#مهسا_امینی
مجموعه Terminator

رده‌بندی مجموعه ترمیناتور از نگاه متاکریتیک

از فاجعه‌ای به اسم جنسیس تا شاهکار تکرارنشدنی جیمز کامرون

زمانی که فیلم Terminator: Dark Fate در راه سینماها بود، میلیون‌ها هوادار مجموعه ترمیناتور دلایل بسیاری برای نگران بودن راجع به فرنچایز سینمایی مورد علاقه‌شان داشتند. سال‌ها از انتشار آخرین نسخه ترمیناتور گذشته بود و طرفداران بسیار زیادی در کنار مخاطبین کنجکاو جدید، منتظر اکران Dark Fate بودند. کوچکترین اشتباه در شکل دادن به ساختار کلی فیلم کافی بود تا هواداران قدیمی، از آینده آن ناامید شوند. نهایتا فیلم Terminator: Dark Fate به اکران رسید و به سختی می‌توان درباره عملکرد آن نتیجه‌گیری کرد. این فیلم از سوی منتقدین بازخوردهای نسبتا متوسطی دریافت کرد اما نزد هواداران مجموعه ترمیناتور شدیدا مورد استقبال قرار گرفت.

در ادامه نسخه‌های مختلف مجموعه ترمیناتور را از بدترین تا بهترین نسخه آن رده‌بندی کرده‌ایم. این رده‌بندی بر اساس امتیازات ثبت شده برای فیلم‌های مجموعه ترمیناتور، در وبسایت متاکریتیک شکل گرفته و ارتباطی با نظر شخصی نویسنده مطلب ندارد. شایان به ذکر است که این رده‌بندی بر مبنای نمرات مرجع معتبر IMDB نیز تاحدودی به همین منوال خواهد بود و تنها جای رتبه سوم و چهارم متفاوت خواهد بود. این شما و این ترتیب سری فیلم‌های ترمیناتور از بدترین تا بهترین بر مبنای متاکریتیک.  

6 – Terminator: Genisys (2015)

نمره متا: ۳۸

 فیلم Terminator: Genisys یک تلاش نافرجام برای ریبوت کردن روایت‌های ابتدایی داستان ترمیناتور بود. این فیلم یک تکرار نسبتا جذاب و سرگرم‌کننده بود که متاسفانه نتوانست آنطور که می‌بایست، دلهره‌آور و هیجان‌انگیز ظاهر شود. برخلاف برترین نسخه‌های برتر مجموعه که همواره از ابتدا تا انتهای فیلم، تنش خاصی را در ریتم روایت‌ها حفظ می‌کردند، فیلم Terminator: Genisys نتوانست به خوبی از پتانسیل‌های فرنچایز ترمیناتور، به ویژه به عنوان یک ریبوت تمام عیار، بهره ببرد و در راستای تبدیل شدن به یکی از بهترین فیلم‌های مجموعه استفاده کند. دو شخصیت اصلی فیلم با هنرنمایی امیلیا کلارک (Emilia Clarke) و جی کورتنی (Jai Courtenay) به هیچ‌وجه در حد و اندازه زوج اصلی مجموعه یعنی لیندا همیلتون (Linda Hamilton) و مایکل بین (Michael Biehn) ظاهر نشده، و نمی‌توانند خود را به عنوان بازیگرهای اصلی مجموعه ترمیناتور در حافظه طرفداران ثبت کنند. از سویی دیگر نیز اسپویل شدن سوپرایز اصلی فیلم در تریلرهای تبلیغاتی آن، اصلا به بهتر شدن شرایط پیرامون آن کمک نکرد!

5 – Terminator: Salvation (2009)

 نمره متا: 49

درحالی که سوق دادن حوادث داستانی به موردانتظارترین و ترسناک‌ترین المان داستانی فرنچایز یعنی آخرالزمان اسکاینت، یک قدم بسیار مهم و کلیدی در جهت موفقیت فیلم بود؛ اما متاسفانه نتیجه نهایی و چیزی که فیلم Terminator: Salvation به آن تبدیل شد، یک فیلم مملو از ربات بود که نتوانست آنطور که می‌بایست، روی خود T-800. حضور گاه و بیگاه آرنولد شوارتزنگر و لیندا همیلتون در کنار یک تیم کاملا جدید از هنرپیشه‌های دیگر، به همراه حجم زیادی از جلوه‌های ویژه و تمامی آن سور و سات‌ها برای خلق یک بلاک باستر علمی تخیلی جدید در مجموعه ترمیناتور، قلب و روح نسخه‌های اول مجموعه را در خود نداشت. به دنبال فیدبک‌های نه‌چندان مطلوب فیلم Terminator: Salvation تمامی برنامه‌های مربوط به تولید دنباله‌ برای این فیلم لغو شدند.

4Terminator: Dark Fate (2019)

نمره متا: 54

 باورش سخت بود، اما در نهایت بازگشت شدیدا مورد انتظار لیندا همیلتون طلسم قدیمی مجموعه ترمیناتور را شکست و فیلم Terminator: Dark Fate به یکی از سرگرم‌کننده‌ترین دنباله‌های مجموعه ترمیناتور بعد از نسخه دوم تبدیل شد. عاقبت نگرانی هواداران ترمیناتور به خرسندی امیدوارکننده‌ای ختم شد که خبر از بازگشت شکوهمندانه مجموعه ترمیناتور پس از سال‌ها غیبت می‌داد. حضور دوباره سارا کانر اصلی و آرنولد شوارتزنگر در نقش T-800 به همراه تعدادی از کاراکترهای جدید (با نقش‌آفرینی مکنزی دیویس و ناتالیا ریس) و یک آنتاگونیست مرگ‌بار و ترسناک، همه ملازمات تبدیل شدن این فیلم به یک ترمیناتور ارجینال و موفق را داشت. فیلم Terminator: Dark Fate فرمول طلایی مجموعه ترمیناتور را با استفاده از تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های مدرن فیلمسازی، پیاده کرد و نتیجه‌اش یک علمی – تخیلی خیره‌کننده بود که در برخی لحظات شدیدا تکان‌دهنده ظاهر می‌شد و بیننده‌اش را تحت‌تاثیر قرار می‌داد. فیلم Terminator: Dark Fate با تمامی نقاط قوتش، همچنان موفق به ربودن تخت پادشاهی از زیرپای سه‌گانه اول مجموعه نشد و بدون شک در این رده‌بندی، پایین‌تر از آن‌ها جای می‌گیرد.

3Terminator 3: Rise of the Machines (2003)

نمره متا: 66

 در رابطه با دلیل قرار گرفتن فیلم Terminator 3: Rise of the Machines در این جایگاه، تنها می‌توان به این موضوع اشاره کرد که هیچ‌یک از فیلم‌های بعدی نتوانستند عملکرد بهتری نسبت به آن داشته باشند. از طرفی نیز نمی‌توان آن را در حد و اندازه دو فیلم اول مجموعه ترمیناتور دانست. بسیار ناراحت‌کننده بود که شاهد بازگشت همه کاراکترهای دو فیلم اول، در سومین ترمیناتور نبودیم اما همچنان تعداد محدودی از شخصیت‌های محبوب مجموعه در فیلم Terminator 3 حضور داشتند و همین موضوع، آن را در جایگاه بالاتری نسبت به دو فیلم قرار گرفته در دو جایگاه قبلی قرار می‌دهد. سومین نسخه از مجموعه ترمیناتور یک اکشن سینمایی جذاب بود که می‌توانست علاقمندان به فیلم‌های علمی – تخیلی را چند ساعتی سرگرم کند. این فیلم شاید در حد و اندازه‌های دو فیلم اول ظاهر نشد، اما قطعا بسیار بهتر از دو فیلم بعدی‌اش عمل کرد و مهر تاییدی بود بر این مهم که مجموعه ترمیناتور بدون حضور آرنولد شوارتزنگر و دیگر کاراکترهای نزدیک به آن، نمی‌تواند جذابیت همیشگی‌اش را حفظ کند. البته در آن زمان و پیش از اکران Genisys و Salvation نمی‌شد به همچین واقعیتی پی برد!

2Terminator 2: Judgment Day

نمره متا: 75

و اما جایگاه دومین فیلم برتر مجموعه ترمیناتور به اولین دنباله آن یعنی فیلم Terminator 2: Judgment Day می‌رسد. فیلمی که سهام کمپانی‌های سازنده‌اش را به طرز شگفت‌انگیزی افزایش داد و به یکی از بهترین ماجراجویی‌های علمی – تخیلی در تمام دوران‌ها تبدیل شد. جیمز کامرون به شکل خارق‌العادی دنیای ترمیناتور را شناخته بود و توانست یکی از مهم‌ترین تجربیات فیلمسازی خود را رقم بزند. معجزه کامرون در فیلم Terminator 2: Judgment Day این بود که کاری کرد تا شدیدا تحت تاثیر تراژدی رخ داده برای یک روبات قرار بگیرید و حتی به خاطر آن گریه کنید! از سارا کانر تازه تقویت شده‌ای که لیندا همیلتون به بهترین شکل نقش‌آفرینی‌اش را به تکامل رساند تا ادوارد فرلانگ (Edward Furlong) در نقش یک نابغه‌ی خیابانی به نام جان (John) و البته آرنولد شوارتزنگری که در نقش T-800 بسیار پیچیده‌تر از قبل به نظر می‌رسد. فیلم Terminator 2 از هر لحاظ در بهترین موقعیت ممکن قرار داشت. این فیلم به شهرت بسیار بیشتری نسبت به فیلم قبلی در سرتاسر جهان دست پیدا کرد و به یک موفقیت تمام عیار تبدیل شد. اگر توانستید در آن نبرد افسانه‌ای پایان فیلم پلک بزنید، قطعا باید به روبات بودن خودتان شک کنید!

1The Terminator (1984)

 نمره متا: 84

همه چیز از این فیلم شروع شد. اثری که یک حرفه مادام‌العمر برای آرنولد شواتزنگر را آغاز و انقلابی در ژانر سینمایی علمی – تخیلی به پا کرد. فیلم The Terminator به لطف ایده‌ی شگفت‌انگیز در روایت کردن یک داستان علمی – تخیلی جدید و تمام عیار و همچنین نسل جدیدی از جلوه‌های ویژه، توانست به اولین و یکی از بهترین فیلم‌های مجموعه‌ای تبدیل شود که بعد از چند دهه از تاریخ اکرانش، همواره به تعداد طرفدارانش افزوده شود. به جرات می‌توان گفت که هیچ تاریخ انقضایی نمی‌توان برای فیلم The Terminator در نظر گرفت. روبات نابودکننده و صامت T-800 در کنار سارا کانر، موفق به خلق یک روایت هوشمندانه و صدالبته ترسناک شد که بعد از گذشت تمامی این سال‌ها، هنوز بینندگان جدید را میخکوب می‌کند و به وجود می‌آورد. اولین فیلم ترمیناتور یک کلاسیک تمام عیار و البته بهترین فیلم مجموعه است.

از شاهکارهای تکرارنشدنی جیمز کامرون گرفته تا دنباله‌های شکست‌خورده‌ای که نتوانستند آنطور که می‌بایست، پاسخگوی انتظارات طرفداران شوند. مجموعه ترمیناتور مسیر پر فراز و فرودی را طی سه دهه اخیر پشت سر گذاشته و با تمام کم و کاستی‌هایی که در فیلم‌های اخیر داشت، همچنان از محبوبیت بالایی نزد علاقمندان به ژانر علمی – تخیلی برخوردار است. با توجه به رده‌بندی فیلم‌های Terminator بر مبنای وبسایت متاکریتیک، نظر شما درباره بهترین و بدترین فیلم این فرنچایز چیست؟  


نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا