بازی Fortnite در iOS 14 مسدود شد!

اگر فورتنایت‌باز هستید، آیفون یا آیپد خود را به‌روزرسانی نکنید!

بازی Fortnite در iOS 14

با استناد بر گفته‌های اخیر شرکت نامدار اپیک گیمز، به نظر می‌رسد که به‌روزرسانی به سیستم عامل iOS 14 مستلزم حذف بازی Fortnite از روی آیفون و یا آیپد است!

جدال‌های حقوقی دو شرکت اپیک گیمز و اپل بر سر میزان تقسیم سود حاصل از فورتنایت تمامی ندارد و کوپرتینویی‌ها به مرور زمان فشارهای بیشتری را به تیم سازنده بازی اعمال می‌کنند تا در آخر، اپیک گیمز با رعایت تمامی قوانین فروشگاه اپ استور، بار دیگر چیزی در حدود سی درصد از سود اثر پرطرفدار Fortnite را با اپل تقسیم کند! تا به اینجای کار، این اختلاف بیشتر کاربران سیستم‌عامل‌های iOS و مک او‌اس بازی را به دردسر انداخته و چه بسا برخی از بازیکنان قادر به اجرای بازی روی آیفون و یا آیپدهای خود نیستند.

در همین راستا، چندی پیش صفحه‌ی رسمی شبکه‌ی اجتماعی توییتر فورتنایت طی پیامی به کاربران سیستم عامل آی‌اواس هشدار داد که برای ادامه‌ی دسترسی به بازی، آیفون‌های خود را به iOS 14 به‌روزرسانی نکنند. اپیک گیمز در این بیانیه اعلام کرد که با توجه به محدودیت جدید شرکت اپل، آپدیت به ورژن جدید iOS، نیازمند حذف فورتنایت از گوشی است که در این صورت، بازیکنان دیگر قادر به نصب دوباره بازی نخواهند بود.

اپیک گیمز در این خصوص توضیح می‌دهد:

افرادی که سیستم عامل آیفون و یا آیپد خود را به iOS 14 به‌روزرسانی کنند، ممکن است که دسترسی به فورتنایت را از دست بدهند. اگر در هنگام به‌روزرسانی و یا اجرای بازی با پیغام “برای نصب آپدیت، موقتا برنامه را حذف کنید” مواجه شدید، بدانید که در صورت موافقت، بازی از موبایل شما حذف خواهد شد. از آنجا که شرکت اپل چندی پیش Fortnite را از فروشگاه اپ استور حذف کرده، بعد از به‌روزرسانی سیستم عامل، دیگر قادر به نصب دوباره بازی نخواهید بود.

بر این اساس، در صورتی که یکی از طرفداران پر و پا قرص بازی فورتنایت هستید و هنوز گوشی خود را به iOS 14 ارتقا نداده‌اید، بهتر است کمی دست نگه دارید تا این اختلاف حقوقی به پایان برسد و یا اپیک گیمز راه و روش جدیدی برای حل آن ارائه کند. در غیر این صورت، تا اطلاع ثانوی باید به کلی قید بازی روی آیفون و یا آیپد خود را بزنید و روی سایر پلتفرم‌ها به تجربه‌ی آن بپردازید.

بازی Fortnite در iOS 14

دعوای حقوقی اپیک گیمز و اپل تنها به این یک مورد خلاصه نشده و پیش‌تر نیز کوپرتینویی‌ها دسترسی تیم سازنده بازی فورتنایت به برنامه توسعه‌دهندگان اپل (Apple Developers Program) را محدود کردند. به علاوه، دسترسی تمامی کاربران سیستم عامل مک از روز دوم مهر ماه سال جاری (مصادف با ۲۳ سپتامبر سال ۲۰۲۰ میلادی) به بازی Fortnite: Save the World قطع شده و شرکت اپیک گیمز نیز چندی پیش طی پیامی ضمن تایید این موضوع، از بازپرداخت پول‌های بازیکنان خبر داده است. فارغ از تمامی این‌ها، اگرچه بازی فورتنایت: بتل رویال همچنان قابل اجرا روی سیستم عامل مک است و تا حدودی از این جنگ و جدال‌ها در امان مانده، لیکن شرکت اپیک گیمز اجازه‌ی انتشار آپدیت جدید برای آن را ندارد.

جنگ حقوقی اپل و اپیک گیمز از جایی آغاز شد که تیم سازنده فورتنایت به سهم ۳۰ درصدی مالکان مارکت‌ها از درآمد برنامه‌ها و بازی‌ها اعتراض کرد و برای دور زدن این سیاست غیرمنطقی، راهی اختصاصی برای پرداخت خرید‌های درون‌برنامه‌ای در نسخه‌‌های اندروید و iOS فورتنایت معرفی کرد که درگاه پرداخت آن، کاملا مستقل از درگاه‌های اپل و گوگل بود و به همین جهت، خرید از طریق آن چیزی در حدود ۲۰ درصد هزینه‌ی کمتری برای کاربران به همراه داشت. از آنجا که چنین اقدامی قوانین فروشگاه اپ استور را نقض می‌کند، اپل نیز بازی فورتنایت را از فروشگاه خود به کلی حذف کرد. نتیجه‌ی این اقدام‌ها، حقوقی‌های دو شرکت اپیک گیمز و اپل را با یکدیگر درگیر کرده و ماجرا برای حل و فصل به دادگاه ارجاع داده شده است.

اختلاف اپیک گیمز و اپل تا به امروز ضررهای هنگفتی را برای بازی فورتنایت جامعه‌ی کاربران آن به همراه داشته و شرکت اپل فعلا از این دعوای حقوقی جان سالم به در برده است. با این حال، از آنجا که ماجرا به دادگاه کشیده شده، طی مراحل حقوقی می‌تواند قوانین مارکت‌های بزرگ نرم افزاری از جمله مایکروسافت، سونی، نینتندو و گوگل را تحت شعاع قرار دهد و در آینده‌ی نه چندان دور، شاهد کاهش میزان سهم مالکان فروشگاه‌ها از فروش و درآمد هر برنامه و یا بازی باشیم.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا