حمایت مسوت اوزیل از مسلمانان چین برایش سنگین تمام شد

ستاره‌ی تیم آرسنال دیگر جایی در نسخه‌ی چینی PES ندارد

مسوت اوزیل

NetEase که وظیفه‌ی انتشار سری PES را در کشور چین برعهده دارد به صحبت‌های اخیر مسوت اوزیل واکنش نشان داد. این شرکت قصد دارد شماره‌ی ۱۰ توپچی‌ها را از تمامی نسخه‌‌های چینی eFootball Pro Evolution Soccer 2020 حذف کند.

هفت روز پیش بود که مسوت اوزیل (Mesut Ozil) با انتشار یک پست از طریق حساب کاربری خود در اینستاگرام نسبت به وضعیت نامساعد اویغورهای مسلمان در ایالت خودگردان سین کیانگ واکنش داد. اویغورها، ترک‌تبار بوده و در شرایطی به‌شدت امنیتی و نظامی زندگی می‌کنند. برای مثال، مردان این منطقه نمی‌توانند ریش‌های خود را بلند کنند یا زنانشان حق ندارند از نقاب استفاده کرده یا صورتشان را بپوشانند. همچنین در مناطق اویغور نشین بیش از ۳ هزار دوربین امنیتی نصب شده و مردم برای رها کردن عقاید خود به اجبار به کمپ‌های بازآموزی فرستاده می‌شوند. اوزیل در کپشن پست خود نوشت:

مردم ترکستان شرقی [اشاره به ایالت خودگردان سین‌کیانگ] همچنان در حال مقاومت در برابر آزار دهندگانی هستند که می‌خواهند آن‌ها را از دین خود جدا کنند. این افراد قرآن‌های آن‌ها را می‌سوزانند، مساجدشان را می‌بندند، مدارسشان را تعطیل می‌کنند و روحانیون را می‌کشند. مردان به اجبار به کمپ فرستاده می‌شوند و خانواده‌هایشان مجبور می‌شوند با مردان چینی زندگی کنند. آن‌ها، زنان را مجبور می‌کنند با مردان چینی ازدواج کنند.

مسوت اوزیل در بخش دیگری از متن خود از مسلمانان دیگر کشورها انتقاد کرد که چرا در برابر ظلم سیستماتیک حکومت چین علیه اویغورها سکوت کرده‌اند. البته این اولین باری نیست که ستاره‌ی آلمانی تیم آرسنال درگیر حاشیه‌های غیرفوتبالی می‌شود. اوزیل که اصلیتی ترکیه‌ای دارد، در جریان ماه رمضان به ملاقات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه رفت. اردوغان به دلیل اقدامات نظامی‌اش علیه کردهای سوریه به‌شدت مورد انتقادات رسانه‌ها و مردم عادی قرار گرفته است.

با گذشت هفت روز از انتشار بیانیه‌ی مسوت اوزیل، شرکت NetEase از حذف این بازیکن فوتبال از تمامی نسخه‌‌های چینی eFootball Pro Evolution Soccer 2020 خبر داد. در بیانیه‌ی NetEase آمده صحبت‌های اوزیل باعث جریحه‌دار شدن احساسات طرفداران چینی شده است:

اوزیل بیانیه‌ی تندی را علیه چین در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت. متن این بیانیه‌ در تضاد با روحیه‌ی عشق ورزی و صلح طلبی ورزش‌ها بوده و احساسات طرفداران چینی را جریحه‌دار کرده است. ما چنین اقدامی را نه درک می‌کنیم، نه قبول می‌کنیم و نه می‌بخشیم.

پیش از این هم باشگاه آرسنال به بیانیه‌ی مسوت اوزیل واکنش نشان داده بود. این باشگاه انگلیسی که ظاهرا نگران تجارت خود در آسیای شرقی بوده اعلام کرد نظرات اوزیل شخصی هستند و هیچ ارتباطی با این باشگاه ندارند. جنگ شوانگ (Geng Shuang)، سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی چین هم در یکی از صحبت‌های خود به بیانیه‌ی اوزیل اشاره کرد. او گفت اخبار و مطالب جعلی باعث شده‌اند تا قضاوت او تحت تاثیر قرار بگیرد.

چندی وقت پیش، یکی از کاربران حرفه‌ای بازی Hearthstone که با نام Blitzchung شناخته می‌شود، در جریان مصاحبه‌ی خود به حمایت از معترضان هنگ کنگی پرداخت. چنین اقدامی از سوی این کاربر هنگ کنگی به حذف از رقابت‌های Grandmasters و تعلیق ۱۲ ماهه از شرکت‌ در رقابت‌های Hearthstone منجر شد. شرکت بلیزارد همکاری نزدیکی با NetEase دارد. این شرکت چینی جدا از اینکه ناشر محصولات بلیزارد در چین است، در روند ساخت Diablo Immortals همکاری دارد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا