#مهسا_امینی
شخصيت ثور - Ten ways thor is different in comics

۱۰ تفاوت مهم شخصیت ‌ثور در MCU و کمیک بوک‌ها

آیا تصویر ثور در کمیک‌ها همان چیزی است که بر پرده‌ی سینما نمايش داده می‌شود؟

شخصیت ثور یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول است که در آینده نزدیک باری دیگر او را در فیلم Thor: Love and Thunder خواهیم دید.

ثور اودینسون (Thor Odinson) از خدایان قدرتمند جهان و یکی از اساطیر اسکاندیناوی است که در طول سال‌ها به عنوان یک شخصیت مهم در کمیک‌های مختلف حضور پیدا کرده و در آثار متفاوتی از دنیای سینمایی مارول ظاهر شده است. این شخصیت اسطوره‌ای، پادشاه سابق آزگارد، نیو آزگارد و یکی از اعضای اصلی انتقام‌جویان است.
خدای رعد از ابتدای حضور خود تا کنون تغییرات زیادی در MCU داشته است؛ و در عین حال آنچه که از او در دنیای سینمایی مارول می‌بینیم بسیار نسبت به پیشینه کمیک بوکی او متفاوت است. 
از زمان خلق این شخصیت توسط استن لی (Stan Lee)، لری لیبر (Larry Liber) و جک کربی (Jack Kirby) تفاوت‌های بسیار بزرگی بر شخصیت و رویدادهای زندگی‌اش در نسخه‌های مختلف سری کمیک‌های ثور اعمال شده است. در جهان MCU کاراکتر ثور با بازی کریس همسورث (Chris Hemsworth) تصویر بسیار ناشناخته‌تری نسبت به کمیک‌ دارد. تا به امروز سه فیلم مختص به شخصیت ثور منتشر شده است که در این فیلم‌ها این شخصیت کاملاً متفاوت از نسخه‌ کلاسیک خود حاضر شده است! اودین سان در کمیک‌ها به اندازه‌ی این شخصیت در MCU سرگرم‌کننده و شوخ‌طبع نیست و رابطه‌ او با دیگران نیز بسیار متفاوت است. می‌توان گفت که به قدرت‌ها و توانایی‌های ثور نیز بسیار کم لطفی شده، به طوری که طرفداران ثور را آن‌گونه که باید نشناخته‌اند. در همین راستا در ادامه به ۱۰ تفاوت بسیار مهم شخصیت ثور در کمیک‌ها و فیلم‌های MCU خواهیم پرداخت.

۱۰. شخصیت ثور در کمیک‌ها یک هویت مخفی دارد!

صحنه‌ای در اولین فیلم ثور وجود دارد که  که او با نام دونالد بلیک (Donald Blake) مواجه می‌شود. این یک اشاره‌ی زیرکانه به شخصیت و هویت مخفی ثور و تنها زمانی بود که در آثار سینمایی به بلیک اشاره شده است. با این حال، در کمیک‌ها دونالد بلیک هویت مخفی ثور است. بلیک دکتری بود که با عصا راه رفته و لنگ می‌زند. او هیچ شباهتی به یک ابر قهرمان ندارد، اما وقتی عصایش به زمین کوبیده شود به خداوند آزگارد تبدیل می‌شود.

بعد‌ها معلوم می‌شود که اودین، بلیک را به عنوان یک شخصیت جعلی خلق کرده است؛ زیرا دونالد و ثور در زمان غیبت یکدیگر می‌توانند به سادگی مکان خود را در قلمرو‌ی دیگری تغییر دهند. اودین از ثور خواست که چکش خود را به او تسلیم کند و سپس او را در کسوت فانی یک دانشجوی فلج و دانشجوی پزشکی دانشگاه هاروارد به نام دونالد بلیک به زمین فرستاد. همچنین هویت واقعی ثور را از حافظه‌ او پاک کرد. پس از مدتی ثور استفاده از شخصیت بلیک را متوقف کرد و دکتر را برای سال‌ها در قلمروی دیگری رها نمود. دکتر دونالد بلیک در ابتدا قرار بود در فیلم Thor ظاهر شود و کوین مک کید (Kevin McKidd) برای این نقش در نظر گرفته شده بود.

۹. ثور در کمیک‌ها بسیار باهوش‌تر است

ثور در فیلم‌های مارول باهوش‌ترین فرد نیست و در اغلب مواقع کم هوش و بسیار تک بعدی نشان داده شده و معمولاً نیاز دارد که مسائل برای او توضیح داده شوند. نسبت به دنیای کمیک او بیشتر شوخی می‌کند و می‌توان گفت که صمیمی‌تر رفتار می‌کند. این ویژگی شباهتی به ثور در جهان کمیک‌ها ندارد؛ چراکه ثور یکی از بزرگ‌ترین اعضای انتقام‌جویان و یک جنگجوی بسیار باهوش و جدی است. او در کنار مردانی مانند مرد آهنی (Iron Man) و کاپیتان آمریکا (Captain America) محکم می‌ایستد و همواره در میدان نبرد به عنوان قهرمان شناخته می‌شود.

۸. ثور و لوکی در کمیک‌ها صاحب برادر دیگری هستند

ثور به جای داشتن یک خواهر در روایت اصلی برادر دیگری دارد. برادری که هرگز در دنیای سینمایی مارول ظاهر نشد. او بالدر شجاع (brave Balder) نام دارد. داستان زندگی این شخصیت بسیار منحصر به فرد است، زیرا داستان رگنراک (Ragnarok) پیش‌بینی می‌کرد که مرگ بالدر پایان زمان را رقم خواهد زد. او نقش مهمی در اکثر کمیک‌ها یشخصیت ثور داشته، از خدمت به عنوان پادشاه آزگارد گرفته تا مرگ و به راه انداختن رگناروک و سپس بازگشت برای کمک به نبرد در جنگ قلمروها.

۷. هلا در کمیک‌ها خواهر ثور و فرزند اودین نیست!

هلا بر اساس یکی از خدایان اساطیر اسکاندیناوی خلق شده است و اولین بار توسط استن لی و جک کربی اقتباس شد. هلا الهه‌ مرگ ازگاردی است که به عنوان فرمانروای هل و نیفلهایم خدمت می‌کند. در ثور رگناروک، هلا پس از مرگ اودین ظاهر شد و فاش کرد که خواهر بزرگ‌تر ثور و فرمانروای جدید آزگارد است. او تبدیل به یک شرور قدرتمند شد و تعداد بی‌شماری از آزگاردی‌ها را کشت و تمام تلاش ثور، لوکی، والکری و هالک برای شکست دادن او بی‌نتیجه ماند. با این حال جالب است بدانید که هلا در کمیک با ثور ارتباطی ندارد. در کمیک‌ها، هلا دختر لوکی و غول جادوگری به نام آنگربودا است؛ این موضوع باعث می‌شود که او در بهترین حالت خواهرخوانده‌ ثور باشد. او همچنین به عنوان فرمانروای دنیای مردگان در کمیک‌ها خدمت می‌کرد و داستان اصلی منشأ بسیار متفاوتی را برای او به ارمغان می‌آورد.

۶. ثور در کمیک‌ها قدرتمند‌تر است!

مانند بسیاری از ساکنان MCU به استثنای چند شخصیت مانند کاپیتان مارول، ثور بسیار ضعیف‌تر از همتای کمیک خود ظاهر شده است. در واقع ثور در فیلم‌ها به راحتی از نسخه کمیک شکست می‌خورد! این کاراکتر در کمیک بوک‌ها بسیار توانمند‌تر از شخصیتی است که در MCU به تصویر کشیده شده است؛ در حالی‌که هالک و ثور در کمیک‌ها همسان‌تر هستند. او به دلیل قدرتش از خط داستانی جنگ داخلی در کمیک‌ها دور ماند و  به تنهایی گالاکتوس را در کمیک شکست داد که این پیروزی او را در میان طرفداران بی‌نهایت قدرتمندتر ساخت.

در کمیک‌ها، ثور شاهکارهای فوق‌العاده‌ای را انجام داده و کارهایی کرده است که همتای سینمایی‌اش فقط می‌تواند رویای آن‌ها را ببیند. او بسیار قوی‌تر و سریع‌تر است و قدرت‌هایش بسیار زیادتر و قابل‌توجه‌‌تر هستند که به او اجازه می‌دهند تا در نبردهای بسیار دشواری پیروز شود.

۵. ثور در کمیک‌ها بسیار جدی‌تر است

یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های آثار سینمایی مارول شوخ‌طبعی و رفتارهای کمدی کاراکتر ثور است. او خط باریکی را بین ساده و گنگ بودن خود می‌پیماید. با این حال، ثور در کتاب‌های کمیک بسیار جدی است. او یک قهرمان وفادار و فداکار است که برای محافظت از دوستان و متحدانش می‌میرد. کسی که این نقش را جدی می‌گیرد و از پیوستن به قهرمانان دیگر که شوخی می‌کنند امتناع می‌ورزد و در میان انسان‌ها خدایی جدی باقی می‌ماند.

۶. رابطه ثور و لوکی در کمیک‌ها کاملا متفاوت است

در فیلم‌ها، رابطه ثور و لوکی (Loki) نسبتاً بد شروع شد، اما با پیشرفت فیلم بسیار بهبود یافت و لوکی با نقش‌آفرینی تام هیدلستون (Tom Hiddleston) در بین تماشاگران سینما محبوبیت بیشتری پیدا کرد. آن‌ها بیش از یک بار با یکدیگر کار کرده‌اند و لوکی حتی خود را فدا کرد تا ثور و آزگاردی‌ها را از دست تانوس نجات دهد.

در کمیک رابطه آن‌ها بسیار متفاوت است و  تقریباً در تمام مدت متضاد هم باقی  می‌ماند. زمانی که لوکی بیشتر در  وجهه‌ مثبت کارها قرار داشت ثور به او اعتماد نکرد، درست برعکس تمام دفعاتی که ثور در فیلم‌ها به لوکی اعتماد می‌کند و از پشت خنجر می‌خورد.

۳. ثور چندین بار بر آزگارد حکومت کرده است

در فیلم‌ها، ثور پس از مرگ اودین فرمانروای آزگارد شد، اما در واقع او در این کار وحشتناک بود! تقریباً مانند همان ابتدا که از مسئولیت‌های خود طفره می‌رفت. در کمیک‌ها اودین نیز بارها مرده است و در بیشتر مواقع، ثور مسئولیت او را بر عهده گرفته که نقش او به عنوان رهبر آزگارد را بسیار جدی‌تر می‌کند. شخصیت ثور آن‌گونه نبود که بر یک کشور سلطه کند، او در واقع سعی کرد بر سرزمین مادری‌اش حکومت کند؛ در حالی‌که فیلم ثور به سختی به او این فرصت را داد. او حداقل تا زمان بازگشت اجتناب ناپذیر اودین، مسئولیت‌های خود را جدی گرفت. در فیلم Avengers: Endgame، ثور ترجیح داد آزگارد را هدایت نکند در حالی که در مقطعی از MCU او مشتاقانه منتظر زمانی بود که مسئولیت بیشتری را بر عهده بگیرد. با این حال، هنگامی که اودین درگذشت به نظر می‌رسید که علاقه‌ خود به حکومت را دست داده است. در کمیک‌ها، این بسیار دور از واقعیت است. او برای ایفای نقش امپراطوری دوستان خود را کنار زده و به حاکمی جدی و مصمم برای سرزمین خود تبدیل شد.

۲. چکش ثور در کمیک‌‌ها قدرت بسیار بیشتری دارد 

میولنیر (Mjolnir) چکش خدای رعد و برق در اساطیر اسکاندیناوی است که هم به عنوان یک سلاح ویران‌گر و هم به عنوان یک ابزار الهی برای ارائه‌ برکت استفاده می‌شود. در فیلم‌ها Mjolnir یک اسلحه عالی است، اما به نوعی ثابت شده است که پس از نابودی آن در Thor: Ragnarok، دیگر اسلحه‌ بی‌نقصی نیست. اگر چه بازگرداندن آن در Avengers: Endgame کار جالبی بود، اما به نظر می‌رسد که عمدتاً برای نشان دادن این‌ که کاپیتان آمریکا لیاقت آن را دارد نمایش داده شد. در کمیک‌ها، Mjolnir سلاح بسیار قدرتمندتر و مهمتری است. هنگامی که ثور شایستگی خود را برای آن از دست داد، بسیار ضعیف‌تر شد و قادر به دسترسی به بیشتر قدرت‌های خود نبود. باید گفت که بدون آن او دیگر مانند سابق حتی خدای تندر هم نبود! در حالی ‌که ثور در دنیای کمیک‌ها، زمانی که Mjolnir را نداشت هنوز به اکثریت  قدرت‌هایش دسترسی داشت.

۱. در کمیک‌ها ثور یک خدای واقعی است

 

در MCU تقریبا هیچ خدایی به جز ثور و اودین وجود ندارد. تنها انسان‌ها و بیگانگان وجود دارند و خدایان آزگارد به سادگی بیگانگانی هستند که در دنیای دیگری زندگی می‌کنند. قلمروها نیز جهان‌های بیگانه هستند، که البته از طریق Bifrost به زمین متصل می‌شوند. در کمیک، ثور خدای تندر آزگاردی است. او یک بیگانه نیست بلکه یکی از خدایان باستانی است که مردم روی زمین تا زمانی که هر کسی به یاد دارد او را می‌پرستیده‌اند. ثور بیش از ۱۰۰۰ سال سن دارد و حتی ممکن است مسن‌تر هم باشد.

با توجه به موفقیت‌های بی‌شمار مارول و ایجاد خط داستانی تازه‌ای از ابر قهرمان‌هایش انتظار می‌رود که در فاز‌های پیش رو از داستان‌های متنوع ثور در کمیک‌ها استفاده شود. جدیدترین فیلم ثور یعنی Thor: Love and Thunder می‌تواند بهترین پاسخ برای این گمان‌ها باشد. باید منتظر ماند و دید که خدای آزگارد و ثور قدرتمند در برگه‌های کتاب‌های مصور بر روی صفحه‌ سینما ظاهر می‌شود یا خیر.

اما نظر شما در رابطه با تغییرات اعمال شده بر شخصیت ثور در سینما چیست؟ به نظر شما کدام نسه از ثور جذاب‌تر است؟


نظرات

guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا