ایده های رد شده فیلم اسپایدرمن

نگاهی به تمامی ایده های رد شده Spider-Man: No Way Home

ایده‌هایی که هوش از سرتان می‌برند

استودیو مارول به‌تازگی با کتاب Spider-Man: No Way Home – The Art of the Movie نگاهی به تمامی ایده های رد شده فیلم اسپایدرمن داشته که درصورت رد نشدن توسط مارول و سونی می‌توانستند قسمت پایانی سه‌گانه اسپایدرمن دنیای سینمایی مارول را به بزرگترین و پرفروش‌ترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ تبدیل کنند.

فیلم Spider-Man: No Way Home نه‌تنها آرزوی دیرینه طرفداران را برآورده کرد، بلکه موفق شد با فروش ۱.۹ میلیارد دلاری در گیشه جهانی، رسما به پرفروش‌ترین فیلم سونی تبدیل شود. از بازگرداندن اسپایدرمن‌های توبی مگوایر (Tobey Maguire) و اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) گرفته تا اتحاد ابرشرورهای دنیای سم ریمی (Sam Raimi) و مارک وب (Marc Webb)، این فیلم یکی از بهترین برداشت‌های سینما از ایده مولتی‌ورس بوده است. درسته، این فیلم حفره‌های داستانی زیادی داشت اما اگر آن را با آثاری مانند Doctor Strange 2 و The Flash مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که قسمت پایانی سه‌گانه اسپایدرمن دنیای سینمایی مارول نه‌تنها ایده مولتی‌ورس را بهتر از هر اثر دیگری درک کرده، بلکه به بهترین شکل ممکن آن را به تصویر کشیده است.

حالا بااینکه عوامل موثری مثل جلوه‌های بصری خیره‌کننده، استفاده درست از فرضیه جهان‌های موازی، پایان‌بندی و بسترسازی خوب برای فیلم بعدی دنیای سینمایی مارول و همچنین راه‌اندازی خط داستانی سیمبیوت برای سه‌گانه دوم، باعث شدند تا قسمت پایانی سه‌گانه اسپایدرمن هالند اثری فراموش نشدنی باشد، اما آرت بوک جدید فیلم به‌تازگی ثابت کرده که اگر برخی ایده‌ها توسط مارول و سونی رد نمی‌شدند، Spider-Man: No Way Home می‌توانست به بزرگترین و پرفروش‌ترین اثر ابرقهرمانی تاریخ تبدیل شود.

نگاهی به تمامی ایده های رد شده فیلم اسپایدرمن

۱۱. ظاهر کمیکی دکتر اختاپوس

جولای سال ۱۹۶۳ بود که مارول کمیکس در سومین شماره کمیک The Amazing Spider-Man دکتر اختاپوس را علیه اسپایدرمن قرار داد. او در اولین حضور خود لباسی زرد و سبز به‌تن داشت که درست مثل لباس کلاسیک قرمز و آبی اسپایدرمن حسابی بین طرفداران محبوب شد. متاسفانه سم ریمی در معرفی دکتر اختاپوس به دنیای لایو اکشن خیلی به کمیک‌ها وفادار نبوده، چراکه به‌جای در آغوش گرفتن ظاهر کمیکی او، تصمیم گرفتند از طراحی ساده‌تری استفاده کنند.

با این حال جدیدترین کانسپت آرت‌های منتشر شده نشان می‌دهند که سونی و مارول بعد از گذشت بیست سال قصد داشتند ظاهر کمیکی زرد و سبز دکتر اختاپوس را احیا کنند. بدون شک یکی از نقاط قوت این ایده استفاده نشده، طراحی منحصر به‌فرد بازوهای مکانیکی اوست که نسبت به آنچه پیش‌تر در دنباله‌های Spider-Man 2 و Spider-Man: No Way Home دیدیم ظاهری پیشرفته‌تر و مدرن‌تر دارد.

۱۰. تبدیل شدن ند لیدز به هاب گابلین؟

درحالیکه شخصیت ند لیدز جیکوب باتالون (Jacob Batalon) به‌لطف حلقه جادویی دکتر استرنج نقش پررنگ‌تری نسبت به دو فیلم قبلی داشت، اما به‌نظر می‌رسد مارول در ابتدا برنامه‌های خیلی بزرگتری برای او داشته که درنهایت بنا‌به‌دلایلی نامشخص توسط سونی رد شده‌اند. اگر با کمیک‌ها آشنایی ندارید، باید بگویم که ند لیدز برخلاف آنچه دنیای سینمایی مارول در سه‌گانه خود به‌تصویر کشیده، صرفا یک شخصیت فرعی بی‌اهمیت نیست. او در یکی از مهمترین خطوط داستانی اسپایدرمن به شخصیت هاب گابلین تبدیل می‌شود که نسبت به گرین گابلین شرورتر و قدرتمندتر است. خوشبختانه رد شدن این ایده تصمیم درستی بوده، زیرا رابطه ند با پیتر هنوز وارد مرحله بحرانی نشده و سه‌گانه دوم اسپایدرمن تام هالند هنوز به‌طور کامل شکل نگرفته است. بنابراین استودیو مارول برای روایت کردن خط داستانی هاب گابلین فرصت‌های زیادی دارد.

۹. اتحاد اسپایدرمن تام هالند با سیمبیوت ونوم

بدون شک یکی از بهترین ایده های رد شده فیلم اسپایدرمن اتحاد پیتر پارکر با سیمبیوت ونوم است. از زمانیکه تام هالند با قسمت پایانی سه‌گانه کاپیتان آمریکا پا به دنیای سینمایی مارول گذاشت، طرفدارای بی‌صبرانه منتظر رویارویی او با سیمبیوت ونوم بودند، اتفاقی که هنوز توسط استودیو مارول به‌تصویر کشیده نشده است. همانطور که می‌دانید خط داستانی سیمبیوت به‌قدری بزرگ و مهم است که روایت آن باید به درستی صورت بگیرد، درست مثل کاری که استودیو اینسامنیاگ گیمز انجام داد. برایان اینتیهار (Bryan Intihar)، کارگردان خلاق بازی Marvel’s Spider-Man در پاسخ به این سوال که چرا لباس سیمبیوتی را در بازی اول قرار ندادند، گفت: “داستان سیمبیوت به‌قدری مهم است که باید یک بازی را به‌طور کامل بهش اختصاص داد. اگر بخواهیم صرفا یک لباس مشکی در اختیار طرفداران بگذاریم، در حقشان ظلم کردیم”. به‌همین خاطر آنها تصمیم گرفتند در دنباله به‌شدت مورد انتظار Marvel’s Spider-Man 2 به روایت داستان سیمبیوت بپردازند.

فیلم Spider-Man: No Way Home با داشتن پنج ابرشرور مولتی‌ورسی و همچنین بازگرداندن اسپایدرمن‌های توبی مگوایر و اندرو گارفیلد به اندازه کافی شلوغ بود، به‌همین خاطر اضافه کردن ونوم به میکس می‌توانست همه‌چیز را خراب کند. خوشبختانه استودیو مارول با قرار دادن ونوم تام هاردی (Tom Hardy) در سکانس پس از تیتراژ، به‌خوبی خط داستانی سیمبیوت را برای سه‌گانه دوم راه‌اندازی کرد. اگر مارول بتواند مثل استودیو اینسامنیاک گیمز ضمن وفادار بودن به کمیک‌ها، داستانی جدید و منحصر به‌فرد را به تصویر بکشد، نه‌تنها دنیای سینمایی مارول نجات پیدا می‌کند، بلکه تجربه‌ای فراموش نشدنی برای طرفداران رقم می‌خورد.

۸. مرگ زن عمو می می‌توانست وحشتناک‌تر از آنچه که دیدیم باشد

مرگ زن عمو می در فیلم Spider-Man: No Way Home بزرگترین نقطه عطف فیلم بود چراکه به بهترین شکل ممکن معنای اسپایدرمن بودن را به پیتر پارکر تام هالند فهماند. اگر به‌خاطر داشته باشید میگل اوهارا با صداپیشگی اسکار آیزک (Oscar Isaac) در دنباله بی‌نظیر Spider-Man: Across the Spider-Verse نشان داد که اسپایدرمن بودن یعنی فداکاری کردن. در واقع جمله قدرت بزرگ، مسئولیت بزرگ به‌همراه دارد یعنی یک قهرمان همیشه نمی‌تواند همه را نجات بدهد.

گاهی اوقات باید باید بین عزیزانش و کل دنیا یکی را انتخاب کند، درست مثل اسپایدرمن اینسامنیاک گیمز که باید بین زن عمو می و مردم شهر یکی را انتخاب می‌کرد. اینجا مرگ زن عمو می به‌دست گرین گابلین یک اتفاق تعیین کننده بود یا به قول میگل یک رویداد Canon بود. مرگ او باعث شد تا پیتر معنای قهرمان بودن را درک کند و به معنای واقعی کلمه بزرگ شود. حالا به‌لطف کتاب Spider-Man: No Way Home – The Art of the Movie مشخص شده که استودیو مارول در ابتدا قصد داشته مرگ وحشتناک‌تری را به‌تصویر بکشد، زیرا در یکی از کانسپت آرت‌ها، زن عمو می توسط انفجار ساختمان هپی کشته می‌شود.

۷. گرین گابلین می‌توانست با زره مرد آهنی ظاهر شود

علیرغم بازی بی‌نظیرش در اولین قسمت از سه‌گانه سم ریمی، گرین گابلین ویلم دفو (Willem Dafoe) همواره اولین انتخاب استودیو مارول برای بازگرداندن به دنیای سینمایی مارول نبود اما وقتی سونی و مارول تصمیم گرفتند بعد از گذشت بیست سال، یکی از اسطوره‌های صنعت سینما را باری دیگر به یکی از به‌یاد ماندنی‌ترین شخصیت‌های دنیای کمیک بازگردانند، تیم توسعه به‌روزرسانی‌های متعددی برای او در نظر گرفتند که یکی از بهترین آنها طراحی مجدد گلایدر و لباس مخصوص گرین گابلین بود. طبق برخی کانسپت‌ آرت‌ها مشخص شده که گرین گابلین در ابتدا قرار بود حین مبارزه با اسپایدرمن‌ها از زره مرد آهنی و پهپادهای میستریو کمک بگیرد. زره آهنی که برای گرین گابلین در نظر گرفته شده بود، در واقع همان زرهی است که تونی در فیلم Iron Man 2 به‌منظور مقابله با بیماری قلبیش ساخته بود. نسخه دیگری از این کانسپت، زره مرد آهنی را با رنگ‌ بنفش و طلایی به تصویر کشیده تا گرین گابلین شباهت بیشتری به ظاهر کمیکی خود داشته باشد.

۶. دکتر استرنج می‌توانست اسپایدرمن توبی و اندرو را وارد دنیای سینمایی مارول کند

این ایده استفاده نشده نشان می‌دهد که یکی از لحظات کلیدی داستان Spider-Man: No Way Home می‌توانست به شکل عمده‌ای تغییر کند. در اصل به‌جای اینکه ند به‌کمک حلقه جادویی دکتر استرنج پای اسپایدرمن توبی مگوایر و اندرو گارفیلد را به دنیای سینمایی مارول باز کند، استیون می‌توانست بعد از مرگ زن عمو می به‌دست گرین گابلین، پیتر را با نسخه‌های مولتی‌ورسی خود آشنا کند. به احتمال زیاد استفاده نکردن از این ایده می‌تواند یک دلیل داشته باشد و آن معطوف نشدن توجه بیش از اندازه به دکتر استرنج است. داشتن پنج ابرشرور محبوب و همچنین اسپایدرمن توبی و اندرو به تنهایی برای جلب توجه‌ مخاطب کافیست، بنابراین اگر مارول نقشی پررنگ‌تر به دکتر استرنج می‌داد شخصیت پردازی اسپایدرمن تام زیر سوال می‌رفت چون دیگر هیچکس بهش اهمیت نمی‌داد.

۵.  حضور افتخاری اسپایدرمن اینسامنیاک گیمز

شاید فکر کنید کراس اوری رویایی‌تر از بازگشتن توبی مگوایر و اندرو گارفیلد وجود ندارد، ولی یکی از ایده های رد شده فیلم اسپایدرمن می‌تواند به کلی نظرتان را عوض کند. اینطور که پیداست در مقطعی سونی و مارول قصد داشتند با حضور افتخاری اسپایدرمن اینسامنیاک گیمز (زمین ۱۰۴۲)، Spider-Man: No Way Home را به بهترین و بزرگترین رویداد کراس اوری تاریخ تبدیل کنند اما متاسفانه این اتفاق هیچگاه رخ نداد.

حتی تصور دیدن اسپایدرمن زمین ۱۰۴۲ در دنیای سینمایی مارول شیرین‌تر و رویایی‌تر از دیدن دوباره اسپایدرمن توبی و اندرو است (البته این موضوع کاملا به نظر شخصی هر فرد برمی‌گردد). بااینکه رد کردن چنین ایده‌ای دردناک و ناامیدکننده است ولی خوشبختانه هنوز دیر نشده چون بزودی سه‌گانه دوم تام هالند آغاز خواهد شد و این امکان را فراهم خواهد کرد تا مارول بتواند از این فرصت از دست رفته به خوبی استفاده کند.

۴. رویارویی پیتر با جی جونا جیمسون

در میان تمامی ایده های رد شده فیلم اسپایدرمن، رویارویی پیتر با جی جونا جیمسون خنده‌دارترین ایده محسوب می‌شود. پس از اولین حضورش در سه‌گانه ریمی، جی کی سمونز (J.K. Simmons) تنها گزینه مارول برای ایفای دوباره نقش جی حونا بود، زیرا همانطور که هیو جکمن (Hugh Jackman) برای نقش ولورین و رابرت داونی جونیور (.Robert Downey Jr) برای نقش تونی استارک زاده شدند، جی کی نیز برای این نقش زاده شده و هیچکس نمی‌تواند به خوبی او به جی جونا جان ببخشد. بدون شک بهترین سکانس او در No Way Home زمانی است که گزارش او از مرگ زن عمو می روی بیلبوردی بزرگ به‌نمایش درمی‌آید. در این کانسپت استفاده نشده، پیتر پارکر از نزدیک جیمسون را در خانه‌اش ملاقات می‌کند که به‌نوعی خنده‌دار است. شاید دلیل رد شدن ایده توسط مارول همین باشد، چون به قرار دادن او در چنین موقعیت مسخره و خنده‌داری، سکانس اشاره شده را به‌کلی نابود می‌کند.

۳. ظاهر کمیکی گرین گابلین

درحالیکه ظاهر به‌روزشده گرین گابلین در Spider-Man: No Way Home به اندازه کافی خوب بوده، اما او می‌توانست ظاهر خیلی بهتری داشته باشد. علیرغم زره‌ آهنی تونی استارک، تیم توسعه ایده‌های جالبی برای گرین گابلین داشتند که یکی از آنها ظاهر کمیکی او با الهام از الف‌های تاریکی فیلم Thor: The Dark World بود. به‌گفته یکی از اعضای تیم توسعه، نورمن آزبورن قرار بود به یکی از مراکز سازمان Damage Control نفوذ ‌کند و لباس خود را با زره مخصوص الف‌های تاریکی ترکیب کند. ظاهرا بعد از نبرد ثور با مالکیث، این سازمان تمامی تجهیزات الف‌ها را پیدا و به یکی از مراکز خود منتقل کردند. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، تلفیق لباس گرین گابلین با زره الف‌های تاریکی می‌توانست ظاهری کمیکی به نورمن آزبورن بدهد که تا به حال در دنیای لایو اکشن دیده نشده است.

۲. طراحی‌های مختلف الکترو

بدون شک دیدن دوباره جیمی فاکس (Jamie Foxx) در قامت الکترو آن هم هفت سال پس از اکران فیلم The Amazing Spider-Man 2 اتفاقی شیرین و فراموش نشدنی است، اما چیزی که حضورش در داستان مولتی‌ورسی Spider-Man: No Way Home را جذاب‌تر می‌کند، جبران کردن یکی از بزرگترین اشتباهات سونی با دادن ظاهری کمیکی و در عین حال مدرن به الکترو است.

به‌لطف کتاب Spider-Man: No Way Home – The Art of the Movie، طرفداران می‌توانند نگاهی به طراحی‌های استفاده نشده الکترو داشته باشند. با کمال تعجب اولین طرح شباهت زیادی به ظاهر نه‌چندان جالب الکترو در فیلم The Amazing Spider-Man 2 دارد. اینطور که به‌نظر می‌رسد سونی و مارول قصد داشتند علیرغم واکنش منفی طرفداران، ظاهر قدیمی الکترو را حفظ کرده و از ریسک کردن ممانعت کنند. طراحی بعدی تقریبا همان نسخه قدیمی است با این تفاوت که این‌بار چهره مکس آبی نیست. بقیه تصاویر نیز طرح‌هایی مشابه با تغییرات کوچک است. برای مثال یکی از طرح‌های رد شده ماسکی منحصربه‌فرد دارد که نه در کمیک‌ها دیده شده و نه در فیلم و انیمیشن‌ها.

۱. ظاهر مدرن دکتر اختاپوس

درنهایت، می‌رسیم به ظاهری دیگر از دکتر اختاپوس، اما این‌بار با تفاوت‌هایی بزرگ. در این کانپست‌های استفاده نشده، ابرشرور آلفرد مولینا (Alfred Molina) موهای بلندتری دارد و بازپهای مکانیکی‌اش نسبت به نسخه اصلی پشیرفته‌تر به‌نظر می‌رسد. پایین تصاویر یکی از اعضای تیم توسعه توضیح داده که مارول در ابتدا می‌خواست دکتر اختاپوس را با تغییر و تحولات بزرگی به دنیای سینمایی مارول معرفی کند اما در نهایت تصمیم گرفت تا به‌جهت حفظ ارتباط فیلم با سه‌گانه سم ریمی، کاری به ظاهر او نداشته باشد.

فیلم Spider-Man: No Way Home هم اکنون در دو نسخه استاندارد و ویژه (The More Fun Stuff) در دسترس است و به‌زودی به سرویس دیزنی پلاس راه پیدا می‌کند.

3.9 22 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

21 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا