اسپایدرمن آشنا می‌شود.

۵. شاید در فیلم Venom 2 سیمبیوت ونوم ادی را به مقصد پیتر ترک کند!

گرفتن ایده از فیلم‌های قدیمی سری و دنیای کمیک بوک در واقع مبنا اصلی بسیاری از آثار سینمایی موفق در سبک ابرقهرمانی است. حال به خاطر بیاورید که پیش از ادی براک، ونوم ابتدا به عنوان میزبان به سراغ کدام شخصیت رفته بود؛ پیتر پارکر! بدن پیتر دارای قدرت‌های فرا انسانی است که برای یک سیمبیوت یا به عبارتی انگل فضایی زمینه خوبی را فراهم می‌کند تا از تمامی قدرت‌هایش استفاده کند. با این حال وقتی که فیلم Venom 2 به پایان می‌رسد، احتمال دارد که ونوم خود حضور پیتر پارکر در نزدیکی را احساس کرده و به سراغ او برود.

با این کار نه‌تنها داستانی قدیمی بازگویی خواهد شد، بلکه از قدرت‌های ترکیب اسپایدرمن و ونوم در دنیای جدید سینمایی مارول و سونی نیز رونمایی می‌شود که می‌تواند پیتر پارکر را برای مدتی موقت به یک ابرشرور درجه یک تبدیل کند. همچنین اگر کتاب‌های کمیک ونوم را مشاهده کرده باشید، احتمالا متوجه یک علامت عنکبوتی روی سینه او شده‌اید که در دنیای سینمایی می‌توان دلیل به وجود آمدن آن را ترکیب شدن با پیتر پارکر دانست.

۴. آیا خط زمانی فیلم Venom 2 با No Way Home یکی خواهد شد؟

از همان زمانی که تریلر فیلم Spider-Man 3 منتشر شد، بسیاری از کاربران با تماشای دوباره و چندباره این تیزر چند دقیقه‌ای به دنبال لحظه‌ای از حضور ونوم یا ایستراگی درباره او بودند. با این وجود، اگر قرار باشد تا ونوم را در No Way Home هم ببینیم، فیلم Venom 2 می‌تواند به خوبی زمینه این حضور را فراهم کند. روش آن نیز بدین شکل است که در پایان فیلم و پس از شکست دادن کارنیج، شاید دیگر ابرشرورهای جهان‌های موازی با ونوم ارتباط برقرار کرده و از دشمنی بگویند که پیتر پارکر نام دارد. در نتیجه ونوم نیز به جمع آن‌ها می‌پیوندد که به رهبری دکتر اختاپوس قصد نابودی مرد عنکبوتی یا شاید هم مرد عنکبوتی‌ها را دارند!

به هر حال در تریلر منتشر شده ما فقط پنج ابرشرور مختلف از جهان‌های متفاوت را دیدیم و هنوز خبری از ششمین نفر برای تشکیل گروه شش خبیث نیست، در حالی که این فرد می‌تواند ونوم باشد.

۳. ونوم یا اسپایدرمن داخل مولتی‌ورس گم می‌شوند

وقتی که مولتی‌ورس در دنیای سینمایی مارول معرفی، عملا درهای بسیاری به روی انواع و اقسام اتفاقات عجیب و غریب باز شد که از جمله آن می‌توان به حضور کانگ فاتح به عنوان ابرشرور فاز چهارم MCU و همچنین بازگشت دکتر اختاپوس حتی پس از کشته شدن اشاره کرد! این یعنی دیگر هر ابرقهرمان و ابرشروری احتمال بازگشت از یک جهان موازی را دارد و هرچیزی امکان‌پذیر خواهد بود. با این وجود، در تریلر فیلم Spider-Man 3 دیدیم که چند جهان موازی با یکدیگر ادغام شدند و در نتیجه، ابرشرورهای سه‌گانه اصلی فیلم‌های اسپایدرمن و همچنین The Amazing Spider-Man به MCU آمدند. حال احتمال دارد که یکی از همین جهان‌هایی که در دنیای موازی با زمین اسپایدرمن ما ادغام شده، همان دنیای سینمایی سونی باشد که ماجرای Let There Be Carnage در فیلم Venom 2 به تازگی در آن به پایان رسیده است.

همچنین بعید نیست که ماجراجویی پیتر پارکر جوان در دنیای موازی به تازگی شروع شده باشد و در آخر فیلم Spider-Man: No Way Home شاهد رفتن او به دنیای سینمایی سونی باشیم؛ جایی که هنوز کسی از هویت اصلی او خبر ندارد. البته این مورد باعث می‌شود تا پیتر تمامی دوستان و آشنایان خود را پشت سر رها کند، اما کسی هم نگفته که این تغییر جهان به خواست خود او انجام می‌شود! بلکه شاید طی یک اتفاق همه چیز بهم بریزد و پارکر سر از جهان ونوم درآورد.

۲. شاید یک شخصیت دیگر خبر حضور اسپایدرمن در جهان سونی را تایید کند

فیلم Venom 2

برای اینکه ونوم و اسپایدرمن هر دو در یک جهان سینمایی حضور داشته باشند، لازم است تا یکی از آن‌ها در فیلم دیگری خودی نشان دهد یا اشاره‌ای به اسم یا یکی از کارهای او شده باشد. با این حال قاعدتا برای اعلام حضور ونوم در فیلم مرد عنکبوتی یا برعکس، نیازی نیست تا خود شخصیت مورد نظر با بازی تام هالند یا تام هاردی در صحنه حاضر شود. بلکه در اینجا هدف یکی کردن جهان‌های این دو شخصیت ابرقهرمانی است و در نتیجه، سونی می‌تواند از دیگر کاراکترهای نزدیک به مرد عنکبوتی در فیلم Venom 2 استفاده کند. ند، ام جی و عمه می از افرادی هستند که حتی اگر فقط اسمی از آن‌ها در Let There Be Carnage برده شود، می‌توانیم به راحتی نتیجه بگیریم که در آینده مرد عنکبوتی در کنار ونوم ظاهر خواهد شد.

همچنین جدای از شخصیت‌های ذکر شده که سونی حق استفاده از آن‌ها را در فیلم‌های خود دارد، استودیو مارول ممکن است طی یک همکاری بی‌نظیر شخصیت‌های دیگر خود مانند داکتر استرنج را به سونی قرض داده و از آن‌ها به عنوان یک پل برای بهم رساندن ونوم و اسپایدرمن استفاده کند. این در حالی است که همه چیز در چهارچوب قوانین سونی انجام شده و جهان سینمایی آن بدون مشکل و دخالت مستقیم MCU به کار خود ادامه خواهد داد.

۱. لازم نیست که مرد عنکبوتی فیلم Venom 2 حتما تام هالند باشد!

در حال حاضر تام هالند یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین چهره‌های جوانی است که به خوبی هرچه تمام‌تر توانسته تا نقش مرد عنکبوتی را بازی کند. با این حساب طرفداران هر موقع که نام مرد عنکبوتی را می‌شنوند، صرفا به حضور تام هالند در فیلم مورد نظر فکر خواهند کرد. در حالی که بازیگران دیگری هم این نقش را بازی کرده و حتی می‌توانند که بازی کنند!

این یعنی شاید ایده سونی برای رساندن مرد عنکبوتی به ونوم و ایجاد یک تیم یا دشمنی بین آن دو، ممکن است اصلا به تام هالند نیازی نداشته باشد و یک بازیگر جدید یا قدیمی جایگزین آن شود. برای مثال ذکر کردیم که اندرو گارفیلد هرگز شانس ملاقات با ونوم را نداشته، در نتیجه بعید نیست که در فیلمی تحت عنوان The Amazing: Spider-Man 3 شاهد بازگشت او و مقابله با سیمبیوت سیاه دنیای مارول باشیم. این در حالی است که ما از جزئیات کامل قرارداد دیزنی و سونی درباره این شخصیت اطلاعی نداریم و ممکن است در یکی از بندهای آن، ذکر شده باشد که در صورت رفتن مرد عنکبوتی به دنیای سینمایی مارول، سونی نمی‌تواند از یک بازیگر دیگر برای خلق یک مرد عنکبوتی متفاوت و جدید استفاده کند.

به هر حال واضح است که در هر صورت ما ونوم و مرد عنکبوتی را در فیلم Venom 2 یا هر اثر سینمایی مرتبط دیگری خواهیم دید، اما نظر شما درباره نحوه بهم رساندن این دو شخصیت چیست؟


نظرات

guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا