فیلم جدید The Batman

مروری بر ۱۰ نکته جذاب فیلم The Batman که احتمالا به آنها دقت نکرده‌اید

فیلم The Batman می‌توانست در ۱۵ دقیقه جمع شود!

فیلم جدید The Batman به تازگی اکران شده و چنان که به نظر می‌رسد، نکات جالبی در این اثر سینمایی وجود دارد که در این مطلب به ۱۰ مورد از بهترین‌های آن اشاره می‌کنیم.

جهان سینمایی دی سی یا همان DCEU که کمپانی برادران وارنر با همکاری زک اسنایدر (Zack Snyder) ساخته بود، چندان هم که باید و شاید به مسیری که هدفی خاص برای آن تعیین شده بود نرفت. در حقیقت پراکنده بودن داستان، دنباله‌سازی ضعیف و همچنین داستانی که حول محور یک ابرشرور بزرگ نمی‌چرخید، همه باعث شدند تا این دنیای سینمایی پیشرفت چندانی نداشته باشد. البته آخرین تلاش‌ها با اکران نسخه Snyder Cut تا حدودی موفق بود و نظر بسیاری از طرفداران را به خود جلب کرد، اما باز هم نتیجه آن چیزی نبود که کمپانی برادران وارنر را به ادامه جهان DCEU قانع کند.

با این وجود جالب است بدانید که برنامه‌های قبلی برای جهان سینمایی توسعه یافته دی سی پیش از اکران Justice League برای شخصیت بتمن (Batman) چیز دیگری بود. در حقیقت قرار بود تا پس از این فیلم که در آن تمامی ابرقهرمانان لیگ عدالت جمع می‌شوند، بالاخره بن افلک (Ben Affleck) اولین فیلم اختصاصی خود در قامت بتمن را داشته باشد. این در حالی بود که پس از تصمیمات خود بن افلک به ایفا نکردن دوباره این نقش و همچنین تغییر برنامه‌های فیلمی به نام The Batman، بالاخره قرار شد تا مت ریوز (Matt Reeves) به عنوان کارگردان اثر انتخاب شود؛ کسی که رابرت پتینسون (Robert Pattinson) را به عنوان کاندید اصلی ایفای نقش بروس وین (Bruce Wayne) انتخاب کرد.

اما نکته‌ای که درباره این مورد وجود دارد، این است که ظاهرا جهان فیلم The Batman با دنیای DCEU متفاوت خواهد بود و بتمن رابرت پتینسون در هیاهو لیگ عدالت نیست. در واقع این جهان جدید در یک خط زمانی متفاوت و گاتهامی بسیار تاریک است؛ جایی که در آن انواع و اقسام ابرشرورها حضور دارند و اکثرا هم می‌خواهند که از طریق خلاف و قتل، به اهداف خود برسند. با این حال در میان فساد شهر گاتهام، شوالیه‌ای از جنس تاریکی برمی‌خیزد تا به ترتیب این عوامل را دستگیر کند.

فیلم The Batman در واقع روایتگر داستان سال دوم از تبدیل شدن بروس وین در تاریکی شب، به بتمن است و در آن، می‌بینیم که او با شخصیتی به نام ریدلر (Riddler) یا همان ادوارد نیگما (Edward Nigma) مقابله می‌کند؛ کسی که از روشی بسیار غلط، قصد دارد تا فساد شهر گاتهام را به مردم آن نشان دهد و به یک قاتل زنجیره‌ای تبدیل می‌شود!

با این حال، در این اثر سینمایی جزئیات فراوانی وجود دارد که در ادامه به ۱۰ مورد از جالب‌ترین‌های آن اشاره خواهیم کرد.

۱۰. راه رفتن یک پنگوئن

شخصیت پنگوئن (Penguin) یکی از شرورهای همیشگی داستان‌های بتمن است که بروس وین معمولا از او برای به دست آوردن سرنخ‌های مختلفی از سایر ابرشرورهای گاتهام استفاده می‌کند، تا اینکه او را رسما تحویل کمیسر گوردون داده و کارش را یکسره کند. این در حالی است که در فیلم The Batman، پنگوئن دقیقا نقشی مشابه را ایفا می‌کند؛ طوری که او نیز برای کسب اطلاعات بیشتر کارآمد بوده و خیلی زود هم توسط بتمن دستگیر می‌شود.

اما وقتی که بتمن پنگوئن را دستگیر می‌کند، جالب است که او را با دست و پای بسته رها می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا وقتی که پنگوئن قصد راه رفتن دارد، مجبور شود تا دقیقا مثل یک پنگوئن واقعی قدم بردارد!

۹. بتمن تازه‌کار

بتمن در فیلم جدید The Batman در واقع یک ابرقهرمان تازه‌کار است که تنها یک سال تجربه مبارزه با خلافکارها در کوچه‌های تاریک و خیابان‌های شهر گاتهام را داشته و چندان به کار خود مسلط نیست. این نکته را می‌توانید از همان صحنه‌ای بفهمید که او از ساختمان اداره پلیس می‌پرد تا از دست نیروهای آن فرار کند. او روی هوا به واسطه لباس و شنلی که دارد، به اصطلاح گلاید کرده و در نهایت وقتی که به زمین رسید، سعی می‌کند تا با باز کردن چتر نجات، خودش را نجات دهد. اما می‌بینیم که باز شدن چتر عملا به مشکل می‌خورد و بتمن با فک روی یک خودرو کوبیده می‌شود.

این مورد و همچنین ناتوانی و ناپخته بودن بتمن در حل کردن رازهای ریدلر، همه نشان‌دهنده تازه‌کار بودن او در سال دوم فعالیتش در قامت شوالیه تاریکی هستند. با این حال، انتظار می‌رود که پس از وقایع این فیلم، در آثار سینمایی بعدی سری The Batman شاهد کسب تجربه بیشتر توسط بتمن جدید بوده و حرکات حرفه‌ای و هوشمندانه‌تری را از او ببینیم.

۸. دفتر خاطرات بتمن

اگر به سکانس اول فیلم The Batman دقت کنید، صدای بروس وین در حال خواندن (یا شاید هم نوشتن همراه با خواندن) مطلبی است. گفته‌های او بیشتر شبیه به کارهایی هستند که او تا به حال در نقش بتمن انجام داده، اما نکته اینجاست که در یکی از صحنه‌های فیلم، همین دفتر با عنوان Gotham Project (پروژه گاتهام) نشان داده می‌شود. همچنین زیر آن عبارت Year 2 نوشته شده که خود درباره تعداد سال‌های فعالیت بتمن، گویای ماجراست.

۷. شوالیه‌ای از خود تاریکی

در ابتدای فیلم، صحنه‌ای وجود دارد که در آن آلفرد در حال پیدا کردن رازهایی است که ریدلر در شهر قرار داده و رسما برای بروس وین ارسال کرده است. در همین حین، بروس از خواب بیدار شده و کنار آلفرد حاضر می‌شود، در حالی که وقتی نور اول صبح به چشمان او می‌خورد، اصلا احساس راحتی ندارد. در واقع بروس وین طی سالی که گذشته به حدی در قالب بتمن فرو رفته که حتی نور خورشید هم او را اذیت می‌کند و واقعا مثل یک خفاش زندگی می‌کند. لازم به ذکر است که بازی رابرت پتینسون در این سکانس از فیلم جدید The Batman بی‌نظیر بود.

۶. انتخابات شهر گاتهام

شهردار گاتهام در داستان‌های کمیک بوکی همیشه نقشی بوده که شخصیت‌های مختلفی آن را ایفا کرده‌اند تا این شهر به منبعی بزرگ‌تر برای فساد، یا مکانی امن برای زندگی مردم تبدیل شود. با این وجود، در فیلم The Batman شهردار شخصیتی به نام بلا ریل (Bella Real) است؛ کسی که در صحنه‌های متفاوتی از فیلم می‌بینیم و ظاهرا با بروس وین چندان میانه خوشی ندارد.

با این وجود در صحنه‌های ابتدایی فیلم، متوجه این موضوع می‌شوید که ریل به تازگی مقام شهردار را به دست آورده و پیش از آن فقط کاندید این پست بوده است. اما در همان سکانسی که بروس وین، سلینا کایل (Selina Kyle) را دنبال می‌کند، می‌توانید جلوی در ساختمان Gotham Square Garden شاهد تبلیغات بلا ریل برای رای آوردن در انتخابات شهرداری گاتهام باشید.

۵. پاتریک پارکر

ادوارد نیگما در داستان‌های کمیک بوکی بتمن معمولا به عنوان کسی شناخته می‌شود که با هویت‌های مختلفی دیده شده و سعی می‌کند تا با آن‌ها خود را مخفی کند. حال یکی از همین هویت‌هایی که نیگما از آن استفاده می‌کند، شخصیتی به نام پاتریک پارکر (Patrick Parker) است که در فیلم The Batman نیز به آن اشاره شده بود. در صحنه‌ای که نیگما توسط نیروهای پلیس دستگیر می‌شود، می‌توانید ببینید که در کیف کارت‌های او، یکی از کارت شناسایی‌ها با نام پاتریک پارکر ثبت شده است.

۴. ماشین ۱۹۶۳ بروس وین

در صحنه‌ای که بتمن در مراسم خاکسپاری شهردار حاضر می‌شود، او سوار ماشینی است که یک Corvette مدل ۱۹۶۳ است. حال این ماشین برای طرفداران کمیک بوک رسما یک نکته فوق‌العاده جذاب خواهد بود؛ چراکه بتمن در کمیک‌های سال ۱۹۷۰ از همین نوع خودرو برای رفتن به مکان‌های مختلف استفاده می‌کرد. اضافه کردن این ماشین به فیلم جدید The Batman نشان می‌دهد که مت ریوز و تیم سازنده، به اقتباس از کمیک و اضافه کردن برخی از المان‌های مختلف آن (مانند همان هویت جعلی پاتریک پارکر) علاقه دارند.

۳. پیش‌نمایشی از ابرشرور بعدی؛ Hush

در دوران کودکی، بروس وین دوستی به نام توماس الیوت (Thomas Eliot) داشت که از خانواده‌ای ثروتمند بود و با او بازی می‌کرد. توماس ذهن بسیار قوی‌ای داشت و در بازی‌های مختلف، به بروس یاد داد که برای شکست دادن دشمن، لازم است تا خودش را به جای فرد مقابل بگذارد و مثل او فکر کند تا در نهایت او را زمین‌گیر کند. با این حال، روزگار چندان به توماس وفایی نکرد؛ چراکه پدر او فردی سواستفاده‌گر و مادرش نیز از خانواده‌ای فقیر بود که اصلا رفتار درستی نداشت. همین موارد باعث شدند تا توماس در نهایت هر دو آن‌ها را سال‌ها بعد به قتل برساند و زمینه را برای تبدیل شدن به یک ابرشرور فراهم کند.

در واقع توماس بعد از اینکه از ارث محروم شد، برای به دست آوردن ثروت خانواده الیوت، دامن‌گیر خاندان وین شد و سعی می‌کرد تا از طریق آن‌ها پولی که می‌خواهد را به دست آورد. این در حالی بود که با چنین خواسته‌ای هرگز موافقت نشد و در نهایت توماس با بروس وین دشمن شد. اما این دشمنی وقتی به حد خود رسید که بعدها ادوارد نیگما به توماس توضیح داد که بروس وین همان بتمنی است که کار آن‌ها را خراب می‌کند و برنامه‌هایی که دارند را به هم می‌ریزد.

با این وجود، می‌دانیم که شرور اصلی فیلم جدید The Batman ادوارد نیگما یا همان ریدلر است و این یعنی دست سازندگان برای معرفی توماس الیوت باز خواهد بود. توماس در کمیک‌ها بعد از اینکه هویت واقعی بتمن را فهمید، یک هویت مخفی به نام Hush را برای خود انتخاب کرد. حال اگر دقت کنید، دقیقا در یکی از صحنه‌های فیلم جدید بتمن که ریدلر کلیپی سر هم شده برای رسوایی عاملان اصلی فساد در گاتهام را منتشر کرده، می‌توانید روی تصویر الیوت نوشته بزرگ Hush را ببینید! این در واقع می‌توانید یک تیزر برای حضور توماس در فیلم‌های بعدی سری The Batman باشد.

۲. دارو بتمن

در داستان‌های کمیک بوکی، شخصیت بین (Bane) برای اینکه بتواند قدرت و سرعت بیشتری داشته باشد، از یک دارو به نام ونوم (Venom) استفاده می‌کند که در شیشه‌های سبز رنگ نگهداری می‌شوند. حال در فیلم جدید The Batman می‌توانید در سکانس مبارزه بتمن و سلینا ببینید که او نیز یک دارو سبز رنگ را به خود تزریق می‌کند تا قدرتش بیشتر شود. این دارو، احتمالا همان چیزی است که بین استفاده می‌کرده و به نحوی می‌تواند حکم یک تیزر برای حضور احتمالی این شخصیت ابرشرور در فیلم‌های بعدی را داشته باشد.

۱. بتمن بهترین کارآگاه نیست! (یا حداقل هنوز خیر)

در فیلم The Batman در واقع صحنه‌ای وجود دارد که می‌بینیم ادوارد نیگما (ریدلر)، کارماین فالکون (Carmine Falcone) را با اسلحه تک‌تیر می‌کشد. با این وجود نکته قابل توجه اینجاست که بتمن موفق نشد تا بفهمد او قصد دارد تا فالکون را به قتل برساند و از همین جهت نتوانست جلوی او را در آخرین سکانس‌های فیلم بگیرد.

در واقع بتمن تصاویری را دریافت کرده بود که این شخصیت را نشان می‌دادند، اما ظاهرا او هرگز فکر نکرده بود که این عکس‌ها از کجا گرفته شده و زاویه دوربین به کجا برمی‌گردد. این در حالی است که توجه سازندگان به جزئیات باعث شده تا در همان بازه نیم ساعت اول فیلم، بتوانید در سکانسی که سلینا قصد گرفتن تاکسی دارد، از بالای صفحه همان ساختمانی را ببینید که ادوارد در حال عکس گرفتن است! این یعنی اگر بتمن مثل یک کارآگاه خوب می‌فهمید که واقعا تصاویر از کدام ساختمان و کجا گرفته شده‌اند، کار ریدلر در عرض ۳۰ دقیقه تمام می‌شد و نیازی به چند ساعت جمع کردن محتوای بیشتر برای تولید فیلم The Batman نبود!

اما نظر شما درباره این اثر سینمایی چیست؟ آیا The Batman توانست انتظارات شما را در قالب فیلمی جدید از شخصیت بتمن برآورده کند؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا