ویندوز 11 را روی کنسول دستی استیم دک تجربه کنید

نمایی تازه برای Steam Deck

کنسول دستی استیم دک - ویندوز 11

قابلیت نصب ویندوز 11 بالاخره پس از یک ماه انتظار، هم‌اکنون در دسترس کاربران قرار گرفته است که کنسول دستی استیم دک را خریداری کرده‌اند.

طی سال‌های گذشته، شاهد تلاش‌های شرکت ولو (Valve) برای ارائه یک سخت‌افزار جدید بوده‌ایم که البته هیچکدام به ثمر نرسیده و توسط کاربران پذیرفته نشده بودند. با این وجود، جدیدترین تلاش این شرکت برای جلب نظر کاربران، اینبار واقعا جالب به نظر می‌رسد! یک کنسول دستی که قابلیت آن چیزی بسیار فراتر از اجرای بازی‌های ساده و معمولی است و می‌توان حتی روی آن ویندوز نصب کرد!

بدون شک استیم دک هنگام معرفی در سال گذشته، با همین قابلیت توانست ثابت کند که قصد دارد تا سبک تازه‌ای را وارد بازار رقابت کنسول‌های بازی کند و به عبارتی برای نینتندو سوییچ یک خط و نشان پر رنگ کشید. این در حالی بود که چند ماه پیش وقتی این کنسول دستی در اختیار کاربران قرار گرفت، عملا افراد نمی‌توانستند که روی آن ویندوز نصب کنند تا به فروشگاه‌هایی بیشتر از استیم (مانند اپیک گیمز با نصب دستی بازی‌ها) دسترسی داشته باشند. اما حال حدودا یک ماه می‌شود که ویژگی نصب ویندوز برای کنسول دستی استیم دک فعال شده و حال نیز قابلیت اجرای ویندوز 11 که بسیاری از مشکلات و باگ‌ها را حل می‌کند نیز به آن اضافه شده است!

نصب ویندوز 11 روی کنسول دستی استیم دک

یک ماه پیش وقتی که قابلیت نصب درایورهای ویندوز 10 برای دارندگان Steam Deck عرضه شد، تعدادی از کاربران سعی کردند تا با نصب ویندوز روی کنسول دستی جدید والو، از آن برای اجرای عناوین مختلف و همچنین کار کردن به عنوان رایانه شخصی استفاده کنند. این در حالی بود که قدرت سخت‌افزاری این کنسول نتوانست خود را در حالت ویندوز به خوبی نشان دهد و عملا برخی بازی‌ها مانند Doom Eternal با نرخ فریم ۳۰ تا حتی ۱۹ اجرا می‌شدند!

با این وجود بسیاری از مشکلات مربوط به قدرت اجرایی استیم دک روی ویندوز 10 با چند آپدیت و Patch رفع شدند و در حال حاضر، می‌توان گفت که ویندوز روی استیم دک قابل اجراست. با این حال، نکته قابل توجه اینجاست که در ویندوز 10، قابلیت‌های بسیاری از جمله استفاده از اسپیکر و همچنین هپتیک فیدبک روی کنسول فعال نبودند و حال نیز کاربران نمی‌دانند که آیا با نصب ویندوز 11 این مشکلات برطرف می‌شوند یا که نه. همچنین بازی‌هایی مانند Warzone هنوز هم روی گرافیک متوسط با نرخ فریم ۳۰ تا ۴۰ اجرا می‌شوند و نمی‌دانیم که آیا ویندوز 11 روی قدرت اجرایی آن‌ها تاثیر مثبتی دارد، یا این سیستم عامل جدید هم مشکلات خاص خود را خواهد داشت.

لازم به ذکر است که به صورت رسمی هنوز هیچ اطلاعاتی درباره توان اجرایی کنسول دستی استیم دک با ویندوز جدید اعلام نشده، اما باید بدانید که سیستم عامل Windows 11 سازگاری بیشتری داشته و احتمالا مشکلات کمتری را نسبت به 10 خواهد داشت. این در حالی است که سیستم عامل خود کنسول استیم دک تاکنون چندین بار آپدیت شده و حال به وضعیت بسیار پایدارتر و بهتری هم از نظر بهینه‌سازی قدرت اجرایی و هم در ارائه ویژگی‌های رابط کاربری Steam OS رسیده است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا