شنا در دریاچه تیتان ؛ رویا یا واقعیت

شنا در دریاچه تیتان ؛ رویا یا واقعیت

تصور کنید به جای خزر یا خلیج فارس در دریاچه تیتان شنا کنید

چه می‌شد اگر می‌توانستید در دریاچه‌های تیتان بزرگ‌ترین قمر زحل، شنا کنید. این سیاره تنها قمر دیگری به‌جز زمین است که اجسام مایع روی سطح خود دارد.

تیتان دومین قمر بزرگ در کل منظومه شمسی، بزرگ‌تر از ماه و حتی بزرگ‌تر از سیاره عطارد است و علیرغم حجم بسیار بزرگش، کشش گرانشی ضعیفی دارد. فرض کنید شما اینجا روی زمین ۷۰ کیلوگرم وزن دارید، در تیتان وزن شما فقط ۱۰ کیلوگرم است. به‌این ترتیب اگر تصمیم بگیرید که در این دریاچه شیرجه بزنید، مدت زیادی طول می‌کشد تا روی سطح مایع شناور شوید و وقتی بعد از مدت طولانی به دریاچه رسیدید، به شدت به پایین سقوط می‌کنید.

در دریاچه تیتان میزان زیادی متان و اتان مایع موجود است و از آنجا که چگالی متان مایع بسیار بسیار کمتر از آب است، بنابراین شما آن‌طور که انتظار دارید روی آب شناور نخواهید بود. شنا کردن در آب‌های روی زمین آسان است، زیرا انسان به اندازه آب متراکم نیست. هنگامی که در استخر شنا هستیم، وزن ما کمتر از مقدار آبی است که جابه‌جا می‌کنیم و نیروی آب که به ما فشار می‌آورد، به شناور نگه داشتن‌مان کمک می‌کند.

در دریاچه‌های تیتان، بدن شما بسیار متراکم‌تر از متان مایعی است که می‌خواهید در آن شنا کنید؛ به‌طوری‌که انگار بدن‌تان از سنگ ساخته شده‌ است. در سطح دریاچه، متان مایع کاملاً شفاف به نظر می‌رسد، اما به دلیل سنگ تیره و جو غلیظ روی ماه، هنوز نمی‌توانید عمق زیادی را ببینید. در واقع، تیتان تنها یک درصد از نور خورشیدی را که ما روی زمین از آن بهره می‌بریم، دریافت می‌کند.

باید یادآوری کنم که برای پا گذاشتن در این دریاچه بدون پوشیدن لباس فضایی مخصوص امکان‌پذیر نیست. بدن انسان طاقت سرمای این سیاره را ندارد؛ دمای سطح تیتان، منفی ۱۷۸ درجه سانتیگراد (منفی ۲۸۹ درجه فارنهایت) است که قطعا سرمایی معادل یخبندان است. از سوی دیگر کمبود اکسیژن در ماه، سطوح کشنده گاز نیتروژن و باران‌های اسیدی، ایجاب می‌کند که لباس مخصوصی برای محافظت از بدن‌تان به‌ تن کنید.

دریاچه تیتان ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و برای اطلاع از بزرگی این دریاچه باید بگوییم که دریای تیتان از دریای خزر، به‌عنوان بزرگ‌ترین دریاچه روی زمین، بزرگ‌تر است. متأسفانه، هیچ موجی در این دریاچه وجود ندارد. هیچ موجی روی تیتان پیدا نخواهید کرد، زیرا گرانش کم، آن را در برابر ایجاد آنها مقاوم می‌کند.بنابراین، اگر فکر می‌کنید که یک روز عالی را در ساحل تیتان خواهید گذراند، این‌طور نیست.

شنا کردن در این دریاچه بسیار مشکل است و سرگرم کننده نیست. علاوه بر این، بعید است که بتوانید در ساحل استراحت کنید یا برنزه شوید و قطعا بهترین مکان برای تعطیلات نخواهد بود. با همه این‌ها مطمئنا نمی‌توانید منظره زیبای دریای تیتان را انکار کنید. حالا اگر به‌عنوان یک گردشگر فضایی می‌توانستید به هر کجا سفر کنید، با همه اطلاعاتی که درباره این دریاچه دریافت کرده‌اید، آیا باز هم حاضرید، شنا در تیتان را در لیست جاهای دیدنی که قصد سفر و گردش دارید، قرار دهید.

5 2 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا